باغبانی

معرفی انواع ظرف های کاشت

معرفی انواع ظرف های کاشت

نحوه رشد و نمو و نیازهای بخصوص گیاهان باغبانی موجب می شود که برای پرورش آنها از ظروف مختلفی استفاده شود، که در ابن مقاله به شرح آنها می پردازیم

گلدان :

گلدان متداول ترین وسیله برای کاشت و نگهداری گیاهان باغی و به ویژه انواع زینتی محسوب می شود. برای اینکه ریشه گیاه بتواند در گلدان به شکل مطلوب رشد کند، در ابتدا بایستی محیط کشت مناسب و خوب برای این منظور تهیه گردد زیرا میزان دسترسی ریشه به مواد غذایی و آب در گلدان محدود است. بین ارتفاع و قطر دهانه گلدان های معمولی باید تناسبی وجود داشته باشد، همچنین در ته گلدان یک یا چند سوراخ برای زهکشی (خروج آب اضافی) وجود دارد. امروزه گلدان ها در اندازه ها، رنگها و جنس های گوناگونی در بازار موجودند که هر کدام در مواردی بکار می روند. نکته قابل توجه در پرورش گیاهان گلدانی این است که همواره عمل تعویض گلدان را باید در نظر داشت، بدین معنا که گیاهان با نشاء ها را در گلدان متناسب با اندازه شان نگهداری کرد و در صورت مشاهده کمبود جا یا علایم زردی در گیاه بلافاصله تعویض گلدان و انتقال به گلدان جدید و در اندازه بزرگتر را انجام داد.

انواع گلدان ها

  1. گلدان سفالی این نوع گلدان دارای خلل و فرج کافی در تمام سطوح بوده و از اینرو تهویه و زهکشی به آسانی در آن انجام می گیرد. برخی از معایب گلدان های سفالی عبارت است از: سنگینی وزن، شکنندگی، تجمع املاح در خلل و فرج و عدم ضد عفونی و تمیز کردن راحت. برخی از گلدان های سفالی را برای زیبایی لعاب می دهند که این امر نفوذ پذیری گلدان را کاهش می دهد. گلدان های سفالی را قبل از مصرف مجدد باید چند ساعت در آب قرار داد تا نمکهای سمی از آن خارج شود.
  2. گلدان پلاستیکی گلدان های پلاستیکی نسبت به گلدان های سفالی گران تر بوده اما مزایایی نیز دارند. از نظر وزنی سبک اند، به راحتی قابل ضد عفونی هستند و به آسانی در یکدیگر قرار گرفته و در انبار فضای کمتری را اشغال می کنند. به لحاظ اینکه زهکش ها تنها در ته گلدان قرار دارند میزان تهویه خاک نسبت به گلدان های سفالی کمتر است.
  3. گلدان فیبری گلدان های فیبری با اندازه کوچک و قطر حدود ۶۵ سانتی متر ساخته می شوند. جنس آنها از فیبر، چوب و با پیت می باشد و مزیت اصلی استفاده از این نوع گلدان ها این است که وقتی در خاک قرار میگیرند پس از مدتی می پوسند، بنابراین نشاء گیاهانی که به جابجایی حساس اند با کمک گلدان فیبری به راحتی و بدون صدمه قابل انتقال می باشند. برای مثال نشاء سبزی هایی نظیر خبار و کدو را می توان دراین گلدان ها پرورش داد تا در هنگام جابجایی آسیبی به آنها وارد نشود.

برای مطالعه مقاله چگونگی تعویص گلدان گیاه (آموزش گام به گام تصویری) میتوانید از این لینک استفاده کنید.

 

انواع گلدان

انواع گلدان

 

جعبه کاشت :

جعبه ای است به شکل مکعب مستطیل به طول و عرض تقرير۶۰*۳۰ سانتیمتر و به عمق ۲۰۱۰ سانتی متر. جنس آن معمولا از چوب بوده و گاهی از فلزات با پلاستیک نیز استفاده می شود. در جعبه کاشت می توان بذر سبزی ها یا گلها را کاشت و یا قلمه ها را ریشه دار کرد. جعبه کاشت به آسانی قابل جابجایی است اما در سطح تجارتی کاربرد کمتری دارد.

  1. کیسه پلاستیکی : از کیسه های پلاستیکی تیره و ضخیم نیز در باغبانی به عنوان یک ظرف کاشت استفاده میکنند. حجم کیسه های مصرفی با توجه به نوع گونه گیاهی مورد نظر متفاوت بوده و بین ۵۰ / ۵ لیتر است با وجود این کیسه های با حجم ۲ لیتر مصرف زیادی دارند. گاهی از کیسه های پلاستیکی با عمق (ارتفاع) بیشتر برای پرورش گیاهان چوبی و همیشه سبز استفاده می کنند تا مشکلی از لحاظ رشد ریشه نداشته باشند. لازم است که در نه کیسه های پلاستیکی چند سوراخ ایجاد شود تا زهکشی به نحو مطلوبی انجام پذیرد. کیسه پلاستیکی ارزان ترین ظرف کاشت باغبانی بوده و به کمک آن می توان در تمام فصول سال گیاهان را به زمین اصلی منتقل کرد.
  2. سینی های کاشت : سینی های کاشت در شکل ها و اندازه های مختلفی ساخته می شود برخیاز انواع آن مشابه گلدان پلاستیکی معمولی است با این تفاوت که عمق آن کمتر و قطر دهانه آن بیشتر از گلدان است، سینی با عمق حدود ۵ سانتی متر و دهانه ای حدود۳۰ سانتی متر اندازه ای معمول است. از این نوع برای کاشت بذر سبزیها و گلها همانند جعبه کاشت استفاده می شود.

انواع جدید سینی های کاشت در چند سال گذشته به بازار آمده است که در تولید تجارتی محصولات مختلف باغی نقش بسزائی را ایفا می کنند. جنس سینی های جدید از پلی استیرن بوده و بطور دایم قابل مصرف بوده و تا ۱۰ سال عمر می کنند. در ته آنها سوراخ های بزرگی تعبیه شده است و به این علت از زهکشی و تهویه عالی برخوردارند. کیفیت و استحکام خوب این سینی ها باعث می شود که جابجایی، پر کردن، کاشت بذر و بیرون آوردن گیاه از آنها به سهولت انجام شود. ضد عفونی و تمیز کردن آن آسان و با آب داغ (حداکثر ۷۰ درجه سانتی گراد) ممکن است. علاوه بر آن به دلیل وجود تعداد فراوان سلولها در سینی ها، سرعت انتقال و جابجایی گیاهان بالا می باشد. این سلولها برای منظورهای مختلفی در ابعاد گوناگون ساخته می شوند که دو نوع از آن در شکل ۶۳ دیده میشود. در نهایت برای تسریع درکار، می توان عملیات مختلفی که بر روی گیاهان گلدانی صورت می گیرد به کمک این ظروف استاندارد به صورت نیمه مکانیزه انجام داد.

 

سینی کاشت

سینی کاشت

 

برگرفته از کتاب : اصول باغبانی
تالیف : مهندس فرید مردای نژاد
انتشارات فرهنگ جامع

 

برای خرید بذر و  فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *