مطالب دیگر

مزایا و معایب سیستم هیدروپونیک

مزایا و معایب سیستم هیدروپونیک

هیدروپونیک، نوعی روش رشد گیاه در آب و محلول مواد مغذی است. در این سیستم از خاک استفاده نمی‌شود، در عوض ریشه‌ ها با استفاده از یک محیط کشت بی اثر مانند پرلیت، پشم سنگ، گلوله‌های خاک رس، ذغال سنگ نارس یا ورمیکولیت تقویت و حمایت می‌شوند. هیدروپونیک باعث می‌شود که ریشه گیاهان در تماس مستقیم با محلول مواد مغذی و اکسیژن قرار گرفته که برای رشد مناسب گیاه ضروری هستند. در ادامه به بیست مورد از مزایا و معایب سیستم هیدرو پونیک میپردازیم

مزایای سیستم هیدروپونیک

سیستم هیدورپونیک مزایای بسیاری دارد که در این مقاله بخشی از این مزایا را بررسی می کنیم.

1- نیازی به خاک نیست

به یک معنا، شما می­توانید محصولات کشاورزی را در مناطقی که زمین محدود بوده و یا وجود ندارد و یا به شدت آلوده است کشت کنید. در دهه 1940، کشت هیدروپونیک با موفقیت برای تهیه سبزیجات تازه برای نیروهای نظامی یک جزیره و ایستگاه سوخت­گیری خطوط هوایی پان آمریکا استفاده شده بود. این یک منطقه دو درست در اقیانوس آرام است. همچنین، هیدروپونیک به عنوان کشاورزی آینده شناخته شده که مواد غذایی مورد نیاز فضانوردان در فضا را تولید می­کند (در آن هیچ خاکی وجود ندارد).

2- باعث استفاده بهتر از فضا و مکان می­شود

از آنجا که نیازهای همه گیاهان در سیستم حفظ می­شود، در آپارتمان کوچک خود و یا اتاق­های آرام می­توانید آن را رشد دهید. در خاک ریشه گیاهان برای جستجوی مواد غذایی و اکسیژن گسترش می­یابند. این مورد در سیستم هیدروپونیک وجود ندارد. در کشت هیدروپونیک ریشه ­ها در مخزن پر از محلول مواد مغذی هوادهی شده به طور مستقیم رشد می­کند. این بدان معنی است که شما می­توانید گیاهان خود را در فضای موجود رشد دهید.

3- کنترل اقلیم

همانند گلخانه، تولید کنندگان هیدروپونیک نیز می­توانند آب و هوا، دما، رطوبت، شدت نور و ترکیب هوا را کنترل کنند. این بدان معنی است که شما می­توانید غذاهای سالم مورد نیاز خود را در طول سال داشته باشید. کشاورزان می­توانند از طریق تولید غذا در زمان مناسب، سود کسب و کار خود را به حداکثر برسانند.

4- هیدروپونیک صرفه­ جویی در مصرف آب است

گیاهان رشد یافته در شرایط هیدروپونیک نسبت به گیاهان رشد یافته در مزرعه تنها 10 درصد آب مصرف می­کنند. در این روش، آب تجدید می­شود. گیاهان آب مورد نیاز خود را مصرف کرده و آب­های سطحی مجددا به سیستم برمی­گردد. از دست دادن آب تنها به دو صورت رخ می­دهد: تبخیر و نشت از سیستم (راه­ اندازی هیدروپونیک کارآمد تبخیر و نشت را به حداقل می­رساند).

برآورد شده که در ایالات متحده 80 درصد از آب­ زمین و آب­های سطحی مصرف می­شوند. با توجه به اینکه در آینده آب به عنوان یک موضوع مهم خواهد بود، پیش بینی می­شود که تولید مواد غذایی به میزان 70 درصد افزایش یابد. هیدروپونیک به عنوان یک راه حل مناسب برای تولید غذا در مقیاس بزرگ محسوب می­شود.

5- استفاده موثر از مواد مغذی

در کشت هیدروپونیک، شما کنترل 100 درصدی بر مواد مغذی گیاهان دارید. قبل از کشت، کشاورزان می­توانند گیاهان مورد نیاز و مقادیر خاصی از مواد مغذی مورد نیاز در مراحل خاص را بررسی و با آب مخلوط کنند. مواد مغذی در مخزن نگهداری می­شود؛ بنابراین، هیچ تلفات یا تغییراتی در مواد مغذی آن­ها صورت نمی­گیرد.

6- کنترل pH محلول

تمام مواد معدنی در آب وجود دارند. این بدان معنی است که شما می­توانید مقادیر pH مخلوط خود را راحت از خاک بدست آورید. این امر باعث جذب مطلوب مواد مغذی توسط گیاهان می­شود.

7- میزان رشد بهتر

آیا گیاهان هیدروپونیک رشد سریعتری از گیاهان کشت شده در خاک دارند؟ بله. شما می­توانید تمام شرایط مورد نیاز برای گیاهان، نظیر دما، نور، رطوبت و مواد مغذی را فراهم کنید. بنابراین، گیاهان در شرایط ایده­ آل قرار گرفته و مواد مغذی کافی به طور مستقیم در اختیار سیستم ریشه گیاهان قرار داده می­شود. بنابراین، گیاهان انرژی زیادی را برای جذب مواد مغذی از خاک مصرف نمی­کنند. در مقابل، همه تمرکز خود را برای رشد و تولید میوه­ها تغییر می­دهند.

8- عدم وجود علف هرز

اگر شما گیاهان را در خاک رشد داده باشید، متوجه رشد علف­های هرز شده­ اید. این یکی از موارد زمان بر برای باغبانان بوده و نیاز به شخم زدن و غیره دارد. علف­های هرز ارتباط زیادی با خاک دارند. بنابراین، بایستی تمام علف­های هرز رشد یافته در خاک از بین بروند.

9- کمی آفات و بیماری­ها

همانند علف­های هرز، عدم وجود خاک باعث می­شود که گیاهان شما کمتر در معرض پرندگان، ملخ­ها و خزه ­ها و بیماری­هایی نظیر فوزاریوم، پیتوم و ریزوکتونیا قرار گیرد. همچنین، هنگامی که در داخل ساختمان، باغبان می­تواند به راحتی بسیاری از متغیرهای اطراف را کنترل کند.

10- استفاده کمتر از حشره ­کش­ها و علف ­کش­ها

از آنجا شما هیچ خاکی استفاده نمی­کنید، علف­های هرز، آفات و بیماری­های گیاهی به شدت کاهش یافته و مواد شیمیایی کمتری مصرف می­شود. این به شما کمک می­کند که غذاهای پاکیزه و سالم­تری داشته باشید. عدم استفاده از حشره­ کش­ها و علف­ کش­ها یک نقطه قوت کشت هیدروپونیک می­باشد که معیارهای زندگی مدرن و ایمنی مواد غذایی را بیشتر می­کند.

11- حفظ زمان و کار

علاوه بر صرف کار کمتر در مورد آبیاری، کشت، حذف علف­های هرز و آفات، می­تونید به دلیل رشد ثابت گیاهان از زمان صرفه­ جویی کنید. در هنگام برنامه ­ریزی برای کشاورزی، بیشتر از روش­های مبتنی بر تکنولوژی، مانند هیدروپونیک استفاده می­شود.

12- هیدروپونیک باعث کاهش تنش می­شود

این روش علاقه شما در ارتباط با طبیعت را بیشتر می­کند. پس از یک روز کار طولانی مدت، می­توان به گوشه آپارتمام کوچک خود بازگشته و با باغ هیدروپونیک خود سرگرم باشد. در این روش، عدم وجود فضا دلیل قانع کننده ­ای نیست. شما می­توانید سبزیجات تازه، خوشمزه و گیاهان مورد نیاز خود را در فضای آرام پرورش داده و لذت ببرید.

به نظر می­رسد که کشت هیدروپونیک مزایای زیادی دارد و تصاویر زیر تلاش می­کند تا شما را برای رشد هیدروپونیک متقاعد کند.

برای مطالعه مقاله هیدروپونیک خانگی کلیک کنید.

مزایای سیستم هیدروپونیک

مزایای سیستم هیدروپونیک

معایب و چالش­های سیستم هیدروپونیک

سیستم هیدروپونیک علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایب و چالشهایی هم می باشد.

13- باغ هیدروپونیک نیاز به زمان و تعهد شما دارد

درست مثل هر چیزی که در زندگی ارزشمند است، نگرش سخت­گیرانه و مسئولانه نیز رضایت­بخش می­باشد. با این حال، همانند خاک، می­توان گیاهان را روزها و هفته­ ها نگه داشت. اگر طبیعت و خاک متعادل نباشد نمی­توان آن را تنظیم کرد. این مورد، برای هیدروپونیک نیز امکان­پذیر نیست. بدون مراقبت مناسب و دانش کافی گیاه سریعا از بین می­رود. به یاد داشته باشید که گیاهان شما به قابلیت بقای آن­ها بستگی دارد. شما بایستی از گیاهان خود خوب مراقبت کنید و سیستم­ها را به خوبی نصب کنید. بعدا می­توانید همه چیز را اتوماتیک کنید، اما هنوز به اندازه ­گیری و جلوگیری از مسائل غیر منتظره و نگهداری مکرر نیاز دارید.

14- تجارب و دانش فنی

نیاز است که شما سیستم­ها و انواع تجهیزات مختلفی را راه ­اندازی نمایید که به تخصص ویژه ­ای نیاز دارند. باید توجه داشته باشید که چه گیاهانی و چگونه رشد می­کنند. اشتباه در راه ­اندازی سیستم­ها، توانایی رشد گیاهان را کاهش داده و باعث از بین رفتن آن­ها می­شود.

15- بحث­های آلی

بحث­های داغی در مورد اینکه آیا هیدروپونیک باید به عنوان ارگانیگ گواهی شود یا خیر، وجود دارد. مردم سئوال می­کنند که آیا گیاهانی که به صورت هیدروپونیک رشد می­کنند به عنوان میکروبیوم در خاک یافت می­شوند. در دهه ­های اخیر، در استرالیا، توکیو، هلند و ایالات متحده به دلیل استفاده از هیدروپونیک تولید کاهو، گوجه ­فرنگی، توت­ فرنگی و غیره افزایش یافته است. این روش غذای میلیون­ها نفر را فراهم می­کند. رشد در خاک نسبت به هیدروپونیک دارای خطر بیشتری نسبت به آفت­کش­ها، آفات و غیره دارد. برای کشاورزان هیدروپونیک، برخی از روش­های ارگانیک نیز پیشنهاد شده است. به عنوان مثال، برخی از تولید کنندگان میکروبیوم­ها، از محیط­های کشت آلی، مانند کوکو کویر و افزودن کرم به آن استفاده می­کنند. از مواد مغذی طبیعی، نظیر ماهی، استخوان، یونچه، پنبه دانه و غیره نیز استفاده می­شود.

در مورد محصولات ارگانیک تحقیقات در حال انجام بوده و در آینده نیز انجام خواهد شد. و پس از آن پاسخ مشخص خواهد شد.

16- خطرات آب و برق

در سیستم هیدروپونیک، شما عمدتا از آب و برق استفاده می­کنید. در ترکیب آب، مراقب برق باشید. هنگام کار با سیستم­های آب و تجهیزات الکتریکی، به خصوص در گلخانه ­های تجاری، همیشه ایمنی در اولویت است.

17- تهدیدات شکست سیستم

برای مدیریت کل سیستم از برق استفاده می­کنید. بنابراین، اگر اقدامات اولیه برای قطع برق را انجام ندهید، سیستم فورا کار خود را متوقف خواهد کرد و گیاهان می­توانند در عرض چند ساعت خشک شوند. از این رو، منبع برق و برنامه پیشتیبانی بایستی در سیستم­های بزرگ در نظر گرفته شود.

18- هزینه ­های اولیه

مطمئن باشید که کمتر از یک صد تا چند صد دلار از بابت خرید تجهیزات و نصب آن­ها صرف خواهید کرد. برای تهیه این سیستم، به ظرف، نور، پمپ، تایمر، محیط کشت و مواد مغذی نیاز دارید. هنگامی که سیستم در محل قرار داشته باشد، هزینه صرفه­ جویی در مواد غذایی و برق کاهش می­یابد (برای حفظ سیستم آب و نور).

19- بازده طولانی در هر سرمایه­ گذاری

اگر اخبار مربوط به آغاز کار کشاورزی را دنبال کنید، متوجه خواهید شد که اخیرا کسب و کار جدید هیدروپونیک ایجاد شده است. این برای بخش کشاورزی و توسعه هیدروپونیک خوب است. با این وجود، تولید کنندگان تجاری در مقیاس وسیع با کشت هیدروپونیک چالش­هایی را دارند. این امر عمدتا به دلیل هزینه­ های اولیه و ROI طولانی و نامشخص (بازده سرمایه­ گذاری) است. آماده­ سازی طرح دقیق و سودآور برای درخواست سرمایه­ گذاری آسان نیست؛ در حالی که، بسیاری از زمینه­ های فناوری پیشرفته با تکنولوژی بالا وجود دارد که نسبت به سرمایه­ گذاری بسیار موثر است.

20- بیماری­ها و آفات می­توانند به سرعت گسترش یابند

در سیستم بسته برای رشد گیاهان از آب استفاده می­کنید. در مورد آلودگی­های گیاهی یا آفات، می­توانند سریعا به گیاهان و مخزن مواد مغذی منتقل شوند. در اکثر موارد، بیماری­ها و آفات در سیستم تولید کوچک مشکل­ ساز نیستند. بنابراین، اگر مبتدی هستید نباید به این مسائل توجه زیادی کنید. این حالت فقط برای گلخانه­های هیدروپونیک بزرگ پیچیده است. بهتر است از قبل برنامه پیشگیری برای بیماری داشته باشید. برای مثال، فقط از منابع آب فاقد بیماری و مواد گیاهی سالم استفاده کنید. سیستم­ها نیز باید به صورت دوره ­ای بررسی شود. اگر بیماری رخ دهد، بایستی آب آلوده، مواد مغذی و کل سیستم را به سرعت استریل کنید.

برای مطالعه مقاله هیدروپونیک(آبکشت) چیست کلیک کنید.

معایب سیستم هیدروپونیک

معایب سیستم هیدروپونیک

بنابراین، آیا توصیه­ ای برای هیدروپونیک دارید؟

دقیقا ، هیدروپونیک مانند هر چیز دیگری در زندگی وجود دارد. شما می­توانید تنها با برخی از برنامه ­ریزی­ها و تجربیات روی اکثر مشکلات آن­ها غلبه کنید. در عین حال، با در نظر گرفتن جوانب مثبت، هیدروپونیک ارزش بسیاری دارد. این همیشه بخشی از کشاورزی مدرن است. در مقایسه با خاک، یک روش رشد بسیار موثر است.

در اینجا، نقاط کلیدی هیدروپونیک بیشتر از خاک است.

هیدروپونیک در مقابل خاک

 1. صرفه ­جویی در فضا.
 2. استفاده موثر از مواد مغذی گیاهی.
 3. کارآیی بالای آب
 4. عدم وجود علف هرز، آفات کمتر و بیماری­های گیاهی
 5. عملکرد پایدار و بالا
 6. کنترل کل سیستم
 7. محیط کشت می­تواند انتخاب و استفاده شود.
 8. از کود و حشره کش کمتری استفاده می­شود.
 9. جابجایی آن آسان است.
 10. قادر به رشد محصول در تمام طول سال است.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “مزایا و معایب سیستم هیدروپونیک

 1. Avatar سعید گفت:

  عالی بود

 2. Avatar فریده رضوی گفت:

  سلام خیلی خوب بود ولی درمورد سیستم هوادهی به قدر کافی توضیح ندادید 😳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.