گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی گل گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی گیاهی علفی، یک ساله، برگ­ها و ساقه پوشیده از کرک­های خشن، برگ­ها پهن و بزرگ که در پایین ساقه دارای دمبرگ و در بالای ساقه فاقد دمبرگ هستند. ساقه توخالی به بلندی 70-50 سانتی­متر، گل­هایی خوش رنگ آبی، سفید و صورتی، با گلبر­گ­های جدا، بذرهایی درشت به رنگ قهوه ای تا سیاه، گلابی شکل با نقطه های سفید در راس آنها دارند.

ترکیبات شیمیایی گل گاوزبان آلمانی:

گاوزبان آلمانی دارای مقدار جزیی اسانس، موسیلاژ، صمغ، تانن، املاح منگنز و منیزیم و مواد معدنی دیگر است. در برگ­ها نیترات دو پتاس، و در بذر روغن مرغوبی وجود دارد که حدود 23% آن اسید لینولئیک است. در این گیاه آلکالوئید پیرولیزیدین وجود دارد که این ماده به صورت مجزا برای کبد سمی است.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر گل گاو زبان ایرانی کلیک کنید .

گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی

موارد مصرف و خواص درمانی گل گاوزبان آلمانی :

در طب سنتی، مواد مؤثر موجود در گل­ها و سرشاخه­ های گاوزبان آلمانی برای تصفیه­ ی خون، نرم کنندگی سینه، تقویت قلب، به عنوان مدرّ، معرّق، آرام­بخش و وارد متعدد درمانی دیگری استفاده می­شود. به علت وجود ماده پیرولیزیدین که از سموم کبدی است، امروز مصرف این گیاه کم شده ، ولی به علت وجود روغن مرغوب در بذر گیاه، کاشت گسترده آن به عنوان دانه­ ی روغنی مرسوم شده است. گل آن مورد توجه زنبور عسل است.

عوامل محیطی گل گاوزبان آلمانی :

گاوزبان آلمانی گیاه بومی ایران نیست، اما کاشت آن در استان­های اصفهان، بوشهر، همدان، لرستان و کرمان موفقیت آمیز بوده است. در مناطق مدیترانه­ای به صورت خودرو وجود دارد. این گیاه تا حدی به شوری مقاوم است. و پتانسیل بالایی در جذب عناصر سدیم و کلر دارد. به طوری که می­تواند تا حد 3 درصد سدیم و 17 درصد کلر را بدون کاهش رشد در بافت­های خود ذخیره کند.

گاوزبان به طور متوسط 470 کیلوگرم سدیم و 770 کیلوگرم کلر در هر هکتار از خاک خارج می­کند. از این توانایی در اصلاح خاک­ های شور و قلیایی می­توان بهره برد . گاوزبان آلمانی تحمل شرایط ماندابی را ندارد. غیریکنواختی رسیدن و ریزش بذر را به همراه دارد. بذر آن مورد حمله مورچه، موش و گنجشک است. آفت­های برگ خوار و شته نیز بر روی گیاه مشاهده می­شود.

کاشت گل گاوزبان آلمانی :

تکثیر گاوزبان آلمانی با بذر صورت می­گیرد، کاشت بذر در پاییز و بهار امکان­پذیر است. در کشت کرتی، با فواصل ردیف و بین ردیف 30×30 سانتی­متر کاشته می­شود. بذرهای گاوزبان برای جوانه زنی می بایست با خاک پوشانده شوند که ظرف 10-7 روز جوانه می زنند. بذر لازم برای کاشت هر هکتار 20 تا 30 کیلوگرم است. آماده سازی زمین و کاشت بذر، مانند گندم انجام می­شود.

برای مطالعه مقاله معرفی گل گاوزبان ایرانی کلیک کنید .

گاوزبان آلمانی

گاوزبان آلمانی

برداشت محصول گل گاوزبان آلمانی :

در گاوزبان آلمانی سرشاخه­ های گل­دار به وسیله­ ی داس برداشت می­شوند. بنابراین زمانی که به اندازه کافی گل در کشتزار وجود داشته باشد (حدود 50 درصد گل­ها شکفته باشند)، محصول برداشت شده و در سایه خشکانده می­شود. پس از برداشت، دوباره گل­های دیگر شکفته می­شوند، از این رو در یک فصل، گل­دهی تا 4 مرتبه هم رخ می­دهد. به طور معمول از هر هکتار در یک فصل حدود یک تن سرشاخه گل­دار خشک شده به دست می آید. دانه­ ی گاوزبان دارای روغن مرغوبی است که در مصرف­ها خوراکی و آرایشی مورد استفاده قرار می­گیرد.

براساس بررسی ­های انجام شده دانشکده­ داروسازی دانشگاه علوم­ پزشکی اصفهان موادی مانند موسیلاژ، تانن و صمغ در برداشت اول و دوم تغییری نمی­کند. اما در برداشت دوم مقدار مواد معدنی نسبت به برداشت اول کاهش می­یابد.

گونه های دیگر گل گاوزبان آلمانی :

گونه هایی که به عنوان گاوزبان در عطاری­ها ارائه می شوند، عبارتند از جنس Anchusa که 50 گونه دارد: A. arvensis، A . italica، A. neglecta، A. azurea و گاوزبان مار (Onosma bracteatum) و Nonea caspica.

جنس Borago با سه گونه ی علفی یکساله و چند ساله، شامل B. pygmaea، B. laxiflora و B. officinals، کولتیوار Alba از گونه officinalis دارای گل­های سفید یک دست است و گونه Pygamaea فاقد خواص دارویی است.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *