گیاهان

نگاهی کوتاه بر درخت شاه توت

درخت شاه توت

شاه توت بومی قسمت های غربی ایران و قسمت های شرقی ترکیه است. درخت توت بین 8 تا 12 متر ارتفاع می گیرد و قطر آن به 50 تا 60 سانتی متر می رسد. درخت شاه توت در زمستان خزان دارد و دچار ریزش برگ می شود.

تنه آن کوتاه است و در صورت پیر شدن تاجش خیلی بزرگ می شود.  گل نر شاه توت کلفت و کوتاه و سبز رنگ است، گل ماده از گل نر کوتاه تر است.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

شرایط محیطی درخت شاه توت

در ادامه مقاله به شرایط محیطی مناسب برای درخت شاه توت میپردازیم.

دما و آب و هوا

واریته های مختلف شاه توت در آب و هوای گوناگون رشد می کنند، از آب و هوای نسبتا گرم و معتدل گرفته تا نزدیک به سرد درختان توت قابلیت رشد و میوه دهی دارند. گرمای خوب در بهار و تابستان برای این درختان از 25 تا 35 درجه سانتی گراد است. میوه های این درخت طاقت سرمای زیاد را ندارد و در دمای منفی 2 تا منفی چهار درجه سانتی گراد توت ها یخ می زنند.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

نور لازم

درخت شاه توت نور را دوست دارد و نور خورشید باعث رشد شاخ و برگ آن می شود. تابش شدید نور فاصله میان گره ها را کم و آن ها را کوچک می کند.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

آبیاری

اکثر ارقام توت نیاز فرآوانی به آب دارند. حداقل 600 میلی متر باران در منطقه کاشت به طور یکنواخت لازم است. نهال های نو پا به آب بیشتری نیازمندند، یعنی هر هفته یک یا دو بار آبیاری گردند. اما درخت های بالغ به آب کمتری نیاز دارند. برای درختان بالغ هر 10 تا 15 روز یکبار آبیاری کافی است.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

خاک درخت شاه توت:

درختان توت خاک های شنی لومی، مخلوط خاک با مواده پوسیده گیاهی (هوموس) را می پسندند. هوموس امکان تنفس بهتر را به خاک می دهد و باعث بیشتر شدن فعل و انفعالات باکتری های خاک می شود. خاک های مرطوب و با زهکشی نامناسب که برای آب قابل نفوذ نیستند، به هیچ عنوان برای کاشت شاه توت استعداد ندارند.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

کود دهی:

کود مورد نظر برای شاه توت باید از آهن، روی، منگنز، مولیبدن، منیزیم مس و بور غنی باشد. کود باید حداقل با تنه درخت 12 سانتی متر فاصله داشته باشد. زمان و دوره کود دادن به شاه توت بر اساس سن متفاوت است. سالی یک بار کود دهی برای اکثر درختان شاه توت کافی است و اگر بیش از اندازه کوددهی صورت گیرد ممکن است به آن آسیب وارد شود. کود در اواسط زمستان به درخت داده می شود و دادن کود بعد از تیر ماه اشتباه است.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

هرس درخت شاه توت:

شاخه های خشک شده و بیمار را باید از درخت جدا کرد و سوزاند، سپس شاخه های نرک (شاخه هایی که به سمت تاج رشد می کنند) هرس می شوند زیرا تنها مصرف کننده مواد غذایی هستند و ثمری ندارند. شاخه هایی که مانع رسیدن نور به تاج و میوه ها هستند هم باید هرس شوند. زمان مشخصی برای هرس توت نیست، ولی بهترین زمان موقع ریختن برگ ها و خواب زمستانی درخت است.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

ازدیاد و تکثیر درخت شاه توت:

ازدیاد و تکثیر توت فرنگی از راه هایی مثل قلمه زدن چوبی، قلمه سبز انجام می شود. اگر گیاه از طریق قلمه تکثیر شود تمام خاصیت گیاه مادری حفظ می گردد. قلمه زدن بر دو نوع صورت می گیرد.

قلمه زدن چوبی، وقتی درخت در خواب زمستانی است انجام می شود بدین صورت که از سر شاخه های یک ساله با قطر 1 تا 3 متر  قلمه می گیرند و آن را تا بهار در دمای 5 درجه حفظ می کنند، این عمل به آن دلیل انجام میشود که دمای خاک باید به 14 درجه برسد. وقتی دمای مطلوب خاک به دست آمد قلمه را در زمین می کارند. این قلمه باید 4 یا 5 جوانه خوابیده داشته باشد.

قلمه سبز، از طریق شاخه درختانی به دست می آید که در زمستان طوری هرس می شوند تا 6 یا 7 جوانه برایشان بماند. در بهار سال آینده این جوانه ها برگ های سبزی به اندازه سی تا چهل سانتی متر تولید می کنند. این شاخه ها را به اندازه پانزده تا بیست سانتی متر می برند و به جز آخرین دو برگی که در انتهایشان قرار دارد باقی را می چینند. این شاخه ها در اواسط بهار (اردیبهشت یا خرداد) می کارند.

درخت شاه توت

درخت شاه توت

آفات و بیماری ها درخت شاه توت:

خوره گیاهی یکی از آفاتی است که شاه توت را مورد حمله قرار می دهد. با آب و کود کافی می توان از خوره گیاهی جلوگیری کرد. خوره گیاهی از نظر شیمیایی قابل کنترل نیست بنابراین شاخه های مریض را با اندازه 30 سانتی متر هرس نمایید.

بیماری پاپ کورن با یک نوع قارچ ایجاد می شود برای جلوگیری از آن باید میوه های عفونت کرده را چید و دور انداخت. این بیماری برای درخت شاه توت خطری ایجاد نمی کند.

سفیدک حقیقی یک بیماری قارچی است که برگ های درخت را دچار آسیب می کند برای نابودی آن ها از اسپری های قرچ کش مخصوص استفاده می شود.

سوالات متداول در مورد درخت شاه توت:

 1. چرا درختان شاه توت غیرقانونی هستند؟

  در سال 1984، دولت شهر توسان، آریزونا، کاشت درخت توت را با اشاره به اینکه میزان گرده تولید شده برای این درختان برای انسان مضر است، ممنوع کرد. توت درختان برگریز بومی مناطق گرم و معتدل و نیمه گرمسیری جهان هستند.

 2. شاه توت خوراکی است؟

  آنها توت های رنگارنگی – معمولاً سیاه، سفید یا قرمز – دارند که اغلب به صورت آب میوه، چای، مربا یا غذاهای کنسروی ساخته می شوند، اما همچنین می توانند به عنوان میان وعده خشک و خورده شوند. توت به دلیل عطر و طعم شیرین، ارزش غذایی چشمگیر و فواید مختلف سلامتی، در سراسر جهان محبوبیت یافته است.

 3. درختان شاه توت با چه سرعتی رشد می کنند؟

  درختان شاه توت به عنوان رشد سریع ارزیابی می شوند، قادر به رشد 15 تا 30 متر در یک دوره شش ساله هستند.

 4. آیا شاه توت سمی است؟

  ما می دانیم که شاه توت سمی نیست اما آیا می تواند شما را بیمار کند؟ اگر کم رسیده باشند می توانند شما را بیمار کنند اما اگر شاه توت رسیده بخورید باعث بیماری نمی شود.

 5. آیا شاه توت برای انسان سمی است؟

  سمیت: تمام قسمت های توت سفید، به جز میوه رسیده، حاوی یک شیره شیری (لاتکس) است که برای انسان سمی است. اگرچه انسان ممکن است میوه توت رسیده را مصرف کند، اما مصرف میوه نارس می تواند باعث ناراحتی معده، تحریک سیستم عصبی و توهم شود.

 6. آیا درختان شاه توت ریشه مهاجم دارند؟

  اولین ملاحظه هنگام کاشت توت انتخاب محلی دور از محل عبور و مرور و محل های پیاده روی است که در آن توت ها و فضله پرندگان خطری ایجاد می کنند. درختان توت را در نزدیکی سیستم های سپتیک نکارید، زیرا ریشه های مهاجمی دارند. گرچه ایده آل نیست، اما Morus rubra و Morus nigra می توانند در خاک هایی با pH 8.5 رشد کنند.

 7. عوارض جانبی شاه توت چیست؟

  عوارض جانبی با دوزهای بالاتر معمول است و ممکن است شامل اسهال خفیف، سرگیجه، یبوست و نفخ باشد. آلرژی غیر معمول است اما ممکن است بروز کند. توت سفید به دلیل تأثیر آن بر گلوکز خون، باید در افراد داروهای دیابتی از جمله انسولین با احتیاط مصرف شود.

 8. شاه توت چه طعمی دارد؟

  از نظر ظاهری به شاه توت کشیده شبیه هستند، اگرچه بسته به نوع مختلف می توانند به رنگ بنفش، سیاه، قرمز یا سفید عمیق برسند. توت تعادل خوبی از طعم های شیرین و ترش دارد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

65 دیدگاه درباره مقاله “نگاهی کوتاه بر درخت شاه توت

 1. Avatar مرتکس گفت:

  غیر از عکس اول و سوم بقیه عکس تمشک هست و نه شاهتوت

 2. Avatar مرتکس گفت:

  بعضی عکسها تمشک اند و نه شاهتوت

 3. Avatar مهدی گفت:

  سلام
  درخت شاه توت فرهزاد را دارم برای سم زدایی لطفا بگوید چه وقت و از چه سمی می‌توان استفاده کرد
  متشکرم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   فصل سم زدایی فصل پاییز است .

 4. Avatar حدادی گفت:

  با سلام
  ما یک درخت شاتوت 30 ساله در حیاط در تهران داریم 2 سالی است در فصل تابستان سرشاخه های برخی قسمت ها شروع به خشک شدن می نماید و برگ های آن شاخه ها نیز ناگهان خشک می شود آبیاری روزانه یا حداکثر 2 روز یکبار در فصل تابستان انجام می شود و در زمستان نیز کود حیوانی داده می شود لطفا راهنمایی قرمایید
  با تشکر

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   علت خشک شدن آبیاری بیش از حد به درخت شاه توت است نیاز به هفته ای یکبار آبیاری دارد .

  2. Avatar رضا گفت:

   احتمالا کرم شاخه داره درختتون باید هرس انجام بشه و شاخه های هرس شده از بین برده شود

 5. Avatar حسن گفت:

  درختچه های شاه توت در باغچه من ۲ ساله صورتی می مونن
  و ترش می مونن
  و سال اول سیاه شد و شیرین

  علت رو کسی می دونه؟؟

 6. Avatar محمد گفت:

  سلام . یک درخت شاه توت توی باغچه خونمون داریم . دو ساله که تنه درخت سیاه شده و محصول نمیده . اگر ممکنه کمکم کنید .نمیدونم مریضیش چیه . با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هر نقطه از از درخت توت و یا شاه توت که سیاه میشود با یک اره ضد عفونی شده باید جدا شود و بر روی آن منطقه با چسب باغبانی و قارچ کش پوشش داده شود.

 7. Avatar عباس گفت:

  با سلام.زمان و چگونگی پیوند شاه توت رو لطف میکنین بگین. ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   پیوند شاه توت در اواخر زمستان باید انجام گیرد

 8. Avatar نوروزی گفت:

  برا چی وقتی ک زمان توت دهی میرسه گل هاشو میریزه؟؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بسته به منطقه شما دارد ریزش شکوفه شاه توت ممکن است در زمستان یرما بزند

 9. Avatar علی گفت:

  سلام من یک درخت 15 ساله دارم تا 7 سال اول نسبتا رشد معمولی داشت ولی از ان به بعد کلا رشدش متوقف شد و میوه ان هم کم کوچک شد چکار باید کرد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اطلاعاتی که دادید کم است درخت شما آیا کود دریافت کرده است
   در کجا کاشته شده استمنظورم خاک زیر درخت است.

 10. Avatar مهرناز گفت:

  سلام،
  درخت شاه توت حیاط ما در تهران که درخت پاکوتاهى هم هست. برگ و میوه داده اما برگ هاى جوانش شروع به زرد شدن کردن. لطفا راهنمایى بفرمایید. برامون عزیزه.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید مقدار آبیاری و نور دهی و کلی عوامل دیگر را بگویید تا بشود راهنمایی کرد لطف عکس درخت را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید .

 11. Avatar منا گفت:

  سلام درخت شاه توت من هنوز برگ نداده با اینکه در اواسط اردیبهشت است؛ البته تنه آن خشک نشده؛سر آن پوکه هم بسته و پوکه ها رو بررسی می کنم سبز هست؛ آب هم هفته ای یک بار می دهم؛درخت شاه توت من ۵ ساله است؛ام

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بعضی مواقع پیش می آید برای درخت این حالت تا آخر اردیبهشت به درخت شاه توت خود زمان بدهید.

 12. Avatar محمد گفت:

  سلام یک شاه توت کاشتیم اسفندماه ( شیراز هستیم) هنوز جوانه نزده میگن دیر برگ میکنه شاه توت ایا تا اردیبهشت نباید برگ میکرده ؟ بعضی ها میگن خاکتون شور بوده تنش گرفته بیدار نمیشه نیترات کلسیم بریز پاش نظر شما چیه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نه برای برگ دادن شاتوت احتیاج نیست الان چیزی بریزید
   صبز کنید تا آخر اردیبهشت احتمالا برگ میدهد.

   1. Avatar حسین مقدم گفت:

    سلام من قصد خرید باغ شاتوت توی تاکستان دارم باغ یک هکتاری با درختان ۳ ساله ۶۰۰ عدد درخت ممکنه بفرمایید مثلا درخت ۱۰ ساله بطور متوسط چه مقدار باردهی داره سپاس

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     باردهی یک درخت به عوامل متعددی بستگی دارد نمی توان راحت اظهار نظر کرد

 13. Avatar علی گفت:

  سلام ببخشید درخت شاتوت ما بیشتر گل میده تا میوه چکار کنیم ک بیشترش میوه باشه تا گل؟؟کودی چیزی؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   عدم تبدیل شکوفه های شاه توت به میوه شاه توت علتهای زیادی دارد یکی می تواند سرمای بهاره باشد یکی می تواند عدم کود دهی باشد
   می توانید از کود ان پی ک یه بیست استفاده کنید.

 14. Avatar مصطفی گفت:

  سلام.درخت شاه توت را ۲ سال پیش خیلی بد در اواخر اسفند هرس کردم و الان برخی شاخه ها سبز شده اند و نیمی از درخت خیر.
  البته شاخه های اصلی سوراخ سوراخ شده شاید توسط کرم اتفاق افتاده لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه هرس اشتباه باعث کارایی کم درخت میشود سوراخ سدن شاخه ها می تواند توسط کرم انجام شود در درون سوراخهای ایجاد شده از سم دیازنون برای از بین بردن حشرات استفاده کنید.

 15. Avatar نژادفلاح گفت:

  درخت شاه توت ما در تهران که عمر زیادی هم داره چند سال پیش قسمت زیادی ازشاخه های درخت خشک شد و موریانه زده و هر سال بعضی از شاخه های درخت خشک میشه البته امسال نسبت به سال گذشته محصول بیشتری داشته. میخواستم بدونم موریانه به درخت آسیب میزنه؟ واگر بله موریانه هارا چطوری از بین ببریم با توجه به اینکه موریانه الان در نصفه تنه اصلی درخت هستند؟.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله موریانه ها را باید با سم دیازنون از بین ببرید

 16. Avatar علنیا گفت:

  سلام، من یه شاتوت در ۱۵ اسفند کاشتم ولی نمیدونم چرا هنوز برگ در نیاورده؟!

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ممکن است درخت شاه توت شما در اثر جابجایی ریشه خشک شده بشد.

 17. Avatar مصطفی گفت:

  سلام من پارسال یه نهال شاهتوت تو حیاط خونه کاشتم خیلی هم بهش میرسم اما امسال فقط ۱۰تا دونه بار داده طبیعیه به نظر شما چون سال های اولشه یا کم بار داده برای هرسشم راهنماییم کنید با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   همه درختان میوه در سالهای اول کم میوه میدهند اما بعد از 2 تا 3 سال باید به صورت درست میوه دهند
   از سال چهارم به بعد باید هرس توسط آدم خبره انجام شود.

 18. Avatar داود گفت:

  سلام من ی شاهتوت ۱۰ساله دارم وخدارا شکر خیلی هم بار میده وکل همسایهاراهرسال به اندازه نیم کیلو توت میدم اما به محض گرم شدن هوا توتها به صورت کشمشی میشن وترش مزه ودیگه شیرین نمیشن علت چیست وایا جوابی برای این امر داریدیا نه وما ساکن اصفهان هستیم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شاهتوت مناسب مناطق سردسیر است و منطقه شما مقداری گرم است به همین دلیل باید سریع میوه ها را جمع کنید.

 19. Avatar علی گفت:

  با سلام
  ما یک درخت شاتوت 30 ساله در حیاط در یزدداریم 2 سالی است در فصل تابستان سرشاخه های برخی قسمت ها شروع به خشک شدن می نماید و برگ های آن شاخه ها نیز ناگهان خشک می شود آبیاری هفته‌ای یکبار در فصل تابستان انجام می شود و در زمستان نیز کود حیوانی داده می شود لطفا راهنمایی قرمایید
  با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا درخت شاتوت را چک کنید در شاخه هایی که خشگ میشوند آیا حشره وجود دارد و یا نقاط سفید رنگ بروی تنه درخت وجود دارد ؟

 20. Avatar نوید گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  درخت شاه توتی دو ساله در حیاط خونه داریم سال اول کلا یدونه میوه داد و امسال چهار دونه میوه داده میوه هاش سایز خیلی کوچیکی دارند (به اندازه نخود) در مقابل برگهای خیلی بزرگی دارند (حتی بزرگتر از کف دست) نگرانی که ما داریم اینه که برگ های این درخت از اول رویش گرایش به رنگ زرد داره (سبز کم رنگ) برخلاف درختایی که تا حالا دیدم که معمولا سبز پررنگ بودن.
  ما ساکن اردبیل هستیم و تقریبا هفته ای یبار آب میدیم و تا حالا از کودی استفاده نکرده ایم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید که دلیل برگ های زرد درخت چی میتونه باشه؟
  اگه کود رو صلاح میدونین چه کودی مناسبه؟
  کود حیوانی رو صلاح میدونین یا نه؟
  و به نظر میرسه خاک منطقه زه کشی کامل رو نداره ممنون میشم بفرمائین به چه شکلی و از چه ترکیبی برای تعویض خاک پای درخت استفاده کنیم؟
  پیشاپیش سپاسگزارم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای نهال های زیر 3 سال کود لازم نیست
   در زمستان که درخت در خواب است خاک کنار ریشه را تعویض کنید و با خاک با رهکشی مناسب عوض کنید
   برای رنگ زرد برگها هم مقدار کم حدود 5 گرم کود آهن استفاده کنید

 21. Avatar عطا گفت:

  سلام وقت بخیر
  ما شاه توتی تقریبا ۵۰ ساله تو باغمون داریم که چند سالیه از تنه درخت شیره سیاهی بیرون میاد آیا مشکلی حادی پیدا کرده ممنون میشم راهنمایی کنیم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درختان هم مانند سایر موجودات زنده در طول فصل رشد به مواد غذایی نیاز دارند. در طول فصل و به خصوص زمانی که درخت در حال غذا سازی و پر کردن میوه می باشد نیاز دارد که تمام مواد غذایی مورد نیاز در اختیارش قرار بگیرد تا مراحل رشدی خود را به خوبی سپری کند. در تمام مراحل رشدی، اگر درخت با کمبود مواد غذایی روبه رو شود برای تکمیل رشد و تولید میوه، از ذخایر غذایی خود استفاده کرده و به شدت ضعیف می شود. در برخی از درختان میوه مثل گیلاس، زردآلو، آلو، توت و .. در محل تنه زخم ایجاد شده و از آن شیرابه ی تیره رنگی ترشح می شود که به مرور باعث سیاه شدن تنه درخت شده و در اصطلاح کشاورزان به آن صمغ یا زنج درخت یا شیره درخت می گویند. عامل این بیماری باکتری های گونه ی Pseudomonas است که در علم گیاه پزشکی به آن شانکر باکتریایی درختان میوه می گویند و باعث ایجاد زنج در تنه ی درخت می شود.
   چرا شیره درخت به بیرون تراوش می کند؟

   شیره درخت یک واکنش دفاعی است که معمولا بعد از آسیب به تنه درخت ترشح می شود و تا حدودی از ورود عوامل بیماری زا و هرگونه پاتوژن جلوگیری می کند. این بیماری به دلایل مختلف می تواند ظهور کند و در صورت عدم درمان و رسیدگی درست، باعث شیره درخت و سیاه شدن رنگ تنه درخت شده و در عرض چند سال می تواند درخت را به کلی خشک کند. از مهم ترین دلایل شیوع بیماری شانکر باکتریایی می توان ضعف درخت، عدم تغذیه و آبیاری مناسب و آسیب های مکانیکی را نام برد. درختانی که در طول فصل مواد غذایی و کود های تقویتی از جمله ازت، فسفر، پتاس و ریز مغذی ها را دریافت نکنند، ضعیف شده و بیشتر از همه در معرض این بیماری قرار می گیرند

 22. Avatar علی دوستی گفت:

  سلام روز بخیر من یک درخت شاه توت 4 ساله دارم که هفته ای یک با آب میدهم و کود حیوانی و شیمیایی NPK هم به آن دادم ولی شاخه ها کوتاه و برگها از سر شاخه ها زرد و کوچک و می ریزد و رشدش کلا متوقف می شود ضمنا تعداد شاخه ها خیلی کم است وکمی هم شاه توت دارد. از راهنمایی های شما در سایت تشکر می کنم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس از درخت برای شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

 23. Avatar پرویز گفت:

  از آگاهی آقای انگورانی ومنابع و رفرانس داده شده با لذت به آگاهی خود افزودم،مایه تشکر است.

 24. Avatar فیض گفت:

  با سلام
  ما درخت شاهت.ت حدودا 15 ساله داریم که تا پارسال مشکلی نداشتهو امسال با اینکه درخت رشد بسیار خوبی کرده و میوه هم فراوانتر داده ولی الان که تیر ماهه داخل درخخت برگها زرد شده اند و میوه ها با کوچکترین تکانی میریزند در صورتی که سالهای قبل کندن میوه ان راحت نبود.ایا درخت ما سالم است

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به درخت شاهتوت آیا کود داده اید ؟

 25. Avatar حسین گفت:

  سلام.امسال نهال شاه توت کاشتم باریشه کامل داخل پلاستیک به باغچه منتقل کردم.هر روز هم آب دادمش. بعد از یه هفته برگاش زرد شد و افتاد و الان تمام جوانه هاش یکهو خشک شدن. علت چیه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متوجه نشدم با پلاستیک داخل باغچه کردید؟

 26. Avatar طاها گفت:

  سلام لطفا بفرمایید زمان پیوند شاتوت به توت چه هنگام است

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   زمان پیوند شاتوت فصل زمستان است که درخت در خواب است.

 27. Avatar کاظم گفت:

  ممنون از اطلاعاتی که میدهید. ما دو تا درخت ۸ ساله داریم که میوه خوبی هم میدهند. ولی بعد از سه بهر برداشت‌ با اینکه تو منطقه سردسیر هستیم مرداد ماه میوه ها ترش میشن و حالت چروکیده پیدا میکنه. اخرای برداشت محصولات پشه و کرم میبینیم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس های درخت را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

 28. Avatar مریم طاهری گفت:

  سلام
  درخت شاه توت ما محصول خوبی داره و پنج ساله است ولی امسال میوه هایش کرمهای ریزی از داخلشون بیرون میاد.تمشک سیاه هم همین مشکل رو داره.چه باید کرد؟
  ضمنا با اینکه کلی از شاهتوتها هنوز نرسیده اند دارن خشک میشن..چرا؟
  منطقه مشا دماوند

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت شا ه توت شما دچار آفت شده است و از سم دیازنون به نسبت 1 در هزار استفاده کنید برای از بین رفت آفت

 29. Avatar ساحل گفت:

  سلام عصربخیر می شود راهنمایی کنید چراتنه درخت انگور ترک می خورد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ترک خوردن تنه انگور به علت بیماری با منشا ویروسی است.

 30. Avatar پارسا گفت:

  با سلام. شاه توت یکساله ای دارم. علیرغم اینکه در مکان آفتابگیری کاشته شده باز شاخه های آن رشد علفی داشته اند و از استحکام برخوردار نیستند و معمولا خم شده می افتند. مشکل بزرگی که الان باهاش مواجه شدم اینست که نقاط قهوه ای رنگ در برگ‌هایش پدیدار شده و مدتی بعد برگ خشک شده و می افتد. معمولا هفته ای دو بار آبیاری میکنم. لطفا بفرمایید این نکروز برگ چه دلیلی دارد. ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بیماری قارچی باعث بیماری لکه برگی درختان توت و شاتوت می شود.

   راه های پیشگیری و کنترل بیماری لکه برگی توت:

   درزمان انتخاب درخت ، درختهای مقاوم به بیماری انتخاب شوند.
   شاخه ها و برگهای آلوده جدا شوند و از بین برده شوند.
   رطوبت کاهش پیدا کند.

   استفاده از بردوفیکس به شرح زیر:

   – سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار پس از ریزش ٧۰ درصد برگ ها در پاییز

   – سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار هنگام تورم جوانه ها

   – سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار هنگام تشکیل میوه

 31. Avatar میثم گفت:

  سلام وقتتون بخیر یه نهال دو ساله شاه‌توت تو حیاط خانه در تهران کاشتم که فقط برگ های بزرگ میشن میوه هم به محض جوانه زدن بعد دو یا سه روزه خشک میشن آبیاری نهال هم هفته ای یک باره کود هم یک بار کود حیوانی به خاک اضافه کردم اما برگ ها فقط بزرگ شدن اما میوه اصلا اندازه برگ ها به پهنای 20سانت هم میرسه میخواستم ببینم مشکل از کجاست یا مشکلی نداره من از یه نهال دو ساله انتظار زیادی دارم ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نهال دوساله شاه توت باید حدود 400 تا 700 گرم محصول بدهد. اگر از مقدار کمتر است مقدار نور آفتابی که به درخت میرسد آیا روزی 8 ساعت هست و یا کمتر است ؟

 32. Avatar بهمن طالبی گفت:

  سلام
  درخت شاتوت ۳ ساله دارم که رشدش بعد۳سال به ۱/۵متر رسیده وامسال کمی میوه داده که سبز موندن و رشد نمیکنن!میخواستم بدونم چرا رشد درخت کم بوده و میوه ها رشد نمیکنن؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس درخت را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید تا بتوانیم کمک بهتری کنیم.

 33. Avatar احمد معصومی گفت:

  سلام
  من یک درخت شاهتوت دارم که موقع رسیدن میوه،نیمی از میوه هنوز سیاه نشده روی درخت خشک می‌شود و می‌ریزد. علتش چیست.ضمنا بعضی از برگها هم زرد رنگ شده اند. اگر نیاز به کود داره لطفا بفرمایید از چه کود یا سمی استفاده کنم.در ضمن من زمستان کود حیوانی در نیم متری درخت در مسیر ریشه چال کردم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس از درخت و تنه و برگها برای شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *