آموزش باغبانی

نحوه پرورش گل نیلوفر آبی

نحوه پرورش گل نیلوفر

نیلوفر مقدس برای هندوها و بودایی ها، گل ملی هند است. این گیاه آبزی مقاوم بومی جنوب آسیا و استرالیا است اما تقریباً در هر آب و هوای معتدل و در شرایط مناسب قابل پرورش است. می توانید نیلوفر آبی را از طریق بذر یا غده پرورش دهید. اگر با استفاده از دانه نیلوفر آبی پرورش دهید، به طور معمول در سال اول گل نمی دهند.

مرحله اول: پرورش نیلوفر از بذر

در اولین مرحله از این مقاله به چگونگی کاشت گل نیلوفر از بذر می پردازیم.

بذر گل نیلوفر را خراش دهید:

بذر را با یک سوهان خراش دهید. با استفاده از یک سوهان فلزی استاندارد ، پوسته سخت دانه را خراش دهید تا هسته کرم رنگ آن مشخص شود. هسته ها را خراش ندهید زیرا نیلوفر آبی شما رشد نمی کند. خراشیدن پوسته خارجی باعث می شود آب به هسته برسد.

اگر سوهان فلزی دستی ندارید، می توانید از یک چاقوی تیز استفاده کنید یا حتی بذر را روی بتن بمالید. فقط مراقب باشید که دانه ها را خراش ندهید.

برای خرید انواع بذر گل نیلوفر می توانید از لینک های زیر استفاده نمایید.

بذر را خراش دهید

بذر را خراش دهید

بذرها را در آب گرم قرار دهید:

بذرهای خود را در آب گرم قرار دهید. از یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی شفاف استفاده کنید تا بتوانید زمان جوانه زدن بذرها را ببینید. ظرف را با آب دکلره شده بین 24 و 27 درجه سانتیگراد پر کنید. بعد از یک روز خیساندن، بذرها ته نشین می شوند و تقریباً دو برابر اندازه اولیه ورم می کنند.

بذرهایی که شناور هستند تقریباً نابارور هستند. آنها را بردارید وگرنه آب را کدر می کنند. حتی پس از جوانه زدن بذرها، روزانه آب را عوض کنید. وقتی نهال ها را بر می دارید تا آب را عوض کنید با جوانه ها با احتیاط رفتار کنید – آنها بسیار ظریف هستند.

دانه هارا د ر آب گرم قرار دهید

دانه هارا د ر آب گرم قرار دهید

ظرف را با خاک پر کنید:

یک ظرف 3 تا 5 گالنی (11 تا 19 لیتر) با 6 سانتی متر (15 سانتی متر) خاک عمیق پر کنید. این اندازه معمولاً فضای کافی برای رشد نیلوفر جوان فراهم می کند. یک سطل پلاستیکی مشکی گرما را برای نهال ها حفظ می کند.

در حالت ایده آل، خاک شما باید 2 قسمت خاک رس و 1 قسمت شن رودخانه باشد. اگر از خاک تجاری گلدان برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید، هنگامی که وان خود را در آب غوطه ور می کنید، روی سطح آب شناور می شود.

اطمینان حاصل کنید که ظرفی که انتخاب کرده اید هیچ سوراخ تخلیه ای ندارد. گیاه ممکن است به سمت سوراخ زهکشی حرکت کرده و در خارج از آن رشد کند و باعث عملکرد کم گیاه شود.

ظرف را با خاک پر کنید

ظرف را با خاک پر کنید

آنها را از آب جدا کنید:

نهال ها را وقتی به طول 15 سانتی متر رسیدند از آب جدا کنید. دانه های شما باید بعد از 4 یا 5 روز خیساندن شروع به جوانه زدن کنند. اما اگر آنها را زودتر به گلدان منتقل کنید، احتمالاً خراب می شوند. اگر خیلی صبر کنید ، نهال های شما شروع به برگ در آوردن می کنند. هنوز می توانید آنها را بکارید – فقط مراقب باشید برگ ها زیر خاک نباشند.

آنهارا از آب جدا کنید

آنهارا از آب جدا کنید

بذرها را در خاک بگذارید:

بذرهای جوانه زده را با فاصله حدود 10 سانتی متر از یکدیگر در خاک فشار دهید. لازم نیست بذرها را در خاک دفن کنید. روی خاک قرار دهید ، سپس روی آنها یک لایه سبک خاک بریزید تا محکم شود. آنها خود به خود ریشه می گیرند. می تواند ایده خوبی باشد که مقدار کمی خاک رس روی هر بذر بریزید تا با کمی وزن محکم شود. وقتی ظرف خود را در حوضچه پایین می آورید، یک بذر بدون خاک ممکن است از خاک خارج شده و روی سطح آب شناور شود.

بذر هارا در خاک بگذارید

بذر هارا در خاک بگذارید

گلدان را در حوضچه قرار دهید:

گلدان را در حوضچه قرار دهید. لوتوس ها گیاهان آبزی هستند، بنابراین باید همیشه حداقل 5.1 تا 10.2 سانتی متر آب بالای خاک باشد. اگر گیاهان بلندتری دارید، عمق آب می تواند تا 46 سانتی متر باشد. نیلوفر کوتوله به آب بین 5.1 تا 30.5 سانتی متر عمق احتیاج دارد.

آب باید حداقل 21 درجه سانتیگراد باشد. اگر در منطقه ای با آب و هوای نسبتاً خنک تر زندگی می کنید، آب کم عمق گرمای بیشتری را برای نیلوفر آبی شما فراهم می کند. لوتوس رشد یافته از دانه در سال اول خود بندرت شکوفا می شود. در سال اول باید کود را به حداقل برسانید. به نیلوفر آبی خود اجازه دهید تا با محیط خود سازگار شود.

گلدان را در حوضچه قرار دهید

گلدان را در حوضچه قرار دهید

مرحله دوم: پرورش نیلوفر از پیاز گل

در ادامه این مقاله به چگونگی پرورش گل نیلوفر از پیاز گل می پردازیم.

پیازها را در بهار خریداری کنید:

غده ها را در اوایل بهار خریداری کنید. شما می توانید غده های نیلوفر آبی را به صورت آنلاین یا از یک گلخانه یا مرکز باغ محلی خریداری کنید. به دلیل مشکل حمل و نقل، پس از تمام شدن نهفتگی در اواخر بهار، معمولاً در دسترس نیستند. با این حال، ممکن است بتوانید برخی از محصولات محلی را خریداری کنید.

برای هیبریدهای نادرتر، ممکن است مجبور شوید به صورت آنلاین خرید کنید. اگر یک جامعه باغبانی در نزدیکی شما وجود دارد، از آنها توصیه بخواهید. برخی جوامع خود گیاهان را می فروشند.

غده هارا در بهار خریداری کنید

غده هارا در بهار خریداری کنید

غده را شناور کنید:

غده را در یک کاسه در آب بین 24 تا 31 درجه سانتیگراد شناور کنید. غده خود را به آرامی روی سطح آب قرار دهید. کاسه خود را در مجاورت پنجره ای آفتابی و گرم قرار دهید، اما در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد. اگر قصد دارید نیلوفر آبی را به حوضچه منتقل کنید، از آب حوضچه استفاده کنید به شرطی که به اندازه کافی گرم باشد. هر 3 تا 7 روز آب را عوض کنید، یا اگر شروع به کدر شدن می کند.

غده را شناور کنید

غده را شناور کنید

یک ظرف گرد بردارید:

یک ظرف گرد به قطر 1 تا 1.5 متر انتخاب کنید. اگر ظرف نباشد، نیلوفر آبی به اندازه منطقه ای که در آن کاشته شده رشد می کند. ظرف شما نیلوفر آبی را مهار کرده و مانع از تصرف کل حوضچه شما می شود. یک ظرف عمیق احتمال پخش شدن نیلوفر آبی شما در قسمت سطح و پخش شدن آن در حوضچه را کاهش می دهد. ظروف گرد باعث می شود نیلوفر آبی شما در گوشه ای مسدود نشود، که می تواند گیاه را متوقف یا از بین ببرد.

یک ظرف گرد بردارید

یک ظرف گرد بردارید

ظرف را با خاک پر کنید:

ظرف خود را با خاک متراکم پر کنید. خاک مناسب برای نیلوفر آبی مخلوط حدود 60 درصد خاک رس و 40 درصد شن و ماسه رودخانه است. حدود 7.5 تا 10 سانتی متر بین بالای خاک و لبه ظرف خود فاصله بگذارید. شما همچنین می توانید از خاک اصلاح شده استفاده کنید ، با یک لایه شن و ماسه جداگانه به عمق 5 تا 7.5 سانتی متر در قسمت بالا. اطمینان حاصل کنید که بین قسمت بالای لایه ماسه و لبه ظرف شما هنوز فضای کافی وجود دارد.

ظرف را با خاک پر کنید

ظرف را با خاک پر کنید

غده را در شن و ماسه فرو کنید:

غده را به بالای خاک فشار دهید. غده خود را کمی در شن و ماسه فرو کنید، سپس آن را با دقت سنگین کنید تا قبل از ریشه زدن روی سطح آب شناور نشود. غده را کاملاً در خاک دفن نکنید – زیرا پوسیده می شود. اطمینان حاصل کنید که فقط کمی روی سطح آن فرورفته باشد.

غده را در شن و ماسه فرو کنید

غده را در شن و ماسه فرو کنید

یک مکان آفتابی برای نیلوفر پیدا کنید:

ظرف خود را 6 تا 12 سانتی متر (15 تا 30 سانتی متر) زیر سطح آب حوضچه خود پایین بیاورید. یک مکان آفتابی برای نیلوفر آبی خود انتخاب کنید که دور از آب روان باشد و فضای کافی برای رشد به نیلوفر آبی شما بدهد. هنگامی که غده شما در جای خود محکم شد، می توانید آن را در محلی که برای کاشت نیلوفر آبی خود انتخاب کرده اید قرار دهید. غده پس از قرار گرفتن در حوضچه، با متمایل شدن به سمت پایین مخلوط خاک و رشد ریشه، خود را می کارد.

یک مکان آفتابی برای نیلوفر پیدا کنید

یک مکان آفتابی برای نیلوفر پیدا کنید

مرحله سوم: مراقبت از نیلوفرها

در آخرین بخش از مقاله به مراقبت از این گل های نیلوفر زیبا می پردازیم.

نیلوفر آبی به گرما نیاز دارد:

دمای آب را حداقل 21 درجه سانتیگراد حفظ کنید. رشد فعال با رسیدن آب به این دما آغاز می شود. نیلوفر آبی شما برای رشد عالی خود به آب گرم نیاز دارد. در حالت ایده آل، دمای هوا نیز باید حداقل 21 درجه سانتیگراد باشد. لوتوس پس از چند روز در آب بالاتر از 21 درجه سانتیگراد شروع به رشد برگ می کند. بعد از 3 تا 4 هفته در آب بالاتر از 27 درجه سانتیگراد شکوفا می شود.

دمای آب خود را یک روز در میان اندازه گیری کنید. اگر در آب و هوای خنک تری زندگی می کنید، ممکن است برای حفظ دمای مناسب به بخاری برای حوضچه خود احتیاج داشته باشید.

نیلوفر آبی به گرما نیاز دارد

نیلوفر آبی به گرما نیاز دارد

نیلوفر آبی را در معرض آفتاب قرار دهید:

نیلوفر آبی خود را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید. گیاهان لوتوس در آفتاب کامل رشد می کنند و حداقل به 5 تا 6 ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارند. اگر حوضچه شما تا حدی سایه دارباشد، باید شاخ و برگ های اطراف را که آفتاب را مسدود می کند، هرس یا حذف کنید.

در آمریکای شمالی، نیلوفر آبی از اواسط ژوئن یا اواسط خرداد تا اوایل پاییز شکوفا می شود. شکوفه ها صبح زود باز می شوند و از اواسط بعد از ظهر بسته می شوند. ایجاد هرشکوفه 3 تا 5 روز طول می کشد و سپس سرکوب می شود. این روند در ماه های باقی مانده از رشد فعال تکرار می شود.

نیلوفر آبی را در معرض آفتاب قرار دهید

نیلوفر آبی را در معرض آفتاب قرار دهید

شکوفه های مرده را هرس کنید:

شکوفه های در حال مرگ و برگ های زرد یا آسیب دیده را هرس کنید. اگر نیلوفر آبی شما شروع به تصرف حوضچه شما کند، می توانید برگ های جدید را نیز قطع کنید، اما به خاطر داشته باشید تا زمانی که نیلوفر آبی در بهار مجدداً در گلدانی دیگر کاشته شود، دوباره رشد خواهد کرد.

هرگز ساقه های گل یا برگ را زیر سطح آب نبرید. ریشه ها و غده ها از ساقه برای اکسیژن استفاده می کنند.

شکوفه های مرده را هرس کنید

شکوفه های مرده را هرس کنید

از قرص استفاده کنید:

برای بارور سازی نیلوفر آبی خود از قرص کود استفاده کنید. این قرص مخصوص گیاهان آبزی ساخته شده است. قبل از کود دادن صبر کنید تا غده شما حداقل 6 برگ ایجاد کند و کود را مستقیماً در مقابل غده قرار ندهید. انواع کوچک نیلوفر آبی فقط به 2 قرص نیاز دارند، در حالی که ممکن است انواع بزرگتر به 4 قرص نیاز داشته باشند.

هر 3 یا 4 هفته یک بار کود اضافه کنید و در اواسط ماه جولای متوقف شوید. اگر همچنان لوتوس خود را از این مرحله کوددهی کنید ، نمی تواند خود را برای خواب آماده کند. اگر نیلوفر آبی خود را از طریق بذر رشد داده اید، آن را در سال اول کود دهی نکنید.

از قرص استفاده کنید

از قرص استفاده کنید

مراقب آفات باشید:

مراقب آفات باشید. در حالی که آفات بسته به موقعیت جغرافیایی شما متفاوت هستند، ممکن است شته ها و کرم های ابریشم جذب برگ های نیلوفر آبی شوند. استفاده از مقدار کمی آفت کش پودر شده به طور مستقیم بر روی برگ ها، گیاه نیلوفر آبی شما را از این آفات محافظت می کند.

آفت کش های مایع، حتی مواد آلی، دارای روغن و مواد شوینده هستند که می توانند به نیلوفر آبی شما آسیب برسانند.

مراقب آفات باشید

مراقب آفات باشید

نیلوفر آبی را به آب های عمیق منتقل کنید:

در پاییز نیلوفر آبی خود را به آب های عمیق تری منتقل کنید. گیاهان لوتوس می توانند زمستان را در حوضچه های شمال میشیگان یا مینه سوتا سپری کنند به شرطی که حوضچه به اندازه کافی عمیق باشد تا غده ها را از یخ زدن محافظت کند. غده باید حداقل در زیر خط سرما باشد، عمقی که بسته به محل زندگی شما متفاوت است.

اگر حوضچه شما نسبتاً کم عمق است، می توانید ظرف را برداشته و تا بهار در گاراژ یا زیرزمین بگذارید. اطراف گلدانهای سطح زمین را گیاه خاک بریزید تا غده ها گرم بمانند.

نیلوفر آبی را به آب های عمیق منتقل کنید

نیلوفر آبی را به آب های عمیق منتقل کنید

هر ساله غده را در گلدان جدید قرار دهید:

هر ساله غده را در گلدان جدید قرار دهید. در اوایل بهار، وقتی اولین علامت رشد جدید را مشاهده کردید ، به نیلوفر آبی خود خاک تازه بدهید و آن را به ظرف اصلی برگردانید (مگر اینکه ظرف آسیب دیده باشد). آن را در همان عمق قبلی که در حوضچه بوده قرار دهید.

اگر سال قبل نیلوفر آبی شما حوضچه شما را تصرف کرد، از نظر وجود ترک، ظرف را بررسی کنید. اگر روی لبه بزرگ شد، ممکن است بخواهید یک ظرف بزرگتر تهیه کنید تا بهتر لوتوس را نگه دارید.

هرساله غده را در گلدان جدید قرار دهید

هرساله غده را در گلدان جدید قرار دهید

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله معرفی گل نیلوفر آبی دعوت می نماید.

برای خرید بذر گل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *