گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی تخم کتان

تخم کتان

امروزه گیاه کتان در منطقه وسیعی از اروپا و آسیا می­روید. از این گیاه استفاده های زیادی بعمل می­آید. از الیاف آن برای بافتن پارچه استفاده می شود. پارچه کتان برای البسه مخصوصا در تابستان نوعی مناسب بشمار می­رود.

کتان گیاهی است که از قدیم الایام شناخته شده و بکار می­رفته است. حتی پررش آن در مصر در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح رایج بوده است.

نام علمی   Linum unitatissimum

ترکیبات شیمیایی تخم کتان :

از بذر­ های کتان در اثر فشار و بدون حرارت دادن روغنی بدست می­آید که روغن کتان (برای این که با روغن برزک اشتباه نشود) نامیده می­شود.

برای خرید بذر تخم کتان قرمز کلیک کنید .

تخم کتان

تخم کتان

موارد مصرف تخم کتان :

روغن تخم کتان علاوه بر داشتن Omega-3 دارای ویتامین E نیز می­باشد و حتی اگر به مقدار بیش از احتیاج (یک قاشق چایخوری در روز) مصرف شود عوارض جانبی نخواهد داشت.

خاصیت مهم دیگر روغن کتام اثر ضد تورم آن است. میگرن­های دردناک را شفا داده و عادات ماهانه دردناک را از بین می­برد.

مطالعات جدید نشان داده است که روغن تخم کتان حتی می­تواند مصونیت بدن را در مقابل بیماری­ها بالا ببرد. استفاده از این روغن از سرطان جلوگیری می­کند.

تخم کتان به علت داشتن موسیلاژ زیاد نرم کننده بسیار خوبی است و در رفع یبوست می­توان از آن استفاده کرد. بدین منظور باید تخم کتان را روی زبان ریخت و با مقداری آب آن را بدون جویدن بلعید و یا می­توان تخم کتان را در آب خیس کرده و صبح ناشتا خورد.

دم کرده تخم کتان نیز معجزه­گر است. دم کرده آن علاج بیماری­های مجاری ادرار، زخم معده، ورم روده، یبوست، ورم مثانه، سنگ کلیه، سرفه، دردهای پریود و حتی مرض قند می­باشد.

می­توان تخم کتان را با مقادیری آب بجوشانید و سپس جوشانده آن را در داخل وان حمام ریخته و در آن دراز بکشید. خارش پوست را فورا از بین می­برد.

برای خرید تخم کتان قرمز از این لینک استفاده کنید.

تخم کتان

تخم کتان

طرز مصرف تخم کتان :

روغن کتان به نام Flax Seed Oil نامیده می­شود و می توان آن را از فروشگاه­ های گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه­ ها خریداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.