گیاهان

معرفی گل رز

رنگ های مختلف گل رز

گل رز یا گل سرخ یکی از محبوبترین خانواده گل ها هستند که از آنها در دنیای باغبانی به عنوان زیباترین و محبوبترین گل یاد می شود. این گل متعلق به خانواده گل سرخ ها (Rosacea) روزاسه ها می باشد که به شکل درختچه ای یافت می شود. دارای بوته هایی پاکوتاه و پا بلند و رونده با ساقه هایی چوبی است که برگها در برخی گونه ها دائمی و در برخی دیگر غیر دائمی هستند.

بوته ها در ساقه های اصلی و اولیه شکل بدوی خود را حفظ کرده و دارای کرپه بوده و پر از تیغ و خار می باشند. ولی بعد از گشنگیری و ایجاد ساقه های جدید که اغلب با انجام پیوند روی پایه های گونه های وحشی ایجاد می شوند صورت آن متحول شده و مطابق با خواست پرورش دهندگان دگرگون می شوند و به اشکال مختلفی همچون کرپه، چتری، مجنون (آویزان) و به شکل گل رز گریان در می آیند.

بذر گل رز

گل رز:

خانواده گل رز بالغ بر 300 گونه گیاهان گلدار چوبی دارد که خود هزاران گونه مختلف را در بر می گیرند. می توان گفت که به طور متوسط گل های رز در هر قاره ای به صورت بومی یافت می شوند. اغلب گونه های مشاهده شده هیبریدی چند نسلی می باشند که مدتهاست گونه اصلی آن فراموش شده است.

برای مطالعه مقاله کود مناسب برای گل رز می توانید از این لینک استفاده نمایید.

باغ گل رزهای زرد

باغ گل رزهای زرد

متوسط عمر گونه های مختلف گل رز بسته به نوع آن بین 2 الی 4 هفته می باشد. این گل محبوب بیشتر جنبه زینتی داشته و در تهیه انواع دسته گل، باکس گل، سبد گل و حتی تاج گل مورد استفاده قرار میگیرد. بوته های گل رز در زیباسازی فضاهای سبز، باغچه ها، پارک ها، خیابان ها، پرچین ها و خانه ها کاربرد فراوانی دارند.

گل رز را به لحاظ نحوه رشد و شکل ظاهری بوته های آن و تولید گل به انواع رزهای مینیاتوری، پاسیویی، هیبرید چای، فلورینبدا، درختچه ای، بالا رو و رونده دسته بندی می کنند. به لحاظ جنس گلهای رز از 120 گونه مختلف برخوردار هستند که گونه های مختلف آن از مناطق سرد شمالی گرفته تا مناطق نیمه گرمسیری پراکنده شده اند.

مجموعه بذر گل رز

گل رز را می توانید در تمامی رنگها مشاهده کنید به جز رنگ آبی. در برخی گونه ها دوره گلدهی دائمی می باشد و غالبا کل طول سال به گل می نشینند. دوره گلدهی برخی گونه های رز در خنکای بهار و پاییز است. گلهای رز گلخانه ای در صورت مهیا شدن شرایط مناسب رشد قادرند در تمام طول سال گل بدهند.

برای مطالعه مقاله پرورش گل رز سیاه می توانید از این لینک استفاده نمایید.

باغ گل رزهای صورتی

باغ گل رزهای صورتی

شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاهان رز:

در ادامه ی مطلب شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاهان رز را به شما شرح می دهیم.

نور : گل رز گیاهی علاقه مند به نور بوده و برای رشد و نمو بهتر نیاز به شدت نور بالا دارند. بنابراین برای رشد مطلوب بایستی در محیطی آفتاب گیر نگهداری شود. این گیاه به 6 ساعت نور روزانه نیاز دارند. هر میزان نور دریافتی گل رز بیشتر باشد روند رشد آن نیز بهتر خواهد بود.

دما: دمای مناسب برای رشد مطلوب گل رز دمای بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد است. این گیاهان توان تحمل دماهای بالاتر را نیز دارند. حداقل دمای قابل تحمل گیاهان رز صفر درجه و حداکثر 35 درجه سانتی گراد می باشد.

آبیاری: گل رز نیازمند آبیاری و میزان رطوبت مناسب است. آبیاری گل رز بهتر است در هنگام صبح و به صورت عمیق باشد. خاک گل رز باید کاملا سیراب از آب شود.

مجموعه بذر گل رز رونده

خاک: خاک خیلی عمیق، حاصلخیز با زهکشی مناسب برای گل رز مناسب می باشد. افزودن مواد آلی می تواند میزان حاصلخیزی خاک را افزایش دهد. بهترین خاک برای کاشت و پرورش گل رز خاک مخلوط شده از خاک باغچه، ماسه شسته شده و کود حیوانی می باشد. PH مناسب خاک برای رشد گل رز باید در حدود 6.5 الی 7 باشد.

کود گیاهی: برای حفظ میزان رطوبت خاک در گیاه گل رز بهتر است از کودهای گیاهی استفاده کنید. بهترین زمان برای دادن کود گیاهی به این گیاه اوایل فصل بهار است.

هرس کردن گل رز: نباید در هرس کردن گل رز زیاده روی کنید، چون باعث آسیب به گیاه می شود. برای هرس اولیه این گیاهان بهترین زمان اواسط بهار است. همه گونه های گل رز نباید به یک روش هرس شوند. روش مناسب جهت هرس گل رز این است که در حدود 15 الی 30.5 سانتی متر از گیاه را تا سطح زمین برش بزنید.

برای خرید بذر گل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *