خوشمزه ها

انواع مختلف برنج

انواع مختلف برنج

انواع مختلف برنج در جهان وجود دارد، اما دانستن تفاوت بین انواع مختلف آن می­تواند مفید باشد. این طبقه­ بندی­ها در زیرگروه­های برنج اعمال می­شود؛ در حالی که، سایر گونه ­ها، گونه­ های خاص هستند.

انواع مختلف برنج دانه بلند، متوسط و کوتاه

در کل سه نوع برنج وجود دارد: دانه بلند، دانه متوسط و دانه کوتاه. سایر انواع برنج عبارتند از باسماتی، پاربویل، سفید، قهوه­ای و برنج جاسمین.

(پاربویل فرآیندی است که طی آن دانه ­های شلتوک برنج قبل از پوست­ کنی بدون استفاده از هر گونه مواد شیمیایی یا افزودنی، توسط آب و بخار داغ عمل­ آوری و خشک می­شوند.)

برنج دانه بلند

دانه­ های این برنج تقریبا 5-4 برابر بلندتر از عرض آن بوده و پس از پخته شدن نباید به هم زده شوند.

برنج دانه متوسط

دانه­ های این برنج حدود 3-2 برابر بیشتر از عرض آن بوده و جویدن و خیس کردن آن راحت­تر است و اغلب برای ترکیب با سایر برنج­ها ایده­ آل است.

برنج دانه کوتاه

اغلب با برنج دانه متوسط اشتباه در نظر گرفته می­شود، تنوع آن تا حدودی بیشتر است. برنج سوشی نمونه­ای از برنج دانه کوتاه است.

انواع مختلف برنج چسبناک و پاربویل

برنج چسبناک

نوعی برنج است که عمدتا در آسیا رشد می­کند و به عنوان برنج بلغور نیز شناخته می­شود. این نام از چگونگی چسبیدن برنج گرفته شده که مانند چسب است. دانه­ های آن متخلخل بوده و غذای اصلی در بسیاری از کشورهای آسیایی است.

برنج پاربویل

این نوع برنج به روش منحصربفرد تهیه می­شود. به جای حذف پوست خارجی برنج قهوه­ ای پوست بیرونی آن بخار داده و خشک شده است. سپس، پوسته بیرونی که دارای مواد مغذی اندکی است از برنج جدا می­شود.

انواع مختلف برنج

انواع مختلف برنج

انواع مختلف برنج بر اساس رنگ:

در ادامه مقاله به معرفی انواع مختلف برنج ها بر اساس رنگ می پردازیم.

برنج سفید:

برنج سفید برنجی است که  آسیاب شده و پروتئین­ها و ویتامین­ها تا حدود زیادی حذف شده است. در نتیجه، برنج سفید مواد مغذی کمتری نسبت به انواع دیگر آن دارد.

برنج قهوه ­ای:

برنج قهوه­ای برنجی است که پوسته داخلی آن حذف نشده است – به این معنی که آسیاب نشده است – و در نتیجه دارای مقادیر بالایی از فیبر، مواد مغذی، عطر و طعم است و در عین حال به نوسانات قند خون کمک می­کند.

برنج سیاه:

برنج سیاه دارای غلظت بالایی از آنتوسیانین­ها است که به رنگ سیاه دیده می­شود. این برنج غنی از مواد مغذی بوده و بسیار نادر است. این نوع برنج توسط خانواده سلطنتی مصرف می­شود.

برنج وحشی:

برنج وحشی یکی از 4 گونه متفاوت گیاهان است که غلات شبه برنج می­باشند؛ معمولا در آمریکای شمالی و چین یافت می­شود. برنج وحشی در بسیاری از نقاط جهان به عنوان گزینه مناسب غلات در نظر گرفته می­شود.

برنج قرمز:

برنج قرمز شبیه برنج سیاه است و مقدار آنتوسیانین آن بالا می­باشد. وجود آنتوسیانین رنگ قرمز را به پوسته می­دهد و تمام بخش­های آن را می­توان برداشت کرد. مواد مغذی آن بسیار شبیه برنج قهوه­ای بوده و عمدتا در فرانسه کشت می­شود.

انواع مختلف برنج:

در ادامه به انواع مختلف برنج از منظر دیگری می پردازیم.

برنج باسماتی:

برنج باسماتی به طور سنتی در هند رشد یافته و مورد استفاده قرار می­گیرد و دارای دانه­ های بلند با بافت بسیار ظریف است. همچنین، دارای شاخص گلیسمی متوسط بوده و بیش از 20 امتیاز پایین­تر از برنج سفید است. این برنج برای افرادی که سعی در کنترل مصرف کربوهیدرات و میزان قند خون خود دارند، مناسب است.

جاسمین:

یکی از انواع منحصربفرد برنج، برنج جاسمین می­باشد که دانه بلند بوده و معمولا در جنوب شرقی آسیا رشد می­کند. این برنج دارای عطر دل­پذیر می­باشد. بوی برنج جاسمین که باعث محبوبیت آن در سراسر جهان می­شود، به دلیل تولید ترکیبات معطر خاص است.

برنج آربوریو:

مشهورترین برنج تجاری دانه کوتاه ایتالیایی است که دارای ویژگی­های منحصربفردی در هنگام پختن می­باشد. مانند بسیاری از برنج­های دانه کوتاه، هنگام پخته شدن نرم و چسبناک نمی­شود. در مقابل، پایدار و محکم باقی می­ماند. این ویژگی باعث شده که این برنج مد نظر قرار گیرد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.