آموزش باغبانی

چگونه از گیاه آلوئه ورا مراقبت کنیم

مراقبت ار آلوئه ورا

گیاهان آلوئه ورا بومی مناطق گرمسیری هستند، اما آنها گیاه خانگی عمومی در انواع مختلف آب و هوا هم می باشند. هنگامی که شما اصول اولیه را بدانید، مراقبت ار آلوئه ورا ساده می شود.

با کمی تلاش، می توانید گیاه آلوئه ورا خود را برای سالها سالم و زنده نگهدارید. برای نگه داشتن گیاه آلوئه ورا سبز و سالم، آن را در یک نقطه آفتابی مانند کنار پنجره آشپزخانه قرار دهید.

آب آن را هنگامی که خاک به ارتفاع 5.1 سانتی متر خشک هست به گیاه دهید و یا حدود یک بار در هفته، اینکار را بکنید. آب را به آهستگی بدهید و تا رمانی که آب از سوراخ های ته گلدان خارج شود، اینکار را ادامه بدهید.

در فصل بهار و تابستان، میزان کود گیاه آلوئه ورا به نسبت 15-30-15 (ازت-فسفر-پتاسیم) است که در نسبت 5 قسمت آب به 1 قسمت کود رقیق شده است. برای راهنمایی های بیشتر در مورد مراقبت ار آلوئه ورا، و اینکه چگونه با آفات کوچک مقابله کنید، مطالب زیر را بخوانید!

قسمت اول: ارائه مراقبت های اولیه

در قسمت اول این مقاله به ارائه نکاتی درباره مراقبت های اولیه از گیاه آلوئه ورا می پردازیم.

1- آلوئه ورا را در یک نقطه آفتابی قرار دهید.

یک پنجره رو به آفتاب در آشپزخانه یا یک مکان آفتابی دیگر، در خانه شما مناسب برای گیاه آلوئه ورا است. آلوئه ورا همچنین در مناطقی که نور خورشید غیر مستقیم دارند، خوب رشد می­کند.

آلوورا در سایه کامل رشد نخواهد کرد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که حداقل در اتاقی قرار بگیرد که نور خورشید در آنجا قرار دارد. شما می توانید در ماه های تابستان گیاه را به بیرون از منزل ببرید تا زمانی که شانس بروز سرما وجود ندارد.

گیاهان آلوورا از 95 درصد آب تشکیل شده و حتی یک یخ زدگی ملایم هم آن را فریز می­کند و به شکل خمیری درمیاورد. اگر شما در یک منطقه گرمسیری زندگی می کنید و آنرا در بیرون خانه کاشتید، یک مکان را انتخاب کنید که خورشید غیر مستقیم به آن بتابد (شش تا هشت ساعت در روز).

مراقبت ار آلوئه ورا

آلوئه ورا

2- آب را به طور عمیق، اما به آرامی دهید

آنها به آب زیادی نیاز ندارند. صبر کنید تا خاک حداقل 5 سانتیمتر در زیر سطحش خشک شود. سپس آب را به آرامی و عمیق بدهید تا زمانی که از طریق سوراخ های زهکشی قابل مشاهده باشد.

آب دوباره به گیاه ندهید تا زمانی که خاک یک بار دیگر حداقل 5 سانتیمتر در زیر سطح خشک شود. در بیشتر محیط ها از ماه آوریل تا اکتبر، به طور مرتب به آب نیاز دارد. اینکار معادل آبیاری یک بار در هفته و دو بار در ماه در زمستان است.

اگر بخواهید آلوئه ورا در گلدان بزرگتر بکارید، دو یا سه روز قبل از آبیاری صبر کنید. اینکار به ریشه ها زمان میدهد تا قبل از مصرف آب در خاک جدید، خود را تنظیم کند. هنگامی که آلوئه ورا بیش از حد آب می­گیرد، ریشه ها شروع به پوسیدگی می کنند و در نهایت گیاه می میرد.

بهتر است چند روز بیشتر منتظر بمانید اگر شما اطمینان از زمان آبیاری ندارید. اگر شما واقعا گیاه آلوئه ورا را دوست دارید، از آب باران استفاده کنید. هنگامی که باران می آید، آلوئه ورا پر آب می شود، و هنگامی که باران نباشد آلوئه ورا بدون آن می شود.

اینکار محیط طبیعی آلوئه ورا را تکرار می کند. با این وجود، این کار در خلال خشکسالی جواب نخواهد داد. به یاد داشته باشید که آب بیش از حد آب ممکن است منجر به پوسیدگی و قارچ ریشه شود، بنابراین مهم است از اینکار جلوگیری شود.

مراقبت ار آلوئه ورا

آلوئه ورا

3- آلوئه ورا را در طول فصل رشد، کود بدهید.

از آوریل تا سپتامبر، آلوئه ورا رشد خواهد کرد. شما می توانید در طول این ماه ها، دو بار در ماه آنرا مقداری کود دهید. یک مقدار رقیق کود 15-30-15 را با مخلوط کردن آن با آب، یک قسمت از کود و 5 قسمت آب به گیاه بدهید.

کود را در روزهایی که آب می دهید استفاده کنید. در طول زمستان از کود استفاده کنید زیرا گیاه قادر به استفاده از کود نیست زیرا آن به طور فعال رشد نمی کند.

4- به حشرات توجه داشته باشید

چند آفات وجود دارد که از این گیاه تغذیه می کنند مانند شپشکها. این شپشک مسطح و قهوه ای یا قهوهای مایل به زرد هستند و دوست دارند شیره گیاه را بمکند. برای جلوگیری از آن، از آفت کش طبیعی و غیر سمی، استفاده کنید.

برای مطالعه مقاله روش کاشت آلوئه ورا می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مراقبت ار آلوئه ورا

حشره

قسمت دوم: کاشتن در گلدان بزرگتر

در قسمت دوم این مقاله به چگونگی کاشتن آلوئه ورا در گلدان بزرگتر می پردازیم.

1- نگاهی به گلدانی که گیاه در آن است بی اندازد

گیاهان آلوئه ورا اغلب در هنگام خرید، درون گلدانهای پلاستیکی کوچک و شل قرار دارند. برای کمک به ماندن آلوئه ورا، برای سالها، ایده خوب این است که آن را در یک گلدان بزرگتر جایی که فضای بیشتری دارد، انتقال دهید. اگر آلوئه ورا در حال حاضر در گلدان بزرگ و خشتی قوی با سوراخ در پایین، قرار دارد، لزوما نیازی به انتقال به گلدان دیگر نیست.

مراقبت ار آلوئه ورا

آلوئه ورا

2- کمپوست گلدانی برای کاکتوس، بگیرید

آلوورا، مانند دیگر کاکتوسها، ترجیح می دهد در خاک خشک و شنی باشد و آنها خاک مرطوب و غنی از آب باشد را دوست ندارند.

انبار باغ خود را برای یک میکس (کمپوست) که مخصوصا برای گیاهان کاکتوسی یا شاداب ساخته شده، بررسی کنید، گیاهانی که آب خود را ذخیره می کنند و ریشه هایشان را ترجیح می دهند در جای خشک باشد.

اگر شما در مناطق رویشی 10 تا 11 زندگی می کنید، جایی که هیچ فرصتی برای انجماد وجود ندارد، می توانید آلوئه ورا را بیرون از خانه به عنوان یک گیاه باغی به جای یک گیاه خانگی، رشد دهید.

یک سوم ماسه، یک سوم کمپوست و یک سوم خاک به عنوان محیط کاشت خود استفاده کنید.

مراقبت ار آلوئه ورا

خاک

3- یک گلدان سه برابر بزرگتر از توپی ریشه آلوئه ورا، انتخاب کنید

توپ ریشه مخلوطی از ریشه و خاک در پایه گیاه آلوئه ورا است. آلوورا عاشق گسترش و رشد است، بنابراین شما می خواهید یک گلدان بزرگ را انتخاب کنید که به گیاه مقدار بیشتری فضا می­دهد.

یک گلدان رسی با سوراخهای زهکشی و سینی برای قرار دادن در زیر آن برای گرفتن خاک و آب دریافت کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که شما اجازه نمی دهید گلدان در آب بماند. لازم است که بتوان آن را تخلیه کرد.

بعد از چند ماه یا یک سال مراقبت، ممکن است متوجه شوید گیاه آلوئه ورا شروع به رشد در گلدان خود می­کند. اگر برگ های آلوورا بزرگتر از گلدان باشد، وقت آن است که گیاه خود را به یک گلدان بزرگ منتقل کنید. یک گلدان جدید که سه برابر بزرگتر از اندازه کنونی توپ ریشه است بخرید.

مراقبت ار آلوئه ورا

آلوئه ورا

4- آلوئه را به طوری که برگها بالاتر از خاک قرار گیرد، بکارید

گلدانها را تا قسمتی از خاک پر کنید، سپس توپی ریشه آلوئه ورا را درست در وسط قرار دهید. خاک بیشتری را در اطراف توپ ریشه قرار دهید، تا انتهای برگها اینکار را بکنید.

آن را به آرامی با دستان خود نگه دارید تا گیاه آلوئه ورا در جای خود حفظ شود. در نظر داشته باشید که خاک باید توپ ریشه را پوشش دهد. سنگریزه ها را در بالای خاک قرار دهید.

5- سنگریزه ها و یا صدف را بر روی خاک پخش کنید

اینکار کمک به حفظ رطوبت می کند و محیط طبیعی را برای آلوئه ورا، مهیا می کند. هر نوع سنگریزه کوچک، سنگ یا صدفی که دوست دارید را انتخاب کنید. آنها را به آرامی به خاک در پایه گیاه فشار دهید.

مراقبت ار آلوئه ورا

آلوئه ورا

6-پاجوشها را تکثیر کنید

گیاهان کوچک و نازک آلوئه ورا به صورت جوانه از گیاه اصلی درمیاید. هنگامی که یک پاجوش به طور کامل شکل گرفت، آن را از گیاه مادر با یک چاقو جدا کنید. مراقب باشید که این کار، ریشه را نشکند.

آن را در یک مکان تمیز و خشک قرار دهید تا کالوس زایی صورت بگیرد. سپس آن را در یک گلدان کوچک با استفاده از خاک گلدان گیاه کاکتوس جدید و شاداب، بکارید. اگر پاجوش ریشه ندارد، شما هنوز هم می توانید آن را تکثیر کنید.

یک گلدان کوچک را با خاک پلدانی پر و پاجوش را روی آن بکارید. به جای آن که آبیاری کنید، هر روز چند بار آن را با آب بشویید. در نهایت شما خواهید دید تعدادی ریشه ها شروع به ظاهر شدن می کند. هنگامی که شما اینکار را انجام می دهید، می­توانید آن را در خاک بگذارید.

مراقبت ار آلوئه ورا

آلوئه ورا

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.