گیاهان دارویی و ادویه ها

با گلاب آشنا شویم

با گلاب آشنا شویم

همه ی ما می دانیم که گلاب دارای خواص فراوانی است اما شاید کمتر برای مصرف روزانه از این محصول که به راحتی و با کیفیت عالی در خانه های همه ی ما یافت می شود استفاده کنیم.

مطالعه تاریخ نشان می‌دهد که ایرانیان از نخستین تولیدکنندگان گلاب و عطر در جهان هستند که این کار در سرزمین پارس صورت میگرفت.

طبق اسناد بین‌المللی، مبدأ تولید گلاب، ایران و مبدأ تولید اسانس گل سرخ (محمدی) و عصاره گلبرگ‌ های تازه، یونان ذکر شده‌ است.

گل سرخ یا رز یا محمدی، گیاهی است که بومی ایران است و خاستگاه و موطن اصلی آن ایران است که تا حدود ۳۵۰ سال پیش غیراز ایران جایی دیگر رویش نداشته‌ است و در زمان سلسله صفویه و زمانی که دولت عثمانی همسایه ایران بوده‌ است، این گل و کلیه دستگاه‌ های گلابگیری از ایران به ترکیه و سپس به سوریه و بلغارستان برده شده‌ است.

گلاب از گیاهی با نام «Rosa damascene» گرفته می شود، که یکی از گونه های گل رز است. این گونه گیاهی به فراوانی در ایران کشت داده می شود و با نام گل محمدی مشهور است.

گل محمدی از خانواده گل سرخ با گلبرگ‌هایی به رنگ صورتی است. این گل‌ها در خرداد ماه ظاهر می‌شوند و در همین ماه است که گلاب گیری انجام می‌پذیرد.

گل محمدی رایحه خوشی دارد و گلاب نیز همین رایحه خوش را در خود تثبیت می‌کند.

مراسم گلاب گیری:

گلاب‌گیری یکی از مراسمی است که همه ساله در ۱۴ استان ایران به صورت عمده از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد (بر اساس شرایط آب و هوایی) و اقلیمی انجام می‌شود.

شروع آیین گلابگیری در ایران در ابتدای اردیبهشت است و گلابگیران شهر میمند فارس در ٩٠ کیلومتری جنوب شرقی شیراز به دلیل شرایط آب و هوایی همه ساله آغاز گر مراسم گلابگیری در ایران هستند و همه ساله جشنواره گل و گلاب در شهرستان میمند فارس از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و نهایتا پیش از رسیدن به پایان اردیبهشت کار برداشت گل سرخ محمدی و گلابگیری نیز به پایان می‌رسد.

آیین گل‌ چینی و گلابگیری و جشنواره گل و گلاب میمند سالیانه حدود ٢ میلیون نفر گردشگر را از سراسر کشور به ویژه استانهای جنوبی به این شهر می‌کشاند.

آیین گلابگیری در سایر مناطق کشور از جمله شهرستان داراب و بخش‌ های مختلف شهرستان کاشان همچون قمصر و نیاسر و روستای ده آباد از توابع شهرستان نطنز و شهر بادرود نیز جریان دارد.

در این مراسم که سالانه بیش از یک میلیون نفر گردشگر به خود جذب می‌کند، از گل‌ های سرخی که در این مناطق کاشته شده‌اند، گلاب تهیه می‌شود.

در کارگاه های گلابگیری شهرستان کاشان سالانه پانزده هزار تن گلاب سنگین تولید می‌شود.

برای مطالعه مقاله معرفی ادویه های هندی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گل محمدی

گل محمدی

گلاب اصل و با کیفیت:

گلاب اصل، شفاف ، روشن ، بدون رسوب است و بوی آن بوی مطبوع گل محمدی و فاقد بوی ترشیدگی است.

طعم گلاب نیز سنگین و کمی مایل به تلخی است که از جمله مهمترین نشانه های اصل بودن گلاب به شمار می رود  گلاب قمصر از تمامی گلاب های جهان هم درجه ی خلوصش بیشتر است و هم عطر و طعمی دیگر دارد.

گلاب از نظر درجه ی خالص بودن به چند دسته ی مختلف تقسیم می ‌شوند:

  • گلاب سنگین
  • گلاب سبک
  • گلاب دو آتشه
  • گلاب سه گل
  • پلاب پس آب
  •   گلاب زیر عطری

گلاب در طب سنتی ایرانی دارای خواص فراوانی است که مهم‌ترین آن آرام‌بخش بودن آن است. شاید به همین دلیل است که در مراسم عزاداری از آن استفاده می‌شود.

گلاب در عزاداری:

یکی از دلایلی که در مراسم عزاداری و سوگواری اموات از گلاب استفاده می‌کنند این است که افراد مصیبت‌ دیده که معمولاً دچار استرس، بی‌ خوابی هستند را تسکین دهد.

همچنین بوی آن برای قلب و مغز مفید، آرام‌ بخش است و طعم آن هم اشتها را که معمولاً در هنگام بروز استرس و غم مختل می‌شود تحریک می کند؛

اگر فرد داغ دیده گریه کرده باشد و از فریاد زدن حنجره اش آسیب دیده باشد ، خوردن گلاب می تواند باعث تسکین حنجره و صدا نیز بشود.

همچنین برای افرادی با استرس و عصبانیت زیاد همچنین دچار بی‌خوابی های مکرر ، مصرف گلاب در غذا یا شستشوی بدن با گلاب منفعت زیادی به همراه دارد.

خواص گلاب:

.طبیعت گلاب گرم است و مقوی معده، قلب، کبد و اعصاب بوده و آرام بخشی قوی به حساب می‌آید.

به همین دلیل است که بعضی افراد قدیمی مصرف گلاب را در روزهای سخت و پرتنش لازم می‌دانستند.

این مایع خوشبو و معطر تا حدودی تحریک‌کننده جریان خون بوده و بافت پوست را به تولید سلول‌ های جدید تحریک می‌کند

یکی از مهم ترین کاربردهای گلاب، جهت مراقبت از پوست است. گلاب برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است.

یکی از موارد استفاده گلاب ، پاک کردن پوست می باشد و می توان به جای محصولات شیمیایی پاک کننده، از آن استفاده کرد.

استفاده ی دیگر آن جهت طراوت و تازگی پوست؛ بدین گونه است که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بمالید.

در این حالت اسانس موجود درگلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون، باعث شادابی پوست می گردد.

گلاب معمولا عارضه خاصی ندارد اما در برخی موارد ممکن است باعث بروز حساسیت های پوستی شود، به همین دلیل لازم است قبل از استفاده، مقدار کمی از آن (به اندازه یک سکه) را روی بخش کوچکی از پوست دست تست کرده و بعد از 24 ساعت اگر علائم حساسیت ظاهر نشد سپس روی نواحی دیگر پوست استفاده کنید.

از جمله علائم حساسیت نسبت به گلاب می توان به سوزش، قرمزی و تحریک شدن پوست اشاره کرد.

برای سـؤال در زمینه خرید ادویه می توانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.