گیاهان

با گل لیلیوم و انواع آن اشنا شویم

گل لیلیوم

گل لیلیوم با نام علمی Lilium spp از خانواده ی Liliaceae میباشد دارای تنوع زیستی و تنوع رنگی بالا بوده و همچنین اکثرا دارای گلهای معطر میباشند. در زیر خاگ دارای پیاز با فلسهای متعدد میباشد. از جمله گیاهان پیازدار و گلده می باشد، که معمولاً در فصل تابستان گل می دهد.

اما برخی گونه‌های این گل در فصل بهار شروع به گل دهی می کند. گل لیلیوم که در زبان فارسی آن را گل سوسن می‌نامند بیشتر برای تزئین و دکوراسیون به کار می رود. گیاهی گرمسیری است که در مناطق شمالی ایران کشت می شود و از جمله گل‌های کمیاب بشمار می رود.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

گل لیلیوم:

لیلیوم گیاهی پیاز دار است که شامل گونه های اوربیت، اوربیتال وغیره می باشد از گونه های بومی ایران می توان سوسن چهلچراغ را نام برد. نوعی از آن که گلهای سفید معطر تولید میکند و در شهرهای آذربایجان به گل «مریم» معروف است.

(با نام رسمی لیلیوم رشتی یا لیلیوم ایرانی) از واریته‌های قدیمی لیلیوم‌هاست که هنوز کشت و برداشت میشود. این گیاه را می توان به راحتی نگه داری و تکثیر کرد ،گیاه بسیار کم توقعی است و می توان به راحتی ان را در هوای ازاد و در داخل اپارتمان پرورش داد. پیاز این گیاه نسبات به سرما و یخ بندان بسیار مقاوم است.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

طول دوره رشد این گیاه حدود ۷۰-۱۲۰ روز می باشد و ارتفاع ان به۷۵-۱۳۰ سانت می رسد. گل های این گیاه در رنگ های بسیار زیاد و جذابی وجود دارد، بعضی گونه ها دارای بوی بسیار شدید و مطبوعی است. میزان عطر در برخی گونه ها بیشتر و در برخی کمتر است و حتی برخی گونه ها عطر قابل توجهی تولید نمی کنند.

پیاز های بالغ می توانند ۷-۱۵ غنچه تولید کنند که قطر دهانه هر گل به ۱۶-۲۰ سانت و حتی بیشتر نیز می رسد. کیفیت گل ها و تعداد ان ها به بزرگی پیاز، غنی بودن خاک و تغذیه گیاه بستگی دارد. لیلیوم معمولا خاکهای با PH خنثی تا کمی اسیدی را می پسندد .

برای اینکه بدانید چگونه ph خاک را اندازه بگیرید مطلب چگونه میتوان در خانه Ph خاک را اندازه گرفت یا چگونه می توان سطح PH خاک را بدون کیت آزمایش کرد را بخوانید.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

مشخصات گل لیلیوم:

گل لیلیوم (گل سوسن) بیشتر گل گرمسیری است، ولی در مناطق سردسیر هم می توان آن را در گلدان کاشت. لیلیوم گیاهی گلدار و پیاز دار است. گیاهی چند ساله بشمار می رود. گل های این گیاه دارای اشکال و شکل های مختلفی می باشند برخی فنجانی شکل و برخی دیگر زنگوله مانند هستند که دارای گلبرگ‌های وارونه‌ای می‌باشند برخی دیگر نیز قیفی شکل هستند.

گل‌های این گیاه بر روی ساقه شکل می‌گیرند و ساقه این گیاه از پیاز رشد می‌کند. در آفتاب و همچنین سایه رشد خوبی دارد. رنگ‌های موجود در گل لیلیوم زرد، بنفش، نارنجی، قهوه ای، آجری و سفید و می باشد. گلی مقاوم و سخت است از این جهت که در برابر انواع بیماری و سرما مقاوم است.

معمولاً در فصل تابستان گل می دهد و برخی گونه‌ها زودتر و در فصل بهار شروع به گل دهی می‌کنند. شما می‌توانید زمان گل دهی گل لیلیوم را تغییر داده و آن را همزمان با جشن نوروز کنید. برای این کار شما باید در ماه‌های آذر تا دی گل لیلیوم را در گلخانه کشت نمایید. برای پرورش گل لیلیوم برای عید عملی که بسیار حائز اهمیت است نیاز دمایی مراحل مختلف این گل می‌باشد.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

انواع گل لیلیوم:

گل لیلیوم بسته به خصوصیات و ویژگیهایی که دارند در گروه های مختلفی قرار گرفته اند .

ازجمله این گروه ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد.

توجه داشته باشید که نام گروه ها بر اساس زمان گلدهی آنان آورده شده است

Asiatic hybrids:

طیف رنگی گسترده ازسفید تا قرمز بسیار تیره دارد که محبوبترین رنگ آنان زرد و نارنجی است نمونه های جدید بر روی گلبرگها لکه های رنگین دارند و حدود 75 سانتیمتر ارتفاع می‌یابند. گلدهی این گروه به شکل طبیعی در اوایل الی اواسط تابستان است.

سر گلها یا به سمت بالا و یا به سمت پایین و حالت آویخته دارد. این لیلیوم به سرعت در زیر خاک تکثیر می‌شود و هر 4-3 سال نیاز به تعویض گلدان دارد.

Candidum hybrids:

گلدهی این انواع در اول تابستان روی می‌دهد . معمولا سفید و معطر هستند و اصطلاحا madonna lilies نامیده می‌شود پیاز آنان در عمقی به ارتفاع خود پیاز در خاک قرار می‌گیرد و کاشت آن عمیق نیست.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

Martagon hybrids:

سر گلهای آنان به سمت پایین خم هستند اما گلبرگها به سمت عقب خم می‌شوند گاهی turk’s caps خوانده می‌شوند. ساقه های گل بلند هستند می توانند 90 الی 120 سانتیمتر رشد کنند

تعداد زیادی گل تا حدود 20 عدد بر روی یک ساقه گل شکل می‌گیرد. محلی سایه با پوششی از مواد ارگانیک (مالچ) بر روی بستر کاشت را ترجیح می‌دهد. پیازهای این نمونه ترجیج می‌دهند سالها در یک مکان باقی مانده و جابجا نشوند.

Trumpet lilies:

ارتفاع گیاه به 2.5 متر هم می‌تواند برسد و طیف گسترده از رنگها از سفید تا ارغوانی را دارندT به شکل معمول در اواسط تابستان گلدهی دارند. Regal lily در این گروه قرار می‌گیرند.

Longiflorum hybrids:

شکل گل همانند یک شیپور بلند است و در گلفروشیها به کرات استفاده می‌شوند به طور کل با نام سوسن عید پاک Easter lily نیز شناخته می‌شوند. رنگ گل معمولا سفید رنگ و البته زرد رنگ است و عطر خوشایندی دارد.

برای خرید بذر گل لیلیوم چلچراغ (عنکبوتی) کلیک کنید.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

Lillium lancifolium:

حدود 90 الی 120 سانتیمتر ارتفاع دارند . گلها زنگوله ای و آویخته هستند اما گلبرگها به عقب خم می شوند. بر روی هر ساقه گل تعداد گل قابل توجهی مثلا تا حدود 12 عدد تشکیل می شوند. این لیلیومها به لیلیوم ببری Tiger lily نیز معروف هستند.

Oriental hybrids:

گل های بزرگ و معطر دارد. رنگهای زیبا از سفید خالص تا ارغوانی تیره دارد و معطر است. مکان های نیمه سایه را ترجیح می‌دهد . خاک مکان کاشت پیازها نباید گرم شوند بنابراین کاربرد پوششی از مواد ارگانیک (مالچ) بر روی سطح خاک محل کاشت توصیه می‌شود. گل های این گروه به شکل طبیعی در اواسط تابستان شکوفا می شوند.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

نحوه کاشت گل لیلیوم (گل سوسن):

گل لیلیوم (گل سوسن) را به سه روش می توان تکثیر کرد:

 1. از طریق جدا نمودن پیازچه ها
 2. از طریق فلس های پیاز
 3. از طریق بذر مورد کشت قرار می گیرد

در روش کاشت پیازی ابتدا پیازها را در عمق 6 تا 20 سانتی خاک و در محلی نیمه سایه می‌کارند. گل لیلیوم برای رشد به خاک حاصلخیز دما، رطوبت، کود و آبیاری منظم و … نیازمند است. همچنین در روش پیازی شما می‌توانید پیاز را در گلدانی مناسب به عمق 5 الی 10 سانتی بکارید.

در روش بذری نیز بذرهای را در عمق 2 الی 5 سانتی خاک می کارند و آبیاری می کنند تا جوانه بزند. توجه داشته باشید که آب دهی بیش از حد به گیاه تأثیرات منفی دارد و گیاه مرطوب نگه داشته شود.

گل لیلیوم

گل لیلیوم

افزایش عمر گل لیلیوم:

برای افزایش عمر لیلیوم میتوان اقدام به حذف قسمت نر گل کرد. تجربه نشان داده است که این عمل نتیجه ی خوبی میدهد. ضمنا میتوانید مقدار کمی سرکه با اب ان اضافه نمایید که باز هم نتیجه خواهید گرفت. مقالات جدید استفاده از اب حدود ۴ درجه و استفاده از مقداری ساکارز نیز برای افزایش عمر گل لیلیوم را نتیجه بخش اعلام کرده اند.

سوالات متداول در مورد گل لیلیوم:

 1. آیا لیلیوم معطر است؟

  به عنوان مثال، بیشتر لیلیوم های آسیایی هیبریدی، که از اولین شکوفه ها در اوایل اواسط تابستان هستند و آسان ترین گیاهان برای رشد هستند، بدون بو هستند. لیلیوم های دیگر عطر و بویی لطیف از خود ساطع می کنند و در عین حال معطر خوشبو هستند در حالی که بقیه عطرهای بسیار غنی را از خود به نمایش می گذارند که گاهی اوقات “عظیم” احساس می شود.

 2. کدام لیلیوم ها طولانی ترین دوره شکوفه را دارند؟

  لیلیوم های آسیایی از یک فصل شکوفه طولانی (تا 1 ماه) لذت می برند اما اکثر آنها بدون بو هستند. آنها در بهار یا پاییز کاشته می شوند، در آفتاب کامل رشد می کنند تا در سایه قرار بگیرند و مانند گیاهان گلدان یا گل های شاخه بریده عمل می کنند.

 3. لیلیوم چه ویژگی خاصی دارد؟

  لیلیوم ها معمولاً به معنای ایثار یا خلوص هستند، گرچه معنی آنها می تواند بسته به نوع زنبق، فرهنگ و رنگ متفاوت باشد. به دلیل افسانه یونانی هرا و زئوس، لیلیوم ها با تولد دوباره و مادر شدن در ارتباط هستند. در چین از لیلیوم ها در عروسی استفاده می شود زیرا با 100 سال عشق گره خورده است. آنها همچنین به خوش شانسی گره خورده اند.

 4. چرا بوی لیلیوم ها در شب قوی تر است؟

  این به دلیل یک ترکیب معطر به نام لینالول است – اکثر لیلیوم ها آن را منتشر می کنند و غالباً با شدت بیشتری در هنگام غروب، گیاهانی که نیاز به گرده افشانی حشرات پرواز شبانه و خفاش ها دارند، هنگام آماده شدن برای گرده افشانی و بیشترین فعالیت گرده افشان، بوی قوی تری دارند.

 5. لیلیوم ها در چه ماهی شکوفا می شوند؟

  لیلیوم ها بسته به نوع آن از اوایل تابستان تا پاییز شکوفا می شوند. با ترکیب دقیق اوایل، اواسط فصل و اواخر انواع مختلف باغچه، از شکوفه های شکوهمند آنها از بهار تا اولین سرما لذت خواهید برد.

 6. آیا لیلیوم ها به آفتاب کامل احتیاج دارند؟

  اگرچه به نظر می رسد لیلیوم ها گیاهان آشفته ای هستند، اما رشد آنها بسیار آسان است. آنها در مورد نوع خاک یا pH خاص نیستند و در آفتاب کامل، بخشی از آفتاب، سایه و حتی سایه روشن رشد خوبی دارند. نیلوفرها را به محض دریافت، یا در پاییز یا بهار، بکارید

 7. آیا می توان لیلیوم را در گلدان کاشت؟

  برای پرورش لیلیوم گلدانی به این چند مورد احتیاج دارید: گلدان متوسط تا بزرگ و زهکشی خوب – زهکشی مناسب برای لیلیوم ها بسیار مهم است. در حالی که خاک مرطوب را دوست دارند، اما خاکی مرطوب باعث پوسیدگی پیازها می شود. اطمینان حاصل کنید که یک ظرف با سوراخ های زهکشی در پایین آن انتخاب کرده اید.

 8. لیلیوم ها چه مدت دوام می آورند؟

  عمر لیلیوم ها در حدود 10-14 روز است. نیلوفرهای خود را با برش مورب ساقه ها تقریباً 2 سانتیمتر آماده کنید. برگ هایی را که زیر خط آب می افتد بردارید. این باعث کاهش تجمع باکتری ها در آب می شود و گل های لیلیوم شما را برای مدت بیشتری تازه نگه می دارد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

14 دیدگاه درباره مقاله “با گل لیلیوم و انواع آن اشنا شویم

 1. Avatar منصور گفت:

  سلام مطالب جالبی بود

 2. Avatar قدمعلی ناصری گفت:

  ازتوضیحات شمادرموردگل لیلیوم وانواع آن کمال سپاسگزاری رادارم

 3. Avatar روح انگيز . ي گفت:

  گل لیلیوم که بدون خاک وفقط ریشه در آب دارد چگونه تکثیر میشود؟
  آیا درسته که میگویند؛ باید تعداد این نوع کل لیلیوم در یک گلدان باید حتما !… فرد باشد؟!… چرا؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   تکثیر گل لیلیوم از طریق پیاز آن و یا از طریق فلس های آن میباشد.

 4. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید.تقریبا دوهفته پیش گل لیلیوم خریدیم ک روش چندتا غنچه داشت ولی الان اون غنچه خشک شدن و اصلا گل باز نکردن.مشکل از چیه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مشکل از تغییر دما و شوک به گیاه بوده است

 5. Avatar مجید گفت:

  با سلام و تبریک سال نو
  من چند شاخه گل لیلیوم خریدم
  آیا از طریق این شاخه ها امکان تکثیر وجود داره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نه متاسفانه نمی توانید از شاخه لیلیوم این کار ارانجام دهید.

 6. Avatar رسول گفت:

  باسلام.پیازگل لیلیوم میخوام برام می فرستی

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   نحوه خرید از طریق سایت پوپونیک است و یا میتوانید به شماره 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 7. Avatar اکرم گفت:

  سلام من به گلدون لیلیوم خریدم و پنج تا غنچه داشت و همه باز شدن و بعداز مدتی ریختن و از بین رفتن الان گلدون رو تو آشپزخونه زیر پنجره گذاشتم که خنکه
  میخوام ببینم بازم ممکنه غنچه بده؟

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   بله ممکن است لیلیوم شما دوباره غنچه بدهد .

 8. Avatar اکرم گفت:

  من یه گلدون لیلیوم دارم که حدود ۵ تا غنچه داشت و همه هم باز شد ولی بعداز مدتی گلها ریختن و الان هم برگها از پایین شروع به زرد شدن کردند میخوام ببینم دوباره شروع به گل دادن میکنه؟ و چه زمانی ؟

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر لطفا عکس گلدان لیلیوم خود را به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.