آموزش باغبانی

روش کاشت خیار تلخ درون گلدان

خیار چنبر تلخ

خیار چنبر تلخ یا کدو تلخ، یکی از سبزیجات محبوب و دارای طعم تلخ است اما بسیار خوشمزه است و برای سلامتی بسیار مفید است، به خصوص اگر شما دیابت داشته باشید. این گیاه دارای بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است که اثرات درمانی آنرا افزایش می دهد.

خیار چنبر تلخ می تواند به راحتی در باغ یا تراس شما، حتی در گلدان رشد کند. شما فقط نیاز به استفاده از خاک مناسب و قرار دادن آن در یک محل دارید که مقدار زیادی آفتاب و هوای تازه دارد. بهترین بخش این است که این گیاه به توجه زیادی نیاز ندارد.

خیار چنبر تلخ

خیار چنبر تلخ

با کمی تلاش، شما می توانید یک خیار چنبر تلخ ارگانیک را از باغ خود برداشت می کنید و برای ماه­ها از آن لذت ببرید. قبل از کاشت بذر، باید محل و زمان مناسب را انتخاب کنید. خیار چنبر تلخ در خاک با مواد آلی غنی، شنی یا لومی با زهکشی خوب رشد می­کند و سطح pH آن در محدوده 5.8 تا 6.4 است.

بذرهای گیاه خود را در اواخر بعد از ظهر بکار ببرید تا بلافاصله با نور مستقیم خورشید برخورد نکند. این امر میزان تلفات را کاهش کاهش می دهد. کدو تلخ، آب و هوای گرم و یا داغ را ترجیح می­دهد، بنابراین مطمئن شوید که در محلی کاشته شود که برای رشد بهتر از خورشید لذت ببرد.

مراحل رشد خیار چنبر تلخ در یک گلدان:

ابتدا در این مقاله به وسایلی که برای رشد خیار چنبر تلخ مورد نیاز است می پردازیم و سپس به صورت مرحله به مرحله رشد خیار را توضیح می دهیم.

وسایل مورد نیاز:

ابزارهای مورد نیاز:

 • ابزارهای ضروری باغبانی
 • طناب
 • دستکش
خیار چنبر تلخ

وسائل مورد نیاز کاشت خیار

مرحله 1. خاک را آماده کنید

لازم است مقداری کمپوست ها مانند ورمی­ کمپوست را قبل از شروع کاشت، به خاک خود اضافه کنید تا محیط گیاهی بهتر را برای رشد گیاه خود داشته باشید. ترکیب خاک و ورمی کمپوست را در نسبت 1:1 مخلوط کنید.

آن را به خوبی بسابید تا خاک شل شود. هر سنگ و دیگر ذرات سخت را از خاک تهیه شده حذف کنید زیرا ممکن است بعدها موانعی ایجاد کند.

خیار چنبر تلخ

آماده سازی خاک

مرحله 2. استفاده از ظرف با اندازه مناسب و اطمینان از زهکشی مناسب

یک گلدان متوسط ​​را انتخاب کنید و سنگهای مسطح را روی سوراخ­های پایین قرار دهید. این امر باعث تخلیه درست آب می شود، در حالیکه خاک از بین نمی رود. کدو تلخ در خاک با زهکش خوب، ترقی می کند.

به یاد داشته باشید که گلدان شما باید دارای سوراخ هایی باشد تا زهکشی مناسب داشته باشید. این مساله برای جلوگیری از عفونتهای قارچی در ریشه گیاهان در مراحل بعدی رشد، مهم است.

خیار چنبر تلخ

آماده سازی گلدان

مرحله 3. گلدان را با خاک پر کنید

خاک تهیه شده و ترکیب کمپوست را در گلدان قرار دهید. به طور کامل آن را پر کنید، فقط 2.5 سانتیمتر را از بالا کنار بگذارید. اگر در هنگام پر کردن گلدانهای خود، مواد سختی در خاک پیدا کنید، آنها را حذف کنید.

خیار چنبر تلخ

پر کردن گلدان

مرحله 4. بذر کاشتن

دانه های هیبرید در برابر آفات و بیماری مقاوم هستند و یک گزینه خوب هستند. شما می توانید بذرها را به طور مستقیم در گلدان بگذارید یا آنها اجازه دهید در ابتدا در یک سینی جوانه زند.

یک سوراخ در خاک ایجاد کنید، یک یا دو دانه در سوراخ قرار دهید و سپس سوراخ را با خاک پر کنید. آب کمی به بذر بدهید تا حدی که فقط خاک نم دار شود.

خیار چنبر تلخ

کاشت بذر خیار

مرحله 5: آبیاری روزانه و رشد را بررسی کنید

آب برای گیاه کدو تلخ مانند دیگر گیاهان، مهم است. آبیاری بذر به وصورت روزانه صورت می گیرد. صبورانه صبر کنید تا گیاه طی یک هفته، جوانه زند. به زودی گیاه کوچک روز به روز شروع به رشد می کند، پیگیری رشد را دنبال کنید.

هنگامی که خاک رطوبت را از دست می دهد، گیاه را آبیاری کنید. آب را سخاوتمندانه و منظم، بدهید اما مراقب باشید که آب زیادی ندهید. خاک باید نمناک باشد اما نه خیس.

خیار چنبر تلخ

آبیاری گلدان

مرحله 6: گیاه جوان به حامی نیاز دارد (داربست)

به محض اینکه گیاه کوچکی حدود 5 تا 7.5 سانتیمتر رشد کرده است، وقت آن است که حامی برای خزش آن ایجاد کنید. این امر برای جلوگیری از تماس مستقیم برگ ها با خاک، مهم است.

تا این زمان، چند برگ ایجاد خواهد شد. در ابتدا شما می توانید یک چوب قوی استفاده کنیدو بعد از یک طناب که در آن گیاه به آن می چسبد و صعود می کند، استفاده کنید.

خیار چنبر تلخ

نهال خیار

مرحله 7. اجازه دهید گیاه در نور خورشید رشد کند

پس از آماده کردن حامی، شما باید دو کار را انجام دهید: شما باید به طور منظم گیاه را آبیاری کنید. شما می توانید هر روز صبح یا بعدازظهر اینکار را انجام دهید، اما به یاد داشته باشید که نباید آن را بیش از حد آب دهید.

خیار چنبر تلخ

خیار چنبر تلخ

برای مطالعه مقاله گلخانه خیار چگونه است می توانید از این لینک استفاده نمایید.

خیار چنبر تلخ

خیار چنبر تلخ

مرحله 8. اضافه کردن طناب برای پشتیبانی

همانطور که مو شروع به رشد بیشتر می کند، شما باید از یک طناب استفاده کنید تا بتواند صعود کند. در ضمن، شما متوجه می شوید که گل ها بر روی مو، شکوفا می شوند.

خیار چنبر تلخ

خیار چنبر تلخ

گیاه هر دو گل نر و ماده را دارد. در حالیکه گلهای نر در طی 1 تا 2 روز می­افتند، گلهای ماده تولید میوه می­کنند. گلهای ماده بیشتر در روزهای آینده شکوفا خواهند شد.

خیار چنبر تلخ

خیار چنبر تلخ

مرحله 9. برداشت میوه

پس از حدود سه ماه می توانید میوه ها را برداشت کنید. میوه های رسیده دارای رنگ سبز روشن هستند و انتهای برآمدگی گرد می شوند. طعم میوه تازه برداشت شده، عالی است.

خیار چنبر تلخ

خیار چنبر تلخ

نکات کاشت خیار چنبر تلخ:

 • اگر شما در آینده برای کاشت مجدد گلدان برنامه ریزی کنید، فقط می توانید برخی از میوه ها را نابود کنید. آنها زرد می شوند و به طور طبیعی شکسته می شوند. بذرها را از موقت بیرون بیاورید، آنها را تمیز کنید و آنها را در یک محل خشک ذخیره کنید.
 • در هر مرحله از دست زدن به دانه های خریداری شده خودداری کنید، زیرا آنها اغلب از نظر شیمیایی درمان می شوند.
 • اطمینان حاصل کنید که دست ها را بعدا بشوید.
 • اگر خیار چنبر تلخ را در یک باغ، آزاد و رها در حال رشد می گذارید به منظور کمک به درستی رشد، یک درخت یا حصار ایجاد کنید.
 • مقدار زیادی از کود ارگانیک ساخته شده از مخزن کمپوست خود را نگه دارید.
 • آبیاری بیش از حد، و همچنین استفاده بیش از حد از کود آلی، توصیه نمی شود.
 • مهمترین آفات یا بیماری ها به ندرت به خیار چنبر تلخ حمله می کنند، با این حال، فقط در مورد آن نگاه دقیق به آن داشته باشید.
 • اگر شما متوجه علائم آفات حمله به گیاه شوید، یک آفت کش تولید کنید و اسپری آن را بر روی شاخ و برگ.
 • برگ های خشک و پوسیدگی را از گیاه حذف کنید.
 • برای استفاده از خیار چنبر تلخ، قبل از پخت و پز آنها را در آب نمک خیس کنید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *