آموزش باغبانی

نحوه هرس گشنیز

چگونه گشنیز را هرس کنیم

رشد و برداشت گیاه گشنیز آسان است. به راحتی و هر زمان که گشنیز تازه بخواهید می‌توانید چه از گیاه کوچکی که در خانه دارید و چه از باغ خود، آنها را بچینید. در حالی که گیاهان گشنیز می توانند دانه گشنیز تولید کنند، هرس منظم آنها این مرحله را به تأخیر می اندازد و گیاهان شما را تازه نگه می دارند. ساقه های گیاه خود را با دقت بچینید یا برش دهید تا به آنها آسیب نرسانید. گشنیز را منجمد یا خشک کنید تا برای آشپزی های هیجان انگیز آینده حفظ شود.

مرحله اول: هرس گیاهان گشنیز کوچک

در اولین مرحله به هرس گیاهان گیشنیز کوچک می پردازیم.

1- هنگامی که گیاه گشنیز به ارتفاع 38 سانتی متر رسید، شروع به هرس کنید:

برای ترغیب به رشد مجدد، باید گشنیز را اغلب هرس کنید. برگهای قدیمی و بزرگتر گشنیز نیز دارای طعم تلخ تری هستند و در صورت باقی ماندن روی گیاه، آن را نامطلوب می کند. هنگامی که طول گیاه گشنیز شما به 15 سانتی متر رسید، ساقه ها را کوتاه کنید تا در صورت نیاز استفاده شود.

  • گشنیز تازه را به سالاد، سوپ، سالسا، گواکامولی و سایر غذاها اضافه کنید.
  • معمولاً 60-75 روز پس از کاشت طول می کشد تا گشنیز شما به این ارتفاع برسد.
گلدان و دست یک مرد

گلدان و دست یک مرد

2- ساقه های گشنیز را از گیاه خود بچینید یا برش دهید:

از انگشت شست و سبابه خود برای گرفتن ساقه از بیرونی ترین برگهای آن استفاده کنید. دستتان را پایین تر ببرید تا زمانی که به ساقه ای تازه رشد کرده برسید. حدود 1 سانتی متر بالاتر از ساقه جدید را بچینید. اگر می خواهید، به جای چیدن با دست میتوانید از قیچی استفاده کنید.

از کندن ساقه ها خودداری کنید، زیرا ممکن است به بقیه قسمت های گیاه آسیب برساند.

گیاه را با انگشت خود به بالا بکشید.

گیاه را با انگشت خود به بالا بکشید.

3- گشنیز تازه را به مدت یک هفته در یخچال نگه دارید:

ساقه یا برگ های تازه گشنیز را در یک کیسه پلاستیکی تمیز بپیچید. کیسه را در کشو سبزیجات یخچال خود نگهداری کنید. گشنیز تا یک هفته تازه و خوش طعم می ماند.

گیاه را در کیسه در یخچال قرار دهید

گیاه را در کیسه در یخچال قرار دهید

مرحله دوم: برداشت گشنیز به مقدار زیاد

در این مرحله به برداشت گشنیز به مقدار زیاد می پردازیم.

1- گشنیز را اغلب در طول بهار و پاییز برداشت کنید:

ماه های سرد در بهار و پاییز بهترین زمان برای چیدن گشنیز از باغ شما است. گیاه گشنیز در هوای گرم رشد مناسبی نخواهد داشت زیرا گرما باعث می شود دانه تولید کنند. گشنیز را زود برداشت کنید که اغلب برای تشویق آن به رشد مداوم این کار را انجام می دهند.

  • هنگامی که گیاهان گشنیز شروع به گلدهی کردند و دانه های گشنیز تولید کردند، دیگر نمی توان آنها را برداشت کرد. این دانه ها را می توان خشک کرد و به عنوان گشنیز در دستور غذا استفاده کرد.
  • به طور کلی فقط برگهای بیرونی گیاه باید برداشته شود و برگ های داخلی همچنان به رشد خود ادامه دهند.
  • یک گیاه گشنیز باید تقریباً هر هفته در طول دوره شکوفه دهی شاخ و برگ جدیدی تولید کند.
توجه به فصل ها

توجه به فصل ها

2- ساقه های نزدیک سطح زمین را ببرید:

با استفاده از قیچی تیز یا قیچی باغبانی، بزرگترین ساقه های برگ دار گیاهان گشنیز را که درست روی زمین هستند، ببرید. ساقه گیاهان گشنیز که به طور کامل رشد کرده باشد به طور کلی بین 15 سانتی متر و 30 سانتی متر ارتفاع دارند. ساقه های کوچکتر از 15 سانتی متر را نبرید.

هرس و برش از ساقه

هرس و برش از ساقه

3- حداکثر از هر گیاه 1/3 آن برداشت شود:

برای اطمینان از اینکه گیاهان گشنیز قدرت خود را حفظ می کنند، هنگام برداشت گیاه، بیش از 1/3 آن را برداشت نکنید. از دست دادن بیشتر ساختار آنها باعث تضعیف گیاه و احتمالاً رشد آن می شود. هر گیاه را از نظر بصری ارزیابی کنید و قبل از تصمیم گیری برای برداشتن ساقه های بزرگ آنها، تعداد آنها را بشمارید.

گیاهان را بچینید

گیاهان را بچینید

4- برگها و ساقه های گشنیز را فریز کنید:

برای ذخیره مقدار زیادی برگ و ساقه گشنیز، آنها را بشویید و کاملاً خشک کنید. آنها را صاف قرار دهید و آنها را در یک لایه نازک در یک کیسه فریزر که قابل بسته شدن است یا درون ظرف فریزر محکم قرار دهید. گشنیز را فریز کرده و تا یک سال نگه دارید.

  • برای استفاده از گشنیز یخ زده، کافی است به اندازه نیاز آن را جدا کرده و بقیه را در فریزر قرار دهید.
  • اگر در حال پخت و پز با گشنیز هستید، یخ زده آن را مستقیماً در دستور غذا استفاده کنید.
  • برای استفاده از گشنیز به عنوان چاشنی، بگذارید 2-3 ساعت در یخچال بماند تا یخ آن آب شود.
گیاهان را در فریزر قرار دهید.

گیاهان را در فریزر قرار دهید.

5- گشنیز را خشک کنید:

یکی دیگر از روش های نگهداری گشنیز خشک کردن آن است. ساقه های گشنیز را کامل به هم بپیچید و در یک اتاق گرم و خشک آویزان کنید. آنها را چند روز در آنجا بگذارید تا کاملاً خشک شوند.

  • پس از خشک شدن ساقه ها، می توانید برگها را جدا کرده و آنها را پودر کرده و در یک ظرف کوچک ادویه بریزید.
  • همچنین می توانید برگ های گشنیز را با قرار دادن روی سینی فر و گرم کردن آنها در فر در کمترین دمای ممکن به مدت 30 دقیقه خشک کنید.
کنترل دما برای گیاه

کنترل دما برای گیاه

مرحله سوم: پرورش گشنیز

در آخرین مرحله به پرورش گشنیز می پردازیم.

1- گشنیز را در بهار یا اوایل پاییز بکارید:

گشنیز در هوای بهار و پاییز رشد می کند، بنابراین این دو فصل بهترین زمان برای کاشت آن است. از کاشت گشنیز در تابستان خودداری کنید، زیرا گرما باعث گلدهی زودرس گیاهان شما می شود. این کار به چرخه برداشت گیاه گشنیز پایان می دهد و برگ هایی با طعم تلخ برای شما باقی می گذارد.

کنترل خاک و فصل

کنترل خاک و فصل

2- گشنیز را در یک مکان آفتابی با سایه جزئی قرار دهید:

می توانید چه در خارج و داخل منزل گشنیز پرورش دهید. این گیاهان برای رشد حداقل به مقداری نور مستقیم خورشید احتیاج دارند. آنها همچنین به سایه احتیاج دارند تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنند. آفتاب و گرمای زیاد باعث می شود گیاهان دانه تولید کنند و برداشت آنها پایان یابد.

کنترل نور خورشید بر روی زمین

کنترل نور خورشید بر روی زمین

3- از خاکی با pH بین 6.0 تا 8.0 استفاده کنید:

اگر گیاه گشنیز را به مقدار کم می کارید، خاک گلدان با pH خنثی بین 6.0 تا 8.0 بخرید. اگر گیاه گشنیز را در باغ خود می کارید، ابتدا خاک را با کیت تست pH خاک آزمایش کنید. اگر می خواهید خاک خود را خنثی کنید، قبل از کاشت گشنیز به آن کمپوست بریزید.

بردن خاک با فرغون

بردن خاک با فرغون

4- بجای نهال، دانه بکارید:

بهتر است گشنیز را مستقیماً از بذر بکارید، زیرا نهال ها ظریف هستند و هنگام پیوند خوب نیستند. دانه ها را تقریباً در عمق 1.0 سانتی متر خاک با کیفیت خوب بکارید. دانه ها را می توان در خارج از خانه بصورت ردیف یا داخل خانه در یک ظرف متوسط ​​کاشت. جوانه زدن آنها تقریباً 2-3 هفته طول می کشد.

بذر هارا بکارید

بذر هارا بکارید

5- خاک را مرطوب نگه دارید:

از آبیاری بیش از حد گیاهان گشنیز که می تواند آنها را تحت تاثیر قرار دهد اجتناب کنید. به گیاهان حدود 2.5 سانتیمتر آب در هفته بدهید یا این مقدار به اندازه ای باشد که خاک را همیشه مرطوب نگه دارد. خاک را زیر نظر داشته باشید و اگر گیاهان خشک به نظر می رسند، آب بیشتری به آنها بدهید.

به گیاه و خاک آب بدهید

به گیاه و خاک آب بدهید

برای خرید بذر سبزیجات می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.