میوه ها

معرفی میوه و درخت آووکادو

معرفی میوه و درخت آووکادو

آووکادو و یا گلابی تمساح، نام درخت و میوه ی آن درخت است. این درخت در مناطق گرم و استوایی می روید و میوه ای سبز رنگ با هسته ای درشت دارد. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است.

خصوصیات گیاهشناسی درخت آووکادو

آووکادو درختی است که میوه ی آن در گونه ی گیاهان گلدار طبقه بندی می شود و تا 20 متر رشد می کند و رشد خیلی سریعی دارد. این گیاه همیشه برگ های سبز دارد که طول آن ها به 12 تا 15 سانتیمتر می رسد. گل های آن نامشخص (نا پیدا) و به رنگ زرد مایل به سبز و به عرض 5 تا 10 میلیمتر است.

میوه گلابی شکل آن از نظر گیاهشناسی یک سته یا شفت است که 7 تا 10 سانتیمتر طول دارد. در حدود 400 نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آن ها دارای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آن ها سیاه و خشن است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مایاها و اینکاها از این میوه استفاده می کرده اند.

برای مطالعه مقاله با آووکادو بیشتر آشنا شویم می توانید از این لینک استفاده کنید.

میوه آووکادو

میوه آووکادو

شرایط محیط رشد گیاه آووکادو

خاک این گیاه باید همواره مقداری مرطوب باشد ولی خیس نباشد. یعنی زمانی که سطح خاک نسبتا خشک شده بود می توان نسبت به آبیاری آن اقدام کرد. آبیاری بیش از حد سبب زرد شدن برگ ها و در نهایت سبب مرگ گیاه خواهد شد.

کمبود نور سبب می شود که گیاه به سمت منبع نور خم شده و برگ های زیرین آن ریزش کند. علاوه بر آن نور شدید نیز به این گیاه آسیب می رساند زیرا پوست تنه این درخت نارک است.

در موطن این گیاه نیز، درختان آووکادو در سایه نسبی سایر درختان بزرگ تر رشد می کنند. به همین دلیل مکان کشت آن باید به گونه ای باشد که پر نور و روشن بوده ولی نور مستقیم آفتاب در ساعات اولیه روز که شدت و گرمای کمتری دارد به گیاه بتابد.

این گیاهان در مناطقی بدون یخبندان و یا بدون وزش بادهای شدید رشد می کنند. وزش باد های شدید سبب ریزش گل ها و در نهایت کاهش میوه دهی می شود. اکثر گونه های این گیاه دمای تا 1- درجه سانتیگراد را بتوانند تحمل کنن. درخت آووکادو حداقل به وجود 150 روز با دمایی بیش از 30 درجه نیاز دارد تا بتوانند بهترین رشد و میوه دهی را داشته باشد.

این گیاه دما را تا حدود 37 درجه نیز می تواند تحمل کند. خاک آووکادو باید به خوبی زهکشی شده باشد و املاح در آن تجمع نداشته باشند. زیرا آووکادو از جمله گیاهان حساس به تجمع املاح و خاک های شور است.

درختان جوان تا 1 تا 2 سال اول نیاز به کوددهی ندارند ولی بعد از آن می توان از کودهای کامل به نسبت های 10-10-10 هر سه ماه یک بار استفاده کرد.

برای مطالعه مقاله طریقه کاشت درخت آووکادو (آموزش گام به گام فیلمی) می توانید از این لینک استفاده کنید.

گیاه آووکادو

گیاه آووکادو

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی آووکادو

جوشانده برگ های آووکادو و قاعده آور است. آووکادو تقویت کننده معده است و نفخ و گاز معده را از بین می برد. برای درمان یرقان مفید است و جوشانده برگ های آن اسهال خونی را بر طرف می کند و تقویت کننده بدن است. رشد بچه ها را جلو می اندازد زیرا دارای مواد معدنی بسیاری است. خون ساز است و آن هایی که مبتلا به کم خونی هستند باید از آووکادو استفاده کنند و بدن را قلیایی کرده تمیز می کند.

به دلیل اینکه آووکادو شکر و مواد نشاسته ای کمی دارد برای آن هایی که بیماری قند دارند نیز مناسب است. برای دوره نقاهت به مریض آووکادو بدهید و ضعف عمومی را بر طرف می کند. خستگی را بر طرف می کند و ناراحتی روده و معده را معالجه می کند. بیخوابی را درمان می کند زیرا دارای تریپتوفان است. اگر به کم خونی دچار هستید حتما با شام خود آووکادو بخورید. برای درست کردن سس سالاد از آووکادو استفاده کنید.

روغن آووکادو دارای ویتامین های مختلف مانند A،B،D،E،H،K،C،P می باشد. بنابراین ارزش غذایی زیادی دارد و ضد رماتیسم است و اگر مفاصل شما درد می کند آن را با روغن آووکادو ماساژ دهید. برای جلوگیری از ریزش مو، هر شب مقداری از روغن آووکادو را به سر بمالید و صبح بشوئید. شوره سر را از بین می برد و برای براق شده موها، بعد از شستشوی سر چند قطره آووکادو را به موها بمالید.

روغن آووکادو بهترین کرم برای پوست است زیرا به آسانی در پوست نفوذ می کند و به پوست شادابی می دهد. و بالاخره آووکادو بهترین ماسک برای بر طرف کردن چین و چروک های صورت و جلوگیری از پیدایش آن است. برای این منظور آووکادو را پوست کنده و له کنید و به صورت ماسک بر روی صورت و گردن بگذارید و بعد از نیم ساعت بشوئید.

برای خرید بذر میوه خشک کلیک کنید.

درخت آووکادو

درخت آووکادو

ترکیبات شیمیایی میوه آووکادو

آووکادو چرب است و دارای اسیدهای آمینه مختلف مانند سیستیم، تریپتوفان و تیروزین می باشد. در تحقیقات جدیدی که انجام شده وجود چند نوع آنتی بیوتیک در آووکادو ثابت شده است.

دانه گیاه دارای مقدار کمی (در حدود 2 درصد) روغن است. این روغن غلیظ و سفت و به رنگ زرد مایل به سبز بوده که دارای بو و طعمی مطبوع است.

روغن دانه آووکادو دارای حدود 7 درصد روغن های اشباع شده مانند اسید پالمتیک و اسید استئاریک، اسید آراشیدیک، اسید میریستیک و در حدود 80 درصد روغن های اشباع نشده مانند اسید اوالئیک و اسید لینولئیک می باشد.

آفات و بیماری ها گیاه آووکادو

از آفات این گیاه می توان به شپشک آرد آلود، شپشک های سپر دار، تریپس و لاروهای پیچاننده ی برگ اشاره کرد. از بیماری هایی که ممکن است به این درخت آسیب برساند می توان بیماری قارچی ورتیسیلیوم، شانکر و لکه برگی را نام برد.

تکثیر آووکادوو

تکثیر آووکادوو به روش های کشت بذر، ریشه دار کردن قلمه و پیوند صورت می گیرد. برای کشت بذر بهتر است پس از برداشت میوه و قبل از خشک شدن هسته به کشت آن در خاک یا آب اقدام کرد.

این هسته ها در آب نیز جوانه می زنند. گیاهان حاصل از کشت بذر پس از 6 تا 7 سال به باردهی می رسند که نسب به روش های دیگر تکثیر این زمان طولانی تر است.

در روش های دیگر، گیاهان حاصل زودتر به باردهی خواهند رسید. در تکثیر از طریق قلمه می توان برای افزایش ریشه زایی از هورمون های ریشه زایی نیز استفاده کرد.

تکثیر آووکادو از طریق پیوند، اکثرا به منظور افزایش کیفیت و کمیت میوه های تولید شده مورد استفاده قرار می گیرد. گیاهان پیوندی نسبت به گیاهان تولید شده از طریق بذر (هسته)، میوه دهی بهتری دارند.

برگرفته از کتاب راهنمای جامع کاشت و پرورش میوه های لوکس
تالیف : مهندس شهرام مقصودی
انتشارات : آقای کتاب

برای خرید انواع بذر درختان مثمر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر می توانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *