آموزش باغبانی

مراحل آماده سازی باغ

آماده سازی باغ

آماده سازی باغ، یک مرحله مهم برای کاشت زمین است. با خلاص شدن از شر علف های هرز و آماده سازی درست خاک، مطمئن شوید، که محصولات باغ شما در بهترین شرایط رشد خواهند کرد. همچنین این کار هزینه مورد نیاز برای نگهداری باغ را کاهش می‌دهد. با انتخاب یک مکان خوب وبا اندازه مناسب برای طرح، شروع کنید. سپس، خاک را آزمایش کنید و آن را با بهترین شرایط، برای کاشت آماده کنید؛ تا گیاهان شما به بهترین صورت رشد کنند.

بخش اول: طراحی نقشه باغ

در ادامه بخش اول به طراحی نقشه باغ می پردازیم

1- محل مناسب کاشت:

محلی را انتخاب کنید که با نیاز گیاه شما به نور خورشید متناسب باشد. سبزیجات و گل‌ها معمولاً، حداقل شش ساعت به نور کامل و مدام خورشید، در روز نیاز دارند. اما برخی دیگر از گیاهان، سایه و یا نور کمتر خورشید را ترجیح می‌دهند. قبل از کاشت، در باره نحوه نگهداری از گیاه و رشد بهتر آن بررسی‌های لازم را انجام دهید.

اگر گیاهان شما کاملاً به خورشید نیازمند هستند؛ حتماً زمین کاشت را بررسی کنید تا نقطه‌ای از حیاط که در طول روز بیشترین تابش خورشید را دارد پیدا کنید و گیاهتان را بکارید. اگر گیاهان شما نیاز به نور کمتری داشته باشند، حیاط خود را در طول روز بررسی کنید و در محلی که تابش نور کمتری را به خود اختصاص می‌دهد پیدا کرده و گیاه خود را بکارید.

محلی را انتخاب کنید که  با نیاز گیاه شما به نور خورشید متناسب باشد

محلی را انتخاب کنید که با نیاز گیاه شما به نور خورشید متناسب باشد

2- نقطه‌ای را انتخاب کنید که تراز و یکنواخت باشد:

باغ را باید در یک سطح صاف و هم تراز ایجاد کرد. با این کار آب به طور مساوی بر روی زمین جاری شده و رشد گیاهان یکنواخت انجام خواهد گرفت.

اگر شما مجبورید نقطه‌ای از زمین را انتخاب کنید که دارای سطح شیب دار است، حتماً باید سطح زمین را با استفاده از سنگ‌های صاف یا خرده اره تراز کنید.

اطمینان حاصل کنید که مکان مورد نظر برای کاشت، حداقل سه متر از درختان و درختچه‌های دیگر، فاصله داشته باشد. تا ریشه بلند درختان و همچنین سایه اندازی آنها بر روی گیاهان و باغ شما تاثیر منفی نگذارد.

نقطه‌ای را انتخاب کنید که تراز و یکنواخت باشد

نقطه‌ای را انتخاب کنید که تراز و یکنواخت باشد

3- از بستر های برجسته استفاده کنید:

اگر در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنید، برای کشت از بسترهای برجسته استفاده کنید. بسترهای برجسته، بالاتر از سطح زمین قرار دارند و مناسب آب وهوای سرد هستند. روش بستر برجسته مزایای مختلفی دارد: فصل کاشت را گسترش می‌دهد و معمولاً باعث افزایش عملکرد محصولات کشاورزی، به ویژه سبزیجات می‌شود.

می‌توانید بسترهای برجسته را که از جنس چوب سرو یا پلاستیک بازیافت شده هستند را از فروشگاه‌های ابزار آلات کشاورزی محل خود خریداری کنید. شما می‌توانید خودتان نیز، بسترهای برجسته را بسازید.

از بستر های برجسته استفاده کنید

از بستر های برجسته استفاده کنید

4- در آب و هوای گرم به سراغ کشت روی بستر زمینی بروید:

بسترهای زمینی رایج‌تر از بسترهای برجسته هستند و برای آب و هوای گرم‌تر ایده آل هستند. بسترهای زمینی نسبت به بسترهای برجسته نیاز به آبیاری کمتری داشته، و کشت در بسترهای زمینی بسیار کم هزینه است؛ ولی علف‌های هرز بیشتر در آن رشد می‌کنند و باید آنها را هرس کرد. بسترهای زمینی به علف‌های هرز و آفات حساس‌تر از بسترهای برجسته‌اند. در بسترهای برجسته علف هرز کمتری تولید می‌شود.

در آب و هوای گرم به سراغ کشت روی بستر زمینی بروید

در آب و هوای گرم به سراغ کشت روی بستر زمینی بروید

5- مقدار بستر کاشت در زمین:

تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه مقدار بستر در زمین ایجاد کنید. معمولاً در یک طرح باغداری، چند بستر ایجاد می‌شود. بسترهای چندگانه اجازه می‌دهد تا شما بتوانید چند گیاه مختلف را کاشته و رشد دهید. یک طرح کوچک‌تر از ۳۰ تا ۶۰ متر مربع، می‌تواند به چهار تا شش بستر برسد و یک طرح بزرگ‌تر می‌تواند هشت تا ده بستر را شامل شود.

بسترها باید ۱۲۰ سانتی متر یا کمتر باشند، تا دسترسی به همه نقاط آن آسان باشد؛ زیرا در این بسترها علف‌های هرز به راحتی رشد می‌کنند. بین این بسترها باید حدود ۵۳ سانتیمتر فاصله قرار دهید به طوری که بتوانید یک چرخ دستی را بین آن‌ها حرکت دهید.

اگر شما یک بستر در باغ مرتفع خریداری کنید، دیگر لازم نیست که در مورد داشتن مسیر بین بسترها نگران باشید. در عوض، مطمئن شوید که بسترها را با فاصله کافی از یکدیگر ایجاد کنید تا فضای کافی برای رفت و آمد بین آنها باشد.

تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه مقدار بستر در زمین ایجاد کنید

تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه مقدار بستر در زمین ایجاد کنید

بخش دوم: طرح را مشخص کنید

در دومین قسمت باید طرح را مشخص کنیم.

1- چمن ها را از بین ببرید:

اول از همه، باید از شر چمن‌های موجود در زمین خلاص شوید. اگر شما می‌خواهید در حیاط خود یک باغ ایجاد کنید، احتمالاً نیاز به حذف سطح خاک‌های موجود و چمن‌ها وجود دارد. ابتدا با یک بیل چمن‌ها را با اندازه‌های کوچک تکه تکه کرده و به قطعات کوچک تقسیم کنید. سپس، می‌توانید چمن‌ها را در دستگاه کمپوست قرار دهید ویا برای پوشاندن قسمت‌های لخت باغ خود استفاده کنید.

اول از همه، باید از شر چمن‌های  موجود در زمین خلاص شوید

اول از همه، باید از شر چمن‌های موجود در زمین خلاص شوید

2- علف های هرز و خرده چمن های باقی مانده:

علف‌های هرز و خرده چمن‌های باقی مانده، را بردارید. همه گیاهانی که علف‌های هرز محسوب می‌شوند مضر نیستند، بنابراین قبل از حذف علف های هرز، بدانید که کدام گیاهان موجود مضر هستند و سعی کنید باغ خود را با آگاهی کامل ایجاد کنید. شما می‌توانید از یک راهنمای آنلاین در مورد علف های هرز کمک بگیرید. تا دریابید که چه نوع گیاهان در حیاط شما رشد می‌کنند.

اگر گیاهان بزرگ تر را مانند درختان و بوته‌ها را کاشتید؛ در این صورت می توانید به سادگی علف‌های هرز را به طور مرتب هرس کنید و آنها را از باغ خود دور کنید. اما اگر می خواهید از گیاهان چند ساله در باغتان استفاده کنید و آنها را پرورش دهید؛ پایه گیاهان خود را با مالچ پوشش دهید؛ تا از رشد علف های هرز جلوگیری شود.

برای گیاهان یکساله، قبل از شروع کاشت، لایه‌هایی از مقوا را با یک لایه کمپوست روی زمین قرار دهید. این کار باعث می‌شود همه علف های هرز از بین بروند و یک زمین مسطح و تمیز برای باغبانی به شما بدهد. همچنین باید زباله های سطحی موجود در قطعه زمین را بردارید. هرگونه مواد غیر آلی موجود در زمین، مانند درب بطری، پلاستیک یا روزنامه را تمیز کنید.

علف‌های هرز و خرده چمن‌های باقی مانده، را بردارید

علف‌های هرز و خرده چمن‌های باقی مانده، را بردارید

3- علامت گذاری زمین:

زمین مورد نظر طرح خود را با ریسمان و میخ چوبی علامت گذاری کنید. با استفاده از طناب و میخ چوبی مکان مورد نظر در حیاط خود را مشخص کنید. با این کار می‌توانید زمین را برای کاشت مشخص کنید. در هر گوشه‌ زمین، میخ چوبی بزنید و به هر پایه طناب وصل کنید.

زمین مورد نظر طرح خود را با ریسمان و میخ چوبی علامت گذاری کنید

زمین مورد نظر طرح خود را با ریسمان و میخ چوبی علامت گذاری کنید

بخش سوم: آماده سازی خاک برای باغ

در اخرین بخش این مقاله به چگونگی آماده سازی خام برای باغ می پردازیم.

1- خاک را آزمایش کنید:

با آزمایش خاک اطمینان حاصل می‌شود که آیا خاک شما، تعادل مناسبی از PH و مواد مغذی برای رشد مناسب گیاهان را دارا است یا نه برای آزمایش خاک می‌توانید از کیت تست خانگی استفاده کنید. شما می‌توانید کیت‌های تست خانه را در فروشگاه‌های ابزار آلات کشاورزی محلی خود، پیدا کنید. یا می‌توانید برای آزمایش خاک، یک نمونه از خاک را به تعاونی کشاورزی محلی خود ارسال کنید یا به مراکز پرورش باغ ارسال کنید.

خاک را آزمایش کنید

خاک را آزمایش کنید

2- باغ خود را حفر کنید:

برای کلنگ زنی خاک از کلنگ یا چنگال استفاده کنید تا در بستر جدید خاک، گیاهان شما بتوانند به خوبی رشد کنند. تا عمق ۳۱ تا ۴۵ سانتی متر حفاری کنید. سنگها و ریشه ها را بیرون بکشید.

باغ خود را حفر کنید

باغ خود را حفر کنید

3- مواد آلی به خاک اضافه کنید:

بسته به pH خاک، برای بهبود حاصلخیزی خاک، باید مواد آلی اضافه کنید. مواد آلی مانند کمپوست، کود حیوانی، کود گیاهی و خاک دریا را اضافه کنید تا PH خاک تنظیم شود و گیاهان بتوانند در زمین رشد خوبی داشته باشند.

یک لایه از مواد آلی را به ارتفاع ۲.۵ تا ۵ سانتی متر روی سطح زمین قرار دهید. مواد آلی را طوری قرار دهید، تا به سیستم ریشه گیاهان برسد.

مواد آلی به خاک اضافه کنید

مواد آلی به خاک اضافه کنید

4- خاک را پشت و رو کنید:

برای زیر و رو کردن خاک، از چنگال باغچه یا روتیواتور استفاده کنید. تکه بزرگ خاک را صاف کنید واز بین ببرید و از شر هرگونه سنگ یا ریشه موجود در خاک خلاص شوید. خاک را تقریباً خشک کنید تا زیاد مرطوب نباشد. هنگامی که در دست فشار می‌دهید، باید به راحتی خرد شود.

خاک را پشت و رو کنید

خاک را پشت و رو کنید

5- در صورت لزوم موانعی را در اطراف طرح ایجاد کنید:

پس از زیر و رو کردن خاک، زمین آماده کاشت می‌شود. اگر در حال کاشت سبزیجات یا گیاهانی مانند گوجه فرنگی و خیار هستید، برای محافظت از آن ها در برابر باد، باید موانعی را در اطراف باغ قرار دهید. برای محافظت از باغ خود می‌توانید از حصار یا پرچین و موانع دیگر استفاده کنید.

در صورت لزوم موانعی را در اطراف طرح ایجاد کنید

در صورت لزوم موانعی را در اطراف طرح ایجاد کنید

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید ملزومات باغبانی می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *