بن سای و گلخانه

انواع گلخانه ها

انواع گلخانه ها

گلخانه محیطی از اسکلت، چارچوب و سقفی شفاف برای ورود و خروج نور می‌باشد. از گلخانه برای رشد گیاهان مختلف در تمام طول سال استفاده می شود. گلخانه در واقع محیطی مناسب کشت گیاهان می باشد که در آن امکاناتی نظیر نور، گرما و … برای رشد گیاهان وجود دارد. گلخانه انواع مختلفی دارد که بسته به سلیقه افراد تولید و عرضه می شود. ابعاد گلخانه متناسب با کشت انواع گیاهان مختلف متغیر است.

انواع گلخانه ها

طبقه­ بندی گلخانه­ ها بر اساس شکل اصلی آن­ ها صورت می ­گیرد. انواع طبقه­ بندی گلخانه­ ها عبارتند از شیروانی، تاق ضربی، گنبد بلند، دندان اره ­ای، اسکیلون و تونل.

ساختار­های چند دهانه

گلخانه های چند دهانه مساحت کوچکتری از گلخانه­ های تک دهانه داشته و ظرفیت تولید آن­ها معادل هم است. این امر منجر به از دست دادن گرمای کمتر و صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی می­ شود. طرح­ های چند دهانه از نظر مقیاس و راندمان اقتصادی هستند. ساختار چند دهانه معمولا از استحکام بیشتری برخوردار است. در نتیجه هنگام طوفان­ ها و وزش بادهای سنگین آسیب کمتری را متحمل می ­شوند.

خانه­ های سایه ­دار

خانه­ های سایه­ دار سازه ­هایی هستند که توسط مواد دیگری پوشیده شده ­اند و نور آفتاب، رطوبت و هوا از شکاف­ ها عبور می­ کند. از ماده پوشاننده برای ایجاد تغییر خاص در محیط، مانند کاهش نور و محافظت در برابر شرایط آب و هوایی بد استفاده می ­شود. ارتفاع سازه بسته به نوع محصول متفاوت خواهد بود و ممکن است به بلندی 8 متر باشد. در خانه ­های سایه ­دار بیشتر از سیستم ­های هیدروپونیک در فضای باز، بخصوص در مناطق گرم، استفاده می­ شود.

خانه ­های اسکرین

خانه ­های اسکرین سازه­ هایی هستند که به جای پلاستیک یا شیشه از مواد غربالگری حشرات پوشیده شده­ اند. آن­ها از گیاهان در برابر شرایط آب و هوایی شدید و آفات محافظت می­ کنند. این گلخانه ­ها معمولا در آب و هوای گرم و مناطق گرمسیری استفاده می ­شوند.

ساختارهای بالای محصول

سازه بالا محصول دارای سقف بوده و فاقد دیوار است. پوشش سقف ممکن است یک ماده پوشاننده گلخانه مانند پلاستیک، شیشه، پارچه یا غربالگر حشرات باشد. این سازه ­ها برای محافظت از محصول در برابر باران یا کاهش سطح نور استفاده می ­شوند.

برای مطالعه مقاله همه چیز درباره ی گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

طبقه­ بندی گلخانه­ ها

طبقه­ بندی گلخانه­ ها

طبقه­ بندی گلخانه­ ها

گلخانه ­ها یک سرمایه­ گذاری مبتنی بر فناوری هستند. هر چه سطح فناوری مورد استفاده بالاتر باشد، پتانسیل بیشتری برای دستیابی به شرایط رشدی کنترل شده فراهم می ­شود. این ظرفیت برای کنترل دقیق شرایط رشد محصول بوده و با سلامتی و بهره­وری محصول ارتباط زیادی دارد.

گلخانه ­های دارای تکنولوژی پایین

گلخانه­ های دارای تکنولوژی پایین تولید قابل توجه و محدودیت­ های محیطی دارند. در استرالیا بخش قابل توجهی از صنعت از ساختارهای دارای تکنولوژی پایین استفاده می­ کنند. این گلخانه­ ها دارای ارتفاع کمتر از 3 متر هستند. خانه­ های تونلی یا “ایگلوها” متداول ­ترین نوع هستند. این گلخانه ­ها دیواره عمودی ندارند و تهویه آن­ها نیز ضعیف است. این نوع سازه نسبتا ارزان بوده و به آسانی قابل احداث است. از دستگاه­ های خودکار کمتر استفاده می­ شود و یا اصلا استفاده نمی­ شود.

اگرچه این نوع ساختار نسبت به تولید در شرایط مزرعه­ ای مزایای زیادی دارد اما پتانسیل زراعی آن به دلیل محدودیت محیط کم بوده و مدیریت محصول نیز دشوار است. گلخانه­ های دارای تکنولوژی پایین عموما محیطی را فراهم می­ کنند که بازده آن­ محدود بوده و احتمال کاهش بروز آفات و بیماری ­ها در آن­ها کم است. در نتیجه، کنترل آفات و بیماری ­ها به طور معمول توسط یک برنامه سم­پاشی صورت می­ گیرد. گلخانه ­های دارای فناوری پایین محدودیت ­های محیطی و تولید قابل توجهی دارند، اما در صنعت مقرون به صرفه هستند.

گلخانه ­های دارای تکنولوژی متوسط

گلخانه­ های دارای تکنولوژی متوسط دارای هزینه و بهره­وری یکسانی هستند. گلخانه­ های دارای تکنولوژی متوسط معمولا دیوارهای عمودی با ارتفاع بیش از 2 متر و کمتر از 4 متر دارند و ارتفاع کلی آن­ها معمولا به کمتر از 5.5 متر می ­رسد. این گلخانه­ های دارای تهویه از سقف یا کنار­ها و یا هر دو هستند. گلخانه­ های سطح متوسط معمولا پوشیده از فیلم یا شیشه­ های پلاستیکی تک لایه یا دولایه یا شیشه­ ای هستند و درجات مختلفی از دستگاه­ های خودکار را دارند.

گلخانه ­های سطح متوسط دارای تعادلی بین هزینه و تولید است و مبنای اقتصادی و زیست محیطی معقولی برای صنعت ایجاد می ­کنند. تولید در گلخانه ­های سطح متوسط می ­تواند از تولید در مزرعه کارآمدتر باشد. سیستم ­های هیدروپونیک باعث افزایش راندمان مصرف آب می ­شوند. فرصت بیشتری برای استفاده از راهکارهای مدیریت آفات و استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد و در کل رسیدن به پتانسیل باغبانی گلخانه­ ای دشوار است.

گلخانه­ های دارای تکنولوژی بالا

گلخانه­ های دارای تکنولوژی بالا عملکردی بهتری از محصولات را ارائه می­دهند. گلخانه­ های سطح بالا دارای ارتفاع حداقل 4 متر بوده و تا 8 متر نیز می­رسد. این سازه شرایط زیست محیطی بهتر و عملکرد بیشتری دارد. سازه ­های دارای تکنولوژی بالا دارای تهویه از سقف بوده و ممکن است دریچه­ های جانبی نیز داشته باشد. روکش فلزی ممکن است یک فیلم پلاستیکی (یک یا دولایه)، ورق پلی کربنات و یا شیشه داشته باشد. کنترل­ های محیط تقریبا خودکار هستند.

این ساختارها فرصت مناسبی را برای پایداری زیست محیطی و اقتصادی فراهم می­ کنند. استفاده از سموم دفع آفات می­ تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. ساختارهای دارای فناوری پیشرفته چشم­انداز خوبی را ایجاد می ­کند و در سطح بین المللی نیز فرصت مناسبی را برای تجارت و مشارکت فراهم می ­کند. اگرچه این گلخانه به سرمایه زیادی نیاز دارند، اما فرصت بسیار خوبی را برای تولید محصول بیشتر و پیشرفت صنعت ایجاد می ­کند. تصمیمات مربوط به سرمایه ­گذاری بایستی برای نصب گلخانه ­های با تکنولوژی بالا باشد.

برای خرید انواع تجهیزات گلخانه می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.