آموزش باغبانی

چگونگی رشد توتون

چگونگی رشد توتون

قرن­ ها است که کشاورزان و باغ­داران برای استفاده و فروش شخصی توتون خانگی را کشت می­کنند. اگرچه امروزه اکثر توتون­ ها توسط شرکت­ های بزرگ تولید می­شود، اما هنوز هم می­توان با حداقل دانش و کمی صبر آن را رشد داد. رشد توتون قانونی است، اما فرآیند آن بسیار سخت می­باشد؛ بنابراین، برای رشد توتون مورد نیاز خود این مراحل را دنبال کنید.

درک شرایط خاک و اقلیم

در بخش اول مقاله به درکی صحیح از شرایط خاک و اقلیم مناسب برای کاشت توتون می پردازیم.

1 – رشد برگ توتون در هر خاکی

بدانید که برگ توتون تقریبا در هر نوع خاکی رشد می­کند. توتون یک گیاه بسیار سرسخت است. در جایی که گیاهان زراعی رشد می­کنند، توتون نیز قادر به رشد است. به عنوان یک قاعده کلی، توتون در خاک های دارای زهکشی خوب رشد بهتری دارد. نکته مهم این است که توتون شدیدا تحت تاثیر شرایط خاک قرار می­گیرد؛ خاک­های روشن عمدتا توتون کم رنگ را تولید می­کند، در حالی که خاک ­های تیره عموما توتون­های با رنگ تیره را تولید می­کنند.

رشد برگ توتون در هر خاکی

رشد برگ توتون در هر خاکی

2 – کاشت توتون در اقلیم گرم و خشک

برای بهترین نتیجه، توتون را در اقلم گرم و خشک کشت کنید. برای برداشت توتون به یک دوره 3 تا 4 ماهه فاقد یخبندان نیاز دارد. برای بهترین نتیجه، توتون باید بدون باران سنگین برسد، آب اضافی باعث می­شود که گیاه توتون نازک و پوسته پوسته شود. دمای ایده ­آل برای رشد توتون از 20 تا 30 درجه سانتیگراد است.

کاشت توتون در اقلیم گرم و خشک

کاشت توتون در اقلیم گرم و خشک

کاشت و نشاء کاری توتون

در بخش دوم این مقاله به کاشت توتون و نشاء کاری توتون می پردازیم.

1 – آب مناسب کاشت توتون

از مخلوط اولیه موجود در گلدان مطمئن باشید و ترجیحا سوراخ ­هایی را در قسمت پایین گلدان قرار دهید. بذرها بایستی به مدت 6-4 هفته در داخل خانه کشت شده باشند.

 • مخلوط شروع بذر شامل کمپوست و سایر مواد مغذی می­باشد که باعث رشد سالم بذر می­گردند. این مخلوط­ها در فروشگاه­های باغبانی در دسترس می­باشد.
 • بذر­ های توتون بسیار کوچک هستند (نه خیلی بزرگ)؛ بنابراین، مطمئن باشید که زیاد ضخیم نیستند. برای جلوگیری از تراکم بیش از حد بین دانه ­ها فواصلی را قرار دهید.
 • با توجه به اینکه بذرهای توتون بسیار کم هستند، آغاز کاشت آن در خارج از خانه توصیه نمی­شود. همچنین، مواد مغذی مورد نیاز آن­ها با بسیاری از گیاهان دیگر متفاوت است؛ بنابراین، اضافه کردن اندکی شن یا کود مخصوص به توتون ایده خوبی است.
 • بذرهای توتون برای جوانه­ زنی صحیح به دمای 24-27 درجه سانتیگراد نیاز دارند. اگر در گلخانه کشت نکرده ­اید، مطمئن شوید که فضای داخلی منزل شما این شرایط دمایی را دارد.
 • بذرها را با خاک نپوشانید، زیرا برای جوانه ­زنی به نور نیاز دارند. پوساندن آن می­توان باعث کند شدن و حتی جلوگیری از جوانه ­زنی شود. بذرها بایستی در 10-7 روز جوانه ­زنی را شروع کنند.
آب مناسب کاشت توتون

آب مناسب کاشت توتون

2 – آبیاری خاک

خاک را مرتبا آب دهید تا رطوبت آن حفظ شود، اما غرقاب نکنید. هرگز نباید خاک به طور کامل خشک شود. هنگام آب دادن مراقب باشید، زیرا نیروی آب می­تواند گیاهچه­ های تازه توتون را از بین برده و باعث مرگ آن­ها شود.

در صورت امکان، گیاهچه­ ها را از پایین آبیاری کنید. اگر از گلدان­ های دارای سوراخ در پایین آن استفاده می­کنید، گلدان­ ها را در داخل سینی پر از آب قرار دهید. چند دقیقه در آن قرار دهید تا آب توسط خاک جذب شود. این کار باعث می­شود که گیاهچه ­ها بدون خیس شدن به آب دسترسی داشته باشند.

آبیاری خاک

آبیاری خاک

3 – انتقال گیاهچه های توتون به گلدان

گیاهچه­ های خود را بعد از 3 هفته به گلدان بزرگ­تر منتقل کنید. در صورت آبیاری صحیح و نگهداری درست آن­ها، گیاهچه­ های شما باید به اندازه کافی برای انتقال به گلدان جدید بزرگ باشند. انتقال گیاهچه­ ها به گلدان­های بزرگ­تر امکان تولید ریشه­ های قوی و سالم را فراهم می­کند.

برای دیدن اندازه مناسب گیاهچه­ ها، سعی کنید آن­ها را اندازه­ گیری کنید. به راحتی می­توانید آن­ها را در بین انگشت شست و اشاره خود قرار داده و برای انتقال به گلدان بزرگ­تر آماده کنید. اگر خیلی کوچک هستند، اجازه دهید رشد ادامه یابد تا به اندازه مناسب برسند.

انتقال گیاهچه ­های توتون به همراه ریشه (بدون خاک) به گلدان­های بزرگ­تر و یا حتی باغ بسیار ساده است. با این حال، در صورت کاشت گیاه فاقد ریشه به گیاه شوک وارد شده و برخی از آن­ها زرد و پژمرده می­شوند. پس از یک هفته، گیاه توتون دوباره شکوفا می­شود، اما بایستی از شوک دیگر ممانعت شود، زیرا گیاه بلافاصله شروع به رشد می­کند.

انتقال گیاهچه های توتون به گلدان

انتقال گیاهچه های توتون به گلدان

4 – آبیاری گیاهان با کودهای گیاهی

آبیاری گیاهان با کودهای گیاهی محلول یا امولسیون جلبک دریایی و کود ماهی. این مواد غذایی تا زمان انتقال گیاهچه­ ها به باغ و برای حدود 3-4 هفته کافی است. اگر گیاه شما زرد باشد، ممکن است به دُز کودی دیگری نیاز داشته باشد. با این حال، کود کمی اضافه کنید، زیرا کود بیش از حد ممکن است ریشه­ ها را سوزانده و گیاه را از بین ببرد.

آبیاری گیاهان با کودهای گیاهی

آبیاری گیاهان با کودهای گیاهی

5 – آماده کردن کرت باغ

کرت باغ خود را برای کاشت گیاهان بزرگ­تر آماده کنید. مطمئن باشید که توتون کاشته شده به صورت دائمی در معرض آفتاب، زهکشی خوب و خاک مناسب قرار دارد.

 • کمبود آفتاب باعث ایجاد گیاهان غیر یکنواخت، رشد ضعیف و برگ­های نازک می­شود. این امر ممکن است در صورت کشت توتون برای استفاده از در سیگار مشکل­ ساز نباشد، زیرا رشد توتون در سایه می­تواند ویژگی­ های مطلوبی را در برگ ایجاد کند.
 • همچنین، pH سطح باغ خود را آزمایش کنید. گیاه توتون را در خاک متوسط اسیدی کشت کنید؛ در غیر این صورت گل نمی­دهد. pH خاک باید 5.8 باشد. اگر pH خاک 6.5 یا بالاتر باشد، ممکن است باعث رشد ضعیف و برخی از اختلالات رشدی شود.
 • از آماده کردن باغ خود در خاک آلوده به بیماری­ها و نماتدها خودداری کنید. نماتدها کرم ­های انگلی هستند که از توتون تغذیه می­کنند و نابود کردن آن­ها بسیار دشوار است.
آماده کردن کرت باغ

آماده کردن کرت باغ

6 – انتقال گیاهان توتون به باغ

هنگامی که شاخه ­های گیاه 15-20 سانتیمتر و مطمئن هستید که دوره انجماد به پایان رسیده، می­توانید توتون خود را به باغ منتقل کنید. فاصله بین گیاهان در هر ردیف بایستی 60 الی 90 سانتیمتر و فاصله بین ردیف­ها 105 الی 120 سانتیمتر باشد.

گیاهان توتون “خورنده ­های سنگینی” هستند، به این معنی که آن­ها طی 2 سال مواد مغذی موجود در خاک را تخلیه می­کنند. برای مقابله با این امر، کاشت 2 سال در مکان متفاوت و 2 آیش ایده ­آل است. بجای اینکه یک پلات خالی داشته باشید، می­توانید توتون را با گیاهانی که مستعد ابتلا به آفات مشترک ذرت یا سویا نیستند جایگزین کنید.

انتقال گیاهان توتون به باغ

انتقال گیاهان توتون به باغ

محافظت از توتون

در بخش سوم این مقاله به نکاتی در رابط با محافظت از گیاه توتون می پردازیم.

1 – آبیاری هنگام عصر

هر روز توتون را در هنگام عصر آبیاری کنید. پس از استقرار، می­توانید برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد مقدار کمی آب اضافه کنید. گیاهان را کاملا آبیاری نکنید تا خاک غرقاب نشود. اگر منقطه شما دارای خشک­سالی است، باید سیستم آبیاری را نصب کنید. این امر باعث می­شود که خاک بیش از حد خشک نشود، زیرا مانع رشد توتون می­شود. پس از بارندگی، آب کمتری را مصرف کنید. ساختار برگ ­های گیاهان توتون به گونه ­ای است که آب را در پایه گیاه جمع می­کند.

آبیاری هنگام عصر

آبیاری هنگام عصر

2 – استفاده کود مناسب

کودی را که دارای کلر کم بوده و حاوی نیتروژن به شکل نیترات است را مورد استفاده قرار دهید. کودهای مورد استفاده برای گوجه­ فرنگی، فلفل و سیب­ زمینی نیز مناسب هستند.کوددهی بیش از حد یک نگرانی جدی است، زیرا می­تواند باعث تجمع نمک شود. میزان کاربرد آن تا حد زیادی به درجه کود، میزان حاصلخیزی طبیعی خاک، از بین رفتن مواد مغذی ناشی از شستشو و سایر فاکتورها بستگی دارد. جهت استفاده بهینه از کود دستورالعمل آن را مطالعه کنید. توصیه می­شود که کود را چندین بار استفاده کنید. وقتی توتون شروع به گلدهی کرد دیگر نیازی نیست که کود افزوده شود.

استفاده کود مناسب

استفاده کود مناسب

3 – سرزنی بلافاصله بعد از گلدهی توتون

بلافاصه پس از شروع گلدهی توتون را سرزنی کنید. سرزنی حذف جوانه ­های انتهایی می­باشد که به برگ­های جانبی امکان رشد بیشتر و ضخیم­تر را می­دهد. جوانه انتهایی برجسته بوده و به طور معمول در قسمت بالای ساقه قرار دارد. قسمت بالایی را می­توان به سادگی با شکستن یا قطع کردن آن برداشت کرد. پس از برداشتن قسمت بالا، جوانه ­های جانبی در هر برگ رشد می­کنند. این موارد را با دست نیز می­توان حذف کرد؛ در غیر این صورت، باعث کاهش عملکرد و کیفیت توتون می­شود.

سرزنی بلافاصله بعد از گلدهی توتون

سرزنی بلافاصله بعد از گلدهی توتون

4 – حذف علف های هرز موجود در اطراف توتون

خاک اطراف گیاهچه توتون را جمع کنید تا به قوی شدن آن کمک کند. ریشه ­های توتون به سرعت رشد کرده و ساختار ریشه آن بسیار بزرگ است و هزاران ریشه کوچک در نزدیک سطح خاک رشد می­کنند. هنگام آماده­ سازی و شخم مراقب باشید، زیرا نفوذ بیش از حد به خاک باعث آسیب دیدن ریشه ­ها می­شود. بعد از گذشت 4-3 هفته از کاشت، شخم سنگین بایستی متوقف شده و فقط با ابزارهای سبک علف­ های هرز کنترل شوند.

حذف علف­های هرز موجود در اطراف توتون

حذف علف­های هرز موجود در اطراف توتون

5 – سموم دفع آفات مخصوص توتون

اگر متوجه آفاتیا پوسیدگی شدید در گیاهان خود شدید، از سموم دفع آفات مخصوص توتون استفاده کنید. آفات متداول توتون شامل کرم­های جوانه، کرم­های شاخ­دار و پاتوژن­ها هستند. توتون در معرض آلودگی فراوان و بیماری­های مختلف است. گردش کاشت محصولات باید به کاهش احتمال آلودگی کند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

اگر همچنان در توتون­های شما آلودگی وجود دارد، می­توانید سموم دفع آفات مخصوص توتون را از فروشگاه­های باغبانی خریداری کنید. نام تجاری این سموم شامل “پروول”، “نماکور” و “آدمیر” است. به یاد داشته باشید که برخی از سموم دفع آفات به طور خاص برای کنترل حشرات روی گیاهان جوان هستند؛ در حالی که برخی دیگر نیز قارچ­ها را از بین می­برند. یک سم دفع آفات پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

سموم دفع آفات مخصوص توتون

سموم دفع آفات مخصوص توتون

برداشت و آماده­ سازی توتون

در آخرین بخش مقاله به برداشت و آماده سازی محصول کاشت شده تان می پردازیم.

1 – جدا کردن گیاهان توتون چسبیده به برگ

گیاهان توتون خود را از محل چسبیده به برگ جدا کنید. می­توانید برگ­ها را از ساقه ­ها جدا کنید. گیاهان شما بایستی حدود 3 ماه پس از کاشت آماده برداشت شوند. ساقه­ ها بایستی حدود 4-3 هفته پس از سرزنی برداشت شوند. در این زمان برگ­های پایین تا حدودی رو به زوال هستند.

اگر برگ­ها را در مزرعه برداشت می­کنید، باید در فواصل زمانی 2-1 هفته 4 یا 5 برگ را برداشت کنید. برداشت را از برگ­های پایینی شروع می­کنید. برداشت اول بایستی بلافاصله پس از سرزنی و هنگام زرد شدن جزئی برگ­ها صورت گیرد. گل ­ها رشد برگ­ها را مهار کرده و برای دریافت نور خورشید با برگ­ها رقابت می­کنند؛ از بین بردن آن­ها باعث تولید برگ­های بیشتر می­شود.

شما بایستی برگ­ها را سالم نگه دارید، زیرا در طی مراحل آماده­ سازی آویزان می­شوند. برای مصرف بایستی برگ­ها آماده شوند. در این فرآیند ترکیبات مختلفی را به برگ اضافه کرده و طعم آن را تغییر می­دهد. فرآیند آماده­ سازی برای مصرف ضروری است.

جدا کردن گیاهان توتون چسبیده به برگ

جدا کردن گیاهان توتون چسبیده به برگ

2 – آویزان کردن برگ های توتون

برگ­های توتون خود را در محلی با تهویه مناسب، گرم و مرطوب آویزان کنید. دمای پیشنهادی برای آماده­ سازی از 18 تا 35 درجه سانتیگراد متغیر است؛ در حالی که، مقدار بهینه رطوبت 65 تا 70 درصد است. بین ساقه­ ها فضای کافی را در نظر بگیرید تا شرایط مناسب برای خشک شدن برگ­ها فراهم شود.

برای دستیابی به کیفیت مناسب به چند هفته نیاز دارید. توتون خیلی سریع خشک شده و احتمالا عطر و طعم آن خوب نخواهد بود. برگ­هایی که به کندی آماده می­شوند، ممکن است با پوسیدگی همراه باشند. اگر روی برگ­های توتون خود این نشانه­ ها را مشاهده کردید، دما و رطوبت را تنظیم کنید.

اگر آماده ­سازی برگ­ها روی ساقه صورت می­گیرد، پس از اتمام فرآیند برگ­ها را از ساقه جدا کنید. در صورت لزوم برای کنترل رطوبت و خشک شدن، در روز باز و بسته کنید. برخی از تولید کنندگان توتون، تاسیساتی را دارند که ممکن است آن­ها را به فروش برسانند.

توتون خشک شده در درجه اول برای تهیه سیگار استفاده می­شود. توتون را می­توان توسط آتش و آفتاب خشک کرد. خشک شدن توتون توسط آتش معمولا 10 تا 13 هفته طول می­کشد. توتون­های خشک شده در آفتاب برای تهیه سیگار استفاده می­شوند.

آویزان کردن برگ های توتون

آویزان کردن برگ های توتون

3 – افزایش سن توتون

سن توتون خود را در شرایط شبیه فرآیند خشک شدن بالا ببرید. توتون تجاری به طور معمول برای یک سال یا بیشتر سن آن افزایش داده می­شود، اما پیری توتون می­توان 5-6 سال به طول بکشد. در صورت کامل بودن دما و رطوبت، پیری رخ نخواهد داد. اگر توتون خیلی خشک باشد، پوسیده نمی­شود، اما اگر خیلی مرطوب باشد پوسیده می­شود. متاسفانه، دما و رطوبت مناسب بسیار متفاوت است و به انجام آزمایش توسط شما نیاز دارد.

در طول روند پیری به برگ­ها توجه کنید تا دارای رطوبت بوده و بدون پوسیدگی باشند. پیری یک فرآیند دقیق نیست و در صورت لزوم به تنظیمات دیگری نیز نیاز خواهد داشت. پیر شدن برگ­های توتون اختیاری است، اما باید توجه داشته باشید که توتون­ها مسن اغلب خشن بوده و فاقد طعم خوب هستند.

افزایش سن توتون

افزایش سن توتون

برای خرید بذر تنباکو می توانید از این لینک استفاده کنید.

برای خرید بذر توتون پلیت شده می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

18 دیدگاه درباره مقاله “چگونگی رشد توتون

 1. Avatar امیررضابحرینی گفت:

  باسلام.مطالب بسیارکارمدبالابسیارساده وبزبان عامیانه،بیان شدند.بنده علاقمندبه کشت توتون مرغوب هستم ازنوع توتون کاپیتان بلک مخصوص پیپ.اگرممکنه،ومیشوددرکرمان کشت انرااجرایی کرد،خواهشابفرماییدتافصل بذرپاشی تمام نشده اقدامات لازم رابعمل بیاورم.قبل ازهرچیزمتشکرم ازراهنماییهای جامع شما.امیربحرینی،ساکن کرمان

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اینکه چه توتونی برای کاپتان بلک استفاهخ میشود متاسفانه ما اطلاعی نداریم.

 2. Avatar حمید گفت:

  سلام واقعا مطالب کاملی هستند در این باره خواستم‌ببینم بذر مرغوب توتون کوبای دارید برای خرید؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای خرید بذر توتون کنتاکی عالی کلیک کنید.

 3. Avatar عطا گفت:

  سلام در تبریز میتونم کشت کنم؟ بخاطر اب هوای سردش میگم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   توتون را در تیریز هم می توانید کشت کنید

 4. Avatar Bavejdan گفت:

  سلام خسته نباشید آیا شما بذر توتون ویرجینیا هم دارید واسه کشت در شمال میخواهم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با سلانه متاسفانه بذر توتون ویرجینیا نداریم

 5. Avatar Navid گفت:

  سلام،میخواستم بدونم در شمال میشه توتون کشت کرد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله می توانید در شمال کشور که آب و هوای معتدل دارد هم توتون بکارید اما باز دهی کمتری دارد

 6. Avatar Mohsen گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفید سایتتون
  چطور میتونم توتون رو آماده کشیدن کنم با پیپ البته

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید بگذارید برگها خشک شود و بعد برگها را برش بدهید البته هیچ وقت مانند توتون مارخانه ای نمیشود

 7. Avatar Farshad گفت:

  سلام اگه بخواهیم از توتون ‌تولید سیگار درآمدزایی کنیم چقدر زمین زراعی و چقدر سرمایه احتیاج است؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ما نمی توانید به مسائل اقتصادی در کشاورزی ورود کنیم.

 8. Avatar تیمورپور گفت:

  سلام مطالب بسیار آموزنده بود ممنون آیا میشه بعد از اون 3-4 هفته همچنان در گلدان و در خانه نگهداری بشن؟ واینکه منبع این مطالب رو میشه بهم بگید برای پایان نامم لازم دارم ممنون میشم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   منبع مطلب رو متاسفانه نتوانستم گیر بیارم ولی بهتر است بعد از 3 تا 4 هفته از گلدان در بیایید

 9. Avatar ایلیا گفت:

  درود بر شما چه مدت طول میکشه تا برداشت و اینکه چ فصلی باید کاشت ایا تنباکو هاوانا هم دارید؟

  1. سلام تنباکو هاوانا ما موجود نداریم اخر فصل سرما می توانید تنباکو را بکارید تا اخر برج 7 برداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *