گیاهان دارویی و ادویه ها

مکانیزاسیون تولید گیاهان دارویی

مکانیزاسیون تولید گیاهان دارویی

به منظور توسعه کشت گیاهان دارویی لازم است دستگاههای کاشت، برداشت و خشک­ کن در داخل کشور طراحی و ساخته شود. در حال حاضر چون سطح زیر کشت گیاهان دارویی کم است، عامل محدود کننده تولید گیاهان دارویی، فقدان دستگاههای پیشرفته نیست.

امکان به کارگیری دستگاه­های مکانیزه زراعت­های دیگر محصولات زراعی در کشت و کار گیاهان دارویی وجود دارد و شرایط آب و هوایی اکثر نقاط کشور، خشک کردن در هوای آزاد را تسهیل می­کند. در شرایط فعلی می­توان از دستگاه­های موجود بهره گرفت. به­ عنوان مثال می­توان از غله­ کار برای کاشت گیاهان دارویی با بذرهای مشابه غلات مانند گاوزبان بوراگو و ماریتیغال و از موور (یونجه­ چین) برای برداشت بادرنجبویه و نعناع استفاده کرد. از کمباین غلات برای برداشت ماریتیغال و رازیانه و از دستگاه برداشت سیب­ زمینی با اعمال تغییراتی می­توان برای برداشت ریزوم­های سنبل ­الطیب رناس استفاده کرد و یا با حذف صفحه برگردان گاوآهن برگرداندار و حرکت­ دادن سوک آن، ریزوم­های سنبل­ الطیب را به روی خاک انداخت.

امکانات تولید داروهای گیاهی:

از خشک­ کن ­های طراحی شده برای دیگر محصولات کشاورزی، صنایع غذایی و بهداشتی می­توان برای خشک کردن گیاهان دارویی استفاده کرد. در سالن­های خشک­ کن توتون و تنباکو می­توان برگ­های باباآدم را با همان روش خشک نمود و از خشک ­کن های ماکارونی می­­توان برای خشک کردن بسیاری از محصولات دارویی استفاده کرد.

برگ به لیمو و بادرنجبویه را می­توان با استفاده از امکانات و روشهای موجود در صنعت چایی خشک کرد. در کشورهای پیشرفته دستگاه­های مخصوص کاشت، برداشت و خشک­ کردن گیاهان دارویی مدت­هاست که مورد استفاده قرار می­گیرد. با بهره ­گیری از الگوهای موجود می­توان در برداشت گیاهان مشابه با بابونه نظیر پیرتر نیز استفاده کرد.

برای مطالعه مقاله مکانیزاسیون و تولید گیاهان دارویی و معطر کلیک کنید.

تولید گیاهان دارویی

تولید گیاهان دارویی

برای خرید گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری اینترنتی با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.