آموزش باغبانی

مراحل رشد کینوا

نحوه رشد کین­وا

اول از همه، نام این گیاه بذر “کین­وا” تلفظ می­شود. بذر های آن دارای پروتئین بالایی هستند که موجب رشد می­شود. پروتئین آن، پروتئین “کامل” بوده و در عالم گیاهی بسیار نادر است. این باعث می­شود که کینوا یک غذای محبوب بین افراد گیاه­خوار باشد.

این گیاه همانند گیاهانی نیست که به صورت سنتی از بذر (مانند گندم، جو و یولاف) رشد می­کنند؛ با این حال، بذر این گیاه در نظر گرفته می­شود.

برخلاف بذرهای علفی، کینوا قبل از رفتن به بذر شکوفه ­های مجللی را تولید می­کند. گل­ها معمولا به رنگ قرمز تیره یا بنفش هستند و به نظر می­رسد که یک سنلبه در بالای آن­ها قرار دارد.

کینوا گیاه یکساله بوده و هوای خنک را ترجیح می­دهد و برای رشد در شمال مناسب است. گرمای تابستان نباید از 32 درجه سانتی گراد بیشتر باشد. بذر برداشت شده می­تواند مانند بسیاری از بذرهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد. بذرهای آن به تنهایی یا به همراه برنج مصرف شده و دستورالعمل­ های متعددی برای آن وجود دارد.

روز برای جوانه­ زنی: 4 تا 5 روز

روز برای برداشت: 90 تا 120 روز

نیاز نوری: آفتاب کامل

نیاز آبی: نیاز گاه و بیگاه به آب در طول دوره خشک

خاک: بارور با تخلیه خوب

ظرف: رشد در ظرف مناسب نیست

شروع از بذر کینوا:

کاشت کینوا برای انجام پیوند در داخل خانه صورت نمی­گیرد، بلکه هنگامی که دمای خاک به حدود 15 درجه سانتی گراد رسید، به باغ منتقل می­شود. کاشت معمولا در اوایل بهار و هنگامی که زمان یخ­زدگی گذشته انجام می­شود.

قبل از کندن و آماده ­سازی خاک، بهتر است که علف­های هرز زودرس را حذف کنید. کینوا دارای رشد کندی بوده و ممکن است علف­های هرز دارای رشد سریع مشکلاتی را برای آن ایجاد کند. بنابراین، بهتر از قل از کشت یا انتقال به باغ علف­های هرز حذف شود.

بذرهای گیاه خود را به صورت ردیفی و در عمق بیش از 3.5 سانتی متر کاشت قرار دهید. گیاهان نهایی شما باید 25 تا 35 سانتی متر فاصله داشته باشند؛ بنابراین، در هر محل تعداد اندکی بذر کشت می­شود. اگر در یک محل بیش از یک جوانه وجود داشته باشد، تنها یکی از آن­ها را حفظ کنید. شما بایستی ردیف­ها را دائما بررسی کنید تا علف هرز وجود نداشته باشد، زیرا علف­های هرز سریع­تر از کینوا جوانه زده و رشد می­کنند. اگر بذرهای شما جوانه­ ای نداشته باشند، می­تواند در طول یک هفته آن­ها را مجددا کشت کنید.

برای مطالعه مقاله گیاه کینوا چیست کلیک کنید .

شروع از بذر کینوا

شروع از بذر کینوا

چگونگی رشد کینوا:

کینوا با سلمک (گیاهی دولپه ­ای، یکساله، دو جنسی، ایستا و به ارتفاع 30 تا 180 سانتیمتر)  ارتباط نزدیکی داشته و یک علف هرز معمولی محسوب می­شود. گیاهچه­ های آن­ها بسیار شبیه هستند. بنابراین، هنگام حذف علف­های هرز از ردیف­ها دقت کنید که گیاه کینوا را حذف نکنید. برای چند هفته اول علف ­هرز را نیز خواهید داشت. کینوا در ابتدا رشد کندی داشته و اگر علف هرز زیادی وجود داشته باشد با مشکل مواجه می­شود. هنگامی که ارتفاع آن بیشتر شد، شروع به رشد سریع می­کند.

نبایستی در مورد آبیاری آن نگران باشید، مگر اینکه منطه شما دارای دوره خشکی باشد. کینوا با شرایط خشک سازگار می­باشد.

ظروف مناسب رشد کینوا:

گیاهان کینوا برای گلدان بسیار بزرگ هستند و تنها یک جفت گیاه رشد می­کند، زیرا برداشت آن ارزش تلاش را ندارد.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر کینوا کلیک کنید .

آفات و بیماری های کینوا:

بذر کینوا با یک ماده تلخ به نام ساپونین پوشیده شده ­اند که معمولا از ورود پرندگان و آفات به داخل بذر ممانعت می­کند. از سوی دیگر، برگ­ها نسبت به آسیب­های ناشی از حشراتی نظیر شته­ ها و مگس­ها حساس هستند. استفاده از حشره ­کش­های بر پایه پیرترین می­تواند آن­ها را دور کند، اما یک گیاه سالم می­تواند در برابر هر گونه حشرات کوچک مقاومت کند.

کرم­های پیله ­ساز تغذیه کننده از برگ، مانند کرم کلم، ممکن است به سمت گیاه کینوا شما جذب شود. وقتی آن را مشاهده می­کنید، بایستی آن­ها را پیدا کرده و بدون هیچ گونه اقدام اضافی حذف کنید.

برداشت و ذخیره ­سازی کینوا:

یکی از موارد بزرگ در مورد کینوا آن است که برگ­های آن خوراکی است. برخی از برگ­های جوان را انتخاب کرده و آن­ها را به عنوان یک سبزی پخته شده استفاده کنید و یا به سالاد اضافه نمایید. هنگامی گیاه کینوا آماده برداشت می­شود، برگ­های آن افتاده و تنها بذرها بر روی ساقه ­ها باقی می­مانند. بذرها دارای رطوبت کمی بوده و لازم نیست که در مورد برداشت آن نگران باشید.

اگر شما می­خواهید بذرهای خود را به طور کامل خشک کنید، سعی کنید با ناخن انگشت یک فرو رفتگی را در آن ایجاد کنید. شما می­توانید از طریق ایجاد فرورفتگی موجب خشک شدن بهتر آن­ها شوید. همچنین، شما می­توانید آن­ها را برداشت کرده و اجازه دهید که به طور کامل خشک شود.

بذرهای خشک کینوا با مشکل برداشت می­شوند. برای جدا شدن کل بذرها، بایستی تکان شدیدی انجام شود. هیچ چارچوبی برای مقابله با آن وجود ندارد. برای تمیز کردن قطعه ­های کوچک برگ یا خاک، از یک فن یا باد استفاده کنید تا بذرها جدا شوند. به عبارت دیگر، بذرها را از یک ظرف به ظرف دیگر بریزید تا بذرهای سبک­تر حذف شوند. هنگامی که بذرها را بدست آوردید، آن­ها را خوب شستشو دهید. این یکی از معجزات منحصربفرد کینوا است.

ساپونین ممکن است آفات را از بین ببرد، اما برای انسان­ها نیز مناسب نیست. بنابراین، آن را بشویید. از هر روشی می­توانید برای شستشو استفاده کنید تا ساپونین روی آن باقی نماند (صابون). شما می­توانید بذر و آب را در یک مخلوط­ کن ریخته و آن را مخلوط کنید. حتی می­توانید آن را در داخل کیسه در لباسشویی بگذارید و شستشو دهید. پس از شستشو و قبل از ذخیره سازی باید آن را خشک کنید.

برای هر 10 گیاه شما به کمتر از نیم کیلو بذر نیاز دارد، اما عملکرد آن به شدت به شرایط محلی بستگی دارد. به طور کلی، می­بایست در یک ظرف محکم و در یک مکان سرد قرار دهید. این حالت باید حداقل برای 6 ماه و بدون هیچ گونه مواد اضافی ادامه پیدا کند.

برداشت و ذخیره ­سازی کینوا

برداشت و ذخیره ­سازی کینوا

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.