گیاهان

واریته های ذرت چگونه است

واریته های ذرت

کلیه واریته­ های ذرت متعلق به گونه zea mays می­باشند ولی تعداد واریته ­های آن بسیار زیاد است. برای مثال واریته­ های زود رسی وجود دارند که ارتفاع آن­ها تنها 70 سانتیمتر و حدود 50 روز پس از کاشت بذر آن­ها می­رسد. از طرفی دیگر بعضی واریته ­های آن به ارتفاع 7 متر می­رسند و طول دوره رشد آن­ها بیش از 300 روز است. واریته­ های ذرت را می­توان به 6 گروه تقسیم بندی کرد. این گروه­ ها با یکدیگر تلقیح می­شوند و اختلافات بین آن­ها ناشی از چند فاکتور ژنتیکی می­باشد.

ذرت دندان اسبی (z. mays indentata):

بذرهای ذرت دندان اسبی شبیه دندان است. تقریبا نصف آندوسپرم آن نشاسته نرم و نصف دیگر آن را نشاسته سفت و شفاف تشکیل می­دهد. چون نشاسته نرم که در قاعده بذر قرار دارد بیشتر از نشاسته سفت که در اطراف بذرها است چروکیده می­شود٬ بذرها به شکل دندان در می­آیند.

ذرت سخت (z. mays indurata):

بذرهای ذرت سخت کروی است و اندوسپرم آن عمدتا از نشاسته سفت و شفاف تشکیل شده است و تنها در مرکز دانه­ ها مقدار کمی نشاسته نرم وجود وجود دارد. ذرت سخت در مقایسه با ذرت دندان اسبی تمایل بیشتری به پنجه زنی داشته و زود رس­تر می­باشد.

برای مطالعه مقاله انواع مختلف ذرت کلیک کنید.

انواع ذرت

انواع ذرت

ذرت آردی (z. mays amylacea):

آندوسپروم ذرت آردی کاملا حاوی نشاسته آردی است و لایه ­های نازکی از نشاسته سفت در اطراف بذر قرار دارند. این تیپ یکی از انواع قدیمی ذرت زراعی است.

ذرت شیرین (z. mays saccharata):

در ذرت شیرین نسبت قند به نشاسته در اندوسپرم آن بیشتر استو پس از خشک شدن آندوسپرم در طول رسیدن بذرها این دانه ها چروکیده می شوند. ذرت شیرین را قبل از مرحل رسیدن کامل جهت مصرف غذائی و یا کنسرو برداشت می کنند.

بذر ذرت

ذرت پاپ کرن (z. mays everta):

بذرهای ذرت پاپ کرن کوچک و نوکدار هستند و نشاسته­ آن از نوع سخت است. اگر دانه­ ها حرارت داده شوند ترکیده و حجم آن 30 برابر افزایش می­یابد.

ذرت مومی (z. mays ceratina):

نشاسته آندوسپرم ذرت مومی تماما از آمیلوپکتین تشکیل شده است که شبیه با نشاسته تا پیوکا می­باشد.

اکثر واریته­ های زراعی ذرت متعلق به دو گروه اول می­باشند. واریته­ های دندان اسبی دارای بیشترین عملکرد واریته­ های ذرت سخت٬ سازگاری بهتری به شرائط نامساعد محیطی دارند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *