آموزش باغبانی

چگونه گیاهان آپارتمانی را سالم نگه داریم

سلامت گیاهان آپارتمانی

سلامت گیاهان آپارتمانی و شرایط مناسب فضای داخلی خانه پر از حس خوب و شادابی است. گیاهان خانگی یک انتخاب مهم برای هر دکوراسیون هستند. علاوه بر اینکه آنها به پاکسازی هوا کمک می­کنند. اما به یاد داشته باشید، هیچ گیاهی دوست ندارد که در گوشه­ ای به عنوان یکی از وسایل خانه انداخته و فراموش شود.

بسیارزی از مردم درک نمی­کنند که گیاهان درونی احتیاج به مراقبت و توجه بیشتری از گیاهان بیرونی دارند. این به این دلیل است که گیاهان بیرونی در معرض باد و باران هستند که به پاکسازی و حفظ سلامت آنها کمک می­کند. زمانی که گیاهان در زمان منظم پاکسازی نشوند، یک لایه از گرد و غبار، کثیفی و خرده ریزهایی که به وسیله هوا جابه­ جا می­شوند، روی برگ­ های گیاهان درونی انباشته می­شود که باعث می­شود آنها غیر جذاب و سنگین به نظر بیایند.

پاکسازی منظم آنها را بسیار خوب نگه­ می­دارد و همچنین یک اثر مثبت روی سلامتی و رشد آنها دارد. همچنین تمیز کردن به کنترل حشرات و آفت­ ها کمک می­کند. تمیزکردن گیاهان خانگی سخت نیست و هزینه­ ای ندارد. این مثل یک وظیفه آسان است که هرکسی به راحتی می­تواند آن را انجام دهد.

سلامت گیاهان آپارتمانی

وسائل مورد نیاز سلامت گیاهان آپارتمانی

وسایل مورد نیاز:

  • آب تمیز
  • دستمال بدون کرک و پرز یا دستمال نرمی که قابل استفاده مجدد باشد.
  • قوطی آب پاش
  • برس نرم
  • قیچی

مرحله 1. پاک کردن گرد و غبار

تا حد ممکن شروع به گردگیری ساده برگ­ های گیاهان­تان برای از بین بردن گرد و غبار زیاد انباشته شده و آلودگی کنید. به نرمی برگ­ ها را برس بکشید، از پایه شروع کنید و برای راندن گرد و غبار و دیگر خاک ها به اطراف آرام ضربه بزنید.

این مرحله قبل از پاک کردن با آب برای آسانتر کردن فرآیند پاک سازی، مهم است. برای گیاهان خانگی با برگ ­های نازک، تمیزکردن هر برگ با روش توصیف شده بالا می­تواند خسته­ کننده و همچنین زمان­گیر باشد. برای جایگزین، شما می­توانید برگ­ ها را در یک لیوان یکبار مصرف پر از آب فرو برید. اما، برگ­ ها را برای مدت طولانی در آب فرو نبرید.

سلامت گیاهان آپارتمانی

پاک کردن گرد و غبار

مرحله 2. پاشیدن آب

سپس، آب را بر روی برگ ­های آلوده بپاشید. آب می­تواند به از بین بردن بیشتر گرد و غبار و آلودگی کمک کند. جهت نگه داشتن آب در جایی که نیاز به انجام کارهای اضافه ندارد، با فاصله بپاشید و فشار را در حد حداقل نگه دارید. راه دیگر برای پاکسازی سطح برگ­ ها فرو بردن یک دستمال بدون کرک در یک کاسه آب است،

آب اضافه آن را بچلانید و دستمال مرطوب را برای آرام تمیز کردن برگ­ ها استفاده کنید. از پایه شروع کنید به سمت هرکدام از برگ ها بروید. برگ­ های زیرین را برای جلوگیری از ایجاد اشک با دست خود محافظت کنید.

سلامت گیاهان آپارتمانی

آبپاش

مرحله 3. پاک کردن آب اضافه

از یک دستمال نرم یا دستمال بدون کرک استفاده کنید به نرمی هرکدام از برگ ­های گیاهان را برای پاک کردن آب اضافه و همچنین گرد و غبار دستمال بکشید. این مرحله مخصوصاً برای پاکسازی گیاهان خانگی که برگ­ های مسطح دارند مؤثر است. در حالی­که برگ ها را پاکسازی می کنید، آنها را با دست خود محافظت کنید و در حالی که انها می­سابید محکم به پایین فشار ندهید. تا حد ممکن وقتی­که برگ ها را پاک می­کنید با نرمی انجام دهید.

برای مطالعه مقاله نکاتی درباره نگهداری و مراقبت گیاهان آپارتمانی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

سلامت گیاهان آپارتمانی

پاک کردن آب اضافه

مرحله 4. درست کردن برگ های آسیب دیده

وقتی شما دارید برگ ­ها را تمیز می­کنید، به بریدن هر کدام از برگ ­های آسیب­ دیده و یا مرده نیاز دارید. از یک قیچی برای بریدن قسمت­ های آسیب دیده استفاده کنید. این مهم است زیرا برگ­ های قهوه ­ای یا آسیب دیده رفته رفته باعث آسیب بیشتر به گیاهان می­ شوند.

سلامت گیاهان آپارتمانی

درست کردن برگ های آسیب دیده

گیاهان خانگی را به محل اصلی خشک آنها برگردانید، و آنها را هر دو ماه یکبار تمیز کنید. اگر در محل خاک ­آلود زندگی می کنید، آنها را بیشتر از این تمیز کنید.

سلامت گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی

نکات اضافه در سلامت گیاهان آپارتمانی:

برای گیاهان با گلدان­ های کوچکتر، خاک را در فویل آلومینیوم بپیچید و گیاه گلدان را در یک سطل آب گرم برای مدت کوتاهی قرار دهید. سپس، آب اضافه آن را تکان دهید و فویل را بردارید.

شما می­توانید در یک روز آفتابی، گیاهان را در خارج قرار دهید و با استفاده از یک ظرف آب پاش آب روی برگ ­های آنها بپاشید. آنها را برای یک ساعت بیرون در آفتاب بگذارید قبل از اینکه آنها را به داخل برگردانید.

از شیر، مایونز، نفت یا روغن معدنی یا پوست موز برای اضافه کردن درخشش به برگ­ ها استفاده نکنید. آنها می ­توانند به دلیل آسیب بیشتر به برگ ها، در طولانی مدت روزنه­ ها را ببندند. علاوه­ بر این، این عناصر چسبنده باعث نشستن بیشتر گرد و غبار و آلودگی روی برگ­ ها می­شوند.

از استفاده از محصولات تجاری تقویت درخشندگی برگ پرهیز کنید زیرا می­توانند روزنه­ های گیاهان را مسدود کنند، که به نوبه خود در فرآیند فتوسنتز مؤثر است.

گیاهان خانگی­تان را حداقل یکبار در هفته برای جلوگیری از نشستن و چسبیدن گردو و غبار روی برگ ­ها گردگیری کنید. این همچنین می­تواند از خشک شدن سطحی برگ­ ها پیش­گیری کند.

هرگز برای پاکسازی گیاهان خانگی از آب سرد استفاده نکنید، همچنان که آب سرد به برگ درختان نیز آسیب می­رساند. تمام برگ­ های مرده و یا زرد را به طور منظم قطع کنید.

تمام برگ­ های افتاده و مرده را از روی خاک جمع کنید. اگر جمع نکیند، آنها محیطی برای آفت­ها و بیماری­ها به وجود می­آورند.

هنگام پاکسازی، اگر به علامت­ های اشکالات یا آسیب­های کوچک ناشی از بیماری برگ­ها توجه می­کنید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *