گیاهان

انواع سیب زمینی را بشناسیم

انواع سیب زمینی

انواع سیب زمینی نخستین بار توسط سرجان ملکم در اواسط پادشاهی فتحعلی‌شاه قاجار به ایران آورده شده‌است، برای همین در ابتدا به آن «آلوی مَلکَم» می‌گفتند. نخستین جایی که در ایران سیب زمینی کاشته شد، روستای پشند در استان البرز بوده‌است. به همین دلیل همچنان سیب زمینی پشندی در ایران معروف است.

زادگاه اولیه سیب زمینی در کوه های آند در بولیوی و پرو بوده است. سیب زمینی حدود ۸ هزار سال پیش برای بار اول کشف و در این مناطق خشک و خنک کشت شد. در قرن ۱۶ میلادی، استعمارگران اسپانیایی با بازگشتشان از آمریکای جنوبی سیب زمینی را وارد اروپا کردند.

سیب زمینی یک گیاه یک ساله است که نام علمی آن سولانوم تو بروسوم(solanum tuberosum) می باشد. در حدود چهار هزار سال پیش سرخپوست ها جزء نخستین مردمانی بودند که سیب‌زمینی را در آمریکای جنوبی و در پرو مورد کشت قراردادند. قسمت خوراکی سیب‌زمینی غده زیرزمینی آن می باشد. از سیب زمینی به عنوان یک خوراکی در غذاها استفاده می‌شود.

بیش ازهـزار گـونه سیـــب زمینی در سراسر جهان وجود دارد. نام نخست سیب زمینی (batata) بوده است که اسپانیایی ها آن را در قرن ۱۶ به (potato) تغییر دادند. سیب زمینی خوراکی در واقع قسمت غده مانند(tuber) ساقه زیرزمینی گیاه سیب زمینی میباشد.

انواع سیب زمینی:

سیب زمینی ها بر اساس طعم، اندازه، شکل، رنگ و میزان محتوای نشاسته ای به انواع گوناگونی تقسیم بندی میشوند. پوست سیب زمینی به رنگهای زرد، قهوه ای، صورتی، قرمز و ارغوانی (آبی) موجود میباشد. خود سیب زمینی نیز یا سفید است و یا همرنگ پوست خود.

یش از 400 نوع سیب‌زمینی با طعم، اندازه، رنگ و استفاده‌های متفاوت در جهان وجود دارد. سیب زمینی دارای گونه های مختلفی به قرار زیر می باشد.

برای خرید بذر انواع محصولات کشاورزی به سایت فروشگاه پوپونیک مراجه کنید.

انواع سیب زمینی

انواع سیب زمینی

سیب زمینی پوست قهوه‌ای: Brown Russets

این نوع سیب زمینی دارای پوستی قهوه‌ای و درونی سفید می باشد. شکل این نوع از سیب زمینی بیشتر کشیده و معمولاً سطح خارجی آن زبر و ناهموار است. سیب زمینی پوست قهوه ای آب کمتری مصرف می کند و نشاسته آن زیاد است. سیب زمینی پوست قهوه ای بهترین سیب زمینی برای پختن و همچنین سرخ کردن می باشد.

انواع سیب زمینی

سیب زمینی پوست قهوه‌ای

سیب زمینی طلایی: Yukon Gold

سیب زمینی طلایی یا زرد برای پخت و پز و تهیه پوره استفاده میشود. این نوع از سیب زمینی دارای پوستی نازک ، رنگی زرد و ظاهری صاف می باشد. درون آن زرد و تا حدودی سفید می باشد.

انواع سیب زمینی

سیب زمینی طلایی

سیب زمینی شیرین: Sweet Potatoes

همان طور که از اسم ان مشخص است بسیار شیرین تر از سایر سبب زمینی ها است. سیب زمینی شیرین جزء سیب زمین‌های مغذی به حساب می آید. سیب زمینی های شیرین نرم و خامه مانند هستند. از سیب زمینی شیرین بیشتر در پخت انواع کیک استفاده‌ می شود.

سیب زمینی شیرین دارای مغزی زرد، نارنجی ، سفید و ارغوانی شکل می باشد. این نوع سیب زمینی ارزش غذایی بالایی دارد. این گیاه به علت داشتن غده های خوراکی در اکثر مناطق دنیا از جمله چین ، هندوستان و سایر مناطق آسیا و آفریقای شمالی و اروپا کاشته می شود .

در کشور ما ،ایران در بلوچستان می روید و در برخی مناطق دیگر نیز کاشته می شود. این گیاه دارای ارقام مختلفی است که بر حسب رنگ و بزرگی و کوچکی غده آنها مشخص می شود . از جمله سیب زمینی شیرین با غده قرمز خاکستری ، سیب زمینی شیرین زرد رنگ ، نوعی با غده ریز به نام Pataate minime که در اسپانیا کاشته می شود و پر محصول است

سرانجام نوعی با غده درشت Patate igname که وزن هر غده آن تا چند کیلو گرم نیز می شود و رنگ گوشت آن سفید است . از خواص سیب زمینی شیرین می توان به مواردی همچون سلامتی قلب، کنترل قند خون،درمان استرس، خاصیت ضد التهابی،پوست و مو، هضم غذا، پیشگیری از سرطان و… اشاره نمود.

انواع سیب زمینی

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی قرمز: Red Potato

همان طور که از نام این سیب زمینی بر می آید دارای رنگی قرمز و درونی کاملاً سفید می باشد. رنگ قرمز این نوع خاص سیب زمینی نشان‌دهنده‌ی وجود آنتوسیانین در آن است؛ آنتوسیانین نوع خاصی از آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند به کاهش کلسترول ال‌دی‌ال (بد) کمک ‌کند

و هم‌چنین از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت ‌کند. پوست سیب زمینی قرمز ۲ الی ۳ برابر بیش‌تر از سیب زمینی‌های معمولی حاوی آنتی‌اکسیدان است. از سیب زمینی قرمز برای آب پز نمودن ، بخار پز نمودن و تنوری نمودن استفاده می شود. سیب زمینی قرمز را می‌توان به صورت غذای جانبی یا تنقلات مصرف کرد، یا می‌توان آن را در خورش‌ها یا غذاهایی موسوم به کاری جایگزین گوشت کرد تا میزان کل چربی و کلسترول این غذاها کاهش یابد.

ظاهر: کوچک تا متوسط ، گرد یا کمی مستطیلی ، صاف ، پوست قرمز نازک و گوشت سفید و زرد طلایی

بافت: مومی شکل ، مرطوب و صاف ، خامه ای

عطر و طعم: شیرین ؛حاوی قند متوسط ملایم

کاربرد مناسب سیب زمینی قرمز: در سوپ ها و خورشت ها و سالادها می توانید استفاده نمایید و می توانید آن را کبابی کنید ، بکوبید ، بخارپز نمایید.

بخاطر بافت مومی آنها، گوشت سیب زمینی قرمز در سراسر پخت و پز محکم باقی می ماند ، خواه کبابی شوند یا در خورشت پخته شوند . از پوست قرمز آنها در ظرف غذا ها و سالاد استفاده می کنند.

انواع سیب زمینی

سیب زمینی قرمز

Baby Potatoes

این سیب زمینی قرمز، زرد یا بنفش هستند. به دلیل اندازه کوچک آنها، این سیب زمینی پخته شده ، بخار پز شده و حتی بو داده شده مصرف میشود

انواع سیب زمینی

Baby Potatoes

سیب زمین انگشتی یا استانبولی: Fingerlings

این نوع سیب زمینی زینتی بسیار کوچک و باریک می باشند. سیب زمینی استانبولی یکی از انواع سیب زمینی است که دارای ویتامین های زیادی بوده به علاوه مقادیر قابل توجهی فیبر ، مس و پتاسیم دارد. در ایران این نوع سیب زمینی را در بلوچستان می کارند.

فصل برداشت سیب زمینی استانبولی در مناطق گرم، قبل از گرم شدن هوا و در مناطق سرد، قبل از سرد شدن هوا می باشد. سیب زمینی استانبولی راهیچ گاه در مجاورت رطوبت قرار ندهید چون به سرعت فاسد می شود. بهترین مکان برای نگهداری از این نوع سیب زمینی، نگه داشتن در زیر ماسه است.

انواع سیب زمینی

سیب زمین انگشتی یا استانبولی

خواص سیب زمینی:

 1. سیب زمینی در هضم غذا موثر است.
 2. سیب زمینی حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است. خاصیت ضد سرطانی دارد.
 3. سیب زمینی از قلب محافظت می کند.
 4. سیب زمینی یک ماده مغذی کم چرب به حساب می آید. سیب زمین به دلیل داشتن ترکیباتی موسوم به kukoamines باعث کاهش فشار خون می شود.

سوالات متداول انواع سیب زمینی:

 1. نوع سیب زمینی بر اساس ماده تشکیل دهنده کدامند؟

  هنگام انتخاب انواع مختلف سیب زمینی، به خاطر داشته باشید که براساس محتوای نشاسته، آنها را دسته بندی آزاد می کنند. سه گروه اساسی نشاسته ای، مومی و متوسط یا همه منظوره هستند. کسانی که نشاسته بیشتری دارند آرد بیشتری دارند. کسانی که نشاسته کمتری دارند موم تر و سفت ترند.

 2. چند نوع سیب زمینی وجود دارد؟

  بیش از 4000 نوع سیب زمینی بومی وجود دارد که بیشتر در آند یافت می شود. آنها در اندازه ها و اشکال مختلف هستند. همچنین بیش از 180 گونه سیب زمینی وحشی وجود دارد.

 3. سالم ترین سیب زمینی کدام است؟

  سالم ترین سیب زمینی سیب زمینی قرمز است، سیب زمینی قرمز پس از در نظر گرفتن تراکم مواد معدنی، چگالی ویتامین، تعادل درشت مغذی ها، نسبت قند به فیبر، نسبت سدیم به پتاسیم و مشخصات شیمیایی، از سالم ترین سیب زمینی است که داده های آن از بانک اطلاعاتی USDA ارائه شده است.

 4. کدام یک از برنج یا سیب زمینی بهتر است؟

  به طور کلی، سیب زمینی حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج است، اما هنگامی که مواد افزودنی مانند کره، خامه ترش، آب میوه، بیکن و نمک را اضافه می کنید، تعداد کالری و گرم چربی در یک سیب زمینی پخته شده به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

 5. دو نوع اصلی سیب زمینی کدامند؟

  آنها را می توان به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد: مومی و آردی

 6. بهترین سیب زمینی برای سرخ کردن چیست؟

  Russet، برای بهترین نتیجه، سیب زمینی را با توجه به نحوه استفاده از آن انتخاب کنید. russet یا آیداهو دارای محتوای نشاسته بالایی است که آن را برای سرخ کردن یا پخت ایده آل می کند، در حالی که سیب زمینی سفید بلند مشابه، که دارای محتوای نشاسته متوسط است، می تواند جوشانده، پخته یا سرخ شود

 7. آیا سیب زمینی شیرین از سیب زمینی معمولی سالم تر است؟

  سیب زمینی شیرین اغلب سالم تر از سیب زمینی سفید معرفی می شود، اما در واقع ، هر دو نوع می توانند بسیار مغذی باشند. در حالی که سیب زمینی های معمولی و شیرین از نظر میزان کالری، پروتئین و کربوهیدرات قابل مقایسه هستند، سیب زمینی سفید پتاسیم بیشتری تأمین می کند، در حالی که سیب زمینی شیرین فوق العاده ویتامین A زیادی دارد.

 8. کدام کشور بیشتر سیب زمینی می خورد؟

  کشور دارای رتبه برتر چین، 25.1٪ از مصرف سیب زمینی را در جهان به خود اختصاص داده است. 3 کشور برتر 45.9٪ سهم دارند در حالی که ده کشور بزرگ 66.1٪ در سال 2017 سهم دارند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

31 دیدگاه درباره مقاله “انواع سیب زمینی را بشناسیم

 1. Avatar فر گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 2. Avatar علی انواری گفت:

  “در حدود چهار هزار سال پیش هندی‌ها جزء نخستین مردمانی بودند که سیب‌زمینی را در آمریکای جنوبی و در پرو مورد کشت قراردادند.”
  ظاهرا این متن، برگردان از مقاله‌ای انگلیسی (یا زبانی دیگر) میباشد. در انگلیسی، نوشتار دو لغت “هندی” و “سرخپوست” یکی است: “Indian”
  مشخصا منظور نویسنده اصلی مقاله، سرپوستان آمریکای جنوبی بوده است و نه هندی‌های آسیایی.
  سپاس

 3. Avatar سجاد قنبرپور گفت:

  شما چند نوع بذر از انواع سیب زمینی دارین؟؟ و اینکه برای کشت چه نوع آب و هوایی مناسب است؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در حال حاضر دو مدل سیب زمینی شامل پشندی و استانبولی موجود است امیدواریم بیشتر شوند
   سیب زمینی در اکثر مناطق رشد میکند

 4. Avatar حسین محمودی گفت:

  سلام اطلاعات کاملی درمورد انواع واریته وافات سیب زمینی میخوام اگه دوستان راهنماییرکنن ممنون میشم

 5. Avatar Maryam گفت:

  برای تهیه کتلت چه نوع سیب زمینی خوبه. خیلی متشکر

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   سیب زمینی پشندی برای تهیه کتلت خوب است.

 6. Avatar Zoya گفت:

  خیلی خوب و جالب بود ، مرسی از توضیحات کامل شما

 7. Avatar فرزاد گفت:

  سلام، بالاخره چند نوع سیب زمینی در جهان وجود دارد، هزار گونه یا چهارصد نوع؟؟؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   در ایران هزار گونه سیب زمینی وجود دارد .

 8. Avatar علی گفت:

  با‌سلام لطفا راهنمایی کنید کدام سیب زمینی برای کشت خوبه پر بار و افت کم ممنون میشم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   تجربه شخصی ما سیب زمینی پشندی است .

 9. Avatar غفاری گفت:

  سلام و ممنون از مطالب خوبتون.
  لطفاً درباره ی تشخیص محصولات تراریخته اعم از سیب زمینی وگوجه توضیح بفرمایید.و اینکه درخت هایی که کاشته می شود مثل گردو و بادام آیا ممکن است تراریخته یا مضر باشند یا خیر متشکرم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به زودی مقاله ای در این زمینه منتشر میکنیم

 10. Avatar نوروزی گفت:

  ممنون از شما بابت اطلاعات مفیدتون در مورد گیاه سیب زمینی

 11. Avatar سهراب افشار گفت:

  نمی دانم در همین مقاله بخش تاریخچه نوشته شده ۴۰۰۰ سال پیش هندی ها آن را در پرو و امریکای جنوبی می کاشتند! آخه پدر بیامرز سیصد چارصد سال نیست که امریکا کشف شده. مترجم باید توجه کند که واژه Indian به معنی سرخپوست هم هست که در امریکا پراکنده اند.لطف کنید درستش کنید که خواننده با اشنباه نیفتد.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   تشکر از توضیحات ارزشمند شما عزیز
   حرف شما کاملا منطقی و درست است متن اصلاح میشود.

 12. Avatar ناشناس گفت:

  خیلی عالی بود

 13. Avatar آریو گفت:

  سلام ،،،،، عالی بود توضیحات ،،،، سپاسگزارم

 14. Avatar هوشانا گفت:

  سلام. چرا در ایران، خصوصا حالا کشت سایر سیب زمینی ها بجز دو یا سه گونه مورد استقبال قرار نگرفته و یا خیلی خیلی کم هست. مثل سیب زمینی قرمز یا سیب زمینی شیرین ؟ ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به طور کلی کاشت این نوع سیب زمینی ها تازه در ایران باب شده است و زمان میبرد تا همه گیر شود.

 15. Avatar ابوالفضل گفت:

  آیا راهی هست که سیب زمینی مناسب بر ای سرخ کردن . تشخیص داد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید نژاد سیب زمینی را بدانید تا متوجه شوید برای چه حالتی مناسب است ولیدررابطه با نژاد سیب زمینی در ایران خیلی تنوع ندارد

 16. Avatar راشد گفت:

  سلام
  در پاسخ اقای افشار
  ۳۰۰ سال هست که آمریکا به قول اروپایی ها کشف شد !!
  اما اگر توجه کنید مردمان زیادی سالیان دراز قبل از مثلا کشف یا به عبارتی نسل کشی در سراسر این قاره زندگی می کردند مثل تمدن مایا و ..

 17. Avatar سید وحید پشندی گفت:

  باسلام و تشکر از مطلب مفیدتان، کدام نوع سیب‌زمینی نشاسته‌ی کمتری دادید؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   سیب زمینی های زرد رنگکه پوست کلفت تری دارند نشاسته بیشتری دارند و سیب زمینی های رنگی نشاسته کمتری دارند

 18. Avatar .... گفت:

  سلام ببخشید یه سوالی واسه من پیش اومده کدوم سیب‌زمینی خیلی خشکه منظورم
  برای خوردنش هست مثلاً می‌خوریش خیلی تشنه میشی مخصوصا تو ژاپن همچین سیب‌زمینی ای هست ؟؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   سیب زمینی به دلیل ماهیت کربو هیدرات بودن خیلی سریع تبدیل به قند میشود و کسانی که مشکل قند داشته باشند تشنه میشوند ولی اینکه کدام سیب زمینی نشاسته بیشتری دارد تا تولید قند بیشتری کند همین سیب زمینی زردی که داخل ایران است نشاسته بیشتری دارد .

 19. ممنون از این مطلب کاربردی

 20. Avatar احسانفر گفت:

  سیب زمینی سرخ کرده فست فودی دقیقاچه نوع سیب زمینی است و در کجای ایران کشت می‌شود؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   سیب زمینی سزخ کرده فست فودی همان سیب زمینی پشندی است که در تمام ایران کشت میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *