گیاهان

با پیچ امین الدوله آشنا شویم

معرفی پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله با نام انگلیسی Honeysuckle و نام علمی Lonicera sp از خانواده آقطیان و بومی نیمکره شمالی است. حدود 180 گونه از این گیاه وجود دارد که برخی از آنها به دلیل داشتن شکل ظاهری زیبا و قدرت گلدهی به عنوان گیاهان زینتی پرورش داده می شوند.

مشخصات ظاهری پیچ امین الدوله:

پیچ امین الدوله بوته ای بوده و گلهایی معطر دارد. در صورتی که به طور مرتب هرس شود عمری طولانی خواهد داشت که در 3 یا 5 سالگی به بلوغ می رسند و در سال اول عمر خود شروع به گلدهی می کنند. پیچ امین الدوله گیاهی نیمه خزان کننده و پر ساقه است که تا ارتفاع 10 متری می تواند رشد کرده و بالا برود.

گل های معطر کرم رنگ آمیخته به صورتی این گیاه اواسط بهار و تابستان ظاهر می شوند. گیاه امین الدوله برگهایی بیضی شکل دارد و از میوه ای به رنگ روشن و گاها آبی رنگ برخوردار است. گرده افشانی این گیاه توسط حشرات انجام می شود، جاذب حشراتی همچون زنبور عسل و پروانه می باشد.

بذر پیچ امین الدوله

تاریخچه پیچ امین الدوله:

تاریخچه کاشت این گیاه در ایران به زمان قاجار و دوره زمامداری مظفرالدین شاه می رسد. زمانی که مظفرالدین شاه به اروپا سفر می‌کند، یکی از همسران وی به نام انیس الدوله این گل زیبا و زینتی می‌بیند و از آن خوشش می آید. به وزیر وقت دربار دستور می‌دهد تا یک باغ گل از این گل برایش به وجود بیارود. وزیر دربار آن زمان علی امین الدوله این گل زیبا را در باغ امین الدوله می کارد و این گل به همین نام معروف می شود.

برای مطالعه مقاله گیاهان بالارونده همیشه سبز می توانید از این لینک استفاده نمایید.

پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله

راه های تکثیر پیچ امین الدوله:

پیچ امین الدوله یک گیاه زینتی و بالارونده است که از رشدی سریع برخوردار است و با استفاده از سه روش بذر، خواباندن شاخه و قلمه زنی تکثیر و کاشت می شود. گرفتن قلمه بهترین روش برای تکثیر این گیاه محسوب می شود. قلمه های نیمه خشبی که در اواخر تابستان و پاییز از این گیاه گرفته می شوند به راحتی توان ریشه زدن خواهند داشت.

بعد از گرفتن قلمه و جدا کردن برگهای موجود در بخش پایینی آن، قلمه ها را در آب قرار داده و و ظرف حاوی قلمه ها را در مکانی روشن ولی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار بدهید. حدود 2 الی 3 هفته بعد ریشه ها شکل خواهند گرفت. بایستی در این مدت هر چند روز یکبار آب آن را تعویض کنید.

آبیاری:

بوته های تازه روئیده این گیاه نیازمند آبیاری منظم می باشند ولی بوته های جا افتاده تر می توانند برای مدتی طولانی خشکی را تحمل کنند. اما این گیاه برای دادن شاخ و برگهای بهتر و گلدهی بیشتر نیازمند آبیاری عمیق و منظم در روزهای گرم و خشک است.

کوددهی:

گیاه امین الدوله می تواند بدون رسیدن هرگونه کود مکملی به حیات خود ادامه دهد. اما دریافت مواد غذایی چند منظوره در اوایل بهار و برای بار دوم در اواسط تابستان می تواند برای رشد آن سودمند باشد.

گل دهی:

گونه ای از این گیاه به نام فراگران تیسیما از اواسط زمستان تا اوایل بهار گلهای کوچک و کرم رنگ معطری تولید می کند. در گونه L.x heckrotti نیز گلهای صورتی مایل به قرمز و کرم از اواسط بهار شروع به ظاهر شدن کرده و تا پایان تابستان ادامه می یابند.

هرس:

بلافاصله بعد از پایان گلدهی بهترین زمان برای هرس این گیاه است. در گونه فرگرنتیسیما شاخه های باریک قدیمی از سطح زمین بریده شده و شاخه های جوان تر کوتاه می شوند. جهت ایجاد شکل بهتر و رشدی هدایت شده در گونه L.x heckratti می توان شاخه های آن را برید.

برای مطالعه مقاله خوش بوترین گل ها از نظر باغبان ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

پیچ امین الدوله سفید رنگ

پیچ امین الدوله سفید رنگ

نیازهای گیاه پیچ امین الدوله:

پیچ امین الدوله برای رشد و نگهداری مانند گیاهان دیگر نیازمند شرایط محیطی مناسب می باشد که در ذیل به آنها پرداخته ایم.

اقلیم:

این گیاه برای کاشت در نواحی خنک تا گرم مناسب بوده ولی گیاه مناسبی برای کاشت در مناطق حاره نمی باشد.

نور:

این گیاه برای رشد مطلوب و گلدهی نیازمند نور کامل آفتاب روزانه در حدود 6 الی 8 ساعت می باشد. می تواند در مکانهای سایه نیز رشد کند ولی از قدرت گلدهی آن کاسته شده و همچنین زمان گلدهی آن به تاخیر می افتد.

دما:

گیاهان امین الدوله در زمستان تا دمای 15- درجه را می توانند تحمل کنند. در دمای پایین تر از این هم می توان با استفاده از پوششی با ضخامت حدود 10 سانتی متری قسمت ریشه و پایین ساقه را بخوبی حفاظت کرد. در فصول رشد این گیاه توان تحمل دمای 40 درجه را دارد به شرطی که آبیاری آن به صورت منظم و کافی انجام شود. این گیاه برای رشد و گلدهی مطلوب نیاز به نور مستقیم آفتاب بخصوص به هنگام عصر و صبح می باشد. بهترین شرایط دمایی برای گلدهی آن دماهای پایین تر و در حدود 15-20 درجه است.

خاک:

گیاه پیچ امین الدوله به راحتی می تواند در خاکهای فقیر رشد کند، اما ترجیحا تمایل به رویش در خاکهایی با زهکشی خوب که دارای مقداری مواد آلی نیز باشند دارد. برای بهتر شدن فرایند رشد و گلدهی این گیاه بهتر است در زمان تهیه مخلوط خاکی از کود پوسیده دامی و یا خاک برگ استفاده کنید.

خرید خاک

خواص گیاه پیچ امین الدوله:

 1. از جوشانده این گیاه برای پاکسازی بدن استفاده می شود.
 2. پزشکان طب سنتی در درمان یبوست از این گیاه استفاده می‌ کنند.
 3. ضد تشنج بوده و ادرارآور است.
 4. خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و در بهبود و درمان تب موثر است.
 5. استفاده از دمنوش این گیاه برای زخم و ورم چشم، گوش، حلق و بینی موثر است.
 6. برای بهبود و از میان بردن شکستگی مو و ترمیم مو موثر است.

کاربرد گیاه پیچ امین الدوله:

از گیاه پیچ امین الدوله بیشتر در فضای باز استفاده می شود. برای کشت در باغچه و باغ مناسب می باشد. پیچ امین الدوله گیاهی رونده است و استفاده از این گیاه زینتی سبب می‌شود تا محیط دلنواز شود. پیچ امین الدوله خواص درمانی نیز دارد و برای معطر نمودن فضای مورد کشت نیز از آن استفاده می‌شود.

سوالات متداول در مورد پیچ امین الدوله:

 1. پیچ امین الدوله چه فایده ای دارد؟

  از پیچ امین الدوله برای اختلالات ادراری، سردرد، دیابت، آرتریت روماتوئید و سرطان استفاده می شود. برخی افراد از آن برای تقویت تعریق، به عنوان ملین، برای مقابله با مسمومیت و کنترل بارداری استفاده می کنند. بعضی مواقع بر اثر التهاب و خارش، و از بین بردن میکروب ها، انگبین را روی پوست می گذارند.

 2. چرا پیچ امین الدوله بد است؟

  پیچ امین الدوله می توانند از نظر مواد مغذی، هوا، نور خورشید و رطوبت، از گیاهان بومی رقابت کنند. پیچ امین الدوله می توانند از سطح زمین عبور کنند و از گیاهان زینتی، درختان کوچک و درختچه ها بالا بروند، آنها را خفه کنند، منبع آب آنها را قطع کنند یا جریان آزاد شیره را متوقف کنند.

 3. بهترین گل برای عطرافشانی در حیاط خانه چیست؟

  پیچ امین الدوله توسط پروانه ها گرده افشانی می شود و این گیاه را به عنوان گیاه عالی برای حشرات و منبع عطر و بویی دوست داشتنی در خنکای اواخر بعد از ظهرها و صبح های زود به دست می آورد. اگر فضای گرم و آفتابی برای پر کردن داشته باشید، پیچ امین الدوله یک گزینه خوب است.

 4. آیا پیچ امین الدوله برای پوست مفید است؟

  این عصاره همچنین غنی از فلاونوئیدها و ساپونین ها است که منابع آنتی اکسیدان هستند و از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند که باعث آسیب و علائم پیری می شوند. بعلاوه، شناخته شده است که گل انگورسلا باعث بهبود رنگ پوست و تیرگی آن می شود. و از آنجا که ضد باکتری است، پیچ امین الدوله می تواند به عنوان یک پاک کننده طبیعی نیز عمل کند.

 5. پیچ امین الدوله نماد چیست؟

  پیچ امین الدوله در ساده ترین شکل خود نمادی از خوشبختی ناب است. علاوه بر این، به لطف رایحه شیرین و رایحه ای که به شما می دهد، پیام های شیرینی و محبت را منتقل می کند. در سنگین ترین تفسیر خود، پیچ امین الدوله نشان دهنده شعله های آتش عشق و مهربانی برای عشق از دست رفته است.

 6. آیا پیچ امین الدوله برای سگ ها سمی است؟

  تمام قسمت های حنجره، از جمله انگور، گل و توت برای سگ ها سمی است، که نمی تواند به خوبی خواص سمی گیاه را که شامل گلیکوزیدهای سیانوژنیک و کاروتنوئیدها است هضم کند.

 7. چرا پیچ امین الدوله شب بو می کند؟

  رایحه آن میوه ای و گرم است. دلیل گیاهی این قدرت بویایی جذب پروانه ها است – از این رو قدرت آن در شب افزایش می یابد – که باعث گرده افشانی می شود. آنها ظاهراً می توانند آن را تا یک ربع مایل دورتر تشخیص دهند.

 8. پیچ امین الدوله چه حشره هایی را جذب می کند؟

  بسیاری از حشراتی که برای خوردن غذا به گل حنجره تبدیل می شوند از راسته Lepidoptera هستند. این شامل پروانه ها و پروانه ها است، مانند پروانه های شبانه به نام Deilephila elpenor که از شهد گیاه تغذیه می کنند.

 9. آیا گل پیچ امین الدوله کل تابستان شکوفا می شود؟

  بیشتر گونه ها در بهار شکوفا می شوند، اما برخی از آنها از تابستان تا اوایل پاییز گل می دهند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *