آموزش باغبانی

بیماری های کلزا

آفات و بیماری­ های گیاه کلزا

از مهمترین آفات کلزا در ایران می­توان به شته مومی­کلم، سوسک پلن­خوار و پروانه سفیدکلم اشاره کرد. از مهمترین بیماری­های قارچی نیز ریزوکتونیا، سفیدک سطحی، سرطان کلزا، کپک خاکستری و بیماری آلترناریا قابل ذکر است. سرطان کلزا یکی از بیماری­های شایع کلزا است.

در صورتی که تراکم زیاد باشد به جای تشکیل دانه در خورجین، گرد قهوه ­ای مایل به سیاه تولید می­شود و مزرعه رو به نابودی می­رود. مبارزه با 1.5 لیتر در هکتار از سم مختص این بیماری به نام Ronilan  می­تواند انجام شود. توصیه می­شود که مبارزه در مرحله گل­دهی انجام گیرد. برای مبارزه با بیماری­های کلزا، بهتراست که از ارقام مقاوم و نیز روش­های به زراعی از جمله تراکم، تاریخ کاشت مناسب، تناوب زراعی و آیش استفاده شود.

پروانه سفیدکلم

پروانه سفیدکلم

کنترل علف های هرز گیاه کلزا:

اختلاط بذر علف­های هرز مهم تیره شب­ بو موجب کاهش کیفتی روغن و کنجاله می­شود و هزینه سنگینی از طریق اجرای عملیات لازم برای کنترل آن­ها تحمیل می کند. پیش­گیری و  ممانعت از ورود علف هرز به داخل یک منطقه غیرآلوده، ساده­ ترین و ارزان­ترین روش کنترل علف­های هرز است.

استفاده از بذر سالم و بوجاری شده که عاری از بذر علف های هرز باشد، جلوگیری از به گل نشستن علف­های هرز به منظور ممانعت از تولید بذر در داخل مزرعه، استفاده از کودهای حیوانی پوسیده، تغذیه دام با علوفه تمیز و عاری از بذر علف­های هرز و تمیز کردن ماشین­ آلات کشاورزی قبل از شروع کار، از جمله اقدامات لازم به­ منظور جلوگیری از آلودگی اولیه محسوب می­شود.

متاسفانه برخی از علف­های هرز تیره شب­ بو قادرند در پاییز و یا بهار جوانه بزنند. برای مبارزه با علف­های هرز در مزرعه کلزا، از روش­های زراعی و شیمیایی می­توان استفاده کرد. رعایت تراکم و تاریخ مناسب کاشت، آبیاری قبل از کشت به منظور تحریک رشد علف­های هرز، تناوب، شخم ­برگردان، وجین دستی و مکانیکی روشهای زراعی موثر در مبارزه با علف­های هرز محسوب می­شوند.

در روش شیمیایی،  برای مبارزه با علف­های هرز پهن­ برگ و باریک­ برگ از علف­کش­ها استفاده می­شود. علف­کش­ها علاوه بر نقشی که در کنترل علف­های هرز در یک تناوب دارند، این امکان را نیز برای کشاورز ایجاد می­کنند که از تناوب­های فشرده­ تر و متشکل از محصولات سازگارتر با خاک و بازار استفاده کند. از مهمترین علف­های هرز پهن­ برگ موجود در مزارع کلزا، می­توان به خردل وحشی، گندمک، شاه­ تره و هفت ­بند و از علف­های هرز باریک برگ به یولاف وحشی و ارزنی سبز اشاره کرد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *