گیاهان

انواع کدو تنبل

انواع کدو تنبل

هر چند که “کدو زمستانی” نامیده می­شود، اما فصل طبیعی این گونه کدو از اواخر تابستان تا اواسط زمستان است. برخی از گونه­ ها نیز در تمام طول سال وجود دارند. از نظر شکل، چندین گونه کدو از کدو تنبل اکوادوری خانگی تا کدو تنبل سیندرلای جادویی انتخاب شده است.

معرفی انواع کدو تنبل:

کدو زمستانی پوسته ضخیم و سختی دارد که از گوشت شیرین و غنی موجود در درون آن محافظت می­کند. انتخاب نوع کدو مهم نیست ولی وزن آن بایستی سنگین باشد. همچنین، برای بهترین طعم و لذت بردن از کدو بایستی به درستی طبخ کنید.

کدو باترنات (Butternut Squash):

در چند سال گذشته، کدو باترنات به عنوان یک ترکیب استاندارد منوهای غذایی در نظر گرفته شده و در تهیه سوپ خامه­ای، راویولی و ریسوتو استفاده می­شود. این کدو زمستانی شیرین­ترین نوع بوده و دارای پوست، گوشت نارنجی و مرطوب است و دانه­های بسیار کمی دارد. این کدو به شکل گلابی بلند بوده و دارای پوست نازک و براق می­باشد. وزن آن­ها معمولا بین 2 تا 3 پوند است.

کدو باترنات کابرد زیادی دارد. به سرعت خشک شده و طعم خوبی دارد. از همه مهمتر، فاقد پوسیدگی، فاقد ریشه ضخیم یا فیبر سخت بوده و برای تهیه سوپ استفاده می­شود.

انواع کدو تنبل

کدو باترنات (Butternut Squash)

کدو آکرون (Acorn Squash):

با وجود افزایش محبوبیت کدو باترنات، دسترسی به کدو آکرون در ایالات متحده بیشتر است. کدو آکرون دایره­ای بوده و شیرین، آبدار و گوشتی است. پوست آن عمدتا سبز تیره بوده و گاهی اوقات نیز به رنگ زرد و پرتقالی دیده می­شود. گوشت آن نیز به رنگ نارنجی می­باشد. وزن کدو آکرون بین 12 اونس و 2 پوند است.

این کدو طعم متنوعی داشته و می­توان آن را به راحتی برش داده و به همراه کره و شکر قهوه­ای استفاده کرد. همچنین، آن­ها چاشنی­های ایده­آلی بوده و کاربردهای مختلفی را دارند.

انواع کدو تنبل

کدو آکرون (Acorn Squash)

کدو اسپاگتی (Spaghetti Squash):

هنگام پختن کدو اسپاگتی گوشت آن جدا شده و به صورت رشته­های ضخیم، تند و شبه نودل دیده می­شود. بسیاری از مردم آن را به همراه سس گوجه­فرنگی مصرف می­کنند، اما راه­های دیگری نیز برای آماده­سازی و استفاده از آن وجود دارد که معمولا همراه با کره و نمک است.

کدو اسپاگتی بزرگ بوده و وزن آن بین 3 تا 5 پوند می­باشد. رنگ پوست آن سفید، زرد و نارنجی بوده و گوشت آن زرد روشن است. هنگامی که بریده می­شود، داخل آن پر از دانه بوده و پس از پخته شده به صورت اسپاگتی می­شود.

انواع کدو تنبل

کدو اسپاگتی (Spaghetti Squash)

کدو دلیکاتا (Delicata Squash):

کدو دلیکاتا کوچک و مستطیلی شکل بوده و به رنگ زرد روشن، سبز تیره و نارنجی است. پوست آن بسیار نازک بوده و خوراکی است (با این حال بسیار از مردم انتخاب نمی­کنند). گوشت آن نسبت به سایر کدوها شیرین، فندقی و اندکی خشک بوده و عطر و طعم آن شبیه ذرت است. هنگامی که با کره، شیره افرا و دارچین استفاده می­شود بسیار خوشمزه می­گردد. همچنین، شما می­توانید این کدو را به صورت خام و پخته مصرف کنید.

با این حال، به دلیل داشتن پوست نازک، به عنوان کدو زمستانی ذخیره نمی­شود. قبل از خرید و هنگام خرید مطمئن شوید که کبودی، برش و لکه­های نرم در روی آن وجود ندارد. این کدو بسیار ظریف بوده و وزن آن کمتر از 1 پوند است.

انواع کدو تنبل

کدو دلیکاتا (Delicata Squash)

کدو هابارد (Hubbard Squash):

کدو هابارد یکی از بزرگ­ترین کدوهای زمستانی می­باشد که یافت شده است (غیر از کدو تنبل مزرعه­ای)، کوچک­ترین آن­ها کوچکتر از بزرگترین کدو باترنات است. به دلیل اندازه آن، هابارد اغلب به عنوان بذر فروخته می­شود و استفاده از آن در آشپزخانه بسیار جذاب است.

هاباردها تا حدودی اشکی شکل بوده و به رنگ سبز تیره تا خاگستری روشن و آبی دیده می­شوند و گوشت آن­ها بسیار شیرین می­باشد. در برخی موارد به همراه برنج مصرف می­شود. سعی کنید آن­ها را با فلفل سیاه و رزماری مخلوط کنید. کباب کردن آن و مصرف به همراه مقادیر زیادی کره و ادویه­جات گرم (مانند زیره سبز) و ماست نیز ایده­آل است.

پوست آن­ها بسیار ضخیم بوده و می­توان در طول زمستان ذخیره کرد (در شرایط خشک و خنک تا 5 ماه نگهداری می­شود). از آنجا که هاباردها بسیار بزرگ هستند، شما می­توانید از آن یک کیک کدو خوشمزه تهیه کنید.

برای خرید بذر کدو تنبل آبی هیوبارد  کلیک کنید.

انواع کدو تنبل

کدو هابارد (Hubbard Squash)

کدو دامپلینگ شیرین (Sweet Dumpling Squash):

پوست زرد یا پرتقالی روشن و راه راه آن باعث می­شود که مقاومت بالایی داشته باشد. این کدو بیش از 4 اینچ قطر داشته و وزن آن کمتر از یک پوند است و به صورت چاشنی و کباب شده و تهیه سایر غذاها استفاده می­شود.

با توجه به شکل و اندازه آن، پوسته بیرونی بسیار ضخیم بوده و معمولا همراه با پوست پخته می­شود. پس از پخته شدن می­توان پوست آن را مصرف یا حذف کرد. گوشت این کدو غنی از نشاسته بوده و دارای بافت صاف و شیرین با طعم شبیه ذرت است.

انواع کدو تنبل

کدو دامپلینگ شیرین (Sweet Dumpling Squash) 

کدو تنبل هوکایدو آبی (Blue Hokkaido Pumpkin):

کدو هوکایدو آبی (نوعی کدو تنبل) بسیار خاص است. پوست آن به رنگ خاگستری و آبی بوده و گوشت آن نارنجی روشن است. این کدو دارای طعم زیبا و شیرین بوده و نسبت به سایر کدوهای زمستانی بهتر است.

کدو هوکایدو آبی خوشمزه بوده و به همراه نمک و کرده استفاده می­شود. همچنین، این کدو ظرفیت فوق­العاده­ای داشته و گوشت آن به راحتی پخته شده و خرد می­شود.

انواع کدو تنبل

کدو تنبل هوکایدو آبی (Blue Hokkaido Pumpkin)

کدو کابوچا (Kabocha Squash):

کدو کابوچا شیرینی فوق العاده­ای داشته و عطر و طعم منحصربفردی را دارد. گوشت آن متراکم، صاف و نرم بوده و بسیار خوشمزه است. به صورت کباب شده و پخته شده همراه با کره و روغن و نیز همراه با اسفناج استفاده می­شود. گوشت آن در هنگام پخته شدن در مایعات نیز شکل خود را حفظ می­کند و باعث می­شود که از آن برای تهیه تمپورا استفاده گردد. همچنین، همراه با زنجبیل و کنجد نیز می­توان مصرف نمود.

کابوچا بزرگ، گرد و چوبه ­دار است. رنگ آن سبز تیره و لکه دار بوده و اغلب به صورت پخته شده مصرف می­شود. پوست آن بسیار سخت بوده و برش آن بسیار مشکل است؛ به همین دلیل، عمدتا همراه با پوست پخته می­شود.

انواع کدو تنبل

کدو کابوچا (Kabocha Squash)

کدو تنبل لانگ ایسلند (Long Island Cheese Pumpkins):

شکل آن گرد و چاق بوده و اغلب تحت عنوان “کدو تنبل داتامپس” یا “کدو تنبل سیندرلا” نامیده می­شود. این نوع کدو، یکی از قدیمی­ترین گونه­های کدو کشت شده در ایالات متحده است. گوشت این کدو فوق­ العاده شیرین بوده و برای سرخ کردن مناسب است. این کدو را می­توان به صورت پخته شده، بخار پز، آب پز و کبابی استفاده کرد. اکثر بخش­های کدو تنبل، از جمله پوست و دانه، خوراکی هستند.

انواع کدو تنبل

کدو تنبل لانگ ایسلند (Long Island Cheese Pumpkins)

کدو تنبل راگ ویف داتامپس (Rouge Vif d’Etampes Pumpkins):

کدو تنبل راگ ویف داتامپس به رنگ قرمز نارنجی درخشان بوده و بسیار زیبا و محکم هستند و به نام “کدو تنبل سیندرلا” شناخته می­شود. رنگ آن بسیار جذاب بوده و به همراه ادویه استفاده می­شود.

انواع کدو تنبل

کدو تنبل راگ ویف داتامپس (Rouge Vif d’Etampes Pumpkins)

کدو کوری قرمز (هوکایدو) (Red Kuri (Hokkaido) Squash):

کدو کوری قرمز که کدو هوکایدو نیز نامیده می­شود، یک کدو تنبل کوچک، نارنجی – قرمز و بدون شکاف عمیق در طرفین است. گوشت آن نارنجی روشن بوده و طعم تقریبا ملایمی دارد و در سوپ­ها استفاده می­شود. اندازه آن کوچک بوده و به صورت پخته شده و به همراه مقادیر مناسب چاشنی استفاده می­گردد. همانند سایر کدوهای زمستانی برای صبحانه استفاده می­شود، اما عطر و طعم آن بهتر است.

انواع کدو تنبل

کدو کوری قرمز (هوکایدو) (Red Kuri (Hokkaido) Squash)

کدو توربن (Turban Squash):

کدو توربن که تحت همین نام نامیده می­شود دارای شکل نامنظمی است. رنگ آن سبز، نارنجی و زرد تیره بوده و پوست آن پوشیده از لکه است. به همین دلیل، این کدو به عنوان تزئین استفاده بیشتری دارد. این کدو به صورت بوداده مصرف می­شود. گوشت آن به همراه طیف گسترده­ای از ادویه­ها مصرف شده و در سوپ­ها نیز به کار گرفته می­شود. این کدو بزرگ بوده و بسیار خوراکی است.

انواع کدو تنبل

کدو توربن (Turban Squash)

شکر پنیر و سایر کدو تنبل­های شیرین (Sugar Pie and Other Sweet Pumpkins):

این کدو تنبل، کدو تنبل زمستانی است. همانند کدو تنبل مزرعه­ای، گوشت خشک و بدون طعمی دارد. آن را می­توان به صورت پخته شده مصرف کرد و به عنوان تزئینی نیز استفاده می­شود. با این حال، برخی از آن­ها به صورت بوداده استفاده می­شوند و یا به سوپ اضافه می­شوند.

“شکر پنیر” و سایر کدو تنبل­های کوچک، شیرین بوده و غذای خوبی از آن­ها تهیه می­شود. نمونه­های کوچک­­تر را می­توان کرده و از آن­ها رای تهیه کیک و سوپ استفاده کرد.

این کدو تنبل، با برچسب کدو تنبل شیرین یا شکری مشخص می­شود. شما می­توانید این کدو را به صورت پخته و کباب شده به همراه کره یا پوره مصرف کنید. زمانی که ترکیبات دیگری نیز به این کدو اضافه شود، خوشمزه ­تر می­گردد.

انواع کدو تنبل

شکر پنیر و سایر کدو تنبل­های شیرین (Sugar Pie and Other Sweet Pumpkins)

کدو تنبل سفید (White Pumpkins):

کدو تنبل سفید، نوعی کدو تنبل مزرعه­ای می­باشد که برای تزئین استفاده می­گردد. با این حال، انواع دیگری از آن وجود دارد که برای خوردن و شیرین کردن استفاده می­شوند. گوشت آن به رنگ نارنجی – زرد بوده و سفید نیست. دارای طعم فوق ­العاده­ای است. کدو تنبل سفید در انواع مختلفی در دسترس است. شما می­توانید از این کدو تنبل برای تهیه کیک استفاده کنید.

انواع کدو تنبل

کدو تنبل سفید (White Pumpkins)

برای خرید بذر کدو تنبل می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

5 دیدگاه درباره مقاله “انواع کدو تنبل

 1. Avatar اشکان گفت:

  سلام ، اطلاعات خیلی آموزنده بود ، ببخشید من شنیدم بالاترین میزان روی رو تخم کدوی افریقابی داراست ، یک پوست میانی داره که غنی از روی هست . کدوم یکی از انواع بالا افریقایی هست . متشکرم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه من تا بحال یک همچین موضوعی را نخوانده ام و نمی توانم نظری بدهم

 2. Avatar Akram گفت:

  بسیار عالی ومفید بود ممنون ازکسانی که این مطالب رو جمع اوری کردند 👏👏👏

 3. Avatar استا گفت:

  خیلی جالب بود. خداقوتتون باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *