بن سای و گلخانه

بهترین درختان بن سای

بهترین درختان بن سای

کدام گیاهان برای تهیه بونسای مناسب هستند. تعداد زیادی گیاه وجود دارد اما ما تنها 17 درخت را برای تهیه بونسای انتخاب نمودیم.

1- افرا ژاپنی (Acer palmatum)

افرا ژاپنی (Acer palmatum) به دلیل داشتن برگ گوشه­دار، رنگی و سازگاری برای تبدیل شدن به بیونسای انتخاب شده است. همچنین، انواع مختلفی از دخت بونسای وجود دارد که می­تواند در سبک ­های مختلف تشکیل شود.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

افرا ژاپنی بیشتر شرایط آفتابی را ترجیح می­دهد، اما در روزهای گرم بایستی در سایه قرار گیرد تا از آسیب برگ ­ها ممانعت شود. افرا ژاپنی زمانی به عنوان بیونسای استفاده می­ شود که مقاوم به سرما باشد، اما بایستی در برابر یخ­ زدگی نیز محافظت شود (زیر 10- درجه سانتیگراد / 14 درجه فارنهایت).

سبک ­های بهترین درختان بن سای:

عمودی معمولی، عمودی غیر معمولی، بروم، آبشاری

افرا ژاپنی

افرا ژاپنی

2- درخت بودا (Ficus Religiosa)

درخت معمولی بسیار بزرگ بوده و از نوع انجیر معابد است. آیا می­دانستید که فیکوس دینیوسا درختی است که در آن بودا روشن­فکری را دریافت؟ با توجه به این، این درخت معمولا به عنوان انجیر مقدس و انجیر معابد شناخته شده و بونسای عالی را ایجاد می­کند.

درخت بودا رشد سریعی داشته و ریشه­های هوایی را ایجاد می­کند. شاخ و برگ آن جذاب بوده و قلبی شکل است. رنگ آن برنز بوده و بعدها برگ بالغ به رنگ سبز براق تبدیل می­شود. همچنین، برگ­ها را می­توان به راحتی در کشت بونسای کاهش داد.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

به عنوان درخت استوایی بوده و نور و گرما را دوست دارد. بایستی در جایی قرار داده شود که حداقل 6 ساعت نور خورشید را در روز دریافت کند و در برابر دمای پایین محافظت شود.

سبک­ های بهترین درختان بن سای:

عمودی معمولی، عمودی غیر معمولی، آبشاری، نیمه آبشاری، بروم، ریشه­های روی صخره، کج، تنه دوتایی، سبک انجیر هندی

درخت بودا

درخت بودا

3- کوئنتایستر هاریزونتالیس (Cotoneaster horizontalis)

گونه از گیاهان گلدار می­ باشد که در تیره رزاسه قرار دارد. کوئنتایستر هاریزونتالیس اغلب به شکل آبشاری بوده و روی تخته سنگ کاشته می­شود، بنابراین “کوئنتایستر سنگی” نامیده می­شود.

یک درختچه برگدار بوده و برای کشت بونسای مناسب است. رنگ آن ماندگاری طولانی مدت داشته و در مناطق معتدل بهترین رشد را دارد (ایده­آل برای مبتدیان).

موقعیت بهترین درختان بن سای :

می­ توان آن را در آفتاب یا سایه کامل رشد داد، اما بهترین گل­ ها در زمان قرارگیری در معرض خورشید حاصل می­شود. بایستی از یخ­زدگی محافظت شود.

سبک­ های بهترین درختان بن سای:

عمودی غیر معمولی، کج، آبشاری، نیمه آبشاری، کشت گروهی، سایکی

کوئنتایستر هاریزونتالیس

کوئنتایستر هاریزونتالیس

4- بائوباب (Baobab)

هشت گونه شناخته شده دارد که شش گونه از این درخت در ماداگاسکار، دو گونه در شبه جزیره عربستان و یک گونه در استرالیا رشد می­کند. درخت آفریقایی بسیار بلند و غول­ پیکر می­باشد که برای تهیه بونسای سازگار شده است. نگهداری آن در آب و هوای گرم آسان بوده و در زمستان بایستی مراقبت ویژه­ای شود. بایستی در مورد رشد آن همه اطلاعات بشدت آید، زیرا رشد آن بسیار شگفت انگیز است.

موقعیت بهترین درختان بن سای :

اگر در آب و هوای گرم زندگی می­کند فقط در جلوی نور خورشید قرار دهید، در نتیجه بیشترین رشد را خواهد داشت. با این حال، اگر در مناطق معتدل زندگی می­کند، در زمستان گلدان را در داخل خانه قرار دهید.

سبک ­های بهترین درختان بن سای :

بروم، عمودی غیر معمولی، سبک بائوباب

بائوباب

بائوباب

5- راش معمولی (Fagus sylvatica)

راش معمولی یا اروپایی درختی تنومند است و بلندیش ممکن است تا به بیش از 50 متر هم برسد. در نمونه بونسای، اندازه این درخت باشکوه به متوسط می­رسد و بهترین سبک را برای گیاهان عمودی ارائه می­دهد. شاخه­های جوان می­توانند به راحتی ایجاد شوند و برگ­های پاییز به رنگ زرد طلایی تبدیل می­شوند. به یادداشته باشید که رشد درخت راش کند بوده و به زمان زیادی نیاز دارد.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

بونسای درخت راش را در مکان­های نیمه سایه یا خورشید کامل قرار دهید، از آفتاب شدید بعد از ظهر، بویژه از آفتاب تابستان محافظت شود.

سبک ­های بهترین درختان بن سای:

کشت گروهی، عمودی معمولی، عمودی غیر معمولی، کج، آبشاری، نیمه آبشاری

راش معمولی

راش معمولی

6- شمشاد (Boxwood)

یکی از درختان همیشه سبز است که چوب سخت آن در صنعت استفاده می­شود. از شمشاد نه تنها برای محافظت، بلکه برای تهیه بونسای نیز استفاده می­شود. سازگاری بالایی به ظرف داشته و برای تهیه و نگهداری بونسای مناسب است. اگر شما در حالت تهیه اولین بونسای خود هستند از شمشاد استفاده کنید.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

شمشاد یک گیاه چوبی سخت و مقاوم بوده و مقاومت بالایی را در برابر خورشید و سایه دارد. با این حال، در حالت طبیعی در سایه سایر درختان رشد می­کند، بنابراین بهتر است در برابر نور جزئی خورشید قرار داده شود. شمشاد دمای بسیار پایین را تحمل نمی­کند، بنابرای بایستی در زمستان از آن محافظت شود.

سبک­ های بهترین درختان بن سای:

عمودی غیر معمولی، عمودی معمولی، کج

بن سای شمشاد

بن سای شمشاد

7- انار (Pomegranate)

انار یکی از شادترین درختان میوه بوده و ساده­ترین درخت برای تهیه بونسای است. با توجه به اینکه سیستم ریشه آن کم است، برای کشت بونسای سازگار می ­باشد. این گیاه قوی بوده و گل­ های قرمز و میوه ­های آن با شکوه است.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

در تمام طول سال بایستی در خارج از خانه و در زیر نور خورشید قرار داشته باشد. دمای آن نباید به کمتر از 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) برسد. درخت باید در روشنایی قرار داده شود.

سبک­ های بهترین درختان بن سای:

عمودی غیر معمولی، نیمه آبشاری، چند تنه، کج، دو تنه و پیچ خورده

بن سای انار

بن سای انار

8- سرو کوهی (Juniper)

گونه ­ای سرو بسیار با ارزش و دیر زیست که در مناطق کوهستانی و بیشتر در ارتفاع بیش از 2500 متر می­روید. سرو کوهی یکی از محبوب­ترین درختان بونسای است. این جنس دارای بیش از 50 گونه درخت همیشه سبز بوده و “سرو کوهی” محبوبیت بسیار فراوانی را در بین افرادی که ساخت بونسای را تازه آغاز کرده­اند، دارد. همه گونه­ های سرو کوهی برای آموزش و مراقبت مناسب هستند، بنابراین برای تهیه بونسای ایده ­آل می ­باشند.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

سرو کوهی را نمی­توان در داخل خانه نگهداری کرد. بهتر است در یک محیط آفتابی با سایه بعد از ظهر نگهداری شود. زمانی که دمای هوا در زمستان به کمتر از 14 درجه فارنهایت می­رسد، بایستی از آن محافظت شود.

سبک­ های بهترین درختان بن سای:

سرو کوهی می­تواند به انواع سبک­های مختلف، مانند عمودی غیر معمولی، کج، نیمه آبشاری، آبشاری کامل، تنه دوتایی و سه تایی، تهیه شود.

بن سای سرو کوهی

بن سای سرو کوهی

9- فیکوس رتوسا (Ficus Retusa)

یکی از جذاب­ترین درختان برای تولید بونسای گرمسیری است. در برابر سبک ­ها، سهل انگاری و اشتباهات مقاوم بوده و برای تولیدکنندگان مبتدی و پیشرفته بونسای مناسب است. شما می­ توانید اصول اولیه بونسای را با انجام آزمایش روی آن و شکل دادن آن به سبک­های مختلف یاد گرفت.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

در آب و هوای گرم با آفتاب جزئی رشد می­کند. در آب و هوای معتدل می­توانید آن را داخل خانه نگه دارید.

سبک ­های بهترین درختان بن سای:

عمودی معمولی، عمودی غیر معمولی، کج، آبشاری، نیمه آبشاری، بروم، ریشه­ ها سخت، تنه دوتایی، انبوه، راست، کشت گروهی، سایکی

فیکوس رتوسا

فیکوس رتوسا

10- انجیر برگ­ریز (Ficus Benjamina)

اصالت اصلی این گیاه جنگل­ های استوایی آسیا بویژه هندوستان است. انجیر برگ­ریز (Ficus Benjamina) یک گیاه محبوب دیگر می­­ باشد که بایستی در نظر گرفته شود. این درخت همیشه سبز و زیبا بوده و شاخه­ های آن سایه گسترده­ای را در زمین ایجاد می­کند.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

می ­توان آن را در خارج از خانه یا در داخل خانه در جلوی پنجره رشد داد

سبک ­های بهترین درختان بن سای:

عمودی معمولی، آبشاری، نیمه آبشاری، بروم، ریشه روی صخره، عمودی غیر معمولی، کج، تنه دوتایی، کشت گروهی

انجیر برگ­ریز

انجیر برگ­ریز

11- یشم (Jade)

با نام­های “درخت دوستی”، “درخت شانس” و “درخت پول” نیز شناخته می­شود. درخت یشم (Crassula ovata) یک گیاه شاداب با ساقه و برگ­های گوشتی ضخیم است. یشم یک بونسای همیشه سبز است. تنه سخت و ضخیم سریع نگاه را بسوی خود جذب می­کند.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

درخت یشم می­تواند در داخل خانه رشد کند، با این حال از مکان­های آفتابی با دمای بالا لذت می­برد. در مدت نگهداری دما بایستی بالاتر از 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) باشد.

سبک ­های بهترین درختان بن سای:

با استفاده از این درخت می­توان سبک ­های مختلفی نظیر عمودی معمولی، کج و ریشه روی صخره را تهیه کرد.

بن سای یشم

بن سای یشم

12- لاگرسترمیا (Crape Myrtle)

لاگرسترمیا یکی از بهترین درختان برای بونسای است. از ویژگی­ های اصلی آن می­ توان به تولید شاخه، گل ­های رنگارنگ به رنگ صورتی، سفید و بنفش، پوست زیر شاخه به رنگ خاکستری و قهوه­ ای تقریبا صورتی اشاره کرد.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

لاگرسترمیا برای تولید گل به نور کامل خورشید نیاز دارد. آن را می­توان در داخل پنجره نگهداری کرد. در زمستان، درجه حرارت 54-45 درجه فارنهایت با نور کم برای تحریک خواب مناسب است. هنگامی که شروع به رشد می­کند، جوانه­ ها متورم می­شوند.

سبک ­ها بهترین درختان بن سای:

آبشاری، کج، ریشه روی صخره، عمودی غیر معمولی، تنه پیچ خورده

لاگرسترمیا

لاگرسترمیا

13- چای فوکین (Carmona retusa)

چای فوکین یکی از بهترین گیاهان برای تهیه بونسای می­باشد که برای تهیه بونسای بزرگ و کوچک در محیط داخلی ایده ­آل است. برگ ­های کوچک بوده و به رنگ سبز تیره روشن با نقاط سفید هستند. گل­ ها کوچک و به رنگ سفید بوده و در تمام طول سال گل تولید می­کند. در برخی موارد توت قرمز کوچک را تولید می­کنند.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

چای فوکین یک بونسای داخلی بوده و در تمام سال می­ت وان در هوای گرم نگهداری کرد. در خانه به نور آفتاب نیاز دارد. دمای مناسب آن حدود 50 تا 75 درجه فارنهایت است.

سبک ­ها بهترین درختان بن سای:

مناسب برای سبک­ های عمودی غیر معمولی، بروم و لیتراتی

چای فوکین

چای فوکین

14- نارون قرمز چینی (Chinese elm)

درخت نارون قرمز چینی بومی شرق آسیا بوده و به راحتی به بونسای تبدیل می­شود. این گیاه برای تهیه بونسای ایده­آل بوده و بایستی به طور مرتب هرس شود.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

در مکانی نگهداری شود که از صبح تا عصر نور خورشید را دریافت می­کند. نارون قرمز چینی می­تواند طیف گسترده­ای از درجه حرارت را تحمل کند، اما سرما را دوست ندارد.

سبک ­ها بهترین درختان بن سای:

بروم، عمودی غیر معمولی، آبشاری، نیمه آبشاری

نارون قرمز چینی

نارون قرمز چینی

15- انجیر هندی (Ficus benghalensis)

درخت انجیر هدی که تحت عنوان “بارگاد/بار” نیز نامیده می­ شود، درخت ملی هند است؛ این درخت یکی از بزرگترین گونه­های درختی است. درخت ریشه­ های هوایی را تولید می­کند و زمانی که این ریشه­ ها به زمین می­رسند به تنه چوبی تبدیل می­شوند. درخت قدیمی بوده و برای تهیه بونسای ایده ­آل است.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

این درخت برای رشد به آب و هوای مرطوب نیاز دارد. اگر در شرایط آب و هوایی سرد زندگی می­کنید سعی کنید آن را در برابر زمستان محافظت نمایید. گیاه را در نقطه­ای قرار دهید که در تمام روز نور خورشید را داشته و در بعد از ظهر سایه باشد.

سبک­ ها بهترین درختان بن سای:

سب بانیان، عمودی غیر معمولی، آبشاری، نیمه آبشاری

انجیر هندی

انجیر هندی

16- زیتون (Olive)

تهیه بونسای زیتون بسیار ساده است و نیاز به مراقبت زیادی دارد، بنابراین، یک انتخاب مناسب برای استفاده به عنوان بونسای است. تنه صاف و ساختار شاخ ه­ای آن، بونسای را تماشایی می­کند.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

در ناحیه 9، یک درخت زیتون می­توان به طور موفقیت ­آمیز به عنوان گیاه درون خانه رشد کند، اما بهتر است که آن را در آفتاب کامل و در فضای باز نگهداری کنید.

سبک­ ها بهترین درختان بن سای:

عمودی معمولی، عمودی غیر معمولی، کج، آبشاری، نیمه آبشاری، ریشه روی صخره، تنه دوتایی، راست، کشت گروهی، سایکی

بن سای زیتون

بن سای زیتون

17- گواوا (Guava):

درختچه­ ای همیشه سبز از خانواده میرتاسه است که برگ­ های هم اندازه و بیضی شکل دارد. درخت گواوا بونسای بسیاری خوبی را بدست می­دهد و به مراقبت و نگهداری بیش از حد نیازی ندارد. این درخت میوه­ های بسیار شگفت انگیزی را تولید می­کند.

موقعیت بهترین درختان بن سای:

گواوا یک گیاه استوایی است و بایستی در مکان آفتابی قرار گیرد. اگر در منطقه معتدل زندگی می­کنید، بونسای گواوا در خانه قرار داده و از در زمستان محافظت کنید.

سبک ­ها بهترین درختان بن سای:

عمودی غیر معمول، عمودی معمول، کج، نیمه آبشاری، بروم

بن سای گواوا

بن سای گواوا

چندین گیاه مناسب برای بونسای:

بانکسیا

گیلاس

انجیر پرده­ ای

سدر

درخت باران برزیلی

درخت نورا

برای خرید بذر بن سای می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.