گیاهان

همه چیز درباره گیاه برگ قاشقی

گیاه برگ بشقابی در گلدان

برگ قاشقی متعلق به یک جنس شگفت انگیز از گیاهان گرمسیری بومی مکزیک، آمریکای جنوبی و دریای کارائیب است. با بیش از 1000 گونه شناخته شده، این گیاهان دلچسب دارای برگ های ضخیم و گوشتی هستند که به تحمل خشکی و قدرت آنها کمک می کند. اگر شانس زیادی در مورد گل‌دهی گیاهان آپارتمانی نداشته‌اید، از شاخ و برگ‌های زینتی برگ قاشقی قدردانی خواهید کرد.

برگ های آن می تواند بافت یا صاف به رنگ های قرمز، سبز، خاکستری یا بنفش باشد. رنگارنگ، مرمری، یا جامد؛ بزرگ، قلبی شکل یا کوچک. همه گیاهان برگ قاشقی کم نگهداری هستند، کند رشد می کنند و در تمام طول سال قابل کاشت هستند.

مراقبت از گیاه برگ قاشقی

گیاه برگ قاشقی یک انتخاب هوشمندانه برای علاقه مندان مبتدی به گیاهان آپارتمانی است. آنها نه تنها گیاهانی را می بخشند که برخی بی توجهی های خوش خیم را تحمل می کنند، بلکه تنوع چشمگیر رنگ ها و بافت های موجود در این گونه به این معنی است که می توانید مجموعه ای جالب از گیاهان را برای هر سبک و فضایی جمع آوری کنید، که همه آنها به مراقبت یکسان نیاز دارند.

برگ قاشقی را در گلدانی با سوراخ های زهکشی کافی، با استفاده از مخلوط گلدان ارکیده بکارید، سپس گیاه را در نور غیر مستقیم روشن قرار دهید. گیاهان برگ قاشقی به توجه کمی نیاز دارند. فقط باید زمانی که خاک خشک شد به آنها آبیاری کنید. غذای گیاهی یا کود به ندرت ضروری است.

نمایی نزدیک از برگ های گیاه برگ بشقابی

نمایی نزدیک از برگ های گیاه برگ بشقابی

نور و روشنایی

گیاهان برگ قاشقی برای حفظ رنگ شاخ و برگ پر جنب و جوش خود به نور متوسط ​​تا روشن نیاز دارند. نور صبحگاهی و نور فیلتر شده خوب است یا می توانید 12 تا 16 ساعت نور مصنوعی انجام دهید. نور ناکافی منجر به برگ های کمتر، ریزش برگ ها و رنگ های ضعیف می شود. از اشعه مستقیم خورشید باید اجتناب شود، زیرا می تواند برگ ها را بسوزاند.

خاک

بسیاری از گونه‌های گیاه برگ قاشقی به صورت اپی‌فیت رشد می‌کنند، به این معنی که در طبیعت، ممکن است در گوشه درخت مستقر شوند و ریشه‌های خود را به پوست کمی پوسیده بفرستند. کلید یک برگ قاشقی پر رونق، انتخاب ترکیبی از خاک است که این شرایط را تقلید کند – کلفت، شل و اسیدی. خاک گلدان ارکیده معمولاً خوب کار می کند، اما خاک گلدان معمولی نیز خوب است. همیشه می توانید آن را با یک مشت پیت ماس ​​یا ورمیکولیت روشن کنید.

گل و گیاه

آب

برگ قاشقی دارای برگ‌های آبدار است که نشان می‌دهد این گیاهان برای حفظ شادابی نیازی به آبیاری مکرر ندارند. بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. نگه داشتن برگ قاشقی در سمت خشک بهتر از اشباع آن است. خاک خیس می تواند منجر به پوسیدگی ریشه و مشکلات پشه قارچی شود.

دما و رطوبت

آنها را نمی توان در معرض دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد قرار داد. به عنوان گیاهان گرمسیری، گیاهان برگ قاشقی محیط گرم و بخار را ترجیح می دهند، به خصوص در ماه های تابستان که رشد آنها فعال ترین است. اگر گیاه شما در تابستان تعطیلات در فضای باز ندارد، آن را روی سینی سنگریزه و آب قرار دهید تا رطوبت محیط را افزایش دهید، یا روی یک مرطوب کننده در مقیاس کوچک سرمایه گذاری کنید تا در نزدیکی آن قرار دهید.

کود

تغییر رنگ یا افتادن برگ ها معمولاً نشانه نور ناکافی یا آبیاری زیاد است، نه تغذیه نامناسب. برگ قاشقی به عنوان یک اپی‌فیت با رشد آهسته، می‌تواند تمام عمر خود را بدون کود تکمیلی ادامه دهد و آنچه را که نیاز دارد از محیط کاشت خود دریافت کند.

گیاه برگ بشقابی رنگارنگی

گیاه برگ بشقابی رنگارنگی

انواع برگ قاشقی

صدها گونه مختلف از گیاهان برگ قاشقی وجود دارد که بسیاری از آنها گیاهان آپارتمانی استثنایی را می سازند. برخی از محبوب ترین واریته ها عبارتند از:

  • Peperomia verticillata ‘Belly Button’ گونه ای چشم نواز با فرم فشرده و برگ های ریز که تا حدودی یادآور گیاه اشک بچه است.
  • Peperomia metallica var کلمبیا: گیاهی خیره کننده و سه رنگ با شاخ و برگ های برنز، نقره ای و قرمز
  • برگ قاشقی نیتیدا (برگ قاشقی کوپید): گونه‌ای ایده‌آل برای سبدهای آویزان، با برگ‌های قلبی شکل که لبه‌های خامه‌ای دارند.
  • perciliata: گونه ای دنباله دار که عادت رشدی محکمی دارد و شاخ و برگ های بیضی شکل و ساقه های قرمز تولید می کند.
  • Peperomia caperata ‘Suzanne’ گیاهی منحصر به فرد با شاخ و برگ های عمیق و لهجه های نقره ای

هرس گیاه برگ بشقابی

گیاهان برگ قاشقی را در اوایل بهار به آرامی هرس کنید تا رشد ساق پاچه و پراکنده اصلاح شود. به عقب کشیدن ساقه ها با تشویق بیشتر به انشعاب، به حداکثر رساندن ظاهر سرسبز گیاه کمک می کند. انتهای هر ساقه و اولین دسته از برگ ها را بردارید. می توانید آنها را با انگشتان خود بگیرید یا با هرس دستی جدا کنید.

تکثیر گیاهان برگ قاشقی

گیاه برگ قاشقی را می توان در هر زمانی تکثیر کرد، اگرچه فصل بهار زمانی است که رشد آن فعال تر است و احتمالا بهترین زمان است. اگر از قبل قصد دارید گیاهان خود را در بهار هرس کنید، می توانید رشد ساقه اضافی ساقه را بردارید و به راحتی از قلمه آن ساقه تکثیر کنید. در اینجا چگونه است:

  • ابتدا به تکه های هرس یا قیچی استریل، یک گلدان کوچک، خاک گلدان یا مخلوط ارکیده، بسته بندی پلاستیکی و مکانی با نور روشن نیاز دارید.
  • یک برگ شامل حداقل یک اینچ از ساقه آن را از گیاه مادر جدا کنید.
  • قلمه را در یک ظرف کوچک پر از خاک گلدان قرار دهید و انتهای آن را برش دهید. آن را در یک نقطه روشن با نور غیر مستقیم زیاد قرار دهید. با پوشش پلاستیکی بپوشانید تا یک محیط گلخانه ای کوچک ایجاد کنید تا به حفظ رطوبت کمک کند.
  • به طور مداوم آبیاری کنید و هرگز اجازه ندهید خاک خشک شود. ریشه ها در عرض چند هفته تشکیل می شوند. سپس، می توانید قلمه خود را به محض اینکه قلمه اصلی خود را بزرگتر کرد، به یک ظرف بزرگتر پیوند بزنید.
peperomia obtusifolia

peperomia obtusifolia

نحوه رشد برگ قاشقی از بذر

برای رشد برگ قاشقی از بذر، به یک مخلوط اولیه بذر بدون خاک، آب کافی و یک نقطه آفتابی گرم و روشن برای جوانه زدن بذرهای برگ قاشقی نیاز دارید. خاک را تا زمان جوانه زدن به طور مداوم مرطوب نگه دارید. ممکن است 15 تا 30 روز طول بکشد تا نهال ها ظاهر شوند. نهال های جوان را در ظرفی با pH خاک 6.0 تا 6.5 پیوند دهید (مخلوط ارکیده خوب عمل می کند). گیاه را در مکانی روشن با آفتاب غیر مستقیم قرار دهید. با رشد گیاه از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

گلدان مجدد گیاهان برگ قاشقی

گیاهان برگ قاشقی می توانند سال ها در یک ظرف نسبتا کوچک زندگی کنند. آنها از وجود تا حدودی ریشه دار لذت می برند، و این، همراه با سرعت رشد آهسته آنها، به این معنی است که می توانید آنها را تا زمانی که ریشه هایی را که از سوراخ های زهکشی خارج می شوند، رها کنید. اگر نهال خود را از یک ظرف کوچک 2 اینچی جابجا می کنید، آن را به ظرفی ارتقا دهید که 2 اینچ عمیق تر و در لبه آن پهن تر است. از مخلوط گلدانی اسیدی یا پوست ارکیده استفاده کنید.

کشت کانتینری محبوب ترین روش برای رشد گیاهان برگ قاشقی است. ظرفی را انتخاب کنید که دارای هوادهی عالی باشد تا سیستم ریشه ای سالم را تقویت کند. گلدان ارکیده با دهانه های بزرگ مناسب است، به شرطی که از پوست درخت ارکیده استفاده کنید که از سوراخ های زهکشی خارج نشود. گلدان های تراکوتا همچنین ظروف بسیار خوبی برای برگ قاشقی هستند زیرا طبیعت متخلخل آنها از مرطوب شدن بیش از حد خاک در صورت آبیاری اشتباهی جلوگیری می کند.

زمستان گذرانی

اگر دماهای انجماد داشته باشید، برگ قاشقی در فضای باز به ماش تبدیل می شود. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که در نقشه منطقه سختی کمتر از 10 است، گیاه برگ قاشقی خود را به داخل بیاورید. در فصل زمستان می توانید میزان آب دریافتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. برخی در ماه های زمستان اصلا به این گیاه آبیاری نمی کنند

چگونه برگ قاشقی را شکوفا کنیم

برگ قاشقی زمانی که به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می شود به ندرت گل می دهد، اما گاهی اوقات گل می دهد. شکوفه های بدون عطر آنها به صورت خوشه های دوکی به رنگ قهوه ای و سبز مایل به سفید ظاهر می شود. آنها شبیه گل نیستند. حتی ممکن است فکر کنید که آنها شاخه هایی هستند که ظاهر گیاه را از بین می برند. می‌توانید آن‌ها را در پایه شاخه برش دهید یا بگذارید وقتی گل به طور طبیعی پژمرده شد، بیفتند. زمان شکوفه‌دهی طبیعی آن تابستان است، اما اگر نور و دمای داخل خانه شبیه تابستان باشد، می‌تواند در هر زمانی در داخل خانه شکوفا شود.

گیاه برگ بشقابی در گلخانه

گیاه برگ بشقابی در گلخانه

آفات رایج

گیاهان برگ قاشقی در معرض آفات رایجی هستند که می توانند اکثر گیاهان آپارتمانی را تحت تأثیر قرار دهند: شپشک آرد آلود، کنه عنکبوتی و مگس سفید. صابون حشره کش ساده ترین درمان برای این آفات است.

مشکلات رایج با برگ قاشقی

برگ قاشقی گیاهی کم نگهداری است که به آب زیادی نیاز ندارد. هنگامی که یک مکان روشن اما نه مستقیم خورشید را شناسایی کردید – و به یاد می آورید که هر چند وقت یکبار خاک را بررسی کنید – این رشد کند معمولاً شلوغ نیست. با این حال، در اینجا نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد گیاه شما ممکن است به مراقبت بیشتری نیاز داشته باشد.

تغییر رنگ و افتادگی برگها

پوسیدگی ریشه بیماری است که در اثر آبیاری بیش از حد گیاه شما ایجاد می شود. همچنین ممکن است متوجه بوی پوسیده شوید. ساقه های موش اغلب نشانه عفونت قارچی هستند. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه یا بیماری قارچی، قبل از آبیاری مطمئن شوید که خاک گیاه در اثر لمس کاملاً خشک باشد.

اگر به اندازه کافی سریع آن را بگیرید، می توانید این گیاه را بدون بیرون ریختن آن درمان کنید. گلدان خود را در محلول سفید کننده رقیق استریل کنید. شما به خاک تازه و با زهکشی خوب نیاز دارید. گیاه آلوده را از گلدان بیرون بیاورید و ریشه های پوسیده، سیاه یا قهوه ای تیره و موز را جدا کنید. ریشه های سالم باقی مانده را بشویید. گیاه را بخوابانید و چند ساعت اجازه دهید ریشه ها خشک شوند. سپس آن را در گلدان تمیز با خاک تازه بکارید.

پیچ خوردگی یا زرد شدن برگ ها

در بیشتر موارد، زمانی که برگ‌های برگ قاشقی زرد می‌شوند یا شروع به پیچ خوردن می‌کنند، به این معنی است که آب بیش از حد دریافت می‌کند. برگ های زرد شده را بردارید. برای بهبود زهکشی می توانید گیاه را از گلدان خارج کرده و مقداری سنگ به لایه زیرین گلدان اضافه کنید. این کار از نشستن ته ریشه ها در آب ایستاده جلوگیری می کند.

گیاه برگ بشقابی روی تنه درخت

گیاه برگ بشقابی روی تنه درخت

برگ های تغییر شکل یافته

لکه حلقه ای توسط ویروس موزاییک خیار ایجاد می شود و با مشاهده برگ های تغییر شکل یافته تشخیص داده می شود. اغلب علت آبیاری بیش از حد گیاه است. برگ های تغییر شکل یافته را بردارید و گیاه باید سالم رشد کند. برای جلوگیری از عود مجدد این بیماری، مطمئن شوید که گیاه را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد.

پژمرده شدن

اگر متوجه شدید که گیاه شما در حال پژمرده شدن است، احتمالا هوای کافی به ریشه هایش نمی رسد. گیاه را دوباره بکارید و از شن بیشتری در خاک گلدان استفاده کنید.

خاک کپک زده

آبیاری بیش از حد باعث رشد کپک های سفید رنگ در سطح خاک می شود. برای جلوگیری از این حالت فقط زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد. برای رفع آن، لایه بالایی خاک را بردارید و آن را جایگزین کنید. یا اگر به نظر می رسد کپک عمیق می شود، گلدان را بشویید و خاک را کاملا با مخلوط استریل جایگزین کنید.

قطره برگ

اگر برگ قاشقی شما در حال از دست دادن برگ‌های خود است و به گیاه بیش از حد آبیاری نمی‌کنید، سعی کنید آن را به نقطه‌ای با نور روشن‌تر منتقل کنید. آن را در معرض آفتاب قرار ندهید، اما می توانید گیاه را نزدیک پنجره با نور مستقیم جابجا کنید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *