آموزش باغبانی

ارقام یونجه موجود در ایران

ارقام یونجه موجود در ایران

ارقام یونجه موجود در ایران از ارقام خارجی یا محلی است . ارقام یونجه محلی در مقایسه با ارقام اصلاح‌شده خارجی در دو سال اول کاشت عملکرد متوسطی دارند ولی برای سال‌های بعد میزان محصول این ارقام بیشتر و مطمئن‌تر است. جهت انتخاب ارقام یونجه محلی بایستی به وضع جغرافیایی محل رشد گیاه توجه نمود. به عنوان مثال چنانچه ارقام یونجه مقاوم به سرما مورد نظر باشد، بایستی از یونجه های بومی مناطق سردسیر (مانند یونجه همدانی) که به احتمال قوی دارای عوامل وراثتی مقاوم به سرما هستند، استفاده نمود.

ارقام یونجه موجود در بازارهای دنیا را برحسب منطقه جغرافیایی آن‌ها نامگذاری می‌کنند لذا ارقام مختلف یوجه خارجی به نام‌های یونجه آرژانتین، جنوب آفریقا، یونجه پرواس (مبدأ جنوب شرقی فرانسه)، یوجه بوفالو (مبدأ کانزاس ایالت متحده، آمریکا، یوجه ویلیامس بورگ (مبدأ کانزاس)، یونجه تالنت (مبدأ فرانسه)، یونجه ترکستان یونجه (مبدأ ترکمنستان)، یونجه هارایسان (مبدأ ترکمنستان)، یونجه اورستان (مبدأ ترکمنستان)، یونجه گریم (مبدأ آلمان)، یونجه کوزاک (مبدأ روسیه)، یونجه کانادایی، یونجه رولاک (مبدأ هندوستان)، یونجه بالتیک، یونجه هاردیگان (رقم اصلاح‌شده مخصوص مناطق مرطوب و نسبتاً‌ مرطوب)، یونجه رنجر (رقم اصلاح‌شده از یونجه‌های کوزاک 45‌%، ترکستان 45‌%، لاداک 10‌%)، یونجه آتلانتیک و یونجه ناراگامنت (یونجه اصلاح‌شده) می‌باشند.

برای خرید انواع بذر یونجه کلیک کنید .

ارقام مختلف یونجه

یونجه دارای واریته‌های زیادی است که آن‌هارا به چهار گروه تقسیم می‌کنند:

1- گروه معمولی Common : یونجه‌های این گروه تنها M.sativa را دربر می‌گیرد.

2- گروه ترکستانی Turkestan: اصل یونجه‌ های این گروه از ترکستان آسیا است.

3- گروه ابلق یا الوان یا مخلوط Variegated: یونجه‌ های این گروه از ارقام M.media تشکیل می‌شود.

4- گروه غیرمقاوم به سرما non-hardy: یونجه‌ های این گروه به آب و هوای سرد ناسازگار و مخصوص نواحی گرم می‌باشند.

در ایران کشت چند نوع یونجه رایج است که هر یک عملکرد منطقه‌ای مناسبی دارند و بیشتر به نام ناحیه‌ای که در آن کشت می‌گردد، نامگذاری شده است و کلاً به دو گروه تقسیم می‌گردند:

یکی یونجه‌های محلی شامل:

  1.  یونجه  همدانی
  2. یونجه یزدی
  3. یونجه بغدادی
  4. یونجه بمی
  5.  یونجه شیرازی
  6.   یونجه  نیک شهری
  7. قره‌یونجه

و دیگری یونجه‌هایی که بذر آن‌ها از کشورهای خارج وارد شده و به تدریج زراعت آن معمول می‌گردد:

  1. یونجه رنجر Ranger
  2. یونجه Moapa

فوت و فن کاشت یونجه

ارقام مختلف یونجه ایرانی

رقم‌های یونجه موجود در ایران براساس نام ناحیه‌ای که در آنجا کشت می‌شود، نامگذاری شده‌اند.

آبیاری یونجه

1-  یونجه همدانی:

مشخصه بارز این رقم رشد و نمو در مناطق سرد و مقاومت زیاد به سرمای زمستان است. یونجه همدانی نسبت به یونجهرنجر که در گذشته برای کشت در مناطق سردسیر توصیه می‌شد، مزایای زیادی دارد. یونجه همدانی دارای ساقه‌های بلند خشبی با شاخ و برگ نسبتاً کم می‌باشد و ارتفاع بوته‌هابه طور متوسط تا 85 سانتی‌متر است. یونجه همدانی نیاز فراوانی به آب دارد. هر 10-8 روز بایستی آبیاری شود. حداکثر عملکرد این رقم در زمان ظاهرشدن گل‌ها است.

یونجه همدانی

یونجه همدانی

2- یونجه یزدی:

مشخصه بارز یونجه یزدی کیفیت و عملکرد بالاست. این رقم خاص مناطق معتدله است که البته می‌توان در مناطق نسبتاً گرم و خشک نیز کاشت نمود. ارتفاع بوته 60-50 سانتی‌متر ولی دارای شاخ و برگ نسبتاً زیاد و برگ‌های بزرگ‌تر است.

یونجه یزدی سالانه تا هفت چین تولید می‌نماید؛ به همین خاطر به یونجه هفت‌چینی نیز معروف است.

ارتفاع بوته بین 100 تا 110 سانتی‌متر است. برگ‌ها پهن و بزرگ بوده، مقاومت آن در برابر گرما بیش از سایر ارقام ایرانی است و تا دمای حدود 50 درجه سانتی‌گراد را به خوبی تحمل می‌کند ولی در سرمای 50- درجه سانتی‌گراد از بین می‌رود. نیاز آبی و غذایی بالایی دارد و در شرایط خوب زراعی تا 20 تُن علوفه خشک می‌توان تولید کرد و در یک سال زراعی بین 17 تا 18 چین از آن را می‌توان برداشت کرد.

تولید یونجه مناسب برای اسب

3 – یونجه مائوبا:

منشأ آن آمریکاست. در اصل از تلاقی یونجه‌های آمریکایی و آفریقایی به وجود آمده و در حقیقت از یونجه‌ای به نام آفریکن African حاصل شده است. این یونجه در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم می‌باشد. تعداد برگ‌های آن نسبتاً زیاد و پرمحصول است ولی در برابر سرما حساس و ضعیف است. این یونجه برای مناطق گرم کشور مناسب است.

عرق یونجه چیست؟

4 – یونجه درختی:

حدود 27 سال پیش وارد ایران شده است. تعداد زیادی شاخ و برگ دارد. نسبت به خشکی مقاوم است و برای مناطق بادخیر کشور مناسب است.

برای خرید بذر یونجه مائوپا کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه نیک شهری کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه همدانی کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه رنجر کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه فله ای کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه قره یونجه کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه بغدادی کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه بمی کلیک کنید .

برای خرید بذر یونجه اصفهانی (رهنانی) کلیک کنید .

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.