گیاهان

معرفی درخت های اروپا

درختان اروپا

اروپا که بعنوان قاره سبز شناخته میشود مملو از درختان سرسبز و زیبا است. این قاره کوچک درخت های شگفت انگیزی دارد که در این مقاله به معرفی بعضی از آنها به همراه تصاویر آنها می پردازیم.

کاج اروپایی (Larix):

کاج اروپایی بومی قسمت اعظم نیمکره خنک شمالی، در مناطق کم ارتفاع شمالی دور دست و در ارتفاعات کوه های جنوب است. کاج ها از جمله درختان غالب در جنگل های وسیع شمالی روسیه و کانادا هستند. آن ها درختانی برگریز هستند و طول آنها 50-15 متر رشد می کند. برگ های آنها به شکل سوزنی هستند. برگ های سوزنی زرد می شوند و در اواخر پاییز می افتند و درختان را در طول زمستان بدون برگ می گذارند.

مخروط های کاج به حالت ایستاده و کوچک، به رنگ سبز یا بنفش هستند و 5-8 ماه پس از گرده افشانی به رنگ قهوه ای در می آیند. آن هایی که بومی مناطق شمالی هستند، مخروط های کوتاه و کوچکی دارند، گونه های جنوبی تمایل به مخروط های بلند تری دارند و بلند ترین مخروط هایی هستند که توسط جنوبی ترین گونه ها، در هیمالیا تولید می شود.

کاج به طور طبیعی در کوهستان رشد می کند و جنگل های بزرگی را تشکیل می دهد. این درخت دارو و انواع سقز را از طریق شکاف های موجود در تنه اش فراهم می کند. گونه ای ارزشمند است که متأسفانه به طور نامناسب توزیع شده است. این گیاه تماما در خاک رشد می کند و کمی ترجیح به مرطوب نگه داشتن سنگریزه های عمیق دارد. چوب آن هسته ای مایل به قرمز محکم دارد، انعطاف پذیر و غنی از رزین است.

صنوبر

صنوبر

صنوبر (Picea):

در خانواده Pinaceae گونه ای درخت همیشه سبز مخروطی وجود دارد که در مناطق معتدل شمالی و نواحی شمالی (taiga) کره زمین یافت می شود. صنوبرها درختان بزرگی هستند که هنگامی که بالغ می‌شوند 20–60 متر (65–195 فوت) قد دارند. آنها را می توان از طریق شاخه های حلقوی و مخروطی تشخیص داد. برگ های سوزنی آن در سنین 4-10 سالگی ریخته می شوند.

صنوبرها به عنوان گیاهان غذایی توسط شفیره برخی حشرات موذی و پروانه ها استفاده می شوند. کلمه “صنوبر” از یک اصطلاح منسوخ شده برای پروس گرفته شده است. دانشمندان گروهی از صنوبرهای نروژ را در کوه های غرب سوئد پیدا کرده اند که در سن 9550 سال، قدیمی ترین درختان زنده شناخته شده جهان هستند.

جنگل صنوبر می تواند مناطق وسیعی از اروپا را پوشش دهد. آنها در ارتفاعات بالاتر رشد می کنند. صنوبر در هر نوع خاکی رشد می کند به شرطی که خاک خنک و مرطوب، حتی خیس باشد. ریشه های صنوبر نه عمیق هستند و نه کاملاً لنگر انداخته اند. بنابراین ممکن است در بادهای شدید صدمه ببینند.

صنوبر را می توان به شکل حصارهایی زیبا زینت داد. این واقعیت که پوست آن به راحتی کنده می‌شود یک ویژگی مفید است که باعث می شود بتوان آن را برای چرم سازی استفاده کرد. این گیاه با از بین بردن بسیاری از آفات حشرات خطرناک به محافظت از درخت کمک می کند و می تواند باعث افزایش طول عمر آن شود. صنوبر برای تولید کاغذ، درختان کریسمس، آلات موسیقی و رزین استفاده می شود.

کاج (pinus):

کاج درختی مخروطی از گونه Pinus و از خانواده Pinaceae است. حدود 115 گونه کاج وجود دارد. اگرچه مراجع مختلف بین 105 تا 125 گونه را می پذیرند. کاج ها همیشه سبز و به ندرت بوته ای هستند و دارای رشد طولی 3–80 متر هستند و ارتفاع اکثر گونه ها بین 45-15 متر(50–50 فوت) است. کاج ها عمر طولانی دارند و به طور معمول به سنین 100-1000 سال، حتی بعضی از آنها بیشتر می رسد. موجودی که دارای بیشترین طول عمر است، کاج Great Bristlecone Pine است که یکی از آنها با سن 4840 سال (2008) یکی از قدیمی ترین موجودات زنده در جهان است.

پوست اکثر کاج ها ضخیم و ناهموار است اما برخی از گونه ها پوست نازک و پوسته پوسته ای دارند. شاخه های جدید بهاری را گاهی “شمع” می نامند. آنها با شکوفه هایی به رنگ قهوه ای یا مایل به سفید پوشانده شده و ابتدا به سمت بالا قرار دارند، سپس بعداً سبز شده و به سمت بیرون پهن تر می‌شوند. این “شمع ها” به جنگلداران ابزاری برای ارزیابی حاصلخیزی خاک و قدرت درختان ارائه می دهند.

این درخت جنگل های عظیمی را در اروپا و آسیای شمالی تشکیل می دهد و بیشتر در مناطق معتدل شمال دیده می شود. شکوفه های کاج پایه و اساس درمان های مختلف سنتی را در برابر مشکلات مزمن برونشی فراهم می کند. کاربرد آنها در درمان کمبود ویتامین C و خاصیت ادرار آور آنها نیز کاملاً شناخته شده است. ماده فعال اصلی سقز موجود در پوسته آن است.

کاج مینیاتوری

ممرز

ممرز

ممرز (Carpinus):

ممرزها درختانی چوب سخت و نسبتاً کوچک هستند. 30-40 گونه از این درخت در بیشتر مناطق معتدل شمال وجود دارد. بومی اکثر نقاط اروپا بجز ایرلند، شمال انگلیس و بیشتر اسکاندیناویا است. نام رایج انگلیسی “ممرز” از سختی چوب (تشبیه شده به شاخ) و پرتوی انگلیسی قدیم، درختی (هم ریشه با “Baum” آلمانی) گرفته شده است. ممرز آمریکایی گاهی به عنوان راش آبی، چوب آهن، یا چوب عضله ای نیز شناخته می شود.

میوه آن مغزی کوچک است که در یک مخروط برگ دار نگه داشته می شود. از ممرزها بعنوان گیاهان غذایی برای شفیره برخی از گونه های حشرات موذی و پروانه استفاده می شود. چوب ممرز بسیار سخت است و باعث ایجاد نام چوب آهن می شود و به دلیل دشواری کار کردن با آن، زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. سختی آن باعث شده است که بتوان از آن برای تخته های تراش، دستگیره ابزار، چرخ های واگن ها و سایر مواردی که به یک چوب سفت و سخت نیاز دارد، استفاده کرد. بعضی اوقات برای تهیه تیرهای چوبی سخت جمع آوری می شود. در کفپوش پارکت نیز استفاده می شود.

ممرز در اروپا در جنگل های خنک و کمی مرطوب رشد می کند. این درخت همچنین در باغها و پارکها برای تشکیل یک ردیف بوته های حصاری استفاده می شود. ممرز در سن 22 سالگی بذرهای حاصلخیزی تولید می کند و پس از آن هر ساله میوه رسیده تولید می کند. چوب ممرز ظریف است و مقاومت بسیار کمی در برابر آب دارد. در نتیجه نمی توان از آن برای ساخت و ساز استفاده کرد اما می تواند برای چوب آتش استفاده شود.

راش اروپایی یا راش معمولی (Fagus sylvatica):

درختی برگریز متعلق به خانواده راش Fagaceae است. دامنه طبیعی از جنوب سوئد (با برخی مکانهای جدا شده در جنوب نروژ) تا ایتالیای مرکزی، غرب تا فرانسه، شمال پرتغال و اسپانیا مرکزی و از شرق تا شمال غربی ترکیه گسترش می یابد، جایی که با راش شرقی ادغام می شود، که جایگزین آن در شرق بیشتر است. در قسمت جنوبی دامنه خود در اطراف مدیترانه فقط در جنگل های کوهستانی و در ارتفاع 600-1800 متر رشد می کند.

اگرچه اغلب در جنوب انگلیس به عنوان درخت بومی شناخته می شود، اما شواهد اخیر نشان می دهد که تا حدود 4000 سال قبل از میلاد یا 2000 سال پس از تشکیل کانال انگلیس پس از عصر یخبندان به انگلیس نرسیده است. این می توانست مقدمه ای اولیه برای مرد عصر حجر باشد که از مغزهای این درخت به عنوان غذا استفاده می کرد. سوابق گرده متمرکز شده در شمال انگلیس از دوران عصر آهن توسط سیر هری گادوین ثبت شده است.

درختی بزرگ است، قادر به رسیدن به تا ارتفاع 49 متر قد و 3 متر قطر تنه است، هر چند به طور معمول 25-35 متر قد و تا 1.5 متر قطر تنه دارد. طول عمر آن معمولاً از 150 تا 200 سال است، اگرچه گاهی تا 300 سال نیز طول می کشد. شکل ظاهری با توجه به زیستگاه آن متفاوت است. در شرایط جنگل تمایل دارد که یک تنه بلند و باریک به رنگ خاکستری روشن با تاج باریک و شاخه های قائم داشته باشد. در شرایط انزوا با نور جانبی خوب، تنه ای کوتاه با تاجی بزرگ دارد که به طور وسیعی گسترش یافته و دارای شاخه های بسیار بلند است.

راش اروپایی از 30 تا 80 سالگی شروع به گلدهی می کند. گل ها به شکل نگین‌های کوچک هستند که کمی بعد از برگ ها در بهار ظاهر می شوند. بذرهایی که جوزالش نامیده می شوند، مغز های کوچک مثلثی هستند. در هر کلاهک دو مغز وجود دارد. تولید گل و بذر به ویژه در سالهایی که تابستانی گرم، آفتابی و خشک به دنبال دارند بسیار زیاد است، البته این به ندرت در دو سال متوالی اتفاق می‌افتد. مغز ها یک ماده غذایی مهم برای پرندگان، جوندگان و همچنین در گذشته برای مردم بودند، اگرچه دیگر توسط انسان خورده نمی شوند. اگر بخاطر تانن موجود در آن مقدار زیادی خورده شود، برای انسان کمی سمی است، با این وجود در قرن نوزدهم در انگلیس مغزها فشرده می شدند تا روغنی تهیه شود که برای پخت و پز و لامپ استفاده می شد. آنها همچنین در عرصه تهیه آرد استفاده می‌شدند که پس از خیساندن و شسته شدن تانن، می توان آن را خورد.

انواع درخت

انواع درخت

درخت زبان گنجشک (Fraxinus):

درختان زبان گنجشک معمولاً درختان متوسط ​​تا بزرگی هستند که بیشتر آنها برگ ریز هستند، هرچند چند گونه آن نیمه گرمسیری و همیشه سبز هستند. زبان گنجشک 60 گونه دارد. درختی کوچک با شاخه های مارپیچی است. این درخت همچنین در سیسیل و کلمبیا و همچنین به طور طبیعی در اروپا دیده می شود. بذر ها که بطور مشهور به عنوان آچار شناخته می شوند، نوعی میوه هستند که سامارا نامیده می‌شوند.

نام انگلیسی رایج درخت به انگلیسی قدیمی æsc برمی گردد، کلمه ای که معمولاً در اسناد انگلیسی قدیم نیز به کار می رود تا به نیزه های ساخته شده از چوب زبان گنجشک گفته شود. دارای چوبی سخت، سفت و بسیار محکم اما ارتجاعی است، که به طور گسترده ای برای ساخت کمان، دستگیره ابزار، چوب بیس بال با کیفیت، چوب های موج سواری هارلی و سایر موارد استفاده می شود که مقاومت بالا و حالت ارتجاعی دارند.

همچنین به دلیل درخشندگی، نوع برش و حفظ کیفیت، اغلب به عنوان ماده ای برای بدنه های گیتار الکتریکی و همچنین چوب های بازی اسنوکر استفاده می‌شود. از لایه های چوبی زبان گنجشک به طور گسترده ای در مبلمان اداری استفاده می شود.

همچنین هیزم عالی ایجاد می کند. دو گونه مهم اقتصادی در تولید چوب، زبان گنجشک سفید در شرق آمریکای شمالی و زبان گنجشک اروپایی در اروپا است. از زبان گنجشک در طب سنتی چین برای اسهال و اسهال خونی استفاده می شود. برای چشم هایی که دارای علائم قرمزی، تورم و درد هستند نیز مفید است.

زبان گنجشک در نزدیکی آب در دره های کوهستانی و در فلات مرتفع می روید. بومی مناطقی که خاک عمیق و مرطوب دارند مانند مناطق آهکی شمالی است. این درخت در سن 80 سالگی به ارتفاع 30 متر و عرض 3 متر می رسد و حتی از آن هم می‌گذرد.

بذر درخت زبان گنجشک

درخت راج (Ilex Aquifolium):

راج ها درختچه ها و درختانی با قد 2-25 متر هستند، که در آسیا، اروپا، شمال آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی توزیع گسترده ای دارند. برگ های آنها ساده هستند و بسته به نوع آنها می توانند برگریز یا همیشه سبز باشند. گرده افشانی عمدتا توسط زنبورها و سایر حشرات انجام می شود. میوه ها دوتکه کوچکی هستند که معمولاً دارای چهار تا شش فرورفتگی هستند و رنگ قرمز تا بنفش پررنگ دارند.

توت های راج کمی سمی است و در صورت خوردن توسط افراد باعث استفراغ و/یا اسهال می شود. با این حال آنها برای بسیاری از گونه های پرندگان غذایی بسیار مهم هستند و توسط سایر حیوانات وحشی نیز خورده می شوند. در پاییز و اوایل زمستان توت ها سفت و ظاهراً خوش طعم نیستند. توت ها پس از چندین بار یخ زدگی یا سرما زدگی، نرم می شوند و طعم ملایمی به دست می آورند. در طوفان های زمستانی، پرندگان اغلب به راج ها پناه می برند، که پناهگاه، محافظت از شکارچیان (توسط برگ های خاردار) و غذا را برای آنها فراهم می کنند. بعضی اوقات گل ها توسط شفیره حشره دوسر راه راه خورده می شوند. راج ها معمولاً در زمان کریسمس مورد توجه قرار می‌گیرند.

با تکامل گونه های بی شماری که بومی جزایر و رشته کوه های کوچک هستند و همچنین گیاهان بسیار مفیدی هستند، بسیاری از راج ها در حال نادر شدن هستند. گونه های گرمسیری به ویژه در معرض تخریب زیستگاه و بهره برداری بیش از حد قرار دارند و حداقل دو مورد منقرض شده اند و تعداد زیادی از آنها به سختی زنده مانده اند.

برگ های این درخت همیشه سبز بوته ای به رنگ سبز تیره با سطح فوقانی براق هستند. این درخت معمولاً در بیشه ها و جنگل ها و در کشورهای تپه ای در سراسر اروپای غربی یافت می شود. چوب آن که بسیار سخت است به ویژه برای ساخت دسته ابزار استفاده می شود. از پوست آن برای ساخت چسب استفاده می شود. تصور می‌شود توت های آن هنگام رسیدن ملین هستند و برگ ها خاصیت ضد التهابی دارند. راج به دلیل رنگ پر زرق و برق آن درختی بسیار زینتی است. هنگام پیوند خوردن ضعیف عمل میکند اما در صورت قطع، رشد خوبی دارد. می توان از آن برای تشکیل حصاری بسیار محکم استفاده کرد اگرچه رشد آن تا حدی کند است.

درخت زیبا

درخت زیبا

سپیدار یا درخت تبریزی (Populus):

سپیدار گونه ای از 25 تا 35 گونه گیاه گلدار از خانواده Salicaceae است که بیشتر بومی نیمکره شمالی است. نام های انگلیسی که به گونه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند شامل سپیدار، درخت اشنگ و درخت پنبه است.

آنها درختان پهن برگ متوسط ​​و بزرگ یا بسیار بزرگ هستند که دارای 15 تا 50 متر قد هستند و قطر آنها به تنه هایی به عرض 2.5 متر می رسد. پوست درختان جوان صاف، سفید تا سبز یا خاکستری تیره است. شاخه ها تنومند هستند، شکوفه ها (برخلاف درخت بید) در انتهای شاخه ها وجود دارند. ساقه متصل به برگ به طور جانبی پهن می شود، به طوری که نسیم ها به راحتی باعث لرزش برگ ها به جلو و عقب می شوند و وزش نسیم به کل درخت حالت “چشمک زن” می دهد. اندازه برگها حتی روی یک درخت بسیار متغیر است. برگها اغلب قبل از ریزش در پاییز، به رنگ طلایی روشن مایل به زرد تبدیل می شوند.

گلها در اوایل بهار قبل از برگها ظاهر می شوند. سپیدار ها عمدتا درختانی هستند که بسیار سریع رشد می کنند و به اندازه های بزرگی با شاخه های زاویه دار می رسند. سپیدار سیاه در بیشتر مناطق اروپا و مناطق معتدل آسیا رایج است. سپیدار از مناطق قطبی سرچشمه گرفته و سپس به جنوب گسترش یافته است.

بید (Salix):

در سراسر جهان حدود 400 گونه از این درخت وجود دارد. تعدادی از گونه ها برای اهداف تزئینی کشت می شوند. از شاخه های آن برای ساخت بشکه استفاده می شود. بیدها در درجه اول در خاک های مرطوب در مناطق سرد و معتدل نیمکره شمالی یافت می شوند. بیشتر گونه ها به بید معروف هستند، اما برخی از گونه های برگ باریک بوته ای را osier می نامند و برخی از گونه های برگ پهن را sallow می نامند (دومین نام از کلمه لاتین salix، بید گرفته شده است).

درخت با گل سفید

درخت با گل سفید

بیدها بسیار بارور هستند و گونه های پیوندی زیادی هم به طور طبیعی و هم در کشت وجود دارد. بید گریان (Salix × sepulcralis) مثالی شناخته شده است، که به طور گسترده ای به عنوان یک درخت زینتی کاشته شده است، که پیوندی از یک گونه چینی و یک گونه اروپایی -بید پکن و بید سفید- است.

بیدها همه شیره آبکی فراوانی دارند؛ پوست آن بیشتر توسط اسید سالیسیلیک تغذیه می شود؛ چوبی نرم و خم شو و بادوام دارد؛ شاخه های آن باریک و بزرگ هستند و ریشه های رشته ای دارد. ریشه ها از نظر دوام، اندازه و سرسختی برای زندگی، قابل توجه هستند؛ ریشه ها به راحتی از قسمت های هوایی گیاه رشد می کنند.

تقریباً همه بیدها از قلمه زنی یا جایی که شاخه های شکسته بر روی زمین قرار می گیند خیلی راحت ریشه می گیرند. یکی از نمونه های معروف چنین رشد از طریق قلمه، شاعر الکساندر پوپه است که قسم میخورد شاخه ای از قسمتی با شاخه های دیگر فرستاده شده از اسپانیا به لیدی سافولک گره خورده بود. این شاخه کاشته و رونق گرفت و افسانه می گوید که همه بیدهای گریان انگلستان از این اولین بید زاده شده اند.

بیدها اغلب در مرزهای رودها کاشته می شوند تا ریشه های درهم آمیخته آنها از کناره ها در برابر عملکرد آب محافظت کند. غالباً ریشه ها بسیار بزرگتر از تنه هستند که رشد یافته از آنها هستند. از برگ ها و پوست درخت بید در متون قدیمی آشور، سومر و مصر به عنوان دارویی برای دردها و تب نام برده شده است و بقراط (Hippocrates) پزشک یونان باستان در مورد خواص دارویی آن در قرن 5 قبل از میلاد نوشته است.

این یک گونه از حدود 30 گونه درخت بومی در بیشتر نیمکره معتدل شمالی، در آسیا (جایی که بیشترین تنوع گونه ای یافت می شود) و اروپا است. نمدار برگ بزرگ و نمدار برگ کوچک در تمام جنگل های اروپا تا شمال دور وجود دارد. نمدار برگ کوچک درخت بزرگی است که ارتفاع آن 24-30 متر است. در تابستان تعداد زیادی گل معطر دارد. نمدار تقریباً در 20 سالگی خود میوه می دهد و پس از آن تولید سالانه فراوانی را حفظ می کند. نمدار در تمام خاکهای سفت و به خصوص سنگ آهک مرطوب یا خیس عملکرد خوبی دارد. چوب این درخت سفید یا کمی صورتی است.

همگن، خوب، سبک و نرم است. از آنجا که کار با آن بسیار آسان است، در نجاری، کابینت سازی و مجسمه سازی مورد نیاز است. تخته صوت و اجزای تشکیل دهنده پیانو را می توان با این چوب ساخت و همچنین می‌توان وسایلی مانند نردبان، مداد، کبریت و خمیر چوب برای ساخت کاغذ را از این چوب تهیه کرد.انهای پزشکی خود به آن اعتماد داشتند. این به این دلیل است که بید ها حاوی اسید سالیسیلیک، ماده متشکله آسپرین هستند.

درخت اروپایی

درخت اروپایی

در سال 1763 خواص دارویی آن توسط کشیش ادوارد استون در انگلیس مشاهده شد. وی به انجمن سلطنتی اطلاع داد جایی که یافته های او را منتشر کرد. عصاره فعال پوست این درخت به نام سالیسین در سال 1828 توسط هنری لروکس، داروساز فرانسوی و رافائل پیریا، یک شیمی دان ایتالیایی، به شکل کریستالی از آن جدا شد، رافائل بعدها موفق به جداسازی اسید در حالت خالص آن شد. سالیسین وقتی در محلول اشباع شده در آب باشد اسیدی است(4/2 =PH) به همین دلیل اسید سالیسیلیک نامیده می شود.

در سال 1897 فلیکس هافمن یک نسخه مصنوعی از سالیسین(که در مورد او از گیاه Spiraea مشتق شده است) ایجاد کرد که باعث ناراحتی گوارشی کمتری از اسید سالیسیلیک خالص می شود. داروی جدید استیل سالیسیلیک اسید به طور رسمی توسط کارفرمای هافمن Bayer AG، آسپرین نامگذاری شد. این امر باعث ایجاد گروه بسیار مهمی از داروها شد که به عنوان داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی شناخته می شوند.

درخت نمدار (Tilia):

این یک گونه از حدود 30 گونه درخت بومی در بیشتر نیمکره معتدل شمالی، در آسیا (جایی که بیشترین تنوع گونه ای یافت می شود) و اروپا است. نمدار برگ بزرگ و نمدار برگ کوچک در تمام جنگل های اروپا تا شمال دور وجود دارد. نمدار برگ کوچک درخت بزرگی است که ارتفاع آن 24-30 متر است. در تابستان تعداد زیادی گل معطر دارد. نمدار تقریباً در 20 سالگی خود میوه می دهد و پس از آن تولید سالانه فراوانی را حفظ می کند.

نمدار در تمام خاک های سفت و به خصوص سنگ آهک مرطوب یا خیس عملکرد خوبی دارد. چوب این درخت سفید یا کمی صورتی است. همگن، خوب، سبک و نرم است. از آنجا که کار با آن بسیار آسان است، در نجاری، کابینت سازی و مجسمه سازی مورد نیاز است. تخته صوت و اجزای تشکیل دهنده پیانو را می توان با این چوب ساخت و همچنین می‌توان وسایلی مانند نردبان، مداد، کبریت و خمیر چوب برای ساخت کاغذ را از این چوب تهیه کرد.

نمدار در اصل صفت بود، “ساخته شده از چوب آهک “، و از اواخر قرن شانزدهم نیز به عنوان یک اسم استفاده می شد، احتمالاً تحت تأثیر ترجمه های عاشقانه آلمانی، Linden به عنوان لغت استعمال شده، جمع کلمه Linde در زبان آلمانی، قرار گرفته است. نه نام و نه درخت مربوط به میوه مرکبات موسوم به “آهک” نیست.

درخت بسیار زیبا

درخت بسیار زیبا

این درخت گلهای معطر شهد دار تولید می کند و گیاهی دارویی با میوه های اهکی است. آنها گیاهان عسلی بسیار مهمی برای زنبورداران هستند و عسلی بسیار کم رنگ اما با طعم غنی تولید می کنند. این گلها همچنین برای چای گیاهی استفاده می شوند، و آن دم کرده: تانن، اسید مالیک و اسید تارتاریک است و توسط یک روغن اساسی معطر می شود. این دم کرده در درمان بی قراری، حمله عصبی و سردرد استفاده می شود. این دم کرده در اروپا رواج دارد. معمولاً از نمدارهای دو گل برای ساخت عطر استفاده می شود.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید بذر درخت می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *