گیاهان

با گل پنبه آشنا شویم

گل پنبه

گل پنبه از جمله الیاف طبیعی که بیشترین کاربرد را در نساجی دارد. روش کاشت پنبه از طریق بذر و دانه می‌باشد. ارتفاع این گیاه بین نیم متر تا 2 متر می باشد. از جمله گیاهان گرمسیری بشمار می رود. خواص دارویی و درمانی نیز دارد.

گل پنبه

گل پنبه

پنبه در واقع نوعی الیاف طبیعی است که از گیاهان به دست می آید. پنبه از الیافی نرم پف دار که شبیه پشمک است تشکیل شده است. پنبه در زبان فارسی شرقی پخته و در زبان عربی قُطُن یا کاتن نامیده می‌شود. الیاف پنبه از گیاه پنبه به دست می آید. در واقع گیاه پنبه یکی از عجایب جهان خلقت در زمینه کشت و کشاورزی است که از آن استفاده های گوناگونی می شود.

گل پنبه

گل پنبه

تاریخچه پنبه:

بنا به اسناد و مدارک موجود تاریخچه گل پنبه در ایران به دوره زمامداری هخامنشیان می رسد. بنا به مدارک موجود در دوره اسلامی ایران نیز پنبه مورد کشت قرار می گرفته است. حتی در قرون سیزدهم و چهاردهم مارکوپولو جهان گرد معروف به محصولات موجود در ایران من‌جمله پنبه اشاره نموده است.

جهانگرد دیگری به نام ژان شاردن کی طی قرون 11 تا 17 میلادی در زمان صفویه از ایران بازدید نموده است وجود کشتزارهای عظیم پنبه را متذکر شده است. کمپانی هند شرقی در قرن 19 میلادی ارسال پنبه از ایران به هند را در دستور کار داده بود و این محصول را در کنار سایر کالاها به هند ارسال می نمود.

گل پنبه

گل پنبه

مشخصات گیاه پنبه و چگونگی کاشت آن:

گل پنبه از جمله گیاهان گلدار دو لپه‌ای به حساب می آید. گیاهی چندساله و از ازتیره پنیرک است که به صورت یک گیاه یک ساله در زارعت مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه این گیاه به طور عمودی در خاک فرو می رود. طولی ریشه این گیاه در حدود 35 تا 125 سانتی متر می باشد.

برگ های پنبه با توجه به نژاد آن متفاوت است. بریدگی‌های پنبه بین 3 تا 7 عدد می باشد که در بیشتر واریته ها به مجموع پنج عدد می رسد. تارهای پنبه بین پانزده تا بیست روز پس از باز نمودن گل‌هایش الیاف آن کلفت می شود. گل پنبه از نوع کامل می باشد یعنی دارای دو قسمت نرینه و ماده است. ارتفاع این گیاه نیم متر تا دو متر می باشد.

گل پنبه

گل پنبه

کاشت پنبه:

گل پنبه از طریق بذر و دانه رشد می‌کند. برای کاشت پنبه شما می توایند دانه را مستقیماً در زمین بکارید و یا با استفاده از نشاء آن را در زمین مد نظر بکارید. قبل از کاشت دانه پنبه توجه داشته باشید که خاک دانه پنبه باید گرم باشد در مناطق سرمایی برای کاشت پنبه شما می‌توانید یک ماه قبل از کشت پنبه را در خانه نشاء کنید و در عمق 1 سانتی خاک بکارید. دمای مناسب برای رشد پنبه 18 تا 22 درجه سانتیگراد می‌باشد. گیاه پنبه را به فاصله سی الی چهل سانتی از یکدیگر بکارید.

برای خرید بذر پنبه کلیک کنید.

گل پنبه

گل پنبه

خواص گل پنبه:

 • به راحتی لکه گیری و شسته می شود، و در برابر هر گونه پوسیدگی مقاوم است.
 • وزن کمی دارد، قدرت جذب بالایی دارد و رنگی پذیر نیز هست.
 • دانه پنبه باعث ازدیاد شیر و همچنین درمان انزال زودرس می شود.
 • برای زخم‌های چرک شده می‌توانید از پنبه سوخته استفاده کنید.
 • شربت شکوفه پنبه برای درمان و بهبود حافظه موثر است.
گل پنبه

گل پنبه

کاربرد پنبه:

بیشترین کاربرد گل پنبه در نساجی است. از پنبه برای تولید لباسهای نخی ، چادر، پیراهن و … استفاده می‌شود. علاوه بر این پنبه خاصیت دارویی و درمانی نیز دارد.

گل پنبه

گل پنبه

سوالات متداول گل پنبه:

 1. گل های پنبه ای چه مدت دوام می آورند؟

  گیاه پنبه حدود نیمی از فصل رشد به تولید گل ادامه می دهد. آخرین گل تولیدی حدود سه تا چهار ماه پس از کاشت باز می شود. گل های پنبه ای فقط 24 ساعت باز می مانند.

 2. گل پنبه چه بویی دارد؟

  گل پنبه از سلولز تشکیل شده است و قرن ها برای تهیه منسوجات نرم از آن استفاده می شود. رایحه ای جوان، صورتی، دخترانه، میوه ای، شیرین و زیبا. خیلی منحصر به فرد نیست و کاملاً اساسی است.

 3. پنبه چند بار شکوفا می شود؟

  شکوفه پس از روز اول گرده افشانی نمی کند. گلبرگ های کرمی یا سفید گل پس از 24 ساعت به رنگ صورتی در می آیند و در طی یک هفته با رشد تخمک های بارور شده تخمدان می ریزند. در بیشتر کمربندهای پنبه ای، دوره شکوفایی موثر از اواخر خرداد یا اوایل مرداد اتفاق می افتد.

 4. آیا گل های پنبه می میرند؟

  نگران نباشید، گیاه پنبه شما نمی میرد! در عوض، با شروع شکل گیری غلاف، یک تحول اساسی را تجربه می کند. اگر یک روز مخصوصاً باد را دارید یا در آب و هوای خشک تری رشد می کنید، با بلوغ همگام بخش عمده ای از مزرعه خود، می توانید مزرعه خود را کاملاً پر از شکوفه مرده ببینید.

 5. بعد از بلوغ گیاه پنبه چه اتفاقی می افتد؟

  بعد از بلوغ، غلاف ها باز شده و بذرهای پوشیده از الیاف پنبه دیده می شود. از بین گلدان های پنبه ای، پنبه با دست چیده می شود. سپس الیاف با شانه زدن از دانه ها جدا شدند. به این فرآیند پنبه زنی می گویند.

 6. پنبه در چند ماه رشد می کند؟

  برداشت پنبه در تیر آغاز می شود و ممکن است در آبان ادامه داشته باشد و برای مدت زمان حدود 6 هفته آماده برداشت خواهد بود.

 7. چگونه گل های پنبه ای را تمیز می کنید؟

  گل های خود را هفتگی گردگیری کنید. با حرکت سبک عقب و جلو بر روی مناطقی که معمولاً گرد و غبار جمع می شود حرکت کنید. از اسپری تمیز کننده گل ابریشم استفاده کنید. گل ها را کمی غبار بزنید. گل ها را در یک کیسه نمک تکان دهید. مخلوطی از سرکه و آب را اسپری کنید. از آب و صابون استفاده کنید.

 8. چگونه از گل های پنبه ای مراقبت می کنید؟

  در زیر نور آفتاب قرار داده و مرطوب نگه دارید و در صورت لزوم آب به آن اضافه کنید تا قسمت بالایی خاک خیلی خشک نشود. باید 7-10 روز جوانه ها را ببینید. وقتی جوانه ها جوانه زدند، می توانید هر هفته به عنوان بخشی از مراقبت از گیاه پنبه، گیاهان را کاملا آبیاری کنید.

 9. سه کاربرد پنبه چیست؟

  پارچه های بافته شده از پنبه برای ساخت انواع پارچه های بافته شده از جمله بوم، جین، داماس، فلانل و … استفاده می شود. تن پوش،ملافه و حوله، زیر شلواری، دکور خانه، روغن پنبه دانه و …

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “با گل پنبه آشنا شویم

 1. Avatar بهنام گفت:

  جالب بود متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *