گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی گل گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی گیاهی علفی، یک ساله، برگ­ها و ساقه پوشیده از کرک­های خشن، برگ­ها پهن و بزرگ که در پایین ساقه دارای دمبرگ و در بالای ساقه فاقد دمبرگ هستند. ساقه توخالی به بلندی 70-50 سانتی­متر، گل­هایی خوش رنگ آبی، سفید و صورتی، با گلبر­گ­های جدا، بذرهایی درشت به رنگ قهوه ای تا سیاه، گلابی شکل با نقطه های سفید در راس آنها دارند.

ترکیبات شیمیایی گل گاوزبان آلمانی:

گاوزبان آلمانی دارای مقدار جزیی اسانس، موسیلاژ، صمغ، تانن، املاح منگنز و منیزیم و مواد معدنی دیگر است. در برگ­ها نیترات دو پتاس، و در بذر روغن مرغوبی وجود دارد که حدود 23% آن اسید لینولئیک است. در این گیاه آلکالوئید پیرولیزیدین وجود دارد که این ماده به صورت مجزا برای کبد سمی است.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر گل گاو زبان ایرانی کلیک کنید .

گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی

موارد مصرف و خواص درمانی گل گاوزبان آلمانی :

در طب سنتی، مواد مؤثر موجود در گل­ها و سرشاخه­ های گاوزبان آلمانی برای تصفیه­ ی خون، نرم کنندگی سینه، تقویت قلب، به عنوان مدرّ، معرّق، آرام­بخش و وارد متعدد درمانی دیگری استفاده می­شود. به علت وجود ماده پیرولیزیدین که از سموم کبدی است، امروز مصرف این گیاه کم شده ، ولی به علت وجود روغن مرغوب در بذر گیاه، کاشت گسترده آن به عنوان دانه­ ی روغنی مرسوم شده است. گل آن مورد توجه زنبور عسل است.

عوامل محیطی گل گاوزبان آلمانی :

گاوزبان آلمانی گیاه بومی ایران نیست، اما کاشت آن در استان­های اصفهان، بوشهر، همدان، لرستان و کرمان موفقیت آمیز بوده است. در مناطق مدیترانه­ای به صورت خودرو وجود دارد. این گیاه تا حدی به شوری مقاوم است. و پتانسیل بالایی در جذب عناصر سدیم و کلر دارد. به طوری که می­تواند تا حد 3 درصد سدیم و 17 درصد کلر را بدون کاهش رشد در بافت­های خود ذخیره کند.

گاوزبان به طور متوسط 470 کیلوگرم سدیم و 770 کیلوگرم کلر در هر هکتار از خاک خارج می­کند. از این توانایی در اصلاح خاک­ های شور و قلیایی می­توان بهره برد . گاوزبان آلمانی تحمل شرایط ماندابی را ندارد. غیریکنواختی رسیدن و ریزش بذر را به همراه دارد. بذر آن مورد حمله مورچه، موش و گنجشک است. آفت­های برگ خوار و شته نیز بر روی گیاه مشاهده می­شود.

کاشت گل گاوزبان آلمانی :

تکثیر گاوزبان آلمانی با بذر صورت می­گیرد، کاشت بذر در پاییز و بهار امکان­پذیر است. در کشت کرتی، با فواصل ردیف و بین ردیف 30×30 سانتی­متر کاشته می­شود. بذرهای گاوزبان برای جوانه زنی می بایست با خاک پوشانده شوند که ظرف 10-7 روز جوانه می زنند. بذر لازم برای کاشت هر هکتار 20 تا 30 کیلوگرم است. آماده سازی زمین و کاشت بذر، مانند گندم انجام می­شود.

برای مطالعه مقاله معرفی گل گاوزبان ایرانی کلیک کنید .

گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی

برداشت محصول گل گاوزبان آلمانی :

در گاوزبان آلمانی سرشاخه­ های گل­دار به وسیله­ ی داس برداشت می­شوند. بنابراین زمانی که به اندازه کافی گل در کشتزار وجود داشته باشد (حدود 50 درصد گل­ها شکفته باشند)، محصول برداشت شده و در سایه خشکانده می­شود. پس از برداشت، دوباره گل­های دیگر شکفته می­شوند، از این رو در یک فصل، گل­دهی تا 4 مرتبه هم رخ می­دهد. به طور معمول از هر هکتار در یک فصل حدود یک تن سرشاخه گل­دار خشک شده به دست می آید. دانه­ ی گاوزبان دارای روغن مرغوبی است که در مصرف­ها خوراکی و آرایشی مورد استفاده قرار می­گیرد.

براساس بررسی ­های انجام شده دانشکده­ داروسازی دانشگاه علوم­ پزشکی اصفهان موادی مانند موسیلاژ، تانن و صمغ در برداشت اول و دوم تغییری نمی­کند. اما در برداشت دوم مقدار مواد معدنی نسبت به برداشت اول کاهش می­یابد.

گونه های دیگر گل گاوزبان آلمانی :

گونه هایی که به عنوان گاوزبان در عطاری­ها ارائه می شوند، عبارتند از جنس Anchusa که 50 گونه دارد: A. arvensis، A . italica، A. neglecta، A. azurea و گاوزبان مار (Onosma bracteatum) و Nonea caspica.

جنس Borago با سه گونه ی علفی یکساله و چند ساله، شامل B. pygmaea، B. laxiflora و B. officinals، کولتیوار Alba از گونه officinalis دارای گل­های سفید یک دست است و گونه Pygamaea فاقد خواص دارویی است.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *