میوه ها

میوه های استوایی چیست

میوه های استوایی چیست

میوه گرمسیری هر میوه ای است که توسط درخت بومی مناطق استوایی تولید می شود. مناطق گرمسیری به طور کلی به مناطق گرمسیری سرطان و مناطق گرمسیر برج جدی گفته می شوند و شرایط محیطی در آن بی نظیر است و زیستگاهی برای حیوانات و گیاهان فوق العاده متنوع ایجاد می کند. بسیاری از میوه های گرمسیری قرن ها توسط انسان ها استفاده می شده است و میوه های خاصی در سراسر جهان تقاضای زیادی دارند.

ویژگی مناطق گرمسیری:

موارد مختلفی در مورد شرایط رشد در مناطق استوایی بی نظیر است و زمینه را برای درختان، انگورها و سایر گیاهان فراهم می کند که در هیچ جای دنیا رشد نمی کنند. بارزترین ویژگی متمایز مناطق استوایی گرما است. مناطق گرمسیری گرم، در تمام طول سال بسیار مرطوب است و برخی مناطق هر ساله باران زیادی می بارد. گیاهان در این منطقه با این آب و هوا سازگار شده اند و بسیاری از میوه های گرمسیری بزرگ، رنگ روشن و بسیار خوش طعم هستند به طوری که از حیواناتی که به آنها اعتماد می کنند برای توزیع بذر خود استقبال می کنند.

ویژگی مناطق گرمسیری

ویژگی مناطق گرمسیری

تجارت میوه های گرمسیری:

انتظار می رود تولید و تجارت جهانی میوه های گرمسیری در دهه آینده گسترش یابد. کشورهای در حال توسعه حدود 98 درصد کل تولید را تشکیل می دهند در حالی که کشورهای پیشرفته 80 درصد تجارت جهانی واردات را تشکیل می دهند. عمده میوه های گرمسیری تقریباً 75 درصد از تولید جهانی میوه های گرمسیری تازه را تشکیل می دهند. انبه نوع غالب میوه های گرمسیری است که در سراسر جهان تولید می شود و پس از آن ها آناناس، پاپایا و آووکادو قرار دارند. به منظور تمرین پیش بینی، از این چهار رقم به عنوان “میوه های مهم گرمسیری” یاد می شود. میوه های دیگر مانند لیچی، دورین، رامبوتان، گواوا و میوه میوه با نام “میوه های استوایی جزئی” نامیده می شوند، و در حالی که در حجم کمتری تولید و معامله می شود، سهم بازار آنها در سال های اخیر به سرعت در حال گسترش است.

شرایط رشد درختان میوه گرمسیری:

بسیاری از گیاهان عجیب و غریب میوه را می توان در مناطقی از ایالات متحده که دارای آب و هوای معتدل یا گرمسیری هستند، پرورش داد. بعضی از گیاهان در صورت رشد در شرایط مطلوب حتی در محیط داخلی نیز می توانند رشد کنند. هنگام چیدن گیاهان میوه های گرمسیری خود، مطمئن باشید که می دانید بهترین شرایط چیست.

بیشتر گیاهان میوه عجیب و غریب به موقعیت جنوبی در نزدیکی خانه یا سازه دیگری احتیاج دارند که محافظت و گرما را در زمستان فراهم کند. علاوه بر این، گیاهان میوه عجیب و غریب نیاز به تخلیه خوب خاک با مواد آلی فراوان دارند.

گیاهان جدید باید مرتباً آبیاری شوند تا گلدان ریشه مرطوب باشد. ممکن است لازم باشد در گرمترین ماه های سال چندین بار در روز آبیاری کنید. طی دو سال اول هرگز از کود شیمیایی روی گیاهان عجیب استفاده نکنید. یک لایه سالم از کمپوست آلی با تجزیه مواد مغذی مفیدی را فراهم می کند.

شرایط رشد درختان میوه گرمسیری

شرایط رشد درختان میوه گرمسیری

ویژگی میوه های گرمسیری:

میوه گرمسیری به گونه ای تعریف می شود که از مناطقی با آب و هوای گرمسیری یا نیمه گرمسیری آمده باشد که دارای یک ویژگی مشترک هستند: آنها در طول دوره رشد خود نمی توانند درجه حرارت پایین تر از 4 درجه سانتیگراد را تحمل کنند.

انبه، میوه نمادین هند، در راس میوه های عجیب و غریب قرار دارد، با انواع مختلف آن و ویژگی های غنی و متنوع: معطر، شیرین یا کمی ترش، لطیف تند و پر از یک پالت روشن از رنگ های زعفران.

آناناس که در اوج بلوغ چیده شده، سبک است، از نظر بافتی خیلی الیافی نیست و هم شیرین و هم قابض است.

سرانجام، لیمو ترش با ترکیب منحصر به فرد خود از نت های ترش، گل و چوبی، این مجموعه سلیقه ای ظریف را کامل می کند. این رقص سلیقه ای پر جنب و جوش ما را قادر می سازد تا در طول سال به کشورهای دور دست سفر کنیم.

انواع میوه گرمسیری:

برخی از میوه های گرمسیری در سراسر جهان کاملاً شناخته شده هستند. انار، انبه، پاپایا، آووکادو، موز، آناناس، گواوا، میوه های ستاره ای، کیوی، خرما و میوه شور برخی از نمونه های شناخته شده هستند. در حقیقت، موز یکی از میوه های پر فروش در سراسر جهان است، به لطف سهولت رشد، برداشت و حمل و نقل بسیاری از این میوه ها به لطف تأمین ثابت میوه از مناطق استوایی، در طول سال در بازارهای بزرگ موجود است. ارقام دیگر میوه های گرمسیری مبهم تر هستند. اگرچه ممکن است در مناطق خاصی از جهان محبوب باشند، اما برای افراد خارج از این مناطق آشنایی ندارند و قطعاً برخی از آنها سلیقه اکتسابی هستند. برخی از نمونه های مبهم تر میوه های گرمسیری عبارتند از: سوروس، چرمویا، سیب قندی، جک فروت، پنجه، دوریان، آکرولاس، میمی، آکی، میوه نان، لیسه، رامبوتان و ترنج. برخی از این میوه ها، مانند جک فروت و دوریان، به دلیل بوی و طعم شدید بدنامی دارند، در حالی که برخی دیگر مانند ترنجبین، لیسه و چرمویا کاملاً خوشمزه هستند، اما پرورش آنها دشوار است، و همین امر باعث سخت شدن تبلیغ آنها می شود.

انواع میوه گرمسیری

انواع میوه گرمسیری

انواع میوه های گرمسیری عجیب و غریب:

برخی از انواع میوه های گرمسیری جالب توجه را که می توانید امتحان کنید شامل موارد زیر است:

جک فروت:

این میوه های عظیم اعضای خانواده توت ها و بزرگترین میوه شناخته شده برای بشر هستند که روی درخت تولید می شوند. برخی از میوه های جک فروت تا 75 پوند رشد می کنند. این میوه بومی منطقه هندو مالزی است اما به طور معمول در مناطق گرمسیری در سراسر جهان رشد می کند. میوه جک میوه را می توان به صورت خام خورده یا در شربت نگهداری کرد. بذرها پس از جوشیدن یا برشته شدن خوراکی هستند. مامی: این میوه بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است اما اغلب در فلوریدا رشد می کند. ارتفاع درختان تقریباً 40 فوت (12 متر) است و معمولاً به عنوان درختان نمونه در باغ خانه استفاده می شود. این میوه دارای پوست قهوه ای و گوشت صورتی تا قهوه ای مایل به قرمز با طعمی جالب و شیرین است. میوه ها اغلب به صورت تازه استفاده می شوند یا در بستنی، ژله یا مواد نگهدارنده استفاده می شوند.

پشن فروت:

میوه Passion یک گیاه زیبا در باغ های انگور و بومی آمریکای جنوبی است. درختان انگور برای رونق به یک پنبه یا نرده محکم و خاک زهکشی شده خوب نیاز دارند. میوه می تواند به رنگ بنفش، زرد یا قرمز باشد و دارای یک تفاله شیرین نارنجی با دانه های زیاد است. از آب این میوه برای تهیه منگنه استفاده می شود یا می توان آن را به صورت خام مصرف کرد.

کامکوات:

کومکوات کوچکترین میوه مرکبات است. این بوته های کوچک همیشه سبز با گلهای سفید میوه های زرد طلایی تولید می کنند که اندازه آنها از 2.5-5 سانتی متر در اطراف متفاوت است. پوستی تند و گوشتی اسیدی، ممکن است به صورت کامل خورده شود یا حفظ شود

گوانابانا:

گوانابانا، یک درخت کوچک و باریک از غرب هند است. این میوه دارای میوه های بزرگ خاردار سبز عمیق و بیضی شکل است که طول آن ممکن است در حدود 8 تا 10 پوند و یک فوت (31 سانتی متر) طول باشد. گوشت آبدار سفید معطر است و اغلب برای شربت و نوشیدنی استفاده می شود.

انواع میوه

انواع میوه

 گواوا:

گواوا بومی آمریکای گرمسیری است که قرن ها در آنجا کشت می شده است. درخت یا درختچه کوچک دارای گل های سفید و میوه ای شبیه توت زرد است. این منبع غنی از ویتامین های A B و C است و معمولاً در مواد نگهدارنده، خمیر و ژله استفاده می شود. عناب– این میوه بومی چین است و در سایر مناطق نیمه گرمسیر نیز رشد می کند. درختچه ای بزرگ یا درخت کوچک خاردار با گوشت کوچک قهوه ای تیره است. این ماده به صورت تازه، خشک یا نگهداری خورده می شود و همچنین در پخت و پز و آب نبات استفاده می شود.

Loquat– Loquat:

بومی چین است اما هم اکنون در بیشتر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. این یک درخت کوچک همیشه سبز با برگهای پهن و گلهای سفید معطر است که میوه های نارنجی زرد تولید می کند. از این میوه به صورت تازه استفاده می شود و ژله، سس و پای درست می شود.

انبه:

انبه یکی از قدیمی ترین میوه های گرمسیری بومی جنوب آسیا است، اگرچه به طور گسترده در تمام مناطق گرمسیری و برخی مناطق نیمه گرمسیری رشد می کند. میوه آن یک درختچه گوشتی است، پوستی به رنگ قرمز مایل به زرد و ترکیبی از تفاله شیرین و اسیدی دارد.

میوه های گرمسیری عجیب و غریب

میوه های گرمسیری عجیب و غریب

پاپایا:

بومی غرب هند و مکزیک است، پاپایا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کاشت می شود. میوه ها توت های گوشتی هستند که شبیه خربزه نارنجی زرد هستند. از آنها برای سالاد، پای، شربت و شیرینی استفاده می شود. میوه های نارس مانند کدو حلوایی پخته می شوند و یا حفظ می شوند.

انار:

انار بومی ایران است. این گیاه درختچه ای بوته ای یا کم درخت با گل های قرمز نارنجی و میوه های زرد یا قرمز مایل به توت است. انار بسیار گوارا است و به عنوان میز یا میوه سالاد و در نوشیدنی ها استفاده می شود.

Sapodilla:

میوه درخت ساپودیلا کاملاً شیرین است. این درخت در فلوریدا و مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند.

برای خرید بذر درختان مثمر می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “میوه های استوایی چیست

  1. Avatar رضا گفت:

    کسی عناب بیرجند خواست.هم بصورت کلی و هم جزیی .بزنگه 09157401294

  2. باسلام خدمت شما عزیزان
    امیدوارم روزی برسد که شهرداری ها منا طق گرمسیری موظف شوند جهت ترویج فرهنگ درخت کاری تشویق شهروندان وتماشای کلیه درختان گرمسیری واز طرفی
    اموزش شهروندان به کاشت داشت برداشت پارکی متشکل از کلیه ارقام درختان استوای احداث مطمئنا باعث شکوفای و تغیر و تحول در اقتصاد کشور خواهد شد اگر وزارت کشور بصورت بخشنامه اعلام نماید زیبا تر خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *