گیاهان

شرایط نگهداری درخت سیب

درخت سیب

سیب یکی از خوشمزه ترین میوه هایی است که کاشت آن در ایران هم مرسوم است، در اکثر مناطقی که آب و هوای خنک داشته و دارند، سیب غذای بسیار مهمی است. یکی از ویژگی های سیب آن است که می توان آن را مثل مرکبات مدتی انبار کرد بدون این که خاصیت هایش را از بین برود.

تاکنون بیشتر از 7500 نوع سیب شناخته شده است، این انواع، در مناطق نیمه حاره، معتدل، فراشمالگانی دیده می شود، درختان سیب نمی توانند در آب و هوای گرم گلدهی داشته باشند. از معروف ترین انواع سیب می توان واریته های سیب طلایی، سیب مکنیتاش، سیب سرخ، سیب امپراطور و… را نام برد. درخت سیب کوتاه است، و شاخه هایش بدون تیغ و با برگ های ساده، با لبه دالبر، راس تیز و کوتاه و شکل تخم مرغی می باشند. کاسه گل آن کرک دار و گلبرگ هایش بیضی شکل اند.

درخت سیب

درخت سیب

خاک مناسب درخت سیب:

سیب در انواع مختلف خاک ها به خوبی رشد می کنند ولی خاک هایی که بافت سبک و متوسط دارند برای رشد این درخت مناسب ترند. فاصله مطلوب برای کات درختان سیب بسته به شرایط محیطی متفاوت است، اما در صورتی که باغبان بخواهد باغ را با آبیاری قطره ای اداره کند، تعداد درختان می تواند از 120 اصله درخت تا 1500 اصله درخت در هکتار متفاوت باشد.

آبیاری درخت سیب:

برای رشد سیب 600 تا 1000 میلی متر بارندگی در طول سال کافی است، با توجه به تراکم و چیدمان درختان سیب میزان  آبیاری آن ها به شکل سالانه با یکدیگر متفاوت است (بین 6.2 تا 26 متر مرکب برای هر درخت). مقدار روزانه مصرف آب برای هر درخت حداکثر 25 تا 200 لیتر در روز است. دوره رشد درخت سیب (بین 170 تا 210 روز) از نظر آبیاری شامل چهار مرحله ی گل دهی، تشکیل، ایجاد جوانه های گل و مرحله رسیدن میوه است.

درخت سیب

درخت سیب

آب و هوای مناسب درخت سیب:

سیب درختی میوه ای همیشه سبز نیست و خزان دار است. این درخت در اقالیم سرد معتدل در دو نیمکره جنوبی و شمالی رشد می کند اما امروزه با اصلاحات ژنتیکی این درخت در تمام مناطق 5 قاره رشد می کند. درجات زیر صفر و طول مدت سرما، بسته به نوع و رقم سیب می تواند به گل ها و جوانه های آن آسیب بزند.

درخت سیب

درخت سیب

هرس درخت سیب:

در هرس سیب باید این نکته را در نظر داشت که شاخه های جوانی که چند سال عمر کرده اند و باردار شده اند، شاخه پیر محسوب می شوند و باید هرس شوند تا شاخه های جوان دیگری جانشین آن ها شوند. نهال های جوان در سال اول سربرداری می شوند (وجود حداقل چهار جوانه در زیر محل بریده شده ضروری است). اگر هرس در زمان درست خود انجام نشود شاخه های جوان و بارده زود پیر می گردند  و این امر باعث تولید میوه های ریز و نامرغوب می گردد. اما اگر هرس به موقع و درست انجام شود می تواند از پیری زودرس درخت جلوگیری کند.

چگونه یک درخت را هرس کنیم

برای خرید انواع بذر درخت کلیک کنید.

درخت سیب

درخت سیب

کود دهی درخت سیب:

کود های ازته برای درختان سیب ضروری هستند زیرا مصرف ازت خاک توسط این درختان بالاست. کود های شیمیایی را نمی بایست در زمان کاشت در چاله ریخته شوند زیرا باعث سوختن و از بین رفتن ریشه می شوند.

درخت سیب

درخت سیب

کم کردن بار درخت سیب:

استعداد درختان سیب در باردهی هر دو سال یک بار شکوفا می شود، برای این که انبوه میوه در یک سال سبب کاهش گلدهی در سال بعد خواهد شد.

درخت سیب

درخت سیب

ازدیاد و تکثیر درخت سیب:

متداول ترین روش تکثیر و پرورش سیب، کاشت بذر و انجام پیوند است. پایه های رویشی  با خوابانیدن تکثیر می شوند و بعدا در محل خزانه گیری پیوند می گردند. پیوند شکمی فراگیر ترین پیوند در خزانه است. اکثرا پایه ها حاوی بذر سیب و پایه های پاکوتاه مالینگ مرتون و مالینگ هستند.

درخت سیب

درخت سیب

آفات و بیماری های درخت سیب:

کرم سیب، لیسه سیب، کرم سفید ریشه، سوسک شاخه بلند رزاسه، سرخرطومی سیب و شته مویی سیب از جمله آفات سیب هستند که برای مقابله با آن ها می توان از سموم شیمیایی استفاده کرد. سفیدک سطحی سیب، لکه سیاه سیب، شانکر سیتوسبورایی سیب از بیماری های شایع درخت سیب هستند که با مراقبت، هرس و کود دهی به موقع می توان از آن ها پیشگیری نمود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

5 دیدگاه درباره مقاله “شرایط نگهداری درخت سیب

 1. Avatar محسن گفت:

  مطالب جالبی رو در سایت شما دیدم. ممنون بابت به اشتراک گذاشتن. همونطور که گفته بودید انتخاب نهال خوب مهم‌ترین عامل بازگشت سریع سرمایه است.

 2. Avatar محدثه اکبری گفت:

  من یک سوالی داشتم. واقعا بعد نوشتن این مقالات خودتون هم یک دور بازخوانی میکنید ؟ آخه این مطالب پر از اشکالات نگارشی و محتوایی هستند. من خودم و دوستانم که درس کشاورزی خوندیم و محتوای کشاورزی هم تولید میکنیم ولی این مطالب رو اصلا مناسب همچین سایتی نمیدونیم .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با تشکر از شما
   مطالب توسط نویسنده های مختلف تولید میشوند
   و ممکن است بعضی از مطالب مشکل داشته باشد
   مرسی که راهنمایی کردید
   اگر مشکلی در مقال ها میبینید اصلاح بفرمایید و به آدرس info@poponik.com ازسال بفرمایید تا با نام خود شما اصلاحیه بخورد

 3. Avatar Hovida گفت:

  سلام وقت بخیر من خارج از ایران زندگی می کنم بدز سیب در گلدان کاشتم و جوانه زده حدود 10 سانت قد میکشه ولی متاسفانه شروع میکنه به خشک شدن و از بین میره خیلی سرچ کردم ولی علت پیدا نکردم مرسی راهنمایی کنید لطفا بهم ایمیا بزنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت سیب از بذر چندین سال زمان میبرد تا میوه دهد بیشتر مناسب بن سای شدن است.
   شما باید بگویید که این نهال جوان را کجا نگهداری میکنید آیا نور خورشید کافی به آن میرسد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.