گیاهان دارویی و ادویه ها

نظام پزشکی سنتی هندوستان

پزشکی سنتی هندوستان

نظام پزشکی سنتی هندوستان شامل سه طب سنتی

 1.  ayurvedic
 2. siddha 
 3. unani tibb

است که طب سنتی یونانی یا طب عربی پس از استیلای ترکان مسلمان بر هندوستان در مناطق شمال غربی کشور هند شکل گرفت و شباهت و همخوانی زیادی با طب سنتی ” ترکه داوا” در ایران دارد .در این مقاله به دلیل اهمیت طب سنتی ayuredic به بحث در مورد آن می­پردازیم.

سیستم طب سنتی ayurvedic:

سیستم طب سنتی ayuredic که احتمالا قدیمی­تر از طب سنتی چین نیز می­باشد٬ دارای راهکارهای کلی نگر و عملی بسیار مفید است که برای حفظ و یا ایجاد تعادل و هماهنگی در بدن به منظور حفظ سلامتی زندگی و طول عمر است. کلمه­ Ayurveda شامل دو کلمه­ هندی ayur به معنی زندگی و veda به معنی دانش و یا علم زندگی است.

هدف در این سیستم درمانی کمک به طول عمر است که در این مورد نیز بر روی فاکتورهای لازم برای ایجاد سلامتی٬ قدرت و شادابی تاکید می­گردد. این طب تا حدی مشابه طب جالینوسی است زیرا در طب ayurvedic نیز مبنا بر طبایع چهار گانه و وضعیت درونی بدن است که بر روی چگونگی هضم و جذب مواد غذایی و فعالیت ذهنی تاثیر دارد. وضعیت مزاجی خوب و تمام جنبه­ های سلامتی در این طب با شش طعم مهم در ارتباط است که این طعم­ها عبارتند از:

 1. شیرین
 2. شور
 3. ترش
 4. تلخ
 5. تند 
 6. گس

در این طب اساس کار این است که با استفاده از این شش طعم (مزه) حالت جسمی و ذهنی بیماران در حالت توازن قرار گیرد. این مزه ها ( طعم­ها) دارای اثرهای مفیدی هستند اما استفاده­ بیش از حد از آن­ها و مواد حاوی این مزه ­ها قطعا سبب عوارض جانبی خواهند شد.

برای خواندن مقاله اهمیت گیاهان داروئی در طب اروپایی کلیک کنید .

گرفتن دارو از طب سنتی ayurvedic

گرفتن دارو از طب سنتی ayurvedic

طبایع به دو صورت طبایع جسمی ( شامل سه بخش kapha & pitta & vata ) و طبایع روحی (شامل دو بخش tamas & rajas ) تقسیم بندی شده ­اند. سلامتی زمانی حاصل می­شود که این طبایع با یکدیگر در توازن باشند. vata در ارتباط با باد بدن و هوا است بدین صورت که در حالت متعادل بودن این فاکتور حالت سرزندگی در فرد را به وجود می­ آورد و همه­ اعضای حسی و امیال فرد منظم کار می­کنند. Pitta با صفرا و آتش در ارتباط است و در حالت متعادل بودن این فاکتور هضم و گوارش٬ دمای بدن٬ بینایی٬ گرسنگی٬ هوشیاری٬ جسارت و انعطاف بدن تنظیم شده و به صورت طبیعی خواهد بود. Kapha با عروق و رطوبت بدن در ارتباط است و وضعیت ثبات و تنظیم حالات رفتاری٬ متعادل بودن حرکات٬ قدرت مفاصل٬ قدرت کنترل احساسات و مقاومت روحی در برابر استرس­های روحی با این فاکتور ارتباط مستقیم دارد. در صورت افزایش یا کاهش هر یک از این سه فاکتور٬ اختلالات روحی و جمس مرتبط با آن­ها در شخص پدیدار خواهد شد.

گیاهان دارویی مورد استفاده در طب سنتی هندوستان:

 • چریش
 • عطر لعل
 • چوب چینی
 • سندل سرخ
 • زرنباد

برای خرید انواع گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.