آموزش باغبانی

ساخت سیستم آبیاری قطره ای با استفاده از بطری

ساخت سیستم آبیاری قطره ای با استفاده از بطری

استفاده بهینه از آب، وظیفه ای است که تمامی انسان ها آن را بر دوش دارند. در واقع، آب و زمان نعمت های گران بهایی هستند که در اختیار انسان ها قرار گرفته اند و باید به خوبی از آن ها استفاده کرد.

در ادامه ی این مطلب، روشی را برای آبیاری گیاهان بیان می کنیم که با استفاده از این روش، هم در زمان و هم در مصرف آب صرفه جویی می شود.

یکی از بهترین راه های تامین یکنواخت آب برای گیاهان بدون نیاز به رسیدگی مداوم شما، سیستم آبیاری تدریجی یا آبیاری قطره ای است.

بر خلاف آبپاش ها که مقدار زیادی از آب را روی شاخ و برگ گیاهان پخش می کنند، در این روش تمام آب به آرامی و به طور مستقیم به ریشه ی گیاه منتقل شده و از تبخیر آب از روی شاخ و برگ گیاهان اجتناب می شود.

هر چند امروزه تجهیزات لازم برای آبیاری قطره ای به صورت آماده در دسترس است، اما شما می توانید با استفاده از مواد بازیافتی و بدون پرداخت هیچ هزینه ای، یک سیستم آبیاری قطره ای برای خودتان بسازید.

مراحل ساخت سیستم آبیاری قطره ای با بطری:

این روش از آبیاری را می توان برای گلدان ها، بسترهای مرتفع و باغ سبزیجات استفاده کرد.

مواد مورد نیاز:

تعدادی بطری پلاستیکی آب یا نوشابه، پیچ گوشتی کوچک و تیز، سوراخ کن یا دریل

روش اول ساخت سیستم آبیاری قطره ای با بطری:

در این روش سر بطری ها را بالا نگه می داریم، چرا که هم ظاهر بهتری خواهند داشت و هم از ورود زباله به داخل بطری جلوگیری شده و سر بطری مسدود نمی شود.

با استفاده از چاقوی کوچکی، 2 شکاف کوچک را در کف بطری ایجاد کرده و 2 شکاف کوچک دیگر را بر روی دیواره ی بطری و در میانه ی آن ایجاد کنید. سپس این بطری را با آب پر کرده و عملکرد آن را بررسی کنید. آب بطری باید به صورت قطره ای بیرون بیاید و نباید به یک باره تخلیه شود.

گودال کوچکی را در کنار یکی از گیاهان خود ایجاد کنید. بطری را داخل گودال قرار دهید، به طوری که بیشتر از نصف بطری داخل خاک قرار گرفته و سر بطری بالاتر از سطح خاک باشد. با یک شیلنگ، بطری را با آب پر کنید. می توانید برای کوددهی به گیاهان، هر چند وقت یک بار کود مایع به بطری اضافه کنید.

با این روش، آب به آرامی به اعماق خاک نفوذ کرده و آب مورد نیاز گیاه شما را تامین خواهد کرد.

برای مطالعه مقاله نحوه نصب سیستم آبیاری قطره ای می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مراحل ساخت سیستم آبیاری قطره ای با بطری

مراحل ساخت سیستم آبیاری قطره ای با بطری

روش دوم ساخت سیستم آبیاری قطره ای با بطری:

برخی افراد ترجیح می دهند تا بطری ها را وارونه و به شکل قیف، داخل خاک قرار دهند. بنابراین ما این روش را نیز توضیح می دهیم.

با استفاده از یک دریل، 4 تا 8 سوراخ کوچک را بر روی در بطری ایجاد کنید. برای اینکه آبیاری گیاهان با سرعت کمتری انجام گیرد، می توانید تعداد سوراخ های کمتری را روی در بطری ایجاد کنید، همچنین برای سرعت بخشیدن به آبیاری، باید سوراخ های بیشتری را ایجاد کنید. اندازه سوراخ ها نباید خیلی کوچک باشند، چرا که سوراخ های کوچک به راحتی مسدود می شوند. قسمت پایین بطری را با استفاده از یک چاقوی تیز ببرید. (چاقوهای دندانه دار بهتر می توانند بطری های پلاستیکی را برش بزنند.) با جدا کردن قسمت پایینی بطری، یک قیف خواهید داشت که می توانید آب را به راحتی داخل آن بریزید. در هنگام بارندگی نیز، آب باران از طریق دهانه ی باز بطری، داخل آن جمع می شود.

گودالی را در کنار گیاه مورد نظر یا در بین گروهی از گیاهان ایجاد کنید. عمق این گودال باید به اندازه ای باشد که حداقل یک سوم یا نصف بطری را در خود جای دهد. اگر بطری را بین گروهی از گیاهان قرار دهید، از نظر پنهان می ماند و ظاهر باغچه ی شما زیباتر خواهد شد. بطری را داخل گودال بگذارید، به طوری که سر بطری پایین باشد. با ریختن مقداری خاک در اطراف بطری، آن را در جای خود محکم کرده و بطری را با آب پر کنید. می توانید هر چند هفته یک بار، مقداری کود نیز به آب بطری اضافه کنید، تا گیاهان به خوبی کود دهی شوند.

بهتر است برای جلوگیری از مسدود شدن سوراخ ها، در بطری را به طور کامل برداشته و به جای آن یک چوب پنبه قرار دهید.

هنگامی که آب بطری ها خالی شد، باید آن ها را دوباره با آب پر کنید. به طور معمول هر روز یک بار باید این کار را انجام دهید. در صورتی که گیاهان شما، نور خورشید را به طور مستقیم دریافت می کنند، آب بطری ها زودتر تمام خواهند شد و شما باید روزانه بیشتر از یک بار آب آن ها را با آب پر کنید. با استفاده از این روش، در داخل هر کدام از گلدان های بزرگ یا در نزدیکی هر کدام از گیاهان باغچه، یک بطری قرار دهید.

این سیستم آبیاری چگونه باعث صرفه جویی در زمان می شود؟

با استفاده از این سیستم، زمان آبیاری گیاهان کاهش می یابد. چرا که در این سیستم، تنها کاری که باید انجام دهید، این است که بطری ها را با شیلنگ آب پر کنید.

همچنین در این روش می توان گیاهان را زیر نور مستقیم خورشید هم آبیاری کرد، چرا که آبی روی برگ ها نمی ماند که نور خورشید باعث تبخیر آن بشود.

باغبانی

پر کردن خودکار سیستم آبیاری قطره ای:

برای صرفه جویی در زمان، به جای این که بطری ها را با دست پر کنیم، می توانیم سیستمی را بسازیم که بطری ها به صورت خودکار پر شوند. برای این کار باید از چند عدد اتصال و شیلنگ استفاده کرد. ابتدا با یک سوراخ کن یا دریل، حفره ای روی درب بطری ایجاد می کنیم. یک اتصال 4 میلی متری را داخل حفره وارد کرده و به سر دیگر اتصال، یک شیلنگ 4 میلی متری را وصل می کنیم. بهتر است از بطری های 3 لیتری استفاده کنیم. سر دیگر شیلنگ 4 میلی متری را با استفاده از یک اتصال با اندازه های مناسب، به شیلنگ اصلی وصل می کنیم.

شیلنگ اصلی را به شیر آب وصل کرده و یک تایمر را بر روی شیر آب نصب می کنیم. با پر شدن بطری از آب، هوا از کناره های اتصال نصب شده بر روی در بطری، خارج می شود. آب نیز از حفره هایی که در پایین بطری ایجاد کرده بودیم، خارج می شود. زمان سنج را باید با توجه به اندازه ی بطری و فشار آب تنظیم کنید. برای نمونه در صورتی که تایمر را روی 20 دقیقه تنظیم کرده باشید، پس از گذشت 20 دقیقه، جریان آب قطع شده و بطری های قطره چکان از زیر سطح خاک، به آبیاری گیاهان ادامه می دهند.

برای خرید ابزار باغبانی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

5 دیدگاه درباره مقاله “ساخت سیستم آبیاری قطره ای با استفاده از بطری

 1. Avatar مرتضی گفت:

  سلام من از درب بطری ها برای ابیاری میخوام

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه موجود نداریم.

 2. Avatar KAZEM گفت:

  درود
  امکان تهیه درب بطری هایی که بصورت شیر تنظیمی ، ابیاری قطره ای انجام میشه هست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درحا حاضر متاسفانه یک همچین امکانی را نداریم ولی در آینده حتما انجام میشود.

 3. Avatar محم گفت:

  امتحان شود یک قطره چکان معمولی داخل درب بطری سوراخ کرده قرار دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *