آموزش باغبانی

کود NPK چیست

کود NPK

امروزه صنعت کشاورزی وابسته به کودهای NPK است تا کمبود مواد غذایی خاک برای گیاهان جبران می‌شود. آیا می‌دانید کود NPK چیست و چگونه مصرف می‌شود؟ با ماهمراه باشید.

عناصر پرمصرف (ماکرو) شامل : ازت- فسفر- پتاس- کلسیم- منیزیم

عناصر کم‌مصرف (میکرو) شامل : آهن- روی منگنز- مس- بر

به کودهایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحاً کود کامل یا NPK گفته می‌شود.

عملکرد عناصر کود ان پی کی:

گیاهان بیشتر از هر چیز دیگری به سه عنصر نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) نیاز دارند.

عملکرد نیتروژن برای گیاه:

نیتروژن در اصل به رشد سریع شاخ و برگ کمک می‌کند. همچنین در تولید بذر گیاه و افزایش میوه موثره است. کمک به فتوسنتز و کیفیت بهتر محصول از مزایای استفاده از نیتروژن است.

عملکرد فسفر برای گیاه:

فسفر مهم‌ترین عامل در روند صحیح فتوسنتز برای گیاه است. کمک به روند تبدیل انرژی خورشید به انرژی شیمیایی قابل استفاده برای گیاهان است. فسفر توانایی گیاه برای مقابله با استرس را بالا می‌برد. از دیگر مزیت‌های فسفر، ریشه‌زایی بهتر و زیادشدن شکوفه در گیاهان را می‌توان نام برد.

برای خرید کود NPK 20 20 20 کلیک کنید.

عملکرد پتاسیم برای گیاه:

پتاس به کیفیت میوه و تشکیل پروتئین در میوه کمک می‌کند. کاهش بیماری‌ها در گیاه از دیگر فواید پروتئین است. در گیاهان زینتی برای گلدهی و در درختان میوه به درشت‌شدن میوه و رنگ‌انداختن میوه کمک می‌کند.

کود NPK

کود NPK

نحوه مصرف کود NPK:

حتماً برای استفاده از کود NPK، به میزان توصیه‌شده توسط شرکت‌های تولیدکننده توجه کنید. استفاده بیش از حد کود NPK موجب خسارت به گیاه می‌شود. برای مثال 3 kg per 100 Ltr یعنی 3 گرم برای 1 لیتر آب.

مشخصات کامل NPK
جنس این کود دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد، تمام مواد آلی برای رشد گیاه را در خود دارد.
ابعاد بسته این کود در بسته‌های مختلف 1 تا 10 کیلوگرمی تولید و عرضه می‌شود.
مدت تأثیرگذاری بر گیاه مدت تأثیرگذاری این کود بر گیاه حدود یک سال می‌باشد.
عملکرد تغذیه، رشد و تحریک رشد گیاه را در پی دارد.
کاربرد برای رشد گیاهان مختلف مناسب می‌باشد. ایمنی گیاه را در پی دارد.
نوع بسته‌بندی برای بسته‌بندی از کیسه آلومینیومی مقاوم استفاده می‌شود.
طریقه مصرف با آب مخلوط و ترکیب می‌شود.

معنی اعداد کودهای NPK:

بدون شک اتفاق افتاده که برای خرید کود از یک فروشگاه، گلخانه و یا وبسایت با اعدادی روی بسته کودها روبه‌رو شوید. اولین چیزی که با دیدن این اعداد به ذهن می‌آید این است که منظور از این اعداد چیست! اعدادی 3 رقمی مانند 10-10-10، 18-18-18، 15-5-30، 20-20-20 این اعداد چه مفهومی دارند؟ با ما همراه باشید.

سه شماره روی کود، مقدار ارزش کود است که برای مصارف گیاه، طی دوره رشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این 4 ماکرو کود شامل: نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) و به مختصر NPK معروف است.

اعدادی که مقدار بیشتری را دارند نشانه میزان بیشتر ماکرو کود در ترکیب است. برای مثال در ترکیب 15-5-30 پتاسیم بیشتر است. همچنین در ترکیب‌های یکسان مقدار کود در 1 واحد مورد توجه است. برای مثال ترکیب 10-10-10 میزان کمتری از 20-20-20 را در یک واحد دارا می‌باشد. ترکیب‌هایی که عدد صفر در آن به کار رفته حکایت از نداشتن ماکرو کود است. برای مثال ترکیب 10-0-0 نشان می‌دهد فقط نیتروژن در ترکیب موجود است.

کود NPK

کود NPK

دلیل اهمیت NPK:

مطمئناً الان می‌دانید اعداد روی کودها یعنی چه؟ همچنین نیاز دارید بدانید چرا NPK برای گیاهان از اهمیت زیادی برخوردارند. اصلا چرا باید به گیاهان کود داد؟ تمام گیاهان زنده، در مراحل رشد و زندگی بدون استثنا NPK یا همان نیتروژن k نیاز دارند. بدون این کودها گیاهان خواهند مرد!

سایر مشخصات خاک
این کود باعث بهبود جوانه زنی گیاه می‌شود، از زرد شدن و ریزش برگ‌ها جلوگیری می‌کند.
کیفیت محصول را حفظ می‌کند.
باعث ایجاد عطر و طعم خاصی در گیاهان می‌شود. طراوت و تازگی را به گیاه هدیه می‌دهد.
باعث افزایش گلدهی گیاه می‌شود.
باعث ریشه زایی بهتر گیاه می‌شود.
کود NPK

کود NPK

کود بیوفسفات طلایی:

این کود محتوی روی می‌باشد و برای باغ‌های میوه استفاده می‌شود و به میزان

مشخصات محصول دارد، هست ندارد، نیست
بو *
مواد شیمیایی افزودنی *
پاکیزه و بهداشتی *
محافظ گیاه در برابر انواع بیماری‌ها و آفات *
عناصر میکرو آهن، روی، مس، منگنز *
عناصر ضروری برای رشد گیاه *
جایگزین برای انواع کودها *
باعث حذف کودهای شیمیایی * _

سوالات متداول در مورد کود NPK:

 1. نسبت NPK خوب چیست؟

  NPK مخفف نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که سه مورد از مهمترین عناصر مورد نیاز گیاهان است. اعداد زیر NPK درصد هر ماده مغذی است. مقدار NPK 10-5-5 به این معنی است که کود حاوی 10٪ نیتروژن، 5٪ فسفر و 5٪ پتاسیم است.

 2. چرا NPK برای گیاهان مهم است؟

  نیتروژن، فسفر و پتاسیم یا NPK، مواد مغذی اصلی در کودهای تجاری هستند. هر یک از این مواد مغذی اساسی در تغذیه گیاه نقش اساسی دارند. این بدان دلیل است که نیتروژن در تشکیل پروتئین ضروری است و پروتئین بسیاری از بافتهای بیشتر موجودات زنده را تشکیل می دهد.

 3. بهترین کود برای رشد ریشه چیست؟

  فسفر پتاسیم و نیتروژن مواد مغذی ضروری برای حمایت از رشد ریشه گیاهان هستند. آنها گیاهان را تشویق می کنند تا مجموعه متراکمی از ریشه های جدید را ریخته و همزمان با رشد ریشه های موجود را تقویت کنند. فسفر به استقرار سیستم های ریشه ای سالم در ابتدای رشد کمک می کند.

 4. NPK برای چه کاری خوب است؟

  نیتروژن (N) – نیتروژن تا حد زیادی مسئول رشد برگهای گیاه است. فسفر (P) – فسفر تا حد زیادی مسئول رشد ریشه و رشد گل و میوه است. پتاسیم (K) – پتاسیم ماده مغذی است که به عملکرد صحیح گیاه کمک می کند.

 5. چه کودی به شکوفایی گل کمک می کند؟

  کودهای کامل برای گیاهان گلدار (از جمله گل رز و پیاز) مانند 15-30-50 یا 10-30-20 حاوی مقادیر بیشتری فسفر (عدد دوم) نسبت به نیتروژن یا پتاسیم هستند و اغلب به عنوان تقویت کننده شناخته می شوند.

 6. آیا می توانم NPK را روی گیاهان اسپری کنم؟

  کاملاً ثابت شده است که تمام عناصر غذایی گیاهان از طریق برگ گیاهان جذب می شوند و این جذب برای برخی از عناصر سریع است. در اسپری هوایی، از محلولهای درشت مغذی ها (N و P) و ریز مغذیها (روی، مس، آهن، B و Mo) استفاده می شود.

 7. آیا می توانم NPK را در آب حل کنم؟

  شما می توانید کود دانه ای را در آب حل کنید گرچه حل شدن کامل آن حدود 24 ساعت یا بیشتر طول می کشد. می توانید از محلول به عنوان کود مایع برای تأمین سریع مواد مغذی ضروری گیاهان ظرف دار خود استفاده کنید.

 8. چگونه از NPK مایع استفاده می کنید؟

  وقتی کودهای مایع به عنوان تغذیه محلول پاشی استفاده می شود، معمولاً با استفاده از قوطی آب، پاشیدن گیاه یا استفاده از سمپاش برای اسپری کل گیاه باعث می شود که مواد مغذی تقریباً بلافاصله در دسترس باشند. گیاهان و نه از سیستم ریشه، مواد مغذی را از طریق برگ جذب می کنند.

 9. آیا کود مایع از کود دانه ای بهتر است؟

  اگرچه هیچ تفاوتی در میزان کل عناصر غذایی موجود در کود دانه ای یا مایع برای یک ماده مغذی مشخص در گیاه وجود ندارد، اما تفاوت هایی وجود دارد: … عناصر غذایی کمتر متحرک مانند فسفر نمی توانند از گرانول جداگانه حاوی آنها نزدیک شوند.

 10. آیا می توانم از NPK در تابستان استفاده کنم؟

  در صورت احتیاط، کودها را می توان در ماه های تابستان استفاده کرد و آن را روی گیاهانی که به آن نیاز دارند، استفاده کرد. … در واقع این است که چگونه گیاه از کود به بهترین وجه استفاده می کند. کودهای آغشته به خاک گیاه را بیشتر از کودهای اعمال شده به برگ ها تغذیه می کنند زیرا در این شرایط ذخیره می شود.

برای خرید اینترنتی کود می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “کود NPK چیست

 1. Avatar پورمحمدی گفت:

  مقالات شما رو خوندم اطلاعاتی که در مورد گیاهان دادید عالی بود.

 2. Avatar مازیار گفت:

  بسیار عالی بود کاشکی به شکل pdf داشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *