میوه ها

با انواع موز اشنا شویم

انواع موز

انواع موز به طور معمول دارای بافت نشاسته ای، عطر و بوی شیرین و توانایی رسیده شدن حتی بعد از برداشت و یا حتی در زمان رشد آن ها بر روی درخت هستند. به عنوان میوه های گرمسیری، موزها برای خنک نگه داشته شدن در سردخانه ها نگه داری نمی­شوند.

بنابراین بهتر است برای ذخیره سازی آن ها از دمای اتاق استفاده نمود که موزها رسیدگی تدریجی داشته باشند. اگر می خواهید سرعت رسیدگی موزها بیشتر شود باید آن ها را در کیسه های کاغذی قرار داد. شما میتوانید موزها را در فریزر بگذارید وقتی هنوز در پوست هستند. این در صورتی است که موزها از کیفیت خوبی برخوردار نباشند. با موزهای فریز شده می توان اسموتی و شیک درست کرد که برای پخت نان یا سیرینی موزی عالی می باشند.

1. سیب موزهای شیرین:

بعضی از گونه های خاص موز بسیار شیرین هستند. بنابر این نام دیگری برای آن ها اطلاق میشود، سیب موزهای شیرین. آنها در مناطق بارانی و گرمسیری رشد می کنند. مغز این میوه سفت است و رنگ صورتی مایلی دارد. شیرینی و رطوبت میوه، آن را برای درست نمودن اسنک و یا استفاده در دسر مناسب کرده است.

مخصوصا برای اضافه نمودن در سالاد میوه و استفاده در سایر تولیدات خام. از زمانی که هنوز قهوه ای نشده اند و سرعت رشد بیشتری نسبت به سایر گونه های موز دارند.

انواع موز

موز

2. موزهای کاوندیش (Cavendish):

از انواع معمول موزها هستند. آنها دراز و زرد هستند و با شیرینی ملایمی در همه جا یافت می شوند. آنها از حالت سبز نرسید به رسیده کامل در حالی که هنوز رنگ زرد ملایمی دارند و برای پر رنگ تر شدن به همراه لکه های قهوه ای به سمت نرم شدن بیشتر و قهوه ای شدن پیش می روند.

البته بیشترین میزان رسیدگی به سلیقه شخصی بستگی دارد. بالاترین حد رسیدگی و قهوه ای شدن می تواند در فریزر رخ دهد. در حالی که پوست آنها کنده شده شده است و برای ساخت اسموتی و یا نان موز به کار روند.

3. موزهای ویلیام:

شبیه موزهای Giant Cavendish هستند. دارای ویژگی هایی همچون بزرگی، نرمی و شیرینی می باشند. در مکانی که آنها رشد می کنند اغلب آنها را به صورت نرسیده و سبز به فروش می رسانند. مانند همه موزها مراحل رسیدن خود را تا بعد از چیده شدن نیز ادامه می دهند. برای سرعت بخشیدن به درجه رسیدگی، آنها را در بسته های کاغذی در دجه حرارت اتاق قرار می دهند.

برای مطالعه مقاله با انواع انبه آشنا شویم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

4. موزهای کوچک موسوم به Lady finger:

کوچک تر و شیرین تر از موزهای بلندتر و نرم تر Cavendish هستند. از آن ها میتوان در یک روش مشابه با کنترل یک سری جزئیات به ویژه برای کودکان اسنک درست نمود.

انواع موز

موز کوچک

5. موزهای Pisang Raja:

مشهور تر از نوع Indonesia هستند و اغلب برای ساخت کلوچه های موزی مانند عکس اینجا استفاده می­شوند. همچنین آن ها با نام موزهای Musa Belle نیز شناخته می­شوند.

انواع موز

Pisang Raja

6. موز قرمز:

بسیاری از انواع موز قرمز وجود دارد. اما در دو چیز مشابه هستند اول باید آن ها را در مناطق بسیار سرد پیدا نمود. دوم از نظر طعم از سایر موزها گرایش بیشتری به شیرینی دارند. آن ها را با دست بخورید یا به ظرف خود اضافه نمایید در هر صورت وقتی قرمز باشند آماده خوردن هستند.

برای خرید بذر موز قرمز می توانید از این لینک استفاده نمایید.

انواع موز

موز قرمز

7. موزهای پخته ( Cooking) مانند plantains:

بهتر از سیب زمینی هایی هستند که به نام موز معرفی می شوند. آن ها را میتوان سرخ یا آب پز نمود و یا حتی به حالت چیپس درآورد. به نوعی دیگر از آن ها به عنوان سبزی نشاسته دار استفاده کرد. به صورت سبز فروخته می شوند. بسیاری از انواع موزها می­توانند به عنوان موزهای پخته (Cooking) استفاده شوند درحالی که هنوز سبز و دارای نشاسته هستند.

انواع موز

موز پخته

سوالات متداول انواع موز:

 1. چند نوع موز وجود دارد؟

  اعتقاد عمومی بر این است که در بیش از 150 کشور جهان بیش از 1000 نوع موز وجود دارد که به 50 گروه تقسیم می شوند. Cavendish رایج ترین است که اغلب برای بازارهای صادراتی تولید می شود.

 2. کدام نوع موز بهترین است؟

  هضم موز زرد شیرین و نرم و آسان تر از بقیه موزها است زیرا نشاسته مقاوم به قند ساده تبدیل می شود. آنها در مقایسه با مواد سبز حاوی آنتی اکسیدان بیشتری هستند، زیرا موز هنگام رسیدن سطح بالاتری از آنتی اکسیدان دارد.

 3. کوچکترین نوع موز کدام است؟

  موز لیدی فینگر.گاهی موزهای لیدی فینگر را موزهای کودک (نینو) می نامند زیرا یکی از کوچکترین انواع موز است. طول این موزهای کوچک فقط 7.5 سانتی متر طول دارد. در حقیقت، موزهای ریز به اندازه کافی کوچک هستند که در کف دست شما قرار می گیرند.

 4. کدام موز شیرین ترین است؟

  موز سیب فوق العاده شیرین است ، از این رو نام دیگر آن ، Candy Apple Banana است. آنها در جنگل های گرمسیری بارانی در هاوایی رشد می کنند. گوشت آنها سفت است و کمی حالت صورتی مایل به صورتی دارد.

 5. آیا موز باعث افزایش وزن می شود؟

  اگر به دنبال افزایش وزن هستید موز یک انتخاب عالی است. آنها نه تنها مغذی هستند بلکه منبع بزرگی از کربوهیدرات و کالری نیز هستند.

 6. آیا موز سبز خوردن، خوب است؟

  موز فوق العاده خوشمزه است و خوردن آن آسان است. علاوه بر این ، آنها غنی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند. اکثر افراد موز را وقتی زرد و رسیده هستند می خورند اما موزهای سبز و نارس نیز برای خوردن بی خطر هستند. با این حال ، برخی از مردم از طعم و مزه و بافت آنها بیزارند.

 7. کدام موز برای کاهش وزن بهتر است؟

  موزهای نارس و سبز حاوی نشاسته زیاد و نشاسته مقاوم هستند ، در حالی که موزهای زرد رسیده عمدتا حاوی قند هستند. نشاسته های مقاوم زنجیره های بلندی از گلوکز (نشاسته) هستند که در برابر هضم مقاوم هستند. آنها مانند فیبرهای محلول در بدن عمل می کنند و فواید زیادی برای سلامتی دارند.

 8. موز کدام کشور بهترین است؟

  برزیل و اکوادور پنج تیم برتر را تکمیل می کنند. در حالی که هند در حال حاضر حدود 28٪ از کل موزها را تولید می کند ، فقط حدود 0.1٪ از محصولات خود را صادر می کند.

 9. آیا موز برای پوست مفید است؟

  موز راز یک پوست با تغذیه خوب است زیرا به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. همچنین به مرطوب سازی پوست خشک کمک کرده و آن را نرم و لطیف می کند. ویتامین A موجود در موز با ترمیم پوست خشک و خشک، رطوبت پوست را بازیابی می کند و بافت خشن آن را صاف می کند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *