گیاهان

انواع گیاهان حشره خوار

انواع گیاهان حشره خوار

قبل از شروع این مقاله توجه داشته باشید که از گیاهان حشره خوار نترسید چون آنها آدمخوار نیستند. فرقی نمی کند که در پرورش گیاهان حشره خوار حرفه ای و با تجربه هستید یا تازه کار و مبتدی در هر دو صورت به جای مناسبی آمده اید و ما در این مقاله سعی کرده ایم انواع گیاهان حشره خوار و طرز مراقبت و نگهداری از آنها را برایتان شرح دهیم.

انواع گیاهان حشره خوار

1- گیاه ونوس حشره خوار: بی شک یکی از معروف ترین گیاهان گوشتخوار می باشد که اگر دفعه اولی باشد که شکار یک حشره توسط این گیاه شگفت انگیز را ببینید، هیجان زده خواهید شد و نام علمی این گیاه (Dionaea muscipula) است که نژادهای متنوعی دارد.

گیاه ونوس حشره خوار

گیاه ونوس حشره خوار

2- گیاه دروزا حشره خوار: گیاه حشره خوار دروزا تقریبا ۲۰۰ گونه دارد که تفاوت آنها در اندازه، ظاهر و شرایط رشد می باشد و نام علمی این گیاه (Drosera) است. این گیاه در تمامی قاره ها به غیر از قطب شمال یافت و کشت می شود. زمانی که حشرات به گیاه حشره خوار دروزا نزدیک شوند برگ ها و شاخک های چسبنده این گیاه طی مراحلی سریع حشره را به دام می اندازد، سرعت عمل این گیاه نسبت به ونوس حشره خوار بیشتر می باشد.

گیاه دروزا حشره خوار

گیاه دروزا حشره خوار

3-گیاه باتروورت حشره خوار: نام علمی این گیاه (Pinguicula) است و در نیمکره شمالی یافت می شوند ولی بیشترین مناطقی که این گونه در آن یافت می شود مکزیک و آمریکای مرکزی است. تقریبا ۱۰۰ گونه متفاوت از این گیاه وجود دارد که برگ هایی سبز و براق و بسیار چسب ناک دارند که مانند گل رز بوته ای رشد می کنند.

گیاه باتروورت حشره خوار

گیاه باتروورت حشره خوار

4- گیاه کوزه‌ای حشره خوار: این گیاهان برگ های کوزه ای مانند یا گلدانی دارند که حشرات به داخل محفظه های آن که به شکل پارچ هستند به داخل آن سر می خورند که داخل این گیاه مایعی از آنزیم های هضم سریع حشرات است. انواع اصلی گیاه کوزه ای حشره خوار عبارت اند از: Sarracenia ساراسنیا دارای ۸ نوع، Nepenthes گیاه پارچ دارای ۱۴۰ نوع، Cephalotus کوزه‌ گیاه استرالیایی دارای ۱ نوع، Heliamphora گیاه پارچی افتابی دارای ۲۰ نوع، Darlingtonia californica لی لی کبرا  دارای ۱ نوع. معمولا در گلخانه ها فقط دو نوع اول (Sarracenia و Nepenthes) یافت می شود.

گیاه کوزه‌ای حشره خوار

گیاه کوزه‌ای حشره خوار

5- گیاه علف‌ انبانی حشره خوار: نام علمی این گیاه (Utricularia) است که بیش از ۲۰۰ گونه دارد، این گیاه جزو متنوع ترین گیاهان حشره خوار می باشد که در اکثر مناطق کره زمین یافت می شوند. گیاه علف‌ انبانی حشرات کوچک را داخل اندام هایش به تله می اندازد. ریشه های این گیاه عموما درزیر آب می باشد و حشرات را در کسری از ثانیه به داخل اندام خود که دارای آنزیم های هضم می باشند می کشد. این نوع گیاه گل های رنگی و زیبایی دارد که می تواند با گل ارکیده در زیبایی رقابت کند.

گیاه علف‌ انبانی حشره خوار

گیاه علف‌ انبانی حشره خوار

انواع گونه های گیاهان حشره خوار برای افراد مبتدی

برای افراد علاقه مند و مبتدی گونه های زیر پیشنهاد می شوند که کاشت ساده ای دارند و هر سه این گیاهان شرایط نگهداری شبیه به هم دارند.

  1. دروسرا دماغه (دروزا گیاه حشره خوار): یکی از زیبا ترین و جالب ترین انواع دروزا می باشد که قابلیت هماهنگی با محیط بسیار بالایی دارد. یک گیاه حشره خوار بسیار زیبا و ساده برای افراد علاقه مند و مبتدی.
  2. گیاه ونوس حشره خوار: به سادگی مورد بالا نیست ولی به همان اندازه زیبا و شگفت انگیز است.
  3. گیاه کوزه‌ای حشره خوار (Sarracenia): این گونه به همراه زیرگروه هایش از متنوع ترین گونه ها است و اندازه ای کوچک دارد و مناسب رشد در محیط های بسته می باشد.

شرایط مراقبت و نگهداری گیاهان حشره خوار

  1. نور: هرچه نور مستقیم بیشتر باشد بهتر است. گیاهان حشره خوار علاقه خاصی به تابش مستقیم نور آفتاب دارند و همچنین می توان مقابل پنجره ای رو به جنوب یا گلخانه کاشته شوند.
  2. آب: گلدان گیاه حشره خوار را در زیرگلدانی گذاشته و زیر گلدانی را ۱ تا ۲ سانتیمتر آب مقطر می کنیم و نباید گیاه حشره خوار را از بالای گلدان آب داد. این نوع گیاهان، گیاهان باتلاقی محسوب می شوند و همیشه باید رطوبت آنها حفظ شود.
  3. کمپوست: از خاک گلدان معمولی استفاده نکنید و حتما بایستی از مخلوط الیاف گیاهی و پرلیت به نسبت 3 به 1 استفاده کنید و از کود شیمیایی استفاده نکنید.
  4. گلدان: از گلدان معمولی پلاستیکی استفاده کنید، گلدان های سرامیکی با لعاب نیز مناسب می باشند که البته باید دارای سوراخ های ابکشی باشند و یک گلدان ۱۲ سانتی برای اینکار کافی می باشد و برای عوض کردن گلدان نیز فصل بهار مناسب است.
  5. دوره خواب : گیاه ونوس حشره خوار و گیاه کوزه‌ای حشره خوار بین ماه های آبان تا اسفند به خواب زمستانی می روند، در حالی که گیاه دروزا حشره خوار می تواند تمام سال رشد کند. برای خواب زمستانی بهتر است انها را به مکانی سرد مانند پارکینگ خانه منتقل کنید، برگ هایشان سیاه و سپس ریخته خواهد شد و دوباره در فصل بهار شکوفا می شوند.
  6. غذا: به گیاه خود چیزی ندهید که طبیعی نتواند شکار کند. این بدان معناست که هرگز شکلات، مرغ یا مواد غذایی دیگر که انسان مصرف می کند را ندهید. فقط غذای آنها حشرات است. بستن تله برای گیاه حشره خوار به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین اگر آنها حال تغذیه نیستید ، آنها را تحریک نکنید تا بسته شوند. اندازه غذای آنها به نسبت 1 به 3 تله گیاه باشد. بسته شدن تله فقط در صورتی شروع می شود که اندام های محرک دام تحریک شوند. اگر از حشرات مرده برای غذا استفاده می کنید، پس از بسته شدن تله روی طعمه، از یک خلال دندان یا چوب کوچک استفاده کنید تا به آرامی اندام هایش را از بین شکاف ها ببندد تا شروع به هضم آنها کند. همچنین می توانید برای تغذیه آنها از میل ورم، کرم خونی و یا از ملخ های کوچک و خشک شده استفاده کنید.
گیاه حشره خوار

گیاه حشره خوار

دلایل کوزه ای نشدن گیاه کوزه‌ای حشره خوار

دلیل معمول برای این مشکل کمبود آب و نور کافی می باشد. با اینکه بیش از ۱۵۰ نوع گیاه حشره خوار کوزه ای وجود دارد و بسیاری از آنها نیاز به نگهداری و روشهای خاص دارند ولی اکثر گیاهان حشره خوار گلخانه ای که برای خرید در دسترس هستند نیازی به مراقبت ها ویژه ندارند و آب و نور کافی برایشان کفایت می کند.

جابجا کردن گلدان باعث شوکه شدن گیاه می شود و ممکن است برگ هایش رو به قهوه ای شدن بروند، در این زمان به گیاه غذا ندهید.

آب مقطر

آب مقطر نقشی حیاطی برای این گیاهان بازی می کند، مخصوصا اگر دفعه اولی باشد که این گیاه را میکارید حتما از آب مقطر یا آب تصفیه شده استفاده کنید. بیشتر آب های معدنی که در فروشگاه ها حاوی املاحی هستند که برای گیاه شما مضرند و به سرعت گیاه را به حالت مسموم در می آورند. شما به آبی نیاز دارید که مواد جامد محلول کمی داشته باشد مانند آب باران.

برای خرید انواع بذر گیاه حشره خوار می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *