گیاهان

گندم سیاه چیست

گندم سیاه چیست

گندم سیاه نوعی گیاه یکساله است، که استفاده فراوانی در صنایع غذایی، دارویی ،آشپزی و … دارد. این گیاه دارای خواص درمانی است. گیاهی آبدار است. گندم سیاه بومی مناطقی از اروپای شمالی و آسیاست. دارای میوه های سبوس دار سه وجهی است.

استفاده از نام گندم سیاه شاید در ابتدا شما را به سمت گندم و خانواده گندم ببرد، در حالی که این چنین نیست و گندم سیاه تفاوت فاحشی با گندم دارد. گندم سیاه در واقع نوعی گیاه یکساله است. این گیاه آبدار از خانواده هفت بندان می باشد و در کنار محصولات بدون گلوتن طبقه بندی می شود. گندم سیاه جزء غلات به شمار نمی رود. این گیاه بومی مناطقی از اروپا شمالی و آسیاست که به طور معمول چند سالی است در مناطق مختلف ایران کاشت می شود. گندم سیاه را با نام های مختلفی همچون چودار، راش گندم، گندم گاوی، چودر، ویبگ و… نیز شناخته می شود.

مشخصات گیاهی گندم سیاه (Buckwheat):

گندم سیاه دارای برگهای پهن و در عین حال دارای میوه ای سبوس دار و سه وجهی می باشد. این گیاه برای رشد به خاک حساسیت ندارد و در خاک ضعیف نیز رشد می کند و رشد سریعی دارد. برای رشد و نمو به نیتروژن کمتری نیاز دارد، به همین دلیل کارایی بسیار بالایی برای جذب فسفر خاک و ذخیره آن در میان بذر خود دارد. زمان کاشت این گیاه پس از پایان سرما در فصل بهار می باشد کشت این گیاه از طریق بذر می باشد. گندم سیاه طعمی همانند فندوق دارد.

خواص گندم سیاه (Buckwheat):

گندم سیاه دارای خواص بسیاری است که به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود در ادامه نیز همراه ما باشید.

  • گندم سیاه قند خون را کاهش می دهد و از بالا رفتن قند خون جلوگیری می کند.
  • برای افرادی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند مفید است.
  • فشار خون را کاهش می دهد و برای افرادی که به دیابت دچار هستند مفید و کاربردی است.
  • گندم سیاه به دلیل داشتن فیبر غیر قابل حل میزان بروز سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. همچنین از بروز سنگ کیسه صفرا در زنان جلوگیری می کند.
  • سلامت قلب را تسکین می کند چرا که گندم سیاه سرشار از اسید آمینه است.
  • استفاده از گندم سیاه در کاهش کلسترول بعد از یائسگی موثر است.
  • سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و کم خوابی را درمان می کند.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر گندم سیاه کلیک کنید .

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر میکروگرین گندم سیاه کلیک کنید .

مزرعه گندم سیاه

مزرعه گندم سیاه

کاربرد گندم سیاه (Buckwheat):

دانه های گندم سیاه را می توان آسیاب کرده و به عنوان آرد در انواع غذاها و خوراکی ها استفاده کرد. گندم سیاه دارای کاربرد فراوانی در صنایع آشپزی است. خاصیت دارویی دارد. در پخت و پز و تهیه انواع شیرینی، نان، آرد، و صنایع غذایی همچون ماکارانی و … کاربرد دارد. به عنوان یک قوام دهنده در سوپ و خورشت استفاده می شود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.