میوه ها

با انواع بلوبری آشنا شویم

انواع بلوبری

گیاه بلوبری بومی شمال آمریکا می‌باشد و کاشت موفق انواع بلوبری باعث شده تا باغبانان بتوانند انتخاب های بیشتری برای پرورش بلوبری از شمال تا جنوب داشته باشند. انتخاب انواع بوته های مختلف بلوبری برای کاشت، باعث می‌شود شما بتوانید در تمام طول تابستان بلوبری برداشت کنید. بوته های بلوبری برای تولید میوه باید در طول زمستان در دمای 4 تا 7 درجه سانتی گراد قرار بگیرند. بهترین نوع بلوبری برای باغ شما بر اساس مدت زمان سرمای منطقه در زمستان تعیین می‌شود.

انواع اصلی بلوبری

سه نوع اصلی بلوبری وجود دارد:

  • گونه های بلوبری بوته بلند شمالی که در ایالات متحده و کانادا بهترین رشد را دارند
  • بلوبری پایه بلند جنوبی در مناطق معتدل تر و سواحل غربی به خوبی عمل می کند ، اما به اندازه گونه های شمالی و Rabbit eye رشد نمی کنند.
  • گونه کوتوله با عطر و طعمی قوی و به صورت وحشی بیشتر در مناطق نیوانگلند رشد می کند

در ادامه توضیحات بیشتری جهت آشنایی شما عزیزان با انواع بلوبری آورده شده است.

بلوبری بوته بلند شمالی:

بلوبری بوته بلند شمالی (Vaccinium corymb osum) یک بوته راست قامت است، درختچه تاج مانند بوده و ارتفاع آن 1.8 تا 3.6 متر می‌باشد و در خاک های اسیدی و مرطوب با زهکشی خوب، رشد مطلوبی دارد. بیشتر بلوبری های بوته بلند که برای تولید میوه پرورش داده می‌شوند بومی جنگل های شمال شرقی ایالات متحده هستند. انواع بلوبری های بوته بلند شمالی که خارج از زیستگاه خود پرورش داده شده اند عملکرد بسیار خوبی داشته اند و باردهی آن ها نیز بالا بوده است و در مقابل بیماری ها مقاومت زیادی داشته اند و بسیار سرسخت می‌باشند. بلوبری های بوته بلند شمالی میوه های بزرگ و با کیفیتی تولید می‌کنند.

بذر بلوبری پایه بلند

بلوبری بوته بلند شمالی

بلوبری بوته بلند شمالی

بلوری:

این گونه (blueberry) از نوع پایه بلند شمالی به رنگ آبی روشن و با طعم شیرین که در ماه تیر شروع به بلوغ می کنند، این رقم به عنوان یک نوع عالی برای کاشت می باشد البته نیازمند به گرده افشانی متقابل شناخته شده است. شاخ و برگهای سبز در فصل پاییز به رنگ قرمز مایل به قرمز می شوند و حداکثر ارتفاع 150 تا 180 سانتی متر و و گسترش بوته در دامنه ای به وسعت 120 تا 150 سانتی متر است. “Blueray” در اواسط فصل تابستان به دلیل داشتن مقاومت در برابر ترک، دارای طعم و عطر و بوی قوی شبیه به زغال اخته و گوشتی محکم, باردهی زیاد در هر شاخه گونه ای مناسب برای تولید انبوه است . این گونه به مراقبت و رسیدگی زیادی احتیاج دارد.

بلوری

بلوری

لجیسی:

به گفته ایستگاه آزمایشگاهی کشاورزی نیوجرسی از USDA، این گونه بلوبری (Legacy) از گونه های پایه بلند شمالی است و به دلیل شیرینی و طعم عالی در زمره بلوبری های پرطرفدار قرار می گیرد. برگها در پاییز به رنگ زرشکی تغییر میکنند. گیاهانی مقاوم به بیماری با بوته بزرگ هستند البته یاداور می شویم که این نوع بلوبری باردهی بسیاری خوبی دارد به طوری که  می توان آن را در اواسط فصل برداشت کرد و تا ماه ها برای فروش ذخیر کرد.

لجیسی

لجیسی

پاپ کرن صورتی:

یکی از ارقام غیر معمول، این بلوبری ها در زمان بلوغ، با عطر و طعم ضعیف به رنگ صورتی هستند و به خوبی منجمد می شوند. “پاپ کورن صورتی” با رسیدن به ارتفاع 120 تا 150 سانتی متر و گسترش آن در هنگام بلوغ، یک نوع جمع و جور فشرده از پایه بلند شمالی است که خاک اسیدی و حتی رطوبت را ترجیح می دهد. این رقم با سرعت متوسط ​​رشد می کند، با گل های سفید و شاخ و برگ سبز تیره که در پاییز به رنگ قرمز می رسد. میوه در اوایل فصل برای برداشت آماده است، و می توانید توت های زیادی از این گیاهان سفت و سخت انتظار داشته باشید. مراقبت از آنها و گرده افشانی آنها بسیار آسان است. آنها در برابر بیماری مقاوم هستند.

بلوبری پاپ کرن صورتی

بلوبری پاپ کرن صورتی

بلوبری بوته بلند جنوبی:

این گونه از بلوبری یک نوع هیبرید است که از گرده افشانی بین بلوبری بوته بلند شمالی و گونه های بلوبری جنوبی به دست آمده است. رنگ آن همیشه سبز است و قادر است خشکسالی و گرما را تحمل کند میوه های آن از سایر میوه های بلوبری زودتر می رسند. بلوبری های بوته بلند هیبرید جنوبی اخیرا تجاری معرفی شده اند و تولید آن محدود است. انواع بلوبری انطباق پذیری بالایی دارند و نیازهای هر کدام برای رشد باید به دقت رعایت شود.

بلوبری چشم خرگوش:

بلوبری Rabbit eye جنوبی بومی جنوب ایالات متحده است و می‌تواند تا 6 متر هم بلند شود. بلوبری Rabbit eye در برابر گرما و خشکسالی مقاوم است و با طیف وسیعی از خاک ها سازگار می‌باشد و مقاومت آن از بلوبری بوته بلند شمالی بیشتر است و می‌تواند دمای زیر 12- درجه سانتی گراد را تحمل کند. عمر این بلوبری طولانی است و مقاومت زیادی در برابر بیماری ها دارد. این گونه از بلوبری زودتر از بلوبری بوته بلند شمالی شکوفه می‌زند و میوه ها حدوداً یک ماه بعد می‌رسند. در یک مکان کاشت، بیش از یک واریته از بلوبری Rabbit eye برای گرده افشانی متقاطع کاشته می‌شود.

بلوبری چشم خرگوش

بلوبری چشم خرگوش

بلوبری پودر آبی:

“پودر آبی” یکی از انواع بلوبری است. این گونه با قدی بالغ بر 180 سانتی متر تا 3 متر، ارقامی سفت و سخت با عادت رشد عمودی و سرعت رشد متوسط ​​است. گلهای سفید در اواخر بهار تا اوایل تابستان شکوفه میدهند که باعث افزایش محافظت در برابر یخهای دیررس می شود، و شاخ و برگ سبز در پاییز به قرمز و زرد تغییر می کند.این نوع بلوبری که زیرمجموعی از گونه rabbiteye است نسبت به سایر رقم ها شیرین تر است و می توان نسبت به سایر بلوبری ها دیرتر آنها را برداشت کرد. میوه این بلوبری بزرگ و آبی روشن به تعداد تقریبی 50 توت بر روی هر شاخه، مناسب برای کنسرو باشد. آنها همچنین به خوبی برای ذخیره سازی در فریزر نگه می دارند. بطور کلی عمر طولانی، گیاه “پودر آبی” با سایر ارقام برای گرده افشانی متقابل است.

بلوبری پودر آبی

بلوبری پودر آبی

بلوبری درخشان:

این نوع بلوبری از گونه های پایه بلند و بزرگ است به طوری که برای رشد به محیط نسبتا زیادی احتایج دارد. تقریبا می توان گفت یک نوع بلوبری زیرمجموعه نوع Rabbit eye است به این معنا که با بالغ شدن در سایه از صورتی به آبی تغییر رنگ میدهد. لازم به توضیح است که به علت بزرگی بوته، جزو گونه های پر میوه با بازدهی بالا است. پس اگر در منزل اقدام به کاشت آن می کنید به یاد داشته باشید که یک بوته از آن کافی است. “Bright well” به نور مستقیم خورشید نیاز ندارد، مقدار کمی نور هم برای آن مناسب است. گلهای صورتی جذاب و شاخ و برگ سبز ایجاد می کند که سایه های قرمز و نارنجی را در پاییز تبدیل می کند.

بلوبری درخشان

بلوبری درخشان

بلوبری اونیل:

بلوبری O’Neal از انواع بوته بلند جنوبی و زینتی است که خیلی زود میوه های کوچک می‌دهد. این گونه برای مناطق ساحلی و معتدل بسیار مناسب است. این گونه تا ارتفاع 180 سانتی متر بزرگ می‌شود و دارای ساقه قرمز و شاخ و برگ سبز یا خاکستری است. میوه ها نیز طعم شیرین و ملایمی دارند و از طریق بذر تکثیر می‌شود. قابلیت رشد در گلدان خانه را دارد زیرا به صورت درختچه‌ای کوچک رشد می‌کند. اونیل یکی از بهترین طعم ها را در میان ارقام مختلف بلوبری دارد.

نهال بلوبری اونیل

بلوبری اونیل

بلوبری اونیل

بلوبری بیلوکسی:

این نوع بلوبری از خانواده بوته بلند جنوبی و یک رقم نسبتاً جدید است که در دانشگاه ایالتی می سی سی پی توسعه یافته است و برای کاشت در محیط های گرم با آفتاب کامل و خاک اسیدی اصلاح شده با مالچ کاج و ذغال سنگ نارس بسیار عالی است.

بلوبری بیلوکسی

بلوبری بیلوکسی

محصول آبی:

محبوب ترین واریته در جهان با سرعت رشدی متوسط و ارتفاعی بالغ بر 150 تا 180 سانتی متر و گسترش بوته در دامنه ای به وسعت 120 تا 150 سانتی متر. برگهای سبز این بوته در فصل پاییز به رنگ قرمز روی ساقه های قرمز تغییر می کنند، و از جذابیت های زینتی در طول زمستان برای یک باغ است. این گونه در برابر ترک خوردگی مقاوم هستند. از همه مهمت، میوه آبی روشن با سایز متوسط است که ​​به دلیل داشتن طعم عالی آن شناخته شده است. باردهی این گونه بلوبری از اردیبهشت تا مرداد است. این نوع بلوبری، خاک غنی ارگانیک، با رطوبت ثابت و زهکشی مناسب را ترجیح می دهد. همچنین جزو گونه هایی است که در برابر بیماری ها و خشکی مقاوم است.

بلوبری بوته کوتاه یا کوتوله:

بلوبری بوته کوتاه یک گونه کوتوله است که ارتفاع آن ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر بوده و بومی شمال شرق آمریکا می باشد و به صورت وحشی در شمال قطب شمال نیز رشد می کند این بلوبری به صورت تجاری در کانادا پروش داده می شود. زمین های بدون درخت و یا زمین های سوخته نخستین زیستگاه برای بلوبری بوته کوتاه بوده اند. میوه های بلوبری بوته کوتاه از سایر گونه ها کوچک تر هستند و شیرینی آن ها بیشتر است و کیفیت خود را به صورت تازه، منجمد شده و یا حتی به صورت پخته حفظ می‌کنند.

بلوبری بوته کوتاه یا کوتوله

بلوبری بوته کوتاه یا کوتوله

بلوبری یخ صورتی:

این گونه از انواع بلوبری کوتوله بعد از زمستان در فصل بهار مجدد میروید با ارتفاع و پهنایی بالغ بر 120 سانتی متر به رنگ آبی با عطر و طعم بسیار قوی. با برگ هایی در سایه های مختلف صورتی، مخلوط با آبی و سبز تیره و رنگ آبی فیروزه ای جذاب در زمستان. “Icing Pink” در آفتاب کامل رشد می کند، اما می تواند سایه را تحمل کند. نسبتاً کم نیاز به مراقبت و نگهداری و هرس، در صورت مرافبت صحیح بوته آن تا 20 سال عمر میکند.

بلوبری یخ صورتی

بلوبری یخ صورتی

بلوبری آفتاب آبی:

این رقم از نظر ارزش تزئینی، گلهای صورتی در بهار، و شاخ و برگهای جذاب آبی – سبز است که در پاییز به رنگ قرمز تیره ایجاد می شود. میوه های شیرین و خوشمزه متوسط ​​که برای برداشت در فصل تابستان آماده است. یک نوع کوتوله جنوبی، “Sunshine Blue ” تا حداکثر ارتفاع رشد می کند و 90 تا 120 سانتی متر گسترش می یابد. هرس کردن آن آسان است، و حتی می توان آن را در ظروف پرورش داد، بنابراین برای باغبانان فضای کوچک مناسب است. “Sunshine Blue” می تواند انواع خاکها را تحمل کند (تا زمانی که به خوبی زهکشی شود) و حتی برخی از سایه ها، اگرچه خورشید کامل برای عملکرد حداکثری آن ارجحیت دارد. این گونه بلوبری نسبت به دیگر انواع بلوبری خاک های با pH بیشتر را بهتر تحمل می کند، و به دلیل رشد شدید و سریع خود، آب و هوای گرم را ترجیح میدهد.

بلوبری آفتاب آبی

بلوبری آفتاب آبی

بلوبری کلاه بالا:

این گونه بلوبری که در دانشگاه ایالتی میشیگان توسعه یافته است از گونه های کوتوله با گلهای سفید در بهار، برگهای چرمی سبز با سایه ای به رنگ برنز در پاییز است. این گیاهان کوچک برای پرورش در فضای کوچک و گلدان بسیار عالی هستند، حتی برخی از باغبانان برای پیرایش این رقم در یک بونسای تزئینی مرتب آزمایش کرده اند! “کلاه بالا” همچنین به عنوان یک گیاه مرزی قابل رشد است. گرچه آنها آفتاب کامل را ترجیح می دهند، اما می توانند سایه جزئی را تحمل کنند و در یک خاک خوب زهکشی شده با سرعت متوسط ​​رشد می کنند. این نوع کوتوله خود گرده افشان، به تنهایی قابل رشد است و علی رغم اندازه کمی که دارد، انواع توت هایی با اندازه کامل تولید می کند که در تیر و مرداد قابل تهیه هستند.

بلوبری کلاه بالا

بلوبری کلاه بالا

برای خرید انواع بذر بری می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *