گیاهان

تمام آنچه باید درباره درخت گلابی بدانیم

آشنايي با درخت گلابي

گلابی درختی گلدار از خانواده گل سرخیان می‌باشد و دارای حدود ۳۰ گونه است. گلابی معمولی یا اروپایی از گونه communis می‌باشد و کشیده بوده و دارای دانه‌های سنگین است.

بلندی درخت ۲۰ تا ۳۰ متر است و بر روی تنه و شاخه‌های آن پوستی ضخیم با ترک‌های طولی کشیده شده است. برگ‌های آن نازک همراه با دمبرگ بلند هستند. گلبرگ‌ها به رنگ سفید تا صورتی روشن و میوه آن کروی کشیده است.

گلابی انواع مختلفی دارد و بومی شرق اروپا و غرب آسیا است. نگهداری گلابی کار چندان سختی نیست به همین دلیل خیلی از کشاورزان خانگی به کاشت و نگهداری آن تمایل دارند.

گلابی با مقدار کمی مراقبت هم رشد می کند و از این جهت به درخت سیب شباهت دارد. گل های گلابی همزمان با برگ هایش می رویند و میوه آن شیرین آبدار است.

گلابی حاوی ویتامین های E، C  و کلسیم است و از آن برای دفع سموم بدن استفاده می کنند. بلندی درخت ۲۰ تا ۳۰ متر است و بر روی تنه و شاخه‌های آن پوستی ضخیم با ترک‌های طولی کشیده شده است.

اکثر ارقام گلابی اروپایی شاخه‌هایی بدون خار دارند، اما بر روی شاخه برخی از نمونه‌های این گیاه خار‌های کوچکی مشاهده می‌شود. برگ‌ها ۱۲-۲ سانتیمتر طول دارند و حاشیه برگ‌ها می‌تواند صاف و یا دندانه‌دار باشد.

آشنایی با درخت گلابی

میوه گلابی

انواع گلابی:

درخت گلابی گونه‌ها و همچنین ارقام و انواع دو رگه مختلفی دارد که در اندازه درخت، شکل تاج، شکل و رنگ میوه و زمان رسیدن میوه تفاوت‌هایی با هم دارند.

P.communis که با نام عمومی گلابی اروپایی شناخته می‌شود متداولترین گونه این گیاه در کشت و پرورش است.

 • pyrifolia با نام گلابی آسیایی (چینی) شناخته می‌شود که میوه‌هایی تا حدودی گرد و شبیه سیب دارد و به همین دلیل گاهی با نام گلابی سیب شکل نیز معرفی می‌شود
 • P.serotina با نام گلابی شرقی شناخته می‌شود.
 • P.ussuriensis که بومی سیبریه است و با نام گلابی سیبریایی شناخته می‌شود که میوه‌هایی بدون مزه تولید می‌کند و بیشتر در مبحث پیوند زنی گلابی‌ها و به عنوان پایه کاربرد دارد.

از ارقام مهم ایرانی می‌توان گلابی درگزی، گلابی اسپادانا، گلابی وحشی، گلابی نطنز، گلابی شاه میوه و گلابی بیروتی را نام برد.

آشنایی با درخت گلابی

باغ گلابی

شرایط محیطی درخت گلابی:

در ادامه مقاله به شرایط محیطی مناسب برای درخت گلابی می پردازیم.

آب و هوا و دما:

گلابی در برابر سرما از سیب حساس تر است ولی می تواند دمایی تا حدود منفی 30 درجه را تحمل کند. گلابی برای میوه دادن به یک دوره سرما نیاز دارند، گرمای زیاد هوا می تواند باعث بوجود آمدن بیماری آتشک شود. جوانه های گلابی به 600 تا 1500 ساعت دمای منفی هفت درجه است.

خاک:

خاک شنی لومی مناسب درختان گلابی است و این درختان خاک های سنگین و مرطوب را دوست نمی دارند. زهکشی خاک نقش زیادی در رشد این درخت خواهد داشت.

برای داشتن خاک بهتر اینجا کلیک کنید.

کود دهی:

برای داشتن محصولی بهتر میتوانید از کود هربان 150 گرمی ،کود هربان 25 کیلوگرمی استفاده کنید.

آشنایی با درخت گلابی

میوه گلابی

آبیاری:

نیاز به آبیاری زیادی برای درخت گلابی نیست. آبیاری بیش از حد سبب ریزش برگ های آن می شود و خشکی نیز گیاه را پژمرده می کند. در طول دوران رشد 2 نوبت آبیاری در هفته کافیست.

هرس و نور:

هرس گلابی از اوایل فروردین پیش از آن که رشد سال جدید شروع شود. مناطقی که رشد انبوه دارند، شاخه های مرده، شاخه های ناسالم مواردی هستند که باید هرس شوند. هرس به موقع باعث رسیدن نور خورشید به همه نقاط درخت می شود. نور کامل یکی از مواردی است که برای درخت گلابی ضروری است زیرا سبب تشکیل نشدن جوانه و ریزش آن ها می شود.

کاشت و تکثیر:

گلابی با دانه تکثیر می شود و زمانی که باید برای تبدیل شدن به یک درخت تولید کننده میوه طی کند طولانی است، اکثر مردم برای کاشت گلابی، نهال آن را از گلخانه ها خریداری می کنند و در باغ خود پیوند می زنند. این درختان گلابی کوچک 2 تا 4 سال دیگر برای میوه دادن زمان نیاز دارند. برای قلمه زدن از قلمه های 20-30 سانتی متری استفاده می کنند.

آشنایی با درخت گلابی

میوه گلابی

بیماری و آفت درخت گلابی:

از آفات گلابی می‌توان به شته، شپشک‌های گیاهی و کنه‌های گیاهی نام برد. در بین بیماری‌ها، بیماری آتشک یکی از مهمترین بیماری‌های این گیاه است که توسط نوعی باکتری Erwinia amylovora ایجاد می‌شود. وجود تابستان‌های گرم با هوایی خشک در جلوگیری از شیوع این بیماری نقش دارند. نواحی آلوده که می‌توانند بر روی برگ‌ها شاخه‌ها و گل‌ها باشند چروکیده و سیاه رنگ می‌شوند در مورد ساقه‌ها ابتدا نوک ساقه آلوده می‌شود و آلودگی به سمت پایین پیش می‌رود و میوه نیز قهوه‌ای قرمز می‌شود.

گاهی ترشح شیره کرم رنگی از نواحی بیمار مشاهده می‌شود. قسمت‌های بیمار را می‌توان به خصوص در زمان هرس یعنی در اواخر زمستان به همراه ۱۵ سانتیمتر از قسمت سالم ساقه جدا کرد و زمانی که مشغول انجام عمل برش هستید مرتبا قیچی خود را با الکل ضدعفونی کنید تا بیماری از ساقه‌ای به ساقه‌ای دیگر منتقل نشود. همچنین باکتری‌ها بر روی برگ‌های ریزش کرده و خار و خاشاک روی زمین زمستان گذرانی می‌کنند بنابراین تمیز کردن پای درخت می‌تواند به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک کند.

بیماری زوال گلابی یک نوع ناسازگاری بین پایه و پیوندک در گلابی‌های پیوندی است که عامل آن توسط یکی از آفات گلابی یعنی پسیل گلابی منتشر می‌شود به بیان دیگر یکی از آفات گلابی عامل شیوع یکی از بیماری‌های این گیاه است. تنها گونه از گلابی که به این بیماری مقاوم است گونه P.betulaefolia می‌باشد که این گونه گلابی به گلابی آنجو نیز معروف است. مابقی انواع گلابی‌ها کم و بیش به بیماری زوال گلابی حساسیت نشان داده اند.

از دیگر بیماری‌ها می‌توان به لکه سیاه گلابی و سایر بیماری‌های لکه برگی قارچی اشاره کرد این بیماری‌های قارچی به طور کل موجب کاهش قدرت رویش درخت و محصول می‌شود. لکه‌های تیره رنگ علاوه بر برگ‌ها بر روی میوه‌ها نیز می‌توانند شکل بگیرند و موجب بروز شکاف بر روی میوه‌ها شوند. در این بیماری‌ها نیز تمیز نگهداشتن پای درخت از دیگرو استفاده از قارچکش‌هایی همانند تیوفانات متیل به همراه مانکوزب از همان ابتدای بهار و البته بعد از ریزش گلبرگ‌های گل‌ها توصیه شده است. بیماری‌های گلابی می‌توان به پوسیدگی ریشه ناشی از قارچ فیتوفترا، قارچ عسلی، پوسیدگی تلخ، گال توقه و کلروز ناشی از وجود آهک در خاک اشاره کرد.

آشنایی با درخت گلابی

میوه گلابی

کاشت درخت گلابی:

محلی را در حیاط خود انتخاب کنید که نور خورشید را کامل دریافت کند. چاله عمیقی حفر کنید. در صورت دسترسی مقدار زیادی کود تجزیه شده اضافه کنید و آن را با خاک باغ کاملاً مخلوط کنید. اگر درختی که خریداری کرده‌اید در داخل ظرفی از کود گیاهی باشد، آن را در گلدان قرار دهید. مفید است (اما لازم نیست) که گلدان را سوراخ کنید تا به ریشه اجازه دهد به راحتی از گلدان خارج شود. هنگام ایجاد سوراخ مراقب باشید ریشه را قطع نکنید، زیرا می‌توانید به جای کمک، آسیب بزنید. اگر درخت در کیسه کرباس است از کیسه در آورید. ریشه را به آرامی در سوراخ حفر شده قرار دهید.

گیاه را خاک کنید. خاک را به طور کامل خیس کنید. در صورت نیاز خاک بیشتری اضافه کنید.

احداث باغ و الگوی کاشت:

اکثر باغ های گلابی مثل سیب به صورت آزاد کشت می شوند. فاصله کاشت روی پایه های بذری گلابی معمولی روی ردیف ها ۶-۴ متر و فاصله ردیف ها از همدیگر معمولا ۸-۶ متر می باشد. گلابی روی پایه های بذری در شرایط مساعد (خاک عمیق و حاصلخیز با تهویه مناسب) درختان حجیمی تشکیل می دهد. که حاصل آن درختانی به ارتفاع ۱۲-۱۰ متر با گسترش جانبی ۶-۵ متر با باردهی ۲۰۰-۳۰۰ کیلوگرم می باشد.

آشنایی با درخت گلابی

میوه گلابی

زمان چیدن درخت گلابی:

تشخیص بهترین زمان چیدن گلابی، سخت تر و مهم تر از سیب است. اکثر ارقام گلابی را باید موقعی چید که هنوز سبز و سفت هستند. ولی تشخیص صحیح این مرحله محتاج به تحقیق و تجربه و توجه به نکات زیادی است که در زیر به اهم آن ها اشاره می شود:

به تدریج که میوه به مرحله رسیدن و تکامل نزدیک می شود، تغییراتی در ظاهر و باطن آن رخ می دهد. اولین و بارز ترین این تغییرات، بزرگ شدن تدریجی حجم میوه است. همراه با این ازدیاد حجم، به تدریج بر میزان قندها و در نتیجه به شیرینی آن افزوده می شود. همراه این تغییرات، میوه نیز نرم تر می شود و رنگ و عطر آن ظاهر می شود. تغییر رنگ آن از سبز تیره به سبز روشن شروع می شود. سپس از سبز مایل به زردی و سپس به زردی کامل، که بر حسب ارقام مختلف و شرایط مختلف بالاخره به سفیدی یا طلایی می گراید. در این موقع میوه کامل رسیده و باید هر چه زودتر به مصرف برسد وگرنه فاسد خواهد شد. بزرگی یا کوچکی میوه را نمی توان، بعنوان معیاری برای رسیدن آن قرار داد. زیرا ممکن است در روی یک درخت میوه هایی با حجم های متفاوت از یک درجه رسیدن برخوردار باشند. با توجه به مراتب شرح داده شده در فوق، می توان گفت که بهترین ضابطه برای تشخیص مناسب ترین زمان چیدن از این قرار است:

مجموعه ای از تغییر رنگ – تغییر حجم – سفتی میوه – مجموع مواد جامد محلول در شیره میوه که حاصل همه ی آن ها، آبداری میوه و افزایش قند آن خواهد بود.

سوالات متداول درخت گلابی:

 1. چه مدت طول می کشد تا درخت گلابی میوه بدهد؟

  گلابی به طور معمول اولین میوه ها را سه سال پس از کاشت تولید می کند، اگرچه برای پنج تا هفت سال محصول کامل تولید نمی کند. درختان کوتوله معمولاً میوه های کمی زودتر از درختان اندازه استاندارد تولید می کنند، همانند گلابی های آسیایی

 2. درختان گلابی در کجا بیشتر رشد می کنند؟

  عاشقان کامل آفتاب، درختان گلابی به راحتی در خاک های عمیق، حاصلخیز، مرطوب و زهکشی شده رشد می کنند. آنها خاک های سنگین و زهکشی نشده را بهتر از بیشتر میوه های درختان تحمل می کنند. با این حال، بهره وری در لوم های عمیق و با زهکشی مناسب بهترین است. از آنجا که در اوایل بهار گل می دهند، بیشتر در معرض خطر یخبندان بهاری قرار دارند.

 3. آیا برای تولید میوه به 2 درخت گلابی نیاز دارید؟

  برای کاشت حداقل دو نوع درخت گلابی برنامه ریزی کنید، زیرا برای تولید میوه نیاز به گرده افشانی دارند.

 4. درختان گلابی با چه سرعتی رشد می کنند؟

  گرچه رشد گلابی کار دشواری نیست، اما بیشتر درختان برای شروع تولید میوه به سه سال یا بیشتر زمان نیاز دارند و یک محصول کامل می تواند پنج تا هفت سال طول بکشد. به محض شروع کار، درختان گلابی می توانند 75 سال یا بیشتر زندگی کنند و به شدت تولید کنند.

 5. آیا درختان گلابی هر ساله میوه تولید می کنند؟

  نه، درختان گلابی هر ساله میوه نمی دهند. چندین سال طول می کشد تا درختان گلابی جوان به اندازه کافی بالغ شوند تا میوه تولید کنند.

 6. درخت گلابی برای گرده افشانی چقدر باید نزدیک باشد؟

  برای اطمینان از گرده افشانی خوب، درختان گلابی باید در فاصله 30 متر از یکدیگر کاشته شوند، اما در بیشتر موارد، می توان برای نتیجه بهتر، آنها را نزدیکتر هم کاشت. درختان کوتوله بین هر درخت حداقل 5 تا 7 متر نیاز دارند، در حالی که گونه های استاندارد به 8 تا 19 متر نیاز دارند.

 7. چرا گلابی روی درخت ها نیست؟

  الف: دو دلیل متداول در عدم تولید میوه از گل، آسیب بر اثر سرما و عدم وجود شریک گرده افشانی است. گرده افشانی و مجموعه میوه ها نسبت به چشمه های آب سرد بسیار حساس هستند. این احتمالاً دلیل اصلی تغییرات بسیار زیاد محصول از سال به سال دیگر است.

 8. چگونه می توان تشخیص داد که درخت گلابی نر است یا ماده؟

  بعضی از درختان یک “جنس” دارند ، اما بسیاری از آنها ندارند. راه تشخیص این است که ببینید آیا قسمتهای نر (گرده) روی گلهای جداگانه روی درختان مختلف از قسمتهای “ماده” (تخمدان – یعنی میوه نوزاد) وجود دارد یا خیر.

 9. درخت گلابی چه مدت دوام می آورد؟

  با داشتن شرایط مطلوب، درختان گلابی وحشی می توانند 50 سال به بالا زندگی کنند. در میان گلابی های پرورشی، این به ندرت اتفاق می افتد. غالباً باغها قبل از پایان عمر طبیعی درختان گلابی جایگزین می شوند، زیرا تولید میوه کاهش می یابد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

155 دیدگاه درباره مقاله “تمام آنچه باید درباره درخت گلابی بدانیم

 1. Avatar عمادی گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفید ان سایت .خواهشمند است در مورد چگونگی انجام هرس گلابی بیروتی ازاطلاعاتی را به شکل کاربردی مرحمت فرمایید. با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   حتما به زودی مقاله ای در مورد هرس درخت گلابی و درختان میوه انجام خواهیم داد.

 2. Avatar یوسفی گفت:

  سلام و خسته نباشید من یک نهال گلابی شاه میوه خریدم که گل داره ایا میشه الان کاشت؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مشکلی ندارد می توانید بکارید

 3. Avatar دانیال گفت:

  سلام من 2 تا درخت گلابی دارم که حدود 4الی 5 سالشون هست ارتفاع هم 2 متر گل میده اما میوه نداره

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آیا گلابی شاه میوه است ؟

 4. Avatar میثم گفت:

  سلام وقت بخیر من ی درخت گلابی دارم ک زمستون امسال تن اصلی رو کوتا کردم الان تنه از بالا ب پایین داره سیاه میشع و خشک میشه راه نجاتی داره

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نه متاسفانه درخت گلابی شما تمام شده است

 5. Avatar امیر گفت:

  سلام
  من یک باغ گلابی دارم برای مبارزه با پسیل گلابی چه سمی را توصیه می کنید؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن پسیل گلابی میتوانید از برگ های زرد استفاده کنید .و یا از سم های کالیپسو و یا آکتارا وکنفیدور استفاده کنید .

 6. Avatar مجید گفت:

  سلام چند عدد درخت گلابی با طول عمر حدودا ۳۵ سال در باغچه خود دارم،بر روی تنه اصلی درخت زیر پوسته های آن لکه های سفید رنگ دیده میشود آنها چیستند و چکار باید کرد؟با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید تنه را با مخلوط قارچ کش و چسب باغبانی رنگ کنید

 7. Avatar علی گفت:

  سلام
  سال 96 نهال گلابی بیروتی کاشتم الان وارد سال سوم شد و فقط 5 تا از گلها به میوه تبدیل شده ایا طبیعی هست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای گلابی بیروتی طبیعی نیست ببینید خاک درخت مشکلی ندارد.

 8. Avatar آیدین کریمی راد گفت:

  سلام.آیا میتوان از طریق قلمه زدن تکثیر کرد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   قلمه خیلی هم بهتر است

 9. Avatar محمد گفت:

  سلام من یک درخت گلابی وحشی در حیاط خود دارم ارتفاع سه متر و عمرش نزدیکای پنج سال ولی گل نمیده برگ هم میکنه رشدش هم خوبه قلمه شو نشوندم میشه راهنمایی کنید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت گلابی برای باردهی نیاز به پیوند و گرد افشانی دارد .

 10. Avatar قادر گفت:

  با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم مبن بر اینکه چرا گلابی رقم شاه میوه و یا ارقام دیگر پس از چند ماه نگه داری در سردخانه مزه تلخی بخود میگیرند لازم به ذکر است که هیج علامت ظاهری از نظر لکه تلخی و غیره دیده نمیشود و ظاهری سالم و صاف دارن؟

 11. Avatar علی گفت:

  من 6سال پیش تعداد 3 عدد درخت گلابی توی باغ کاشته ام که تا حالا میوه نداده اند و ارتفاع آنهاتقریبا 1.5 متر است علت عدم رشدش و میوه دهی آنها چیست با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گلابی شاه میوه چهار تا پنج سال زمان میبرد تا میوه بدهد ولی اگر شاه میوه نباشد حتما باید خاک زیر درخت ها چک شوند

 12. Avatar حسن گفت:

  سلام
  آیا زمان گلدهی برای پر محصول بودن درخت گلابی سمپاشی درست است؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   خیر زمان سم پاشی درخت پاییز است زمانی که گیاه خواب است.

 13. Avatar علی هاشمی گفت:

  سلام ببخشید علت زرد شدن برگ درختان گلابی شاه میوه و ب تدریج خشک شدن شاخه ها و درخت چی می‌باشد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید ببینید چه مشکلی پیش آمده تا بتوان کمک کرد برای راهنمایی بهتر عکس درخت را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

 14. Avatar عارف گفت:

  سلام من چهار سال قبل یک نهال گلابی کاشتم سال اول خوب گل داد حدود ۱۴ تا میوه داد سال دوم ۳عدد ولی دو ساله نه گل میده نه میوه ، علت چی میتونه باشه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آیا درخت گلابی شما در بهار دچار تنش سرمایی میشود ؟

 15. Avatar مسلم تیموری گفت:

  سلام من دودرخت گلابی دارم که چارسال پیش کاشتم ولی ازتنه رشت نداردیعنی کلفت نمیشه وگل نمیده قدشونم حدوددومتربه بالارفته.نمیدونم چرابرگهاشون مچاله درمیان لطفاً راهنمای کنیدچکارکنم.ممنون میشم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید نوع گلابی رو ذکر کنید و لطفا عکس از نهال گلابی را برای شماره 09358504040 واتس اپ کنید

 16. Avatar عارف گفت:

  سلام من یک نهال گلابی ۳ سال قبل کاشتم که سال اول ۱۰-۱۲ تا میوه داد ولی دو ساله نه گل میده نا میوه.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید عکس از درخت را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید تا بتوانیم بهتر راهنمایی کنیم

 17. Avatar رسول اسماعیل زاده گفت:

  سلام ! علت ریختن گلهای درخت گلابی در زمان گل دهی و بلافاصله بعد از آن چیست .با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بستگی به خیلی عوامل دارد از همه مهمتر تنش سرمایی برای درخت گلابی است .

 18. Avatar عارف گفت:

  سلام،گلابی بیرونی پایه کوتاه پیرودوراف کاشتم باردهی اون چطوره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باردهی گلابی بزروتی پایه پیرودوراف متوسط است.

 19. Avatar شهریار گفت:

  سلام
  من 250 درخت گلابی در مازندران و سطح شیبدار کوهپایه ای کاشتم( از نوع اسپادانا و مقداری نیز مصری)
  لطفا زمان سمپاشی و همچنین زمان کوددهی
  و نوع و مقدار کود و سم را دستور فرمائید.
  با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   رمان سم پاشی بعد از تبدیل گل به میوه سم پاشی انجام دهید
   برای کود دهی از کود هربان به مقدار 200 گرم برای هر نهال جوان استفاده کنید به صورت محلول در آب

 20. Avatar شهریار گفت:

  سلام
  درختان گلابی با 7سال سن دارم که شکوفه های زیادی میدهد اما متاسفانه مقدار زیادی از آنها میریزد لطفا راهنمائی فرمائید.
  با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید ببینید درخت شما تنش آبی داشته و یا تنش سرمایی

 21. Avatar علی گفت:

  با سلام خیلی مفید هست ولی تصویر برگهای مریض وساقه های مریص به خوبی وجود ندارد

 22. Avatar حجازی گفت:

  چند سال است در منزل درخت گلابی سیاه را کاشته ام نور مناسب هم دارد رشد نمی کند گل می دهد اما قدرت نگه داشتن ان راندارد و به میوه تبدیل نمی شود. راهنمایی فرمایید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آیا خاک درخت را بیل میزنید و به درخت کود میدهید و اینکه درخت چند سال دارد.

 23. Avatar سالار گفت:

  سلام علت ریزش بار گلابی چیه و چ کودی باید استفاده کر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بستگی به خیلی عوامل دارد
   ولی باید چک کنید ببینید اول تنش سرمایی نداشتید
   در هر دوره ای یک کود می توانید استفاده کنید قبل از گل دهی از هیومیک اسید استفاده کنید

 24. Avatar مصطفی گفت:

  سلام دوست عزیز
  گلابی شیرین ترکان (گلابی سبز رنک واندازه کوچک و ابدار )چه طور گلابی هستش
  من ۴۰۰ تا گلابی شیرین ترکان کاشتم .
  خیلی شته و حشره میگیره

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   همان طوری که اشاره کردید متاسفانه آفت زیاد دارد
   ولی بسیار خوشمزه است

 25. Avatar معمارى گفت:

  سلام
  به چه دلیلى گلابى درخت ما که خوب رشد مى کند ، اصلا نوم نمى شود تا کرم بزند ؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 26. Avatar آریا گفت:

  سلام
  درختان گلابی من زمانی که گل داشتن سرما زد، ولی چندتا از گلها باقی ماند و تبدیل به میوه شد، زمانی که میوه ها اندازه فندق شدن سیاه شدن و ریختن، علتش چیه؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   سرما زدن درخت علت ریختن میوه ها است.

 27. Avatar صادق گفت:

  سلام وقت بخیر یک درخت گلابی اصفهانی در حیاط منزل در شیراز کاشتم الان حدود7 سال هست بزرگ و پرشاخه شده ولی تاکنون شکوفه نداده .
  از زمین درش بیارم یا امیدی هست یا نیاز به کود خاصی داره لطفا راهنمایی بفرماین متشکرم.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت گلابی برای اینکه میوه بدهد نیاز به پیوند زدن دارد .

 28. Avatar Hadi گفت:

  سلام من یه هکتار باغ گلابی دارم در استان گلستان از نوع اسپادانه و الان سال چهارمه و هر ساله رویش گل خیلی خوبی داره ولی بیشترش شروع به افتادن میکنه چطوری میشه از تنش سرما و این افتادنا جلوگیری کرد چون حتی میوه هاشم با باد متوسط میوفته دلیلش ضعیف بودنه درخته یا از خاکه ؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت گلابی بریا اینکه محصول خوبی بدهد نیاز به این دارد که در فصل پاییز کود دهی انجام شود درخت حرص شود و خاک باغچه بیل زده شود آبیاری به صورت منظم انجام ود در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یکبار انجام شود .برای جلوگیری از سرما باید درخت پوشانده شود .

 29. Avatar نادری گفت:

  سلام خسته نباشید درخت گلابی ما۳۰ ساله هست از نوع شاه میوه از نظر میوه امسال پرباره اما الان که میوه داره برگهاش همراه شیره میریزه ب طوری ک برگ ها میچسبه زمین چکار باید بکنیم.ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر عکس درخت خود را به شماره تماس 09358504040 در واتس اپ و یا تلگرام بفرستید .

 30. Avatar نادراسمعیل زاده گفت:

  سلام الان یک دوهفته است که درخت گلابی من که سیزده تاگلابی دارد برگها بصورت رنگ قهوه ای درامده ومیریزند چکارکنم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 31. Avatar محمود گفت:

  سلام دو درخت گلابی دارم مقداری میوه هم دارند برگهای انها چسبناک شده روی ان بک شیره شفاف دارند و بعدش دارند برگها میریزند باید چکار کنم ؟؟ من سم اتیون ضد شته زدم درست است ،؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن این شته باید سم زدایی گردد درخت .

 32. Avatar یاسین گفت:

  سلام . ایا درخت گلابی برای خاک با ph هفت و هشت جوابگو هست یا نه

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   بله درخت گلابی برای ph7 مناسب است .

 33. Avatar aseman گفت:

  سلام وقت بخیر درخت گلابی سال96کاشته شده دوساله میوه میدن اما نرسیده خود به خود ریزش دارن وافتادن میوه ها ؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس اپ و یا تلگرام پیغام دهید.

 34. Avatar یداله مهویدی گفت:

  من یک درخت گلابی هست ساله در حیاط خانه و در مجاورت نزدیک چند درخت دیگر دارم در اواسط تیر این درخت در حالیکه امسال میوه فراوانی داشت شروع به خشک شدن مرد و یک هفته ای کاملا خشک شد و برگ و میوه آن روی درخت خشکید. علت چیست و آیا امیدی به احیای آن هست

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   علت خشک شدن میتواند سرما زدگی درخت باشد .

 35. Avatar قاسم1 گفت:

  سلام .۲۵ تا نهال دوشیس دارم خاکشم عالیه الان ۳ ساله هست ولی رشد مطلوب نداشه لازم به ذکر است که پاسال شدید پیسل گرفته بود آیا تاثیر مهون آفت بوده.و سم مفید برای کنترل پیسل چیست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   قطعا این آفت میتواند صدمه زیادی به درخت وارد کند امیدوارم در سال دیگر درختان شما مشکلی نداشته باشند

 36. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید من دوتا نهال گلابی در باغ کاشتم ولی الان تقریبا حدود ۳ساله ونیم هس که حتی یه دونه بار هم ندادند در ضمن هردوی آنها پیوندی هستن ، میخواستم بدونم برای تقویت آنها چه کودهای لازم است با تشکر از مشاوره شما.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کود لازم نیست بزنید شاید نهال های شما نهال گلابی شاه میوه باشند که باید تا 5 سالگی نهال صبر کنید

 37. Avatar Mh گفت:

  سلام دوساله که 10نهال گلابی در باغچه ام کاشتم ولی احساس میکنم رشد خوبی نداره دلیلش چیست؟ دوم اینکه در تنه پایین از زیر خاک نهالها چند شاخه میروید آیا اینها را هرز کنم یا خیر؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شاخه های اضافه نهال گلابی که از زیر دریند را می توانید هرس کنید برای رشد نهال گلابی هم ببینید که از چه نژادی استفاده کرده اید به طور مثال گلابی شاه میوه رشد بسیار کمی دارد در چند سال اول

 38. Avatar بهروز گفت:

  سلام.
  منطقه شمال فارس که منطقه کوهستانی و همجوار رشته کوه زاگرس و کوه دنا هست کدام نژاد گلابی مناسب برای کاشت و بازده خوب هست؟؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گلابی شاه میوه در منطقه شما کاملا جواب میدهد.

 39. Avatar حمید رضا گفت:

  سلام.وقت به خیر.آیا درخت گلابی رو میشه در مناطق گرم و خشک با هوای تابستان بالای 45درجه و زمستان چند درجه زیر صفر مثل اطراف کاشان کاشت؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   می توان گلابی را در مناطق گرمسیری کاشت ولی بازده ندارد
   گلابی برای رشد خوب باید زمستان را رد کند

 40. Avatar مهدی اسماعیلی گفت:

  سلام خوبین من در منطقه زنجان سکونت دارم سه نوع گلابی کوشیا و بیروتی واسپادانا رو انتخاب کردم در منطقه ما جواب میده؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله هر سه نوع درخت گلابی کوشیا و بیروتی واسپادانا را میتوانید نگهداری کنید.

 41. Avatar مختارزاده گفت:

  سلام. امکان جابجایی درخت گلابی وجود دارد.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   در فصل پاییز که درخت خواب است بله میتوانید درخت گلابی را جابه جا کنید .

 42. Avatar همت گفت:

  سلام وقت بخیر …من زمان هرس میخوام تمام شاخهای بالای درختو هرس کنن ب عبارتی از رشد قدیش جلو گیری کنم ایرادی نداره این کار من الان حدود ۴یا ۳ متر میشن

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   در مورد حرص کردن درخت باید متخصص بیاورید و برایتان انجام دهد .

 43. Avatar همت گفت:

  سلام …من زمان هرس میخوام تمام شاخهای بالای درختو هرس کنن ب عبارتی از رشد قدیش جلو گیری کنم ایرادی نداره این کار من الان حدود ۴یا ۳ متر میشن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هرس درخت توسط افراد با تجربه باید انجام شود
   چون اگر هرس اشتباه انجام شود درخت همه زیبایی و توانایی خود را ازدست میدهد.

 44. Avatar فواد گفت:

  سلام .
  من یه درخت گلابی دارم امسال اولین سالی بود که میوه داد ، اما تعداد خیلی زیادی از میوه ها در همون ماه اول از درخت می افتادن چیکار کنم سال جدید این اتفاق کمتر بیفته ؟ پ.ن : باد منطقه ما زیاده
  و ممنون میشم درباره هرس کردن هم مطلبی جامع در سایت قرار بدید .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت گلابی و یا هر درختی در ابتدا نمی توانند تعداد زیادی میوه نگهدارند و این طبیعی است اما هرچه سن درخت بالاتر برود این قضیه کمتر میشود .درخت شما فعلا به هرس نیاز یندارد تا سال 4

 45. Avatar علی گفت:

  سلام وخسته نباشید۱۲۰۰عدددرخت گلابی اسپداناپیوندخورده زودرس چهارساله دارم ک حدود ۶۰۰تاازاونا تاحالا هیچ شکوفه ندادن رشدشونم خیلی خوبه .دلیلش چیه چکاربایدبکنم‌؟ تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درختهای گلابی اسپادانا شما مشکلی ندارد و در 5 سالگی حتما میوه میدهد.

 46. Avatar نوروزی گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود 4 الی 5 تا درخت گلابی دارم متاسفانه نوعش رو نمیدونم ولی سال پیش خیلی آفت داشتن اسم آفتشون شفته بود فکر کنم شته هم بهش میگن امسال غنچه دارن ولی مترسم به میوه تبدیل نشن مثل سال پیش ، چیکار کنم چه سمی بهشون بزنم و اینکه درخت های من 4 الی 5 سالشونه
  و یه سوال دیگه اینکه میتونم به شماره ای در کامنت ها نوشتین عکس درخت ها رو بفرستم و نظرتون رو بدونم که چیکار کنم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به شماره 09358504040 عکس ها ی نهال را واتس اپ کنید.

 47. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام خسته نباشید من مدت پنج ساله که دوتا درخت گلابی شاه میوه تو حیاط کاشتم ولی متاسفانه شکوفه نمیزنن که منجر به تولید میوه بشه اگه راهی داره لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گلابی شاه میوه 5 تا 6 سال شکوفه نمیدهد بعد از آن شروع به میوه دادن میکند.

 48. Avatar بابک گفت:

  درود بر شما من ویلایی در منطقه شمال شهر کیاشهر خریدم که ۱ درخت گلابی بزرگ دارد که صاحبش میگه حدودا ۱۰ سالش هست که سالهای اول خیلی بار میداده ولی الان دوساله که من دارمش خیلی گل میده ولی همش میریزه حتی ۱ دونش هم نمیمونه سال قبل هرسش کردم توسط متخصص و کودهی مناسب ولی باز گلهای فراوان داد ولی باز همش ریخت .
  لطفا کمکم کنید درخت بسیار بزرگ و زیبا وسرسبز میباشد ولی افسوس که بار نداره.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید ببینید که وقتی شکوفه درخت در می آید آیا سرما به درخت می زند و یا نه

 49. Avatar محمداسماعیل بغدادی گفت:

  سلام خسته نباشید.من بتازگی ۱۳۵۰ عدد گلابی بیروتی پایه رویشی کاشتم و ب تازگی هرس کردم میخواستم بدونم الان که نهالهارو تازه کاشتم گل باز میکنن یا فعلا زوده.ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در هر زمانی که شما نهال را بکارید حتما مقداری گل میدهد ولی تعداد آنهافعلا کم است.

 50. Avatar امیرعسگری گفت:

  سلام من تصمیم دارم 1.5 هکتار زمین راتبدیل به باغ گلابی کنم منطقه کمی بادخیز است آیا وزش باد تاثیر بر عملکرد درخت دارد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در سال های اولیه تاثیر ندارد ولی به مرور با بزرگتر شدن درخت در عملکرد آن تاثیر میگذارد بهتر است از درختهای بادگیر و سریع الرشد برای این قضیه استفاده کنید که جلوی باد را بگیرد.

 51. Avatar .... گفت:

  سلام ، من حدود ۵ روز پیش یک نهال گلابی کاشتم و در این مدت همه جوانه های برگهاش رشد خیلی خوبی داشتن … نوع و نژادش رو نمی دونم و یادم نبود از باغدار بپرسم. سوالی که الان برام پیش اومده اینکه آیا برای شکوفه و میوه دادن این درخت باید یک درخت گلابی دیگه هم در باغچه بکارم یعنی درخت تنهای گلابی هیچوقت میوه نمی ده؟ چون در کامنتها خوندم درخت گلابی نیاز به گرده افشانی دارن و…

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت گلابی تک پایه است و نیازی به درخت گلابی دیگری ندارد

 52. Avatar مهدی گفت:

  سلام من یک نهال گلابی حدود ۵ سال پیش در حیات خانه(گیلان) کاشته‌ام نژادش رو نمیدونم ولی رشد خیلی خوبی داره و حدود ۵ متر ارتفاع دارد شکوفهای فراون میزنه اما به میوه تبدیل نمیشه و میریزه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید ابتدا نژاد درختتان را متوجه شوید چون اگر گلابی شاه میوه باشد همین زمان طول میکشد تا میوه دهد
   و اینکه آیا در بهار زمان شکوفه زدن سرما میخورد و یا نه؟

 53. Avatar ...... گفت:

  سلام موقع شکوفه دهی درخت گلابی شاه میوه آبیاری لازم است یاخیر؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در زمان شکوفه دادن احتیاجی به آبیاری نیست

 54. Avatar محسن عطایی گفت:

  سلام. خسته نباشید. من حدود ۲۵۰ عدد نهال گلابی اسپادانا و درگزی کشت کرده ام. ولی هنگام کاشت عمل سرزنی و هرس انجام نداده ام ایا نیاز به این کار بوده یا در پاییز و بهار آینده عمل هرس شروع کرد. ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر در زمان کاشت این کار را انجام ندادید اجازه دهید در سال بعد توسط یک آدم با تجربه این کار انجام گردد.

 55. Avatar عباسی گفت:

  سلام شرمنده من تعداد پنجاه نهال گلابی از نوع بیروتی و اسپادانا دارم پنج سالشونه گل می کنند ولی یک درصد تبدیل میوه میشه همه گلها می ریزه سمپاشی زمستانه رو هم انجام می دهم تنش هم ندارند علتش چیه درضمن برگهاش خیلی ریزه واقعا چکار کنم هر کسی یک چیزی میگه شرمنده راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   چون تعداد درختها زیاد است نباید عجولانه تصمیم گیری کرد اول از همه آیا درختهای شما دچار سرمای بهاره میشوند ؟

 56. Avatar وحید گفت:

  درود و خسته نباشید خدمت شما
  از نظر علمی و عملی آیا امکان پذیر هست با پیوند زدن به درخت گلابی درخت هم نر باشد هم ماده ؟ و محصول بدهد ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت گلابی تک پایه است و نیازی به نر و ماده ندارد.

 57. Avatar علی گفت:

  سلام مهندس دراستان گلستان باارتفاع ازسطح دریا۱۰۰۰مترگلابی اسپادانادوهکتارکاشتم البته بامشاوره خدمات کشاورزی .ولی گرده افشان نکاشتیم .امسال بعداز۵سال باردهی دارد ولی درختهایی که به درگزی ومشونزدیکندباردهی بهتری دارنداماردیفهایی که گرده افشان نداره باردهی ندارد چکارکنم؟تقریبا۵۰۰تادرخت گلابی و۵۰۰تاهلوباهم بافاصله ۴در۵کشت شدند.

 58. Avatar سعید مرادی گفت:

  سلام.من تعداد ۱۰۰ عدد گلابی اسپادانا دارم ،،از نوع پیوندی،، در مازندران و قبل کاشت اطلاعات زیادی درمورد خاک نداشتم خاک زمین در زمستان کمی ابگیر هست و در کل چسبنده ،در طی دوسالی که کاشتم از نظر رشد خوب بودند،،،در دونکته کمک میخواستم اولا هیچ اطلاعاتی از نوع سم و سمپاشی و کود و زمان انها برای گلابی ندارم..دوما برای خاک برای من ایا مشکلی میش خواهد امد البته دور زمین را کانال حفر کرده ام..ممنون میشم در این دو مورد من را راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در مورد کود دهی در زمستان از کود حیوانی استفاده کنید که باعث نرم شدن خاک هم میشوداما سن نهال باید به سه سال برسد بعد کود دهی شود
   در مورد سم پاشی هم نظر شخصی من این است که زمانی که احتیاج شد سم پاشی کنید نه بی دلیل

 59. Avatar غفاری گفت:

  سلام خسته نباشید من باغ گلابی تقریبا 50دساله دارم که میخام بخاطر اینکه باردهی شون کم شده و نوع نامرغوب هستن میخام یک متر بالاتر از سطح خاک قطع کرده و پیوند بزنم
  بنظرتون میشه یا نه کدوم نوع خوبه منطقه آذرشهر میباشد آبشم مقداری به شوری میزنه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به نظر من از نهال جوانتر استفاده کنید بهتر است .

 60. Avatar مصطفی گفت:

  سلام جهت استفاده ازهربان بصورت ۲۰۰گرم در آب که توضیح داده بودیدبایدمحلولپاشی کنم یادوردرخت بریزم،،ممنونم از زحمات شما

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   محلول پاشی در هربان جواب بهتری میدهد

 61. Avatar امیر گفت:

  سلام من چنتا درخت گلابی دارم ،همه چیشون عالیه ،کلی گلابی میده ولی گلابی ها کال میمونه حتی تا زمستان هم مزه سیب میده نمیدونم چیکارش باید کنم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آیا شما به درختان گلابی کود میدهید؟

 62. Avatar صادق گفت:

  سلام .یک درخت گلابی پیوندی باگلابی محلی (خوج) دارم که شبیه به گلاب های سفید چینی است و میخواهم تکثیر کنم .. اما هر چقدر قلمه میزنم ریشه نمیزند .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای تولید این نهال قلمه نزنید از پیوند استفاده کنید.یعنی از یک شاخه این درخت بر روی یک پایه پیوند بزنید.

 63. Avatar مصطفی طاهری گفت:

  سلام به نظر شما موقع چیدن گلابی چه موقع است اگر بخواهیم ان را بخوابانیم تا برسد و چقدر زمان میبرد تا گلابی های خوابیده شده برسد ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   چیدن گلابی و با هر میوه دیگری بسته به نوع فروش و یا استفاده آن دارد برای فروش در بازار در حالت تجاری مقداری میوه را خام میچینند تا در مدت زمان رسیدن به دست مصرف کننده میوه برسد .

 64. Avatar احمد گفت:

  سلام ریشه گلابی تا چه عمقی میرود و عمق مناصب خاک باید چقدر باشد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ریشه هر درختی به مانند تاج درخت در زمین است
   و اگر منظور شما این است که برای کاشت گلابی چقدر باید خاک نرم باشد تا اقدام به کاشت کنید 1.5 متر مقدار کافی است.

 65. Avatar جواد گفت:

  سلام.خداقوت.مطااب بسیار عالی و آموزنده بود.یه درخت گلابی دارم دوساله که میوه میده ولی متاسفانه میوه های کاملا نمی‌رسه وهم سفت وهم کال باشیرینی کم هست.نظر شما چیه؟باسپاس

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مشخص نکردید درخت گلابی شما چند ساله است و آیا تا بحال از کود استفاده کرده اید؟

 66. Avatar حسن گفت:

  سلام
  ما چند تا درخت سیب داریم آیا امکانش هست اون و با نهال گلابی پیوند بزنیم؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درختهای شما قبلا پیوند ندارد ؟اگر ندارد می توانید انجام دهید اما توصیه نمی شود.

 67. Avatar مریم گفت:

  سلام من میوه های گلابی رو قبل از مهرماه چیدم ودر سایه رسیده ولی به شدت تلخ شد چرا؟؟؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ممکنه مشکل گلابی های شما عدم توازن مواد معدنی باشد.

 68. Avatar مهدی گفت:

  سلام.من حدود ۱۵۰ درخت گلابی دارم که با مشکل پسیل (عسلک) رو به رو هستم و از سمومی چون استامی پراید و دیازینون استفاده کردم که اثر بخش نبوده برای درمان و جلوگیری با پسیل چه باید کرد؟؟اگه جامع راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   راهکار های از بین بردن آفت پسیل گلابی:

   هر نوع آفتی هم قابل مهار شدن و هم قابل از بین بردن می باشد و راه کار های مختلفی برای از بین بردن آن وجود دارد،و سعی باغداران باید بر این باشد که تا زمانی که آفت در مراحل ابتدایی می باشد آن را کنترل کنند تا از خسارت احتمالی جلوگیری کنند.

   امروزه سموم شیمیایی متنوعی به منظور جلوگیری از آفت پسیل پیشنهاد می شود اما باید به این نکته هم توجه داشت که سموم شیمیایی برای محیط زیست و گونه های جانوری مضر می باشد و استفاده از آن را معمولا برای آخرین مرحله قرار می دهند. و اما راهکار های کنترل آفت پسیل گلابی:

   1.رعایت فاصله مناسب بین درختان

   یکی از راهکار هایی که در انتقال و کنترل آفت پسیل گلابی موثر می باشد،رعایت فاصله مناسب بین نهال ها است این اقدام در کاهش جمعیت آفت ها موثر است البته ایجاد پوشش گیاهی نیز در کاش افزایش جمعیت آفت ها موثر می باشد.

   2.انتخاب نهال مقاوم

   همانطور که اشاره شد یکی از راهکار هایی که در خسارت ناشی از آفت موثر است انتخاب نژادی است که بیشترین مقاومت را نسبت به آفت داشته باشد. این توجه موجب می شود هزینه های کمتر و در مقابل سوددهی بیشتری حاصل شود.

   3.استفاده از سموم شیمیایی

   از آنجایی که سموم شیمیایی خطرات زیادی دارد این روش را به عنوان آخرین روش استفاده می کنند که استفاده از آن نیز باید با رعایت نکات مهم باشد مثلا حتما باید میزان سم استفاده شده متناسب با حجم تانکر باشد و از سموم مخصوص با آفت پسیل استفاده کرد تا تاثیرات بیشتری داشته باشد. اگر سمپاشی با روش های اصولی باشد نیاز به تکرار دفعات سمپاشی نیست و آفت با همان یکبار سمپاشی کنترل شده یا از بین خواهد رفت. بعد از سمپاشی به هیچ وجه نباید نسبت به آبیاری اقدام کرد زیرا سموم شسته شده و تاثیر مثبت خود را از دست خواهد داد.

 69. Avatar مهدی گفت:

  ایا گلابی در منطقه کرمان قابل کاشت است؟ منظورم حوالی شهر کرمان

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گلابی جزو سیاه ریشه ها است و نیاز سرمایی در زمستان دارد به مدت 30 روز اگر این نیاز تامین میشود شما می توانید گلابی بکارید

 70. Avatar سعید ایزدی گفت:

  سلام یک درخت گلابی شاه میوه دارم هر سال کلی شکوفه میکند ولی وقتی اندازه یک فندق میشود قهوه ای رنگ میشود و میرزد باید چکار کرد ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   من متوجه نشدم قهوه ای شدن باعث سرمازدگی است و یا آفت
   اگر مشکل سرمازدگی باشد باید درخت را در زمان سرمای بهاره گرم نگه دارد با هر روشی که میتوانید .

 71. Avatar علیرضا گفت:

  سلام من فقط یک درخت گلابی در باغچم کاشتم
  ایا حتما باید دوتا درخت باشه تا گرده افشانی بشه و ثمر بده
  ممنون از مطالب مفیدتون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت گلابی نیازی به جفت ندارد تنهایی میوه گلابی میدهد

 72. Avatar T.S گفت:

  سلام
  خسته‌ نباشید. یک نهال گلابی دو ساله را سال گذشته کاشتم و همان سال اول گل داد اما چون فقط یک نهال بود تبدیل به میوه نشد. امسال یک گلابی دیگر در نزدیکی آن کاشتم اما بنظر میرسد از دو نژاد متفاوت هستند. آیا با دو نژاد متفاوت امکان گرده‌افشانی و میوه‌دهی هست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت گلابی احتیاجی به دو درخت ندارد برای باردهی و به صورت تک پایه است .

 73. Avatar T.S گفت:

  سلام امکان گرده افشانی بین دو نژاد مختلف گلابی هست؟ مثلا نژاد سیف‌تبریزی و نطنز؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به صورت دستی می توانید گرده افشانی از یک درخت گلابی به یک درخت دیگر کنید ولی کلا درخت گلابی تک پایه است

 74. Avatar امیر گفت:

  سلام
  درخت گلابی تو حیاط داریم خیلی شکوفه هاش میریزه علتش چیه ؟
  و این که گلابی آبیاریش به چه صورت کلا ؟حتی الان که فروردین ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آبیاری درختها از زمانی که باران نمی بارد و هوا رو به گرمی میرود شروع میشود هر هفته 1 بار درخت باید سیر آب شود
   علت ریزش شکوفه ها هم یک مسئله طبیعی است درخت نمی تواند تمام شکوفه ها زا نگه دارد و اگر در زمان میوه دهی مقدار میوه کم باشد حتما درخت باید توسط کود های شیمیایی در سال بعد تقویت شود.

 75. Avatar ابراهیمی گفت:

  خیلی ممنون آقای انگورانی از راهنمایی های مفیدتون

 76. Avatar م کرمی گفت:

  سلام
  عرض ادب و احترام
  درخت گلابی من دوسالی هست که از اول بهارزرد هست بنظر علتش چه چیزی میتونه باشه البته اخیرا کود اهن دادم بهش منتهی هنوز دو هفته نگذشته

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس از درخت و محیط پیرامونش را برای شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

 77. Avatar داوری گفت:

  سلام جناب انگورانی،من یک قطعه باغ دارم حدود ۱۲ اصله درخت گلابی داره،با مشکل آفت عسلک وپسیل درگیر شدند که با صابون محلول گوگرد محلول شستشو دادم که بعضی از برگ های درختان سیاه شده وریخته ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر با صابون شستشو دادی و عسلک از بین رفته است سیاه شدن بعضی از برگها طبیعی است ولی نه به مقدار زیاد
   ولی مگران نباشید به زودی درختها مجددا درست میشوند.

 78. Avatar سهند گفت:

  سلام
  مدت دو سال است که در باغچه خانه یک نهال گلابی کاشته ام ولی رشد خیلی کمی داشته در حد چند تا برگ .
  هم آبیاری منظم بوده هم کود پوسیده ی حیوانی بهش دادم
  جدیدا چند تا برگ چروکیده جوانه زده
  لطفاً راهنمایی کنید دلیل رشد نکردنش چیه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نهالی که جوان است تا 3 سالگی تباید کود بدهید اصلا برای گیاه معکوس عمل میکند و باید آبیاری خیلی زیادی داشته باشید
   آیا خاک زیر نهالتان را چک کردید که سالم باشد؟

 79. Avatar مهدی گفت:

  سلام.بنده درخت گلابی گرفتم در شمال کاشتم همون سال اولی که کاشتم ۳ میوه درشت نرم داد امسال سال دوم نمیدونم چرا میوه نداده .حالا زود برای میوه دادن یا نه و چرا نداده میوه و چیکارش کنم چون جا ندارم برای درخت گلابی دیگه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت گلابی برای عملکرد بهتر احتیاج به سرمای زمستان دارد ولی درخت شما هم خیلی جوان است برای باردهی باید تا سال آینده صبر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.