گیاهان

نگاهی کوتاه بر درخت انجیر

درخت انجیر

انجیر را از تیره توت ها و از جنس فیکوس می دانند. انجیر به این دلیل که بومی مدیترانه است، آب و هوای گرم را بیشتر دوست دارد، اما با این حال در مناطق شمالی هم رشد می کند. این درخت برگ های پهن و کرکدار با شیار عمیق دارد.

درختی خزان پذیر است، طوریکه با شروع فصل پاییز برگهای سبز رنگ این گیاه به رنگ زرد و نارنجی تغییر می‌کند و در نهایت می‌ریزد. این درخت در اصل بومی مناطقی از آسیای جنوب غربی و خاورمیانه است.

درخت انجیر ریشه آنچنان عمیقی ندارد، ولی بعضی درختان انجیر ریشه هایشان به طرز عجیبی عمیق است. گرده افشانی انجیر را نوعی زنبور عسل که از یک شیار کوچک وارد دانه میوه می شوند صورت می گیرد. درختان انجیر میوه را روی شاخه می سازند، البته گونه های نادری از درختان انجیر میوه را روی ساقه نیز می سازند. میوه درخت های انجیر وحشی ارزش تجاری ندارند و زنبور انجیر در میوه این درختان زمستان را می گذرانند.

بذر انجیر نارنجی

مشخصات ظاهری درخت انجیر:

انجیر از درختان مثمر به شمار می رود که میوه گلابی شکل خوشمزه و شیرینی دارد. بسیار گوشتی و در عین حال آبدار است و از آن استفاده ‌های مختلفی به خصوص برای تازه خوری، مربا، ژله، آشپزی و … می‌کنند. درخت انجیر دارای واریته های مختلفی است. به همین دلیل میوه این گیاه در رنگ های مختلف سبز، بنفش، زرد و … ظاهر می‌شود. خواص بسیاری دارد، طوریکه علاوه بر میوه از برگهای این گیاه نیز در طب سنتی استفاده می‌کنند. ارتفاع این گیاه بسته به شرایط اقلیمی متغیر و به 12 متر هم می‌رسد. در بیشتر مناطق رشد می‌کند و برای رشد نیاز به نور خورشید، دمای مناسب، خاک، آبیاری، هرس به موقع و کود دارد. از رشد به نسبت آسان و سریعی نیز برخوردار است.

اگر آبیاری این گیاه بیش از اندازه باشد میوه این گیاه ترک بر می‌دارد. گلهای این گیاه به دو صورت نر و ماده هستند که در داخل گل آذین گلابی مانند ظاهر می‌شوند. اولین میوه نوبرانه این درخت از سال دوم یا سوم نمایان می‌شود. ولی شروع باردهی درخت انجیر بسته به شرایط مختلف 5 تا 10 سال طول می‌کشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که قسمتی که به عنوان میوه درخت انجیر شناخته می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد در اصل میوه نیست بلکه در حقیقت زائده گلابی شکلی است که گلهای انجیر در تعداد زیادی در داخل آن قرار گرفته‌اند طوریکه مواد قندی دور آن را فرا گرفته است.

درخت انجیر

درخت انجیر

انواع درخت انجیر:

درخت انجیر به طور کلی به دو دسته انجیر خوراکی و غیر خوراکی تقسیم می‌شود که نوع غیر خوراکی آن درخت نر است که به آن بر می‌گویند که در سه شکل بهاره، تابستانه و زمستانه رشد می‌کند که از نوع بهاره آن در فصل بهار برای گرده‌افشانی انجیر خوراکی استفاده می‌کنند.

در یک تقسیم‌بندی دیگر درخت انجیر به سه دسته خوراکی، زینتی و وحشی به قرار زیر تقسیم می‌شود.

1- انواع انجیر خوراکی:

انجیر خوراکی گونه‌های مختلفی به قرار زیر دارد.

انجیر ازمیر:

مهمترین گونه انجیر به شمار می رود که دارای گونه‌های مختلفی به قرار زیر است.

انجیر سبز:

انجیر سبز همانطور که از نامش پیداست میوه‌ای به رنگ سبز تولید می‌کند و دارای تاجی مدور و رشد عمودی است که باردهی بالایی دارد. دارای شاخه و برگ متراکمی است و معمولاً دارای چندین تنه است. میوه این گیاه بسیار شیرین است و پوست نازکی نیز دارد. همچنین سرشار از ویتامین‌های مختلفی است.

انجیر سبز

انجیر سبز

انجیر سیاه:

انجیر سیاه یکی از واریته های انجیر به شمار می رود که میوه آن به رنگ بنفش تیره است و تاجی گسترده دارد که نسبت به سرما مقاوم است. پوست نازکی دارد و دارای مزه ترش و شیرینی است که برای تازه خوری مناسب است.

شاه انجیر:

شاه انجیر گونه‌ای دیگر از انجیرهای خوراکی است که باردهی متوسطی دارد. میوه این گیاه به رنگ زرد طلایی و گلابی شکل است. میوه این گیاه برای تازه خوری بسیار مناسب است و طعم شیرینی نیز دارد.

انجیر متی:

انجیر متی گونه‌ای دیگر از انجیرهای خوراکی است که باردهی متوسطی دارد و دارای تاجی گسترده است. میوه این گیاه به رنگ زرد است و طعم شیرینی دارد. بیشتر از آن برای تازه خوری و تهیه مربا استفاده می‌کنند. میوه این گیاه برای خشک کردن مناسب نیست.

بذر انجیر سیاه

انجیر المی:

انجیر المی گونه‌ای دیگر از درخت انجیر به شمار می رود که میوه آن به رنگ سیاه است و نوک آن تیره‌تر از سایر قسمت‌ها است. از انجیرهای میان رس است که طعم ترش و شیرینی دارد و برای تازه خوری مناسب است.

انجیر برگ چناری:

انجیر برگ چناری میوه‌ای به رنگ زرد مایل به سبز دارد و از درختان زودرس به شمار می رود. از میوه آن برای تازه خوری و خشک کردن استفاده می‌کنند.

انجیر رونو:

انجیر رونو رشد کمی دارد ولی از باردهی مناسبی برخوردار است. میوه آن به رنگ سفید است و گوشت میوه آن به رنگ زرد لیمویی است. میوه‌ای شیرین، آبدار و گوشتی دارد و از درختان زودرس به شمار می رود.

انجیر سیاه

انجیر سیاه

انجیر کشکی:

انجیر کشکی برای تازه خوری مناسب است و طعم ترش تا شیرینی دارد که دارای خواص زیادی است.

انجیر سان پدرو:

انجیر سان پدرو دو نوع محصول تولید می‌کند. محصول اولی نیاز به گرده‌افشانی ندارد، ولی محصول دومی نیاز به گرده افشانی دارد. چرا که اگر گرده‌افشانی در آن صورت نگیرد میوه می‌ریزد. این گونه دارای واریته های مختلفی است.

انجیر میشن:

انجیر میشن دارای میوه‌ای با پوست تیره است و طعم شیرینی دارد. این انجیر یکی از مرغوب‌ترین گونه‌های انجیر به شمار می رود. این گونه بیشتر در آمریکا یافت می‌شود که نسبت به سرما حساس است.

انجیر کلسته:

انجیر کلسته طعم شیرینی دارد. طوری که به آن انجیر قند نیز می‌گویند و رقم مناسبی برای تهیه مربا و تازه خوری است. پوست بیرونی میوه این گیاه به رنگ بنفش مایل به قهوه‌ای روشن است و قسمت گوشتی آن به رنگ زرد است.

انجیر کادوتا:

انجیر کادوتا یکی از معمولی‌ترین گونه‌های درخت انجیر است. میوه آن به رنگ زرد و سبز است و قسمت گوشتی آن به رنگ قرمز. میوه این گیاه در اواخر فصل تابستان می‌رسد. برای تازه خوری، مربا و ژله مناسب است.

انجیر براون ترکی:

انجیر براون ترکی برگهای براقی دارد. میوه‌ای به شکل گلابی و به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز دارد که قسمت گوشتی آن نیز به رنگ قرمز است.

شاه انجیر

شاه انجیر

انجیر برونز ویک:

انجیر برونز ویک گونه‌ای انجیر خوش‌فرم است که به صورت درختچه‌ای کوتاه تا 4 متر رشد می‌کند، میوه این گیاه به صورت خود بارور است. میوه این گیاه به صورت دو رنگ بنفش و سبز ظاهر می‌شود که قسمت گوشتی آن به رنگ قرمز است.

انجیر آدریاتیک:

انجیر آدریاتیک به رنگ سبز مایل به زرد است که قسمت گوشتی آن به رنگ قرمز است. شیرینی این نوع انجیر نسبت به سایر گونه‌ها کمتر است.

انجیر قهوه ‌ای:

انجیر قهوه‌ای طعم شیرینی دارد و بسیار گوشتی و آبدار است. همچون درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند و برگهای به نسبت بزرگ قلبی شکلی به رنگ سبز دارد.

انجیر کالی میرنا:

انجیر کالی میرنا به رنگ سبز است که طعم شیرین و ملسی دارد، دارای پوست ضخیمی است.

انجیر قهوه ای

انجیر قهوه ای

2- انواع انجیر وحشی:

انجیر وحشی واریته های مختلفی به قرار زیر دارد.

انجیر فیکوس بنگالنسیس:

انجیر فیکوس بنگالنسیس گونه‌ای انجیر وحشی است که بومی مناطقی از کشور هند است. از این نوع انجیر در مناطق مختلفی از هرمزگان و آبادان یافت می‌شود.

درخت انجیر معابد:

این نوع انجیر بومی مناطقی از هند است که برگهای قلبی مانندی به رنگ سبز دارد و انتهای آن باریکتر و کشیده‌تر است. این نوع انجیر را در ایران بیشتر در گلدان کاشت می‌کنند.

انجیر کالی میرنا

انجیر کالی میرنا

انجیر وارجنیونا:

این نوع انجیر که با نام‌های مختلفی نیز شناخته می‌شود، بیشتر در جنگل‌های شمالی استان مازندران رشد می‌کند. از چوب این گیاه در نجاری برای تهیه صندوق مرکبات و … استفاده می‌کنند.

انجیر جوانیس:

انجیر جوانیس گونه‌ای دیگ از انجیر وحشی است که بیشتر در مناطقی مثل بلوچستان، فارس، کازرون، طبس و … رشد می‌کند. به صورت درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند و برگها کمی دارد. برگهای این گیاه دارای بریدگی هستند. میوه این گیاه نیز تخم‌مرغی شکل و مخملی است.

نهال انجیر سه فصل

3- انواع انجیر زینتی:

انجیر زینتی نیز واریته های مختلفی به قرار زیر دارد.

انجیر فیکوس برگ درشت:

فیکوس برگ درشت بیشتر در جنگلهای پر بارش رشد می‌کند. هم مصرف زینتی و هم مصرف صنعتی دارد، دارای برگهای براقی است.

انجیر فیکوس برگ ریز:

فیکوس برگ ریز گونه‌ای دیگر از انجیرهای زینتی است که دارای برگهای ریزی است.

انجیر چسب:

انجیر چسب به وسیله ریشه‌های مکنده‌ای که دارد از سایر درختانی که در کنار خود قرار دارد بالا می رود. برگهای سبز رنگ تیره‌ای دارد. از این گیاه برای تزئین منازل و … استفاده می‌کنند.

انجیر فیکوس بنگالنسیس

انجیر فیکوس بنگالنسیس

روش‌های تکثیر درخت انجیر:

درخت انجیر را از طریق بذر، قلمه، پیوند، پاجوش و خواباندن تکثیر می‌کنند که در این بخش به طور خلاصه به توضیح هر یک از روش‌های کاشت خواهیم پرداخت.

بذر:

توجه داشته باشید که در کاشت بذری درخت حاصل بذر هیچ‌گاه شبیه پایه مادری خود نمی‌شود. در کاشت بذر، ابتدا بذر گیاه را از میوه گیاه طی مراحلی جدا کنید. برای این منظور میوه درخت را از وسط نصف کنید و با استفاده از آب قسمت گوشتی را از بذر جدا کنید. طوری که هیچ گوشتی بر روی بذر کوچک این گیاه باقی نماند. بذرهای جدا شده را در درون دستمال کاغذی بگذارید. سینی نشاء یا گلدان خود را آماده و با خاک غنی و حاصلخیز آن را پر کنید. بذر گیاه را به صورت سطحی بر روی آن قرار دهید و روی آن را با لایه نازکی از خاک نرم و کود بپوشانید و گیاه را با استفاده از آبپاش آبیاری کنید، طوری که بذرها جابجا نشوند. تا زمان جوانه زنی بستر خاک را مرطوب نگه دارید. برای این منظور بهتر است روی بذر را با نایلون بپوشانید و سپس چندین سوراخ کوچک برای تهویه هوا در نایلون ایجاد کنید. پس از گذشت مدتی بذر گیاه جوانه می زند و شروع به رشد می‌کند. این گیاه از رشد سریعی برخوردار است. زمانی که گیاه رشد کرد آن را به گلدان بزرگتر و در نهایت نهال به دست آمده را به زمین اصلی منتقل کنید. برای این منظور گودالی در عمق مناسب ایجاد و نهال را درست در مرکز گودال بکارید و با خاک اطراف ریشه را پر کنید. در نهایت گیاه را آبیاری کنید.

قلمه زدن:

یکی دیگر از روش‌های معمول ازدیاد درخت انجیر استفاده از روش قلمه زنی است. در این روش ابتدا گودالی ایجاد کنید و قلمه را از درختانی که محصول با کیفیتی تولید می‌کنند تهیه کنید. سپس آنها را بلافاصله در گودال بکارید. برای تسریع در ریشه زایی قلمه می‌توانید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید. پس از مدتی قلمه ریشه‌دار می‌شود و شروع به رشد می‌کند.

برگ انجیر زینتی

برگ انجیر زینتی

پاجوش:

استفاده از پاجوش روش دیگری برای ازدیاد درخت انجیر است. در این روش در اطراف درخت انجیر پاجوش های زیادی سر از خاک بیرون می‌آورند که می‌بایست آنها را با ریشه‌ای که دارند از خاک خارج کنید و گودالی در عمق مناسب به اندازه ریشه گیاه ایجاد کنید. پاجوش را در درون آن بکارید و اطراف آن را با خاک مناسب و غنی پر کنید. سپس فشار دهید تا ریشه پاجوش با خاک تماس برقرار کند.

خواباندن شاخه:

خواباندن شاخه روش دیگر تکثیر درخت انجیر است. در این روش بدون آنکه گیاه را از شاخه جدا کنید گودالی ایجاد کنید و شاخه درخت را در درون آن قرار دهید. شاخه خوابانده شده درخت پس از مدتی ریشه‌دار می‌شود و به همین ترتیب ریشه گیاه در خاک نفوذ می‌کند. زمانی که شاخه به درستی ریشه‌دار شد و شروع به رشد کرد، آن را از شاخه مادری گیاه جدا کنید.

بذر انجیر زرد

پیوند:

استفاده از پیوند آخرین روش برای تکثیر درخت انجیر است. از روش پیوند بیشتر برای تبدیل انجیرهای مختلف به یکدیگر استفاده می‌کنند. زمان انجام پیوند در اردیبهشت ماه است.

شرایط محیطی رشد درخت انجیر:

شرایط محیطی برای رشد و نگهداری درخت انجیر پر اهمیت است که به بررسی هر کدام از این شرایط می پردازیم.

خاک درخت انجیر:

انجیر در اکثر خاک ها هر چه که باشند از شنی سبک تا رسی سخت به خوبی رشد می کند. PH حدود شش تا هفت و نیم برای رشد انجیر خوب است. خاک های اراضی لمونی بهترین انواع خاک برای کاشت و رشد انجیر می باشند، البته اگر درخت انجیر در مناطق حاوی این خاک کاشته شود به علت این که شاخ و برگ ها زیاد رشد می کنند، میوه دهی دو یا سه سال با تاخیر مواجه می شود.

برای داشتن خاک بهتر اینجا کلیک کنید.

درخت انجیر

درخت انجیر با میوه

آب و هوا درخت انجیر:

بارندگی مورد نیاز انجیر در کاشت های دیم 300 تا 400 میلی متر در سال با پراکندگی مناسب (یعنی از اواسط پاییز تا اوایل بهار است) بارش باران در زمان باردهی و تلقیح درخت می تواند مضر باشد و حصول درخت را کاهش دهد. اگر برداشت همراه با بارندگی صورت گیرد باعث کاهش کیفیت محصول می گردد. دمای مناسب برای رشد این گیاه بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد است.

ارتفاع:

ارتفاع این گیاه بسته به شرایط رشد، خاک، محیط و … متغیر و بین 4 تا 12 متر است.

نور:

گیاهی آفتاب دوست است که برای رشد به نور کامل خورشید نیاز دارد. در برابر سایه جزئی نیز مقاوم است. روزانه حداقل به 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد.

فاصله کاشت:

فاصله کاشت بین درختان 4 تا 7 متر است و فاصله ردیف‌ها 4 تا 5 متر است

شکوفه انجیر

شکوفه انجیر

آبیاری درخت انجیر:

انجیر قادر است خشکی را به خوبی تحمل کند، پس برای کاشتن آن در مناطق خشک مشکلی نیست. کیفیت آب مورد استفاده برای انجیر به اندازه دیگر درختان میوه حائز اهمیت نیست. انجیر ریشه کم عمقی دارد اما با این حال مناطق پر آب را هم دوست ندارد و در مقابل خشکی شدید هم خیلی نمی تواند دوام بیاورد و آسیب می بیند. در فصول پر آب و باران میوه های انجیر ترک بر میدارند. اگر انجیر به اندازه 50 درصد تبخیر تشت آبیاری شود رشد رویشی مناسبی پیدا می کند.

هرس درخت انجیر:

انجیر نیز به مانند سایر درختان مثمر برای سلامتی و ادامه رشد خود نیاز به هرس دارد. هرس این گیاه هر ساله انجام می‌شود. در عمل هرس باید شاخه‌های خشک ‌شده و اضافه گیاه را که مانع رشد و نمو درخت می‌شود قطع کنید. استفاده از هرس مناسب سبب می‌شود تا میوه درخت انجیر بزرگتر و باکیفیت تر شود. زمان هرس درخت انجیر بعد از نخستین سرمادهی در اواسط فصل پاییز انجام می‌شود.

درخت انجیر

میوه انجیر روی درخت

کود درخت انجیر:

انجیر به سدیم و بور حساس است اما کمبود آهن و روی تاثیر زیادی روی آن ندارد. درخت انجیر به مانند سایر درختان برای افزایش گلدهی، رشد، کیفیت میوه و … نیاز به کوددهی دارد. کوددهی این گیاه باید به صورت منظم انجام شود. می‌توانید از کودهای شیمیایی و ارگانیک به همراه کود پوسیده دامی استفاده کنید. استفاده از کود باعث افزایش کیفیت میوه محصول می‌شود.

برای داشتن محصولی بهتر میتوانید از کود هربان 150 گرمی ، کود هربان 25 کیلوگرمی استفاده کنید.

آفات درخت انجیر:

هر درختی دچار آفت و بیماری مختلفی می‌شود که مستلزم استفاده از روش‌های مختلفی برای مبارزه و از بین بردن آفات و بیماری‌ها است. درخت انجیر نیز از این قائده مستثنی نیست. چرا که دچار آفت و بیماری می‌شود که از جمله آفات و بیماری‌های رایج درخت انجیر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

مورچه:

مورچه نام حشره‌ای کوچک است که سبب آسیب جدی به درخت انجیر می‌شود. این حشره کوچک به دو صورت به درخت انجیر خسارت وارد می‌کند: یکی اینکه حشره پلاستوفاگا که گرده‌افشانی انجیر را انجام می‌دهد غذا مورچه به شمار می رود. مورچه با از بین بردن این حشره سبب می‌شود تا میوه‌ها به درستی تلقیح نشوند و در نهایت میوه‌ها پس از رشد می‌ریزند. دوم اینکه باعث افت کیفیت میوه می‌شود. بنابراین استفاده از سموم شیمایی می‌تواند مثمر به ثمر باشد.

شب پره هندی:

شب پره هندی از آفات رایج انجیر به شمار می رود که خسارات جدی ای به درخت انجیر وارد می ‌کنند. این حشره به خشک‌ شده میوه انجیر نیز خسارت وارد می‌کند.

پروانه برگ خوار:

پروانه برگ خوار همانطور که از نامش پیداست گونه‌ای حشره است که از برگ گیاه تغذیه و باعث افتادن برگ گیاه می‌شود.

پروانه میوه‌خوار:

این آفت معمولاً از آفات انباری است که به میوه خشک شده انجیر خسارت وارد می‌کند.

برگ درخت انجیر

برگ درخت انجیر

سوسک شاخدار بلند:

سوسک شاخدار بلند نوعی حشره است که به درخت انجیر آسیب وارد می‌کند. این نوع سوسک دارای شاخک بلندی است که برای از بین بردن آن می‌توانید از سموم شیمیایی استفاده کنید.

مگس میوه انجیر:

مگس میوه انجیر نوع حشره است که باعث آسیب به درخت انجیر به خصوص میوه آن می‌شود.

نهال انجیر ترک

کنه تار عنکبوتی انجیر:

کنه تار عنکبوتی انجیر از آفات رایج درخت انجیر است که خسارات زیادی را به شاخه و برگ گیاه وارد می‌کند و باعث خشک و زرد شدن برگها و در نتیجه ریزش آنها می‌شود.

شانکر یا خشکیدگی انجیر:

شانکر یا خشکیدگی نوعی بیماری قارچی است که از طریق زخم‌ها به درخت وارد می‌شود و به پوسته و بافتهای چوبی سرایت می‌کند و به سرعت شانکرهای پیش رونده‌ای را ایجاد می‌کند. در سال اول این بیماری تغییرات ناچیزی در پوسته ایجاد می‌کند، ولی علائم بیماری از سال دوم واضح تر می‌شود. در طول سال تمام قطر شاخه را آلوده می‌کند و باعث مرگ آن می‌شود. برای از بین بردن این بیماری می‌توانید از سموم شیمیایی استفاده کنید.

ترشیدگی میوه انجیر:

میوه انجیر به دلیل طعم شیرینی که دارد بسیار مطلوب حشرات است. در صورت ترک برداشتن، راه ورودی حشرات به داخل انجیر باز می‌شود که این خود یکی از عوامل ترشیدگی میوه به شمار می رود. این بیماری از طریق مگس سرکه یا سوسک و از طریق چشم میوه انجیر به داخل میوه راه پیدا می‌کند و باعث ترشیدگی آن می‌شود.

بیماری موزائیک:

بیماری موزائیک انجیر یکی از جدی ترین بیماری‌های درخت انجیر به شمار می رود. در واقع نوعی ویروس به شمار می رود که در تولید آن چند ویروس با هم دخالت دارند. این بیماری باعث ریزش شدید میوه قبل از رسیدن می‌شود.

درخت انجیر

انجیر سفید خرد شده

نحوه برداشت درخت انجیر:

برداشت میوه درخت انجیر به مانند سایر درختان مثمر انجام می‌شود. به هنگام برداشت، میوه انجیر را با دست خود بگیرید و بکشید تا از شاخه جدا شود که به راحتی از شاخه جدا می‌شود. بنابراین نیاز به قیچی یا چاقو ندارید. میوه برداشت شده را به آرامی در جعبه یا سبد قرار دهید، چرا که میوه این گیاه بسیار نرم است و در صورت پرت شدن خراب می‌شود. به همین منوال به کار برداشت خود ادامه دهید.

کاربرد درخت انجیر:

از درخت انجیر استفاده‌های مختلفی به قرار زیر می‌شود.

 • از میوه این گیاه برای تازه خوری استفاده می‌کنند.
 • برای تهیه مربا از آن استفاده می‌کنند.
 • میوه این گیاه را خشک می‌کنند و سپس مورد استفاده قرار می‌دهند.
 • از خشک شده میوه این گیاه برای تهیه آبمیوه طبیعی استفاده می‌کنند.
 • در آشپزی کاربرد دارد.
 • برای تهیه آبمیوه از آن استفاده می‌کنند.
 • از برگهای این گیاه در طب سنتی استفاده می‌کنند.

اگر شما نیز تجربه کاشت، داشت و برداشت انجیر و میوه آن را دارید، تجربیات و دیدگاه‌هایتان را با ما و دیگر مخاطبان پوپونیک به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد درخت انجیر:

 1. چه مدت طول می کشد تا درخت انجیر میوه بدهد؟

  بین سه تا پنج سال، درختان انجیر معمولاً بین سه تا پنج سال پس از کاشت شروع به رسیدن میوه می کنند. برخی ارقام زودتر شروع می شوند، اما این متوسط است.

 2. درختان انجیر در کجا بیشتر رشد می کنند؟

  انجیر را در یک مکان گرم و پناه در آفتاب کامل پرورش دهید. تصور می شود که انجیر وقتی ریشه های آن کمی محدود شود بهترین نتیجه را می دهد، بنابراین آنها را در گلدان بکارید یا از سنگفرش استفاده کنید تا رشد ریشه را در زمین رشد محدود کنید.

 3. درخت انجیر چه ویژگی خاصی دارد؟

  درختان انجیر گونه های اصلی در بسیاری از جنگل های بارانی هستند و در تمام طول سال میوه تولید می کنند که منابع غذایی مهمی برای هزاران گونه جانوری از خفاش ها تا میمون ها تا پرندگان هستند. گل های درخت انجیر در واقع در داخل میوه پنهان شده است، که باعث شد بسیاری از فرهنگ های اولیه این گیاهان را بی گل بدانند.

 4. آیا برای تولید میوه به 2 درخت انجیر نیاز دارید؟

  درخت انجیر معمولی (Ficus carica) محبوب ترین گونه انجیر برای باغبانان خانگی است زیرا گل های آن برای تولید انجیر به گرده افشانی نیاز ندارند. انجیر را می توان به صورت تازه از درخت خورد، حفظ کرد، یا در پخت و پز استفاده کرد.

 5. آیا درختان انجیر به آب زیادی احتیاج دارند؟

  انجیر پا خیس را دوست ندارد، بنابراین زیاد آبیاری نکنید. بگذارید درخت بین آبیاری کمی خشک شود. به یاد داشته باشید که به آرامی و عمیق آبیاری کنید. فقط زیاد آب ندهید هر 10 روز تا 2 هفته کافی است.

 6. آیا درختان انجیر ریشه مهاجم دارند؟

  همه انجیرها، دارای سیستم ریشه ای شدید و تهاجمی هستند و به درختان بزرگی تبدیل می شوند حتی در گلدان ها، ریشه ها می توانند از سوراخ های زهکشی رشد کرده و خاک را پیدا کنند.

 7. درختان انجیر آفتاب دوست دارند یا سایه؟

  درختان انجیر در حیاط شما به یک نقطه آفتابی احتیاج دارند که به عنوان دریافت کامل آفتاب تا سایه جزئی طبقه بندی می شود. حداقل 7 تا 8 ساعت قرار گرفتن در معرض آفتاب توصیه می شود.

 8. درختان انجیر چه چیزهایی را جذب می کنند؟

  وقتی گل های ماده درون میوه نارس برای گرده افشانی آماده شوند، انجیر عطر و بوی فریبنده ای از خود ساطع می کند که فقط زنبورهای ماده از نوع خاص آن درخت را به خود جلب می کند. زنبور با رایحه خود انجیر را پیدا می کند و تلاش می کند تا از دهانه کوچک انتهای انجیر به داخل آن برود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

335 دیدگاه درباره مقاله “نگاهی کوتاه بر درخت انجیر

 1. Avatar مجید گفت:

  سلام.ممنون از سایت پر محتوا مختصر و مفیدتان.یک سوال داشتم.میخواستم ببینم عمق رشد ریشه انجیر دیم (استهبان چقدر است.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ریشه درخت انجیر، معمولاً در نزدیکی سطح زمین قرار دارد (ریشه عمیقی ندارد). قطر ریشه این درخت 3 برابر تاج آن است

 2. Avatar مرتضی گفت:

  سسلام.
  یه درخت انجیر پیوندی(انجیر گلابی)۳ساله تو حیات ما هست.
  خیلی انجیر داده ولی متاسفانه انجیراش زرد و خشک میشن و میُفتن.اگه میدونید علت چیه راهنمایی کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   فکر کنم شما باید در زمستان پای درخت انجیر را حتما بیل بزنید و از کود پوسیده در زیر درخت استفاده کنید .

  2. Avatar محسن منصوری گفت:

   اگر لکه های قهوهای کوچک انتهای میوه می بینید که باعث زود رس شدن یا خراب شدن میوه میشه نوعی قارچ هست باید با قارچ کش مسی یعنی قارچ کشی که از ترکیبات سولفات مس داره درخت رو محلول پاشی کنید ، اسم این قارچ یادم رفته.

 3. Avatar محسن گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دوتا درخت انجیر داخل حیاط کاشتم ولی فقط برگهاشون سبز شده و رشد نمیکنن. دلیلش چی هست؟
  البته قبلا هم یه درخت انجیر داخل خونه داشتیم که بعد از چهار یا پنج سال هرچی میوه میداد میریخت که اون رو هم جابجا کردیم و یکی دوسال فقط چند برگ سبز داشت و رشد نمیکرد و نهایتا خشک شد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا از درخت انجیر خود تون عکس بگیرید و برای شماره 09358504040 واتس اپ کنید تا بتوانیم بهتر پاسخگو باشیم

 4. Avatar عبدی گفت:

  سلام درخت انجیری در حیاط منزل دارم که حدود ده سال از کاشت ان میگذرد علی رغم اینکه در جای افتابگیر است ومشکل اب دهی هم ندارد ولی بیشتر از نیم متر رشد نکرده ولی به اندازه قدش میوه هم میدهد جهت رشد این لطفاً راهنمایی بفرمایید ممنون.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مشکل درخت انجیر شما می تواند از خاک زیر درخت باشد با تعویض مقداری از خاک به صورتی که به ریشه درخت صدمه نزند و اضافه کردن کود پوسیده دامی در زمستان میتواند مشکل درخت حل شود.

 5. Avatar خواهر شما گفت:

  سلام درخت انجیر چندین ساله داریم که مورچه زیادی داردبرای ازبین بردن آنها چه کنیم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مقداری آب با شکر و اسید بوریک را مخلوط و داخل مایکروویو گرم کرده، سپس به خوبی تکان داده تا کاملاً حل شوند. بعد از آن مقداری گلوله پنبه ای را داخل آن فرو کرده و آ نها را در روی کاغذی در محل هایی که مورچه ها را دیده اید بگذارید. چند روزی طول می کشد تا تمامی کلونی مورچه ها مسموم شوند.

   1. Avatar Nuray گفت:

    سلام من میخواستم انجیر بکارم از شاخه یه درخت گرفتم ریشه زد کاشتم فقط برگاش سبز شد بعد چن ماه خاکشو عوض کردم برگاش هم جمع شد وتیره رنگ؛چرا؟یعنی ممکنه خشک بشه یا سال دیگه بازم سبز از هیچ کودیم استفاده نکردم

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     نهال انجیر تا 3 سال کود احتیاج ندارد گلدانش رو زود عوض کردید ولی خوب میشود. برای برچ 12 درخت انجیر رو حتما پیوند بزنید

 6. Avatar محمد گفت:

  سلام درخت انجیری دارم که علیرغم باردهی فراوان در اوایل اردیبهشت ماه برگهای آن زرد و خشک و میریزد و میوه های آن نیز سفت شده و نارس و کال میماند علتش چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت انجیر احتیاج به بیل زدن و استفاده از کود دامی در زمستان دارد.

 7. Avatar عباسی گفت:

  سلام ماچندنوع انجیرداریم که امسال درخت انجیرگلابی بعدازانجیردادن دربهاردرشتو ابداربوددرتابستان انجیرش لکه های سفیدزدهوقابل مصرف نیست بایدچیکارکرد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت انجیر شما قارچ گرفته لطفا عکسهای درخت را به 09358504040 وانس اپ کنید تا بهتر بتوان کمک کرد

 8. Avatar سید علی گفت:

  باسلام من داخل حیاط یک درخت انجیر دارم که ۲۰ ساله یا شاید هم پیرتر باشد تا سه یا چهار سال قبل انجیرهای درشت و شیرین میداد ولی از چهارسال قبل میوه میدهد درشت هم میشود ولی شیرین نمیشود و چاک میخورد و ترش میشود بصورتی که چکه میکند روی زمین و برگهای زیری و یک نوع پشه ریز تو انجیر هست که زیادهم هستن میرن توچاک انجیرها و ترش میشود . لطفا راهنمایی کنید

  1. هومن انگورانی هومن انگورانی گفت:

   دلیل ترک خوردن انجیر باران است ولی اگر درخت انجیر پشه دارد لطفا عکس درخت تون رو به این شماره 09358504040 در واتس آپ برامون بفرستید

 9. Avatar فرشید گفت:

  سلام ما درخت انجیری داریم که به نام پاییزه زرد میشناسیمش اما چند سالی هست که انجیرهاش ریز شده و شل هم شده میشه کاریش کرد و در خصوص اب دادن در فصل باردهی میشه راهنماییم کنید ممنون

  1. هومن انگورانی هومن انگورانی گفت:

   ابدهی انجیر باید هفته ای یکبار باشد و سیر اب شود و در مورد ریز شدن میوه علت این است که کود نخورده زمستان بیل بزنند بافاصله از تنه درخت کود دامی بریزنند و روش خاک بریزنند که باعث شود خاک نرم شود و یا از کودهای شیمیایی npk202020 میتوانند استفاده مشکل درخت عدم کود دهی است

 10. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من میخوام انجیرخشک کنم اما الان که درحین خشک شدنه متوجه شدم تو بعضیاش پرکرمه کسی میدونه چیکارباید بکنم?

 11. Avatar رویا گفت:

  سلام درخت انجیری چهار ساله دارم که برگها و شاخه هایش خشکیده.آبیاری هفتگی منظم داره تما از پایین ترین قسمت تنه شروع کرده یه برگ دادن میخواستم علت خشک شدنشو بدونم

  1. هومن انگورانی هومن انگورانی گفت:

   سلام
   لطفا چند عدد عکس از درخت انجیر خود بندازید و به شماره 0935804040 در واتساپ ارسال کنید تا راهنماییتون کنم

 12. Avatar احمد گفت:

  سلام
  عذرخواهی میکنم بابت مزاحمت
  درخت انجبری دارم که کرمی سبزرنگ برگاشو میخوره و تارعنکبوت میتنه و زیر تار رو میخوره
  بعد یه پیله براق دور خودش میتنه
  ندیدم چه حشره ایه ولی فکر میکنم سن سبز رنگه
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 13. Avatar تقی خانی گفت:

  سلام…
  دوستان من درخت انجیری دارم در منطقه چالوس که برگ هاش زنگ زده…چه کار باید بکنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه درخت انجیر شما دچار زنگ انجیر شده است
   راه های پیشگیری و کنترل بیماری زنگ انجیر:
   • اجتناب از آبیاری بارانی
   • هرس و افزایش تهویه مناسب درختان
   • کوددهی و تغذیه مناسب درخت
   • جمع آوری و سوزاندن برگ های آلوده
   • استفاده از بردوفیکس به شرح زیر:
   – سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار پس از ریزش ٧۰ درصد برگ ها در پاییز
   – سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار پس از هرس زمستانه
   – سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار هنگام تورم جوانه ها
   – سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار هنگام تشکیل میوه

 14. Avatar حامد گفت:

  سلام تعدادی نهال انجیر دیم دو ساله در بهار کاشتیم که در تابستان سه مرحله ابیاری شد ولی الان برگ ها کم کم دارن زرد میشن خواستم ببینم نیاز به آبیاری دارن یا دلیل دیگه ای داره.ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   فکر کنم اگر یک مرحله دیگر درختهای انجیر دیم آبیاری بشوند مشکل حل شود

 15. Avatar Ali گفت:

  سلام یه درخت انجیر دارم دوساله بهار انجیر داد ولی همش ریخت و دیگه خبری از انجیر نبود اما درختم رشد چشمگیری داشت و الان 14 مهر ماهه درخت من تازه انجیر داده خب الان میخوام بدونم مشکل از کجاس؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت انجیر شما احتمالا دوبار بار میدهد در هر سال ولی خیلی باید از آن مراقبت کنید این نوع درخت در اقلیم گرمسیر کاشته میشود و ریزش میوه در سال دوم کاملا طبیعی است

   1. Avatar Ali گفت:

    خیلی ممنون منظورتون از مراقبت چیه ؟ چطور میتونم ازش مراقبت کنم ؟ و اینکه ما در منطقه کوهستانی هستیم . و چکار کنم که میوه هاش نریزه آیا کمبود مواد معدنی میتونه عامل ریزشش باشه . اگه هست کمبود چه موادی داره .🙏

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     قطعا سرمای منطقه کوهستانی میتواند عامل بسیار مهمی باشد اما با تغذیه درخت با کود پتاسیم می توانید به درخت انجیر خود کمک کنید

 16. Avatar محمد علی گفت:

  سلام .
  آیا در منطقه محلات استان مرکزی ، میشود از نهالهای انجیر استهبان برای احداث باغ انجیر استفاده کرد ؟
  دراین منطقه یک نوع انجیر بومی از قدیم متداول است که زرد و کوچک است و تازه و خشک استفاده میشود ، اما به کیفیت انجیرهای خشک استهبان و نیریز و یزد نیست .
  آیا همین نوع امتحان شده برای احداث باغ انجیر ، گونه مناسب تری است ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درختان هر منطقه به آب و هوای آن منطقه عادت دارند بنا براین بهتر است شما از درختهای انجیر تبریز استفاده نکنید

 17. Avatar زرگران گفت:

  سلام
  زیر درخت انجیر دانه های بزرگتر از دانه های داخل انجیر پیدا می کنم تقریبا اندازه هسته آلبالو. آیا اینها بذر انجیر است. چطوری تولید می شود.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   قطعا نه بذر انجیر دانه های داخل انجیر هستند

 18. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  در منطقه گرمسیری یک درخت انجیر داریم که تقریبا نصف درخت کاملا سوخته و هیچ برگی در حال حاضر نداره اما نصف دیگه ش هم جوونه می زنه و هم اینکه میوه داده

 19. Avatar سیدحمید حسینی گفت:

  با سلام – دو سال قبل تعداد پنجاه نهال انجیر کاشتم که در بهار دارای برگهای سبز وشادابی هستند اما با شروع تابستان روی برگها تارعنکبوت میزنه و آتشک می گیرند با شروع سرما مجددا درخت شروع به جوانه زدن میکنه و تا شروع گرما خبری از این مشکل نیست . محصولی آنچنانی هم ندادند. لطفا راهنمایی بفرمایید برای حل این مشکل چکار کنم .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای حل شدن مشکل لطفا این مقاله را مطالعه کنید
   https://poponik.com/%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a2%d8%aa%d8%b4%da%a9/

 20. Avatar علیسان افکاری گفت:

  با سلام . ما تو حیاطمون درخت انجیر داریم که انجیرای درشتی میاره ولی وقتی میچینمشون داخلشون خشک و بی آبه و اصلا قابل خوردن نیست .میتونین منو راهنمایی بکنین ؟ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما باید پای درخت انجیر خود را بیل بزنید تا خاک هوا بخورد و از کود پوسیده دامی استفاده کنید

 21. Avatar آریا گفت:

  سلام
  فاصله مناسب برای کاشت انجیر در باغی که بخواهیم درخت به صورت پاکوتاه رشد کند از یکدیگر چقدر است و همینطور به صورت رشد طبیعی چقدر است؟
  آیا رقم انجیر گلابی را میتونا پاکوتاه پرورش داد و این درست است که رقم گلابی رشد بهتر و سریع تری از ارقام دیگر دارد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   فاصله کاشت درخت انجیر بین 1.5 تا 2.5 متر است به صورت طبیعی هم 2 تا 3 متر
   متاسفانه اطلاعی از اینکه انجیر گلابی را می توان به صورت پاکوتاه پرورش داد نداریم.

 22. Avatar مهرداد گفت:

  سلام برای قلمه زدن انجیر در گلدان
  1 خاکش چی باشه ترکیباتش
  2طول قلمه ها
  3آیا شاخه های یکساله رو هم میشه استفاده کرد؟
  یک راهنمایی کلی بفرمایید
  ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای قلمه زدن انجیر
   از خاکی که نرم باشه به طور مثال ترکیب ماسه بادی رودخانه و خاک باغچه استفاده کنید
   طول قلمه های انجیر بین 30 تا 40 سانت باشد کفایت میکند
   بله شاخه های یکساله را میتوانید استفاده کنید

   1. Avatar محمد گفت:

    با درود خدمت استاد ارجمند جناب انگورانی عزیز جناب استاد من دوتا درخت انجیر بزرگ در حیاط خانه دارم یکی سفید کوهی و دیگری سیاه ابی ما اینجا بهشون میگیم انجیر بش (دیم ) که کوهی هست و انجیر آبی (شاه انجیر) زمانی که این دو درخت ما میوه میکند که بسیار هم زیاد بار دارد تعداد زیادی از انجیرها پس از چیده شدن وقتی نصف میکنیم داخل میوه پر از کرمهای ریز سفید رنگ است که گاها به سختی و با دقت بالا دیده میشوند، که تقریبا تا 80 درصد بار درخت را از بین میبرند چون قابل خوردن نیستند اگر لطف کنید و کمک کنید که چکار باید کرد ممنونتون میشم با سپاس فراوان از مهر قلبیتون

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     درخت های انجیر شما دچار تنش آبی شده اند و یا سرما زدگی بهاره دارند
     اگر این دو عامل را رسیدگی کنید مشکل شما از بین میرود

 23. Avatar صحرا گفت:

  سلام… ما تووو حیاطمون انجیر سیزده ساله اینا داریم…میخاییم اثاث کشی کنیم منتهی خیلی ناراحت هستیم ک نمیتونیم درخت انجیر وببریم…یعنی اینکار تخصصی واصولیه ک ما بلد نیستیم… بنظرتون راهکاری هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید..

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در زمستان که درخت برگهایش کاملا ریخته باشد جهت شمال و جنوب و شرق و غرب را روی درخت علامت بزنید از هر طرف به شعاع 0.5 متر فاصله دهید و بعد خاک را بکنید
   ریشه را جدا کنید و با پلاستیک ببندید و منتقل کنید بعد از جابجایی و ریختن خاک حتما به درخت آب دهید تا هوا از داخل ریشه از بین برود.

 24. Avatar یوسف گفت:

  با سلام .. میخواستم ببینم درختهای انجیر هم نر و ماده دارن؟ چون یه درخت انجیر کاملا سر حال دارم که تا به الان بعد از ۵ سال هنوز بار نداده.. با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت انجیر احتیاج به نر و ماده ندارد ولی شاید درخت انجیر شما پیوند نخورده باشد

 25. Avatar عرفان گفت:

  با عرض سلام آیا میشود در قبرستان درخت انجیر کاشت…آیا بکاریم چه مشکلاتی بوجود خواهد آمد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کلا کاشتن درخت مثمر در قبرستان مشکل است چون در تابستان حتما باید هر هفته آب بخورد و اگر آب نخورد تنش آبی به وجود می آید که برای درخت مناسب نیست

 26. Avatar ساره گفت:

  ایا امکانش هست درخت انجیرروی رودخانه رشد کنه و میوه بده ؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   منظور شما رو نمی فهمم روی رودخانه چطور انجیر رشد کنه

 27. Avatar محمدی گفت:

  سلام
  من میخواستم هم نوع درخت انجیر خودم را بدونم و هم اینکه آیا این درختچه نیاز به هرس داره الان. شاهین شهر هستم .تشکر از آقای انگورانی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکسهایی از درخت خودتون ب ای شماره 09358504040 بفرستید تا بتوانیم به شما کمک کنیم

 28. Avatar محمدی گفت:

  سلام
  من میخواستم هم نوع درخت انجیر خودم را بدونم و هم اینکه آیا این درختچه نیاز به هرس داره الان. شاهین شهر هستم .تشکر از آقای انکورانی. تو واتس اب براتون عکس می‌فرستم تا کند دقیقه دیگه.

 29. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام و احترام.منزل ما باغچه نداره.میتونم ساقه درخت انجیر رو در گلدون بکارم؟ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخا انجیر در گلدان و با فراهم کردن شرایز دما نور و جریان هوا قطعا رشد خواهد کرد

 30. Avatar زهرا گفت:

  سلام درخت انجیر بسیار پیری داخل حیاط داریم که هم بار ریز میده و هم پاجوش خیلی داره .چه باید کرد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   پاجوش ها را باید قطع کنید و چسب باغبانی بزنیدو خاک دور درخت را هم بیل بزنید و مقداری کود حیوانی پوسیده به فاصله 50 سانتی از تنه درخت بریزید
   امیدوارم حال درخت بهتر شود

 31. Avatar علیرضا گفت:

  سلام ممنون از سایت پرمحتواتون من پارسال دوتا انجیر کاشتم یکی انجیر زرد و یکی شاه انجیر که خیلی خوب رشد کردن و همون سال اول دوبار بار دادن ولی پاییز برای جلوگیری از سرما زدگی با نایلون دورتنشون رو پوشوندم و امروز که باز کردم هر دوتا خشک شده بودن کود گوسفندی ام پاییز دادم بهشون دلیل اینکه خشک شدن چیه؟ و اینکه من دوباره انجیر کشت بکنم یا نه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   انجیر درخت گرمسیری است و نیاز به گرما دارد آب و هوای منطقه شما به چه صورت است .

 32. Avatar میلاد گفت:

  سلام من اواسط اسفند ماه ی نهال انجیر زرد خریدم ب طول 2 متر و ریشه هاش خوب بودن بعد از کاشتن تو باغچه حیاط در مدت 4 روز برگاش همه خشک شدن و افتادن با اینکه باغچه مون خاک و کود حیوانی خوبی داره و آب وهوای خوزستان معتدل، بنظرتون دوباره برگ میده

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ممکنه زمانی که داشتید نهال انجیر زرد را میکاشتید ریشه تکان خورده باشد.

 33. Avatar علیرضا گفت:

  سلام زمان آبیاری انجیر در فصل بهار در منطقه گرم و خشک از کی شروع میشه؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از زمانی که بارانی نبود و زمین شروع به خشک شدن کرد.

 34. Avatar باستانی.تبریز گفت:

  سلام.من در باغچه ی حیاطمون شاخه ی انجیر کاشتم که از شاخه ی درخت انجیر جدا کرده بودم.این درخت میتونه میوه بده یا باید سال دیگه پیوند بزنیم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهتر است انجیر جوان را پیوند بزنید

 35. Avatar حسن قنبری فرد گفت:

  سلام استاد من200 نهال دوساله در یک هکتار کاشتم، دنبال یک درخت برای بین انجیر ها هستم، شما توصیه ای دارید؟ انجیر سبز استهبان با فاصله 8 متر در 8 متر کاشتم ، سال اول کود میخواد یانه؟ کود ریشه چی پیشنهاد میدید ؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   نهال انجیر زیر 3 سال نیاز به کود دهی ندارد .

 36. Avatar حامد گفت:

  سلام یه درخت انحیر دارم تو حیاط رشد بسیار خوبی داره اما میوه هاش یا میریزند یا سفت شده و اصلا نمیرسن الان هنوز برگ نیاورده میوه داره

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت انجیر برای اینکه محصول خوبی بدهد نیاز به مراقبت دارد که شامل آبیاری منظم دادن کود به درخت در فصل پاییز زمانی که گیاه خواب است باید خاک باغچه بیل زده شود و به آن کود تقویتی مثل کود هربان داده شود .

 37. Avatar مصطفی خادمی گفت:

  سلام.من در زمستان دوعدد درخت انجیر که قدش یک نیم متر است رو اوردم داخل باغچه کاشتم الانم ساقه هاش مشخصه سبزه ولی هنوز هیچ برگی نداده.میخاستم بدونم اینا برگاشون کی سبز میشه؟ الان زوده یا باید تاالان برگ میداد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید تا برج 2 به درخت انجیر زمان دهید.

 38. Avatar سعید گفت:

  سلام.ما تو خونمون یه درخت انجیر دارم با امسال ۳ ساله میشه ولی تا الان هیچ نشونه ای از شکوفه و باز شدن نداره..شاخه هاشم ی طوری شده که آدم حس میکنه خشک شده ..چیکار کنیم به نظرتون؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   تنه اصلی را خراش دهید ببینید سبز است و یا خشک شده است؟

 39. Avatar اردلان بهرامی گفت:

  سلام دوستان خوبم من درخت انجیر رونده دارم حدود پنج الی شش سال میشه تمام دیوارهای داخل و خارج حیاط رو چسبیده و رفته بالا از جایی که قلمه گرفتم تو تابستان پر انجیر بود و انجیر اون سمی و بسیار تلخه و برا زیبایی دیوارها کاشته میشه سوالم از شما اینه که جایی از انجیر رونده صحبت شده ایا اطلاع دارید موقع گلدهی چه زمانیه ممنون پاسخ بدین

 40. Avatar محمدرضا جوادی گفت:

  سلام، ما یک درخت بالای حدودا ۱۰ ساله داریم که بار میده اما کال و نارس هست ، نمیدونم چیکار باید کنیم که بار برسه.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 41. Avatar نسرین گفت:

  سلام
  درخت انجیر من دوساله هست تو بوشهر و آب وهوای گرم و مرطوب با خاک مناسب کاشته شده درخت سرسبزی هست اما سال گذشته ثمره پاییزه داشت ولی الان بهار ثمر نزده دلیلش رو نمی دونم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس درخت را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

 42. Avatar حمید فراهانی گفت:

  سلام من میخواستم تو منطقه خودمون(همدان شهرستان ملایر )باغ انجیر بکارم .البته الان یه درخت انجیر تو حیاط خونه داریم که خیلی خوب بار میده .تو باغای انگوری هم از قدیم درخت انجیر بوده که تو چند سال خشکسالی خشک نشده و بار هم میدن البته انجیر وحشی هستن
  .خواستم بدونم به نظرتون این منطقه میتونه خوب بار بده یا نه؟!

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   انجیر برای مناطق گرمسیر است اما در تبری هم رشد میکند از انجیر که در تبریز رشد میکند باید استفاده کنید

 43. Avatar مهدی گفت:

  باسلام و عرض ادب
  انجیر استهبان و شاه انجیر در حیاط منزل تهران کاشته ام.آیا جواب می دهد؟
  مورد دیگه اینکه خاک باغچه بنده کمی آهک و سیمان دارد.چه کار کنم که تاثیر منفی بر درخت نگذارد؟ سپاس

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 44. Avatar محمد گفت:

  درخت انجیر سیاه معروف به اسرائیلی درحیاط دارم پارسال میوه ها کرم زد وریخت امسال چکار کنم نریزه؟؟ممنون

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت انجیر را در فصل پاییز که خواب درختان است سم پاشی باید انجام شود .

 45. Avatar فرزاد گفت:

  سلام درخت انجیرما‌شکوفه نمی ده 20 فروردین هست دلیل اش چیه

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   امکان دارد درخت انجیرتان را سرما زده باشد.

 46. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام جناب ببخشید درخت انجیر‌ پنج ساله ای دارم که تا به حال بار‌نداده ولی درخت جون دار‌و پر شاخ و برگی‌هستش ولی اصلا میوه نمیدهد علتش زو میشه توضیح بدید؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای بارور کردن درخت انجیر باید پیوند زده شود و گرد افشانی انجام شود توسط باد و یا زنبور عسل .

 47. Avatar پریا گفت:

  فصل خوردن انجیر سبز کی هست ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   قاعدتا تابستان

 48. Avatar حسن گفت:

  سلام چرا بعضی از برگ ها انجیر به شگل سوخته می شوند وبعدش گامل خشک میشه همون برگ،،

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   آبیاری ببش از حد باعث به وجود آمدن این عارضه میگردد .

 49. Avatar مجید گفت:

  با سلام
  ما ی درخت بزرگدبا چهار تنه تقریبا بزرگ انجیر سفید داریم که بعد از رسیدن انجیرها تقریبا 70 درصد انجیرها دچار ترشیدگی می شوند و نیز در داخل انجیر کرم های سفید رنگی پدیدار میشود که انجیر قابل استفاده نیست. اول رسیدن میوه که هنوز خوب نرم و شیرین نشده انجیرها مشکلی ندارند ولی بعد از رسیدگی و پختگی دچار ترشیدگی و کرم می شوند. لطفا راهنمایی کنید. واتساپ من 09385528280

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای مبارزه با مگس سرکه که عامل ایجاد بیماری ترشیدگی میوه انجیر است استفاده از سم ضرورتی ندارد . کاهش میزان آبیاری ، هرس مناسب درخت و استفاده از طعمه های مانند سرکه رقیق شده و یا گوجه فرنگی له شده در درون ظروف در دار پلاستیکی با چند روزنه برای به دام انداختن مگس سرکه می تواند کارساز باشد.

 50. Avatar ندا گفت:

  با عرض سلام و احترام من یک درخت انجیر دارم که الان میوه داده ولی متاسفانه انجیراش همین که یخورده بزرگ میشن میریزن و نارس به نظر شما باید چکار کنم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای باردهی بهتر میتوانی از این کود استفاده کنید https://poponik.com/product/%da%a9%d9%88%d8%af-%d9%be%d9%88%d8%af%d8%b1%db%8c-%d9%82%d8%b7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2/.

 51. Avatar bahram.arg گفت:

  سوال درمورد انجیر البته بعد از استاد گرامی جناب انگورانی

 52. Avatar منصور جوادی گفت:

  سلام من مقداری انجیر داخل گلدون ۳۰ سانتی کاشتم به نظرتون واسه یک سال گلدون جواب میده . ایا گلدون جلوی رشدشون رو میگیره . چون میخوام بعد یک سال اونها رو به داخل زمین کشاورزی انتقال بدم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بستگی به حجم گلدان دارد که بتواند تعداد بذر انجیر هارا جواب دهد

 53. Avatar پارمیدا گفت:

  سلام ما یه درخت انجیر ۲۰ ساله داریم کنارشم یه درخت گردو داریم
  خونمونو که دادیم اجاره هی گفتن خشک شده و..شاخه مادرشو اومدن قطع کردن
  امکانش هست بخاطر درخت گردو کنارش باشه؟؟
  الان باید چیکار کنیم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ریشه درخت گردو دارای شیره خاصی است که نمی گذارد ریشه ای در کنارش به صورت عمقی رشد کند.

 54. Avatar مرتضی گفت:

  سلام درخت انجیر حیاط ما برگ هاش جمع میشه وسط برگاش کرم میگیره بعد هم برگاش خشک میشه،ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید حتما درخت چک شود که حشره ای دارد و یا نه
   لطفا عکس درخت را برای شماره 09358504040 واتس اپ کنید تا راهنمایی بهتر شود.

 55. Avatar صدرانیا گفت:

  باسلام. من یک درخت انجیر در حیاط خانه کاشته ام که امسال سال دوم آن است. الان هیچ نشانه ای از میوه در آن مشاهده نمی شود. چه موقع میوه دهی آن شروع می شود؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از سال سوم به بعد باید منتظر میوه انجیر باشید

 56. Avatar محمد گفت:

  سلام دو اصله درخت انجیرزرد سه ساله دارم که سال دوم شاخه ها به طور کامل خشک شد هرس کردم دوباره سبز شد متاسفانه رشد چندانی ندارن فقط سال اول سرحال بود و محصول خوبی داد
  کود شیمیای و حیوانی هم دادم
  بافت خاک هم ماسه بادی و رسی هست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در چه اقلیمی هستید که بتوانیم راهنمایی کنیم ؟

 57. Avatar محمد گفت:

  سلام مهندس جان علت خشک شدن نهال های انجیر در زمستان چه هست راهکار چیست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت انجیر مناسب مناطق گرمسیری است و اگر در منطقه سردسیری زندگی میکنید بسیار طبیعی است خشک شدن درخت

 58. Avatar کلائی گفت:

  سلام جند تا نهال انجیر را در گوده هایی که به عمق ۸۰وعرض۵۰سانت بو قراردادم وخاک رو باکود قاطی کردم و نهلها رو در اسفند ماه کاشتم تلام بیست اردیبهشت است ولی به وجودی که خشک نشدند برگ نکرده اند میخواستم علت را متوجه شوم در ضمن ابیاری هم هفته ای دو بار انجام دادم ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در وحله اول باید گودال ها را بزرگتر میکندید و خاک الک شده را با ماسه و یا پیت ماس مخلوط میکردید و استفاده میکردید
   کو تا 3 سال اول برای نهال خوب نیست

 59. Avatar علی گفت:

  سلام و تشکر درخت انجیر من بسیار رشد خوب و میوه های خوبی داشت از زمستان به بعد که خییلی سرد بود الان یک قسمتی از درخت از خواب زمستانه بیدار شده و قسمتی اصلا انگار خشک شده…..به نظر شما جریان چیست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   طبق صحبت شما به علت سردی هوا بخشی از درخت خشک شده بخش خشک شده را جدا کنید و از چسب باغبانی برای قسمتهای برش خورده استفاده کنید.

 60. Avatar محمد گفت:

  سلام ی سوال داشتم درخت انجیر داریم بار خوبی میده اما مزه شیرینی نداره باید چکار کنم محصولش شیرین بشه در ضمن ی سآل محصولش را نچیدیم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای شیرین شدن محصول میتوانید از کود پروشوگر مخصوص افزایش قند و شیرینی میوه استفاده کنید

 61. Avatar ایزد گفت:

  سلام من یه درخت انجیر تو حیاط خونه دارم تابستونا کلی پشه تو حیاط جمع میشه باعث اذیت میشه، برا از بین بردن پشه ها سمی وجود داره؟ ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   می توانید از سم دیازنون استفاده کنید به نسبت 1 در هزار

 62. Avatar حامد گفت:

  سلام
  درخت انجیر ۳ ساله رودر اسفند ماه کاشتم خاک مناسب هم تهیه کردم اما هنوز برگ نداده بیستر وقتا هم روی درخت سایه است وافتاب نمیگیره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت انجیر برای بهره بالاباید آفتاب دائم داشته باشد ولی به مدت 3 ماه به درخت انجیر زمان دهید

 63. Avatar سلمان گفت:

  سلام ما تو یه خونه متروکه یه درخت انجیر داریم که حدود 4 سالی میشه بهش سر نزدیم و کود و اب ندادیم. الان محصول میده ولی قابل خوردن نییت و میوه هاش خشکه. امسال حرسش کردم. چطور میشه احیا کرد میوه هاشو چون تو خونه موش داشت روی باغچه رو سیمان کردیم. و اب رو از چاه میکشیده. برگاش سبزه ولی میوه هاش خراب. حدود 17 سالش میشه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید خاک درخت بیل بخوره و زیر و رو شود و از کود NPK 20 20 20 استفاده کنید.
   حتما درخت را آبیاری هم بکنید.

 64. Avatar سلمان گفت:

  در ضمن این درخت بهش اصلا نور افتاب نمیخوره. به نظرتون با اب و کود میشه کمبود افتابو جبران کرد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هیچ چیزی نمی تواند جایگزین آفتاب گردد

 65. Avatar محمد حسین گفت:

  سلام یه درخت انجیر پارسال از مغازه گرفتم کاشتم. جالبه رشدش خیلی زیاده الان بالای دو متر شده. ولی نمیدونم آیا پیوند خورده یا نه. چون میوه نداده و برگهایش مثل توت هستند. لطفا راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   دقت کنید یک ضایعه ضمخت در پای درخت باید باشد که درخت پیوند خورده باشد

 66. Avatar نیما گفت:

  سلام، خسته نباشید، باغی دارم که تعدادی انجیر دارد میخام به جای آنها درخت دیگری بکارم ولی چند بار انجیرها را قطع کردم هر بار با شاخه و جوانه بیشتری رشد می کنند، اگه لطف کنید راهنمایی کنید که چیکار کنم که کامل خشک بشن ممنون میشم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   تنها راه آن کندن از ریشه است

 67. Avatar مانی مهتری گفت:

  سلام خسته نباشید مایک درخت انجیر۷ساله داریم که هرسال هم میوه یخوبی میدادهم برگاش قشنگ بزرگ میشدورشدمیکرد به طوری که چند بار شاخه هاشو کوتاه میکردیم ولی امسال ازفروردین برگ هاش کوچک مونده ورشد نکرده وبعضیهاشم درحال خشک شدنه لطفا راهنماییم کنید ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   دلایل بسیاری دارد این حالت باید درخت را از نزدیک ببینیم تا بتوانیم کمک کنیم

 68. Avatar پوریا گفت:

  سلام.من در شهرستان ساوه هستم و قصد دارم حدود ۵ عدد درخت انجیر داخل باغ کوچکی بکارم. ممکن است به سوالات زیر پاسخ داده و راهنمایی فرمایید؟ هدف اصلی رشد سریع درخت و سبز شدن باغ و میوه دهی است.
  ۱. بهترین فصل کاشت کدام است؟
  ۲.بهترین روش کاشت کدام است( نهال.نهال گلدانی.نهال گلدانی قلمه خورده چندساله.)؟
  ۳.عمق چاله و قطر آن چقدر باشد؟
  ۴. بهترین کار در سال اول چیست؟
  ۵. روش ابیاری قطره ای مناسب است؟
  ۶. اگر شما نهال مناسب را دارید آیا خرید و انتقال آن موجب وارد آمدن شوک به آن و خشک شدن میشود؟
  ممنونم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   1 – بهار
   2 – گلانی قلمه خورده چند ساله ریشه پر است و هر زمانی می توانید بکارید
   3 – قطر چاله 1.5 متر و عمق چاله 1.5 متر
   4 – فقط همان سایز چالخ زده شود خاک نرم در اختیار ریشه قرار داده شود و آبیاری فراموش نشود و از سال سوم به بعد کود دهید
   5 – بله اگر از ابتدا انجام شود درخت عادت میکند و به همین روش آب می خواهد
   6 – نهال انجیر داریم اگر درست بسته بندی شود شکی به آن وارد نمیشود

 69. Avatar زینب گفت:

  ما یه درخت انجیر داریم تو حیاط پارسال چنتا انجیر داد خوب هم بود ولی امسال میوه هاش کوچکه و روش خیلی خالهای سیاه داره دلیلش چیه…البته زمستون بهش کود حیوانی دادیم…

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   فکر میکنم مشکل درخت شما قارچی باشد لطفا عکس از میوه به شما ره 09358504040 واتس اپ کنید.
   تا بتوانیم کمک بهتری انجام دهیم .

 70. Avatar گرونا گفت:

  سلام درخت انجیر داریم که برگ های یک سمت اش شروع کرده به زرد شدن و ریختن برگ های سمت های دیگر سبز است ولی یه حالت چروک داره و ان صافی و درخشندگی قبل اش را ندارد باید چی کار کنم ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه درخت انجیر مستعد پذیرش قارچ است
   و فکر کنم (با توجه به ندیدن درخت) درخت شما مبتلا به قارچ شده است و باید از قارچ کش برای از بین بردن آن استفاده کنید.

 71. Avatar محمد گفت:

  سلام خسته نباشید وقت بخیر.نهال انجیرهشت ماهه توی حیاط خونه کاشتیم.ثمرداده.سربرگهاش حالت سوختگی وجمع شدن داره.وثمرش مثل اینکه کرم داشته باشه میخواستم ببینم مشکلش چیه؟ چرااینجوری شده.مشکل خاصی داره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر درست حدس زده باشم نهال شما دچار آفت مگس انجیر شده است که برای از بین بردن آن
   جمع آوری و سوزاندن میوه های آلوده از زیر درختان در کاهش جمعیت اثر قابل توجه دارد. تلهوک برای مبارزه با این آفت سمپاشی با سوسپانسون ۵/۱ در هزار دیپترکس را در موقع رسیدن میوه توصیه می کند.

 72. Avatar عباس‌سلطانی گفت:

  سلام‌وقت‌بخیربنده‌دوسال‌پیش‌انجیری‌توحیاط‌کاشتم‌هرروزبهش‌اب‌میدادم‌بارخوبی‌هم‌میدادولی‌نارس‌همگی‌می‌افتادامسال‌هفته‌ای‌دوباراب‌دادم‌وکودکبوترپاش‌ریختم‌ی‌مقدارازبرگهاش‌سوخت‌ولی‌دوباره‌سبزشدند.دیگه‌بارندادلطفاراهنمایی‌کنیدچیکارش‌کنم‌تاباربده

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در زمستان که درخت در خواب است خاک کنار درخت را با بیل زیر و رو کنید و با فاصله از تنه درخت از کود پوسیده دامی استفاده کنید .
   امیدوارم درخت به بار بنشیند

 73. Avatar اکبر مظفری گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از زحمات شما در خصوص به اشتراک گذاشتن تجارب علمی خود

  لطفا درباره مشخصات و رنگ و… انجیر بر که در کوه می روید راهنمایی کنید و اینکه آیا همه انجیرهای کوهی بر هستند یا نوعی خاص است و اگر نوع خاصی هست چه مشخصاتی دارد.
  تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به زودی مقاله ای در مورد انجیر کوهی انتشار خواهیم داد و می توانید اطلاعات لازم را در آنجا ببینید.

 74. Avatar علیرضا صفاری گفت:

  سلام و عرض ادب

  چند روز پیش از شهرستان قلمه انجیر آوردم تهران، قلمه دارای ریشه و دو برگ بود
  متاسفانه امروز ( یعنی بعد از ۲ روز جابجایی) قلمه رو به گلدان منتقل کردم برگها پلاسیده شدند

  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   احتمالا در زمان جابه جایی به گلدان ریشه نهالها تکان خوردند امیدوارم مشکل نهال شما حل شود

 75. Avatar ابراهیم گفت:

  سلام.ما تو حیاطمون یه درخت انجیر داریم که میوه هاش مثل گلابیه،اولین ثمرش که در فروردین میگیره در اوایل تیر میرسن و خیلی خوب و خوشمزه.ولی از اردیبهشت به بعد انجیر خیلی زیادی میگیره ولی یه کم که بزرگ میشن دیگه میافتن تا اواخر مرداد دوباره شروع میکنه به ثمر دادن و اونا رو هم تا وقتی هوا خیلی سرد میشه کم کم میرسه.حالا میخواستم بدونم دلیل ریختن بیشترین ثمرش چیه؟
  ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما باید درخت انجیر خودر ا کود بدهید

 76. Avatar محمد خاکباز گفت:

  سلام بسیار عالی.
  درخت انجیر بست ساله دارم هرسال بارش خوب است ولی امسال اکنون خرداد ماه میوه داده
  برگ های زیرش زردشده وخزان کرده بلای درخت خوب است.علت را نمیدانم!

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس از درخت خود را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

 77. Avatar majidrajaiinia گفت:

  سلام ، وقت شما بخیر ،تشکر فراوان دارم از اینکه علم وتجربیات خود رادر اختیار دیگران قرار میدهید
  درخت انجیر در حیاط داریم چند ساله خوب بار میداد پارسال میوه های آخرش ریز وخشک و کم آب بودن امسال هنوز میوه هاش نرسیده ولی یه قسمت درخت گویا نوعی افت گرفته به این صورت که میوه و برگ ها ش مثل لکه های سیاه روشونه به نظر شما درخت چه مشکلی داره

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در اتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 78. Avatar قیصری گفت:

  سلام درخت انجیر ما پارسال میوه هاس خیلی شیرین و پر شهد بود. اما امسال خیلی درشت و پوک شدن و بیمزه. علتش چیه؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت انجیر برای اینکه میوه خوبی بدهد نیاز به این دارد که در فصل پاییز خاک باغچه بیل زده شود و به آن کود داده شود .

 79. Avatar حسین گفت:

  سلام استادوقت بخیردرخت انجیر در زمین زهدار هم میشه کاشت یانه

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   بله میتوانید درخت انجیر را در زمین زهدار بکارید اما بازدهی مرغوبی ندارد .

 80. Avatar سید امید خراسانی گفت:

  سلام خسته نباشد درخت انجیر ما محصولش تلخ شده امسال دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   کمبود کود پتاسیم باعث میشود میوه تلخ شود به علت اینکه گیاه نمیتواند آب مصرفی خود را تامین کند .

 81. Avatar زهرا گفت:

  سلام، خسته نباشید
  در حیاط منزل ما یک درخت انجیر هست که سال گذشته در اثر سرما کاملا خشک شد.شاخه ها را از کف بریدیم درخت دوباره جوانه زده و رشد کرده با تعداد پاجوشهای زیاد.
  سوالم این است که چند تا از پاجوش ها را نگه دارم که درخت قوی تر و ظاهر خوبی داشته باشه، الان کاملا شبیه به بوته شده

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   اگر پیوند از بین رفته باشد باید کاملا درخت را در بیاورد اما اگر از بین نرفته باشد پیوند 1 شاخه کافی است .

 82. Avatar سجادی گفت:

  سلام. ما یه درخت انجیر کاشتیم . کچه میدهد ولی تبدیل به انجیر نمیشه علتش چی می تونه باشه.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت انجیر برای اینکه بار بدهید نیاز به گرد افشانی و پیوند زدن دارد .

 83. Avatar مهدیه گفت:

  سلام درخت انجیر ما دچار آفت مگس سرکه ای شده برای از بین بردن آفت چیکار کنم؟ تهران هستم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   مگس سرکه ای فقط با نوار زرد چسبناک از بین میرود .

 84. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام وقت بخیر یک درخت انجیر درحیاط منزلمان داریم که هرسال در حد چند تا دونه انجیر میده ولی از لحاظ سرحالی و رشد برگان مشکلی نداره

 85. Avatar ابی گفت:

  سلام
  میشه درمنطقه اقلید باغ انجیر کاشت وچه انجیری مناسب تراست

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   بله در اقلید هم میتوانید انجیر بکارید نوع انجیر را باید ببینید در منطقه شما چه انجیری کاشته شده است .

 86. Avatar Yasin گفت:

  سلام ما یک درخت انجیر داریم که چند وقتی هستش که انجیر هایش زرد و خشک میشود و دست به ریزش میکند هیچ گونه حشره زدگی روش نیست لطفاً علت را به ما توضیح دهید؟(آیا ممکن است در ریشه ی آن کرم وجود داشته باشد که موجب زرد شدن انجیر و ریزش آن میشود؟)

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   به علت کمبود کود اهن در خاک باعث میشود انجیر زرد شود یک قاشق غذا خوری کود اهن را در 1.5 لیتر آب حل کنید و به خاک درخت به صورت چال کود بدهید .

 87. Avatar افرا گفت:

  درخت انجبر از چند سالگی شروع به باردهی میکند و بهترین مناطق کاشت انجیر در ایران کجا هست۰

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت انجیر از سال سوم به بعد با میدهد و از سال پنجم به بعد بار آن اقتصادی میشود.

 88. Avatar محمد گفت:

  سلام وخداقوت ,ممنون از راهنمایی های سازنده شما,ما یه درخت انجیراز نوع میوه ریز داریم که دربهترین حالت انجیرتاسایزیه گردوبزرگ میشه امسال شاخه هاش شروع کردن به خشک.شدن میشه علت ودرمانشو لطفابگید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   ریز بودن میوه درخت انجیرنشان دهنده ی تنظیم نبودن آبیاری و کمبود مواد غذایی می باشد.

 89. Avatar نعمت الهی گفت:

  سلام و درود فراوان
  خدا قوت
  درخت انجیری تقریبا ۲۵ ساله از نوع انجیر استهبان تو حیاط داریم(شهر شیراز),اواسط فصل بار دهی(اوسط مرداد ماه) یه نوع حشره کوچک سوسک مانند میرن داخل میوه انجیر و خرابش میکنن
  از طرفی هم ترجیح میدم که سم پاشی نکنم (چونکه انجیر رو برای خشک کردن میخوام و نمیشه اون رو شست که سم ازش پاک شه) ممنون میشم اگر راه چاره ایی معرفی بفرمایید.
  با تشکر بسیار
  نعمت الهی
  شیراز

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای ازبین بردن حشره باید از سم دیازنون استفاده کنید چاره دیگه ای ندارد .

 90. Avatar حمیدرضا منتظری گفت:

  سلام آقای انگورانی. ممنون از پاسخگوییتون. ما یک درخت انجیر سیاه، شاید 30 40 ساله، در باغچه خانه در یزد داریم. محصول امسالش به این صورت بود که در ماه تیر میوه‌های مناسبی داد ولی هر چه که میگذره میوه‌هاش دارن بی کیفیت‌تر میشن. در دوهفته اخیر که تقریبا تمام میوه‌هاش خشک میشن و میفتن. مشکل از کجا میتونه باشه؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید

 91. Avatar Ahmadabadi گفت:

  با سلام و احترام
  درخت انجیر ما در حیاط خونه، 30 سالش هست، و امسال بعضی از برگهاش زود زرد میشن، و داخل تعدادی از برگها انگار تار عنکبوت دورش پیچیده شده و داخلش کرم سبز رنگی هست، چه کار میتونم براش بکنم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   زردی برگ درختان کمیود کود اهن است باید به درخت کود اهن بدهید برای از بین بردم کرم می تونید از سم دیازینون به میزان دو سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید.

 92. Avatar احمد گفت:

  سلام
  من روی پشت بام در داخل گلدان ۶۰×۶۰ به عمق ۶۰ سانت یک درخت انجیر کاشتم و حالا ۳ سالشه و سالهای قبل میوه میداد و میوه هاش مشکل نداشت ولی امسال که میوه داده وقتی میوه را از وسط باز میکنیم پوست کلفتی داره و داخلش حالت پنبه ای داره و کم آبه از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ استفاده میکنم و تو خاکشم کود دامی ریختم در ضمن روی پشت بام را با شید پوشانده ام تا آفتاب زیاد اذیتش نکنه چون آفتاب خیلی تندی داره تو تابستون(شهر اصفهان)باید چکارش کنم تا میوه های خوبی بده؟لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت انجیر آفتاب دوست است باید آفتاب به آن برسد .

 93. Avatar دیاکۆ گفت:

  سلام خسته نباشید.
  درخت انجیر من کمتر از دوسالشە. امسال خیلی میوه گرفته. انقدر شاخه هاش زرگ شدن و میوه داره که شاخە هاش دارن میشکنند.
  چکار کنم با شاخه هاش ? میشه هرس شون کنم ?

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   در فصل پاییز باید حرص شود زمانی که گیاه به خواب زمستانی رفته است .

 94. Avatar haydi گفت:

  سلام درخت انجیر با این ک جاش خوبه ولی اطراف برگاش قهوه ای شده و برگاش مچاله شده
  میشه کمکم کنید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 95. Avatar سجاد گفت:

  با عرض سلام خسته نباشید خدمت استاد گرامی
  میوه های انجیر سفید ما موقع رسیدن ترک برمی دارن و به طور کامل باز میشن علت چی می تونه باشه و آیا به آبیاری و کود دهی هم ربطی داره یا نه ؟ البته درختا کاملا سرحال و پر شاخ و برگ هستن و آفت و بیماری هم دیده نمیشه و میوه های ترک خورده و باز شده هم بدون بیماری بوده و هیچ کرم یا حشره دیگری هم نداره و خوشمزه و قابل خوردن هست.ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   علت ترک خوردن میوه انجیر میتوانید آبیاری باشد درخت در تابستان به هفته ای دو بار و در زمستان به هفته ای یکبار آبیاری نیاز دارد .

 96. Avatar شیوا زابلی گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید.
  درخت انجیر سفید ۵ ساله در حیاط خانه دارم، میوه های آن بعضی تلخ و بعضی شیرین هستند علت تلخی چیست؟ ممنونم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   کمبود پتاسیم باعث تلخ شدن میوه میشودبه علت اینکه گیاه نمیتواند آب کافی تغذیه کند .

 97. Avatar حسن نژاد گفت:

  سلام درخت انجیر سیاه داریم حداقل 30 سالش هست که یه عالمه میوه می ده ولی الان شیرین نیست و ریزش میوه هم داره. زمستان دورش رو بیل می زنیم معمولا. الان هم کلی بار داده، میخواستم بدونم آیا باید منتظر باشیم میوه از درخت بیفته یا اگر نصفش هم سیاه شده می تونیم از درخت میوه را بچینیم. ضمن اینکه میوه را چطور خشک کنیم. با سپاس

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما می توانید میوه درخت انجیر را از درخت بچینید و لازم نیست میوه از درخت بی افتد.
   باید انجیر ها درآفتاب خشک کنید و یا با استفاده از دستگاه خشک کن اینکار را انجام دهید

 98. Avatar محمد گفت:

  سلام و خدا قوت
  یه درخت انجیر سه ساله داریم که نمی دونم چرا تا حالا میوه نداده لطفا راهنمایی کنین چیکار کنم به بار بشینه
  منطقه من هم شمال رشت هستش

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت انجیر بعد از سه سال بار میدهد و از سال پنجم به بعد بار آن اقتصادی میشود .

 99. Avatar سعید گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  میوه های درخت ما شاید در حدود ۸۰ درصد اش قبل از رسیدن کاملا باز میشه و چاک میخوره
  میخواستم علت را بدونم ممنونم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   علت ترک خوردن درخت انجیر آبیاری بیش از حد است درخت انجیر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *