گیاهان

معرفی گل شقایق

معرفی گل شقایق

گل شقایق لاله های خودرو و یا لاله های داغداری می باشند که به صورت وحشی می رویند. دارای چهار گلبرگ، تعداد زیادی پرچم و به رنگ سرخ می باشد. معمولا گیاهی یک ساله می باشد و کمتر اتفاق می افتد که دو ساله باشد. این گل انواع مختلفی دارد و در دامنه کوه ها و دشت ها به صورت خودرو می روید.

در فرهنگ ایرانی یکی از انواع آن دارای گلبرگ هایی به رنگ قرمز خونی و داخل سیاه می باشد و به آن شقایق نعمانی می گویند. گاهی هم به این گل، لاله می گویند.

گل شقایق از تیره گیاهان آلاله سانان شیرابه دار علفی می باشد. دارای درختچه و یا درخت کوتاهی با ارتفاع 70 تا 90 سانتی متر می باشد که دارای برگ های ساده و لپ دار با دمبرگ می باشد. نام های دیگر این گل در فارسی و عربی به نام های شقایق سرخ، خشخاش منثور و خشخاش بری می باشد.

برگ های گل شقایق کرک دار هستند و میوه آن شبیه به خشخاش مزروع ولی در اندازه های کوچک تر می باشد و داخل آن دانه های سیاه رنگی وجود دارد. منشاء اصلی این گل ها جنوب و مرکز اروپا و نواحی معتدل آسیا، مانند کشورهایی چون ارمنستان، ترکیه، ایران و قفقاز است و دارای 70 نوع یک ساله، دو ساله و چند ساله و به صورت پاکوتاه و پابلند می باشد.

شقایق از گل های نمادین می باشد، به عنوان نمادی از سربازان کشته شده در جنگ می باشد و در کشور ما ایران به آن لاله وحشی می گویند. نام دیگر این گل، گل همیشه عاشق می باشد.

شرایط نگهداری از گل شقایق:

اگر این گل ها را در اوایل فصل بهار کاشت کنید، در اوخر بهار و فصل تابستان تابستان گل می دهد و اگر شقایق را در فصل پاییز کاشت کنید زودتر گل می دهد.

نگهداری و مراقبت از گل شقایق بسیار ساده و راحت می باشد و در مزرعه ها و دشت ها این گل جزء علف هرز قرار می دهند.

 • خاک: خاک مناسب برای کاشت این گل ها خاک های حاصلخیز، گیاه کوکوپیت، پیت ماس و خاک لومی همراه با زهکشی مناسب می باشد، زیرا آبیاری غرقابی به گیاه آسیب می رساند. در این خاک دارای بهترین رشد و نمو می شود. اگر قصد کاشت گل شقایق در گلدان را دارید، خاک باغچه را همراه با خاک برگ مخلوط کنید و داخل گلدان بریزید. این گیاه نسبت به خاک حساس نمی باشد و در خاک های ضعیف هم رشد می کند.
 • آب: این گیاه در رده گیاهانی که به خشکی مقاوم می باشند قرار می گیرد. آبیاری این گل ها زمانی انجام می گیرد که خاک گلدان خشک باشد. این زمان شما باید به آبیاری گیاه اقدام کنید.
 • نور: این گیاه برای رشد بهتر و گل های با کیفیت بهتر به نور کافی خورشید نیاز دارد. اگر در برابر آفتاب کامل قرار بگیرند می توانند گل های رنگارنگی تولید کنند.
 • دما: بهترین دما برای رشد بهتر این گیاه 20 درجه سانتی گراد می باشد و تا سرمای 15- درجه را هم می تواند تحمل کند. دمای مناسب برای این گیاه در شب بین 5 تا 11 درجه می باشد. به طور کلی بهترین دما برای این گل های زیبا بین 14 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد.
 • کوددهی: قبل از کاشت گل شقایق خاک کاشت این گل ها را با کود و یا کمپوست ارگانیک مخلوط کنید، این کار به گلدهی بیشتر گل ها کمک می کنند. دیگر اینکه این گیاه به کود زیادی نیاز ندارد و کوددهی بیش از اندازه باعث رشد بیش از حد گیاه می شود.

کود مناسب

انواع شقایق:

یکی از انواع این گل، شقایق کوهی می باشد که در باغ های صخره ای می روید و دارای گل هایی درشت به رنگ سفید، زرد، نارنجی و قرمز است. وطن اصلی آن سوریه می باشد.

نوع دیگری به نام شقایق سیاه است که وطن اصلی آن انگستان می باشد و به صورت خودرو در مزرعه ها مثل علف هرز رویش دارد. گل هایش قرمز رنگ و وسط آن سیاه می باشد. در خرداد ماه تا مرداد ماه گل های این نوع رویش می کنند. بیشتر گل های شقایق در مناطق معتدل رویش دارند و انواع مختلف شقایق که در ایران رشد می کنند عبارتند از:

 • پاپاور آرناریوم: این نوع از شقایق یک ساله و با ارتفاع حدود 30 تا 40 سانتی متر می باشد. بر روی گلبرگ هایش لکه های قهوه ای و یا سیاه رنگی وجود دارد. این گیاه در تاکستان های رودبار، سفیدرود گیلان، قزوین و کرج می روید.
 • پاپاور لاسروم: این شقایق یک ساله همراه با ساقه های راست و بدون کرک می باشد. دارای گلبرگ های کوچک، تخم مرغی شکل و ارغوانی رنگ می باشد. معمولا لکه های تیره رنگی در قسمت پایینی گل ها دارند. این گل ها در استان های شمالی، مرکزی و یزد رویش دارند.
 • پاپاور ماکروستوموم: این نوع هم مانند دیگر انواع آن یک ساله همراه با تارهای پخش شده و لکه های سیاه رنگی در قسمت پایین گلبرگ ها می باشد. گل های این نوع شقایق قرمز و یا ارغوانی رنگ است. این نوع در تاکستان های قزوین، آذربایجان، فارس و در ارتفاعات کرج می رویند.
 • پاپاور تنویفولیوم: این شقایق هم یک ساله می باشد و از نظر نوع ارتفاع، پاکوتاه می باشد. دارای گلبرگ های قرمز رنگ، همراه با لکه های سیاه رنگی در پایین گلبرگ ها می باشد. کاسبرگ های مژه داری دارند. در گیلان، قزوین، کرج، اصفهان و یزد رویش دارند.

برای مطالعه مقاله معرفی گل لاله می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گل شقایق

گل شقایق

روش های تکثیر گل شقایق:

این گیاه به وسیله روش های مختلفی مانند بذر، تقسیم بوته و ریشه، تکثیر می شود.

بذر:

در این روش باید به این نکته توجه داشته باشید که، بذر گیاهان کاشته شده شبیه به بذر مادر نمی شوند. یکی از روش های کاشت بذر در اواخر زمستان و یا اوایل بهار به صور ت بذرپاشی می باشد. دیگر اینکه در شهریور ماه در مناطقی که آب و هوای معتدل دارند کاشت بذر امکان دارد و گلدهی گیاه هم زودتر انجام می شود.

بذر این گل کوچک می باشد و باید چند عدد از آن ها را در گلدان های مستطیلی شکل، به صورت شیاری در عمق نیم تا یک سانتی متر کاشت کنید و در روی بذرها لایه کمی از مخلوط خاک و کود بریزید. بعد از کاشت بذرها را با اسپری آبیاری کنید، زیرا آبیاری به صورت غرقابی باعث می شود که بذرهای کاشته شده جابجا بشوند.

گلدان ها را در مکانی که نور آفتاب دریافت می کند، قرار دهید و تا زمان جوانه زدن گیاه آن را مرطوب نگه دارید. بعد از گذشت 2 تا 4 هفته گیاه جوانه می زنند، بعد از اینکه بذر ها جوانه زدند و سبز شدند، به زمین اصلی برای کاشت منتقل کنید. در نتیجه بعد از گذشت 12 هفته گل های شقایق می رویند. به طور کلی این گل ها هر زمان که 4 یا 5 برگه شدند، شرایط کاشت در بیرون از منزل را دارند.

اگر شرایط آب و هوایی، نور، آبیاری و دما مساعد باشد این گیاه به مدت زمان 2 ماه گل می دهد. اگر هم در بوته های این گیاه گل های پژمرده مشاهده کردید، بهتر است که این گل ها را از بوته جدا کنید و این کار باعث می شود که عمر گلدهی گیاه بیشتر بشود.

یکی دیگر از روش های کاشت گل شقایق از طریق تقسیم بوته از بوته های چند ساله می باشد. این کار را بهتر است در اواخر تابستان، زمانی که برگ های گیاه خشک شدند، انجام دهید.

بهترین فاصله برای کاشت گل شقایق در باغچه و یا هر زمین دیگری بین 15 تا 30 سانتی متر می باشد.

آفات و بیماری‌های گل شقایق:

گل شقایق معمولا توسط حشرات،کمترآسیب می بیند. اگر رطوبت شرایط نگهداری گیاه زیاد باشد، گیاه دچار بیماری قارچی و لکه برگی می شود و برای رفع این مشکل باید از قارچ کش ها استفاده کنید.

سوالات متداول گل شقایق:

 1. معنای نمادین شقایق چیست؟

  شقایق نمادی رایج است که برای نشان دادن همه چیز از صلح تا مرگ و حتی به سادگی خوابیدن استفاده شده است. شقایق هنگام استفاده روی سنگ مزارها، خواب ابدی است. … اعتقاد بر این است که شقایق های قرمز هنگام بزرگداشت های زمان جنگ به ویژه احترام و احترام به سربازان افتاده را نشان می دهند.

 2. شقایق چه ویژگی خاصی دارد؟

  دلیل استفاده شقایق برای یادآوری کسانی که در جنگ جان خود را داده اند این است که این گل ها گل هایی هستند که پس از پایان جنگ جهانی اول در جبهه های جنگ رشد کرده اند. این در شعر معروف جنگ جهانی اول در زمینه های فلاندر شرح داده شده است. همچنین برای کمک به کسانی که عزیزان خود را به دلیل جنگ از دست داده اند نیز استفاده می شود.

 3. آیا پروانه ها شقایق را دوست دارند؟

  پروانه ها نیز به شهد شقایق جذب می شوند. پس از از بین رفتن گلها، پرندگان جذب بذر می شوند.

 4. آیا شقایق تهاجمی است؟

  آنها حتی اگر زیبا باشند بسیار تهاجمی و آزاردهنده شده اند. به طور معمول، گیاهان شقایق مهاجم در نظر گرفته نمی شوند، گرچه آن ها اغلب با توجه به آب و هوای مناسب و مکان مناسب تحقیق می کنند.

 5. آیا شقایق در آفتاب یا سایه رشد می کند؟

  شقایق شما همیشه به نور کامل آفتاب و خاک زهکشی شده خوب احتیاج خواهد داشت.

 6. آیا شقایق سخت قابل پرورش است؟

  بسته به نوع، شقایق می تواند یک ساله، چند ساله یا دوسالانه باشد. بسیار باارزش یا مزاحم تهاجمی و بسیار آسان برای رشد و یا جنون آمیز دشوار است.

 7. آیا شقایق پخش می شود؟

  شقایق به طور معمول از طریق تشکیل بذر پخش می شود. گل ها از بین می روند و غلاف های دانه ای می دهند که در تابستان بالغ می شوند. بسیاری از شقایق ها مانند شقایق های کالیفرنیا به راحتی ریشه می دهند. آن ها به سرعت در دامنه تپه گسترش می یابند و ممکن است در یک فصل چندین نسل به بار بیایند.

 8. آیا شقایق به آفتاب کامل احتیاج دارد؟

  شقایق حداقل به 6 ساعت آفتاب نیاز دارد. بعضی از انواع شقایق بسیار بزرگ، تا ا متر قد می کشند. بر این اساس برنامه ریزی کنید و شقایق ها را جایی که فرصت رشد دارند بکارید. بسیاری از انواع شقایق به راحتی تحقیق می کنند.

 9. آیا می توان شقایق را در گلدان پرورش داد؟

  پرورش شقایق در ظروف کار مشکلی نیست به شرطی که آن ها را در گلدان با اندازه صحیح بکارید، از خاک با کیفیت استفاده کنید و به آن ها آب و نور کافی بدهید. ظرف را به فاصله 3.8 سانتی متر از بالا با خاک گلدان گلدان غنی از هوموس پر کنید. بذرهای شقایق را به طور مستقیم در بالای خاک بکارید.

برای خرید انواع بذر گل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *