گیاهان

معرفی درخت بیدمشک

معرفی درخت بیدمشک

بیدمشکت درختی زیبا و زینتی از خانواده بید می‌باشد. این درخت خواص دارویی، درمانی و صنعتی دارد. از طریق بذر و قلمه تکثیر می‌شود. از این درخت اسانسی گرفته می‌شود که بیدمشک نام دارد. گل‌ های زیبایی دارد که قبل از برگ بر روی شاخه گیاه نمایان می‌شود.

مشخصات گیاهی بیدمشک:

بیدمشک از درختان زیبا و زینتی محسوب می‌شود چنانچه گل‌ های این گیاه قبل از برگ بر روی شاخه گیاه نمایان می‌شود و منظره زیبایی را پدید می‌آورد. گل‌ های این گیاه به رنگ زرد تا سفید کمرنگ می‌باشد. گل‌ های این گیاه به صورت دم گربه ای است. گل‌ های معطری دارد طوری که فضای را عطرآگین می‌کند. این درخت بومی ایران است. این درخت جزء خانواده بید می‌باشد.

برگهای سبز رنگ، بیضی مانند، پهن و بزرگی دارد. بر روی پوسته و زیر پوسته این درخت نیز برجستگی‌ های تیزی وجود دارد. این گیاه جاذب حشراتی همچون زنبور عسل می‌باشد به همین دلیل گردافشانی درخت بیدمشک توسط حشرات انجام می‌شود. به صورت درختچه‌ ای کوتاه رشد می‌کند که ارتفاع آن به 9 متر می‌رسد. از درختان دو پایه است.

جالب است بدانید که برگهای این گیاه بر روی پایه‌ های نر و ماده متفاوت است به این صورت که برگهای درختان ماده به صورت بیضی تر و پهن تر نسبت به نوع نر خود می‌باشند.

برای مطالعه مقاله درخت بید مجنون میتوانید از این لینک استفاده کنید.

درخت بیدمشک

درخت بیدمشک

خواص دارویی و درمانی بیدمشک:

درخت بیدمشک از جمله درختانی است که خواص بسیاری برای سلامتی دارد و در طب سنتی نیز از آن استفاده می‌شود. دانشمند بزرگ بوعلی سینا نوشته است که درخت بیدمشک از نباتات خوشبو است مالیدن آب و همچنین افشرده‌ اش ورم‌ های را فرو مینشاند و شکوفه‌ های بیدمشک و بو کردن برگ آن بادهای متراکم سر را درمان می‌کند و شکم را روان می‌کند.

 • این گیاه اسانس معطری دارد که خواص درمانی زیادی دارد و برای تهیه عرق بیدمشک و انواع شربت استفاده می‌شود.
 • در پوست درخت بیدمشک ترکیباتی شیمیایی گلیکوزید سالیسین وجود دارد. مصرف این ترکیب سبب کنترل روماتیسم مفصلی حاد می‌شود.
 • برگهای این گیاه حاوی مقادیر زیادی فلاونوئیدها، سیناروزید، کورستین و لووتولین می‌باشد.
 • در پوسته این درخت ترکیباتی همچون صمغ، اکسالات و تاتن وجود دارد.
 • مصرف اسانس سنبله‌ های این گیاه در درمان بیخوابی ناشی ضعف اعصاب موثر است.
 • اسانس این گیاه در رفع مشکل عادات ماهانه دردناک و همچون رفع ناراحتی‌ های اعصاب موثر است.
 • عصاره برگ این گیاه نیز برای تسهیل تب و لرز و همچنین انسداد کبد و یرقان مفید می‌باشد.
 • در دوران قرون وسطی در طب سنتی از برگهای این گیاه برای درمان سردرد و دندان‌ درد استفاده می شده است.
 • از پوست این درخت برای توقف خونریزی و همچنین  برای درمان اسهال استفاده می‌شود. برای درمان زگیل نیز مناسب می‌باشد.
 • عرق حاصل از این گیاه در درمان ناراحتی قلبی بسیار موثر می‌باشد و همچون یک تب بر عمل می‌کند.
 • عرق بیدمشک تقویت‌کننده دستگاه عصبی بدن می‌باشد.

این گیاه خواص بسیاری دارد که اگر بخواهیم درباره آن بنویسیم یک کتاب می‌شود در این مجموعه به برخی از خواص این گیاه پر خاصیت اشاره نمودیم تا شما نیز آشنایی مختصری از بیدمشک و خواص آن داشته باشید.

نکته : استفاده از این گیاه برای زنان باردار و  شیرده، کودکان زیر دو سال و افرادی که دچار آبله‌مرغان و آنفولانزا هستند،  افراد زیر 16 سال و همچنین افرادی که دچار بیمارهای همچون زخم‌های گوارشی، نفخ، گاستریت و … ممنوع می‌باشد.

برای مطالعه مقاله انواع درخت بید را بشناسیم میتوانید از این لینک استفاده کنید.

برگ درخت بیدمشک

برگ درخت بیدمشک

طرز کاشت بیدمشک:

بیدمشک از طریق بذر و قلمه چوب تکثیر می‌شود. زمان کاشت بذری این گیاه فصل بهار می‌باشد. بذر این گیاه قوه نامیه متوسط رو به بالایی دارد. در کشت بذری، بذرهای این گیاه را قبل از کاشت به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید سپس آنها را در عمق مناسبی از خاک بکارید. گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه زنی سطح خاک را مرطوب نگه‌دارید. پس از گذشت مدت زمانی بذر جوانه می زند و سر از خاک بیرون می‌آورد و شروع به رشدمی کند. به آفتاب کامل و نیمه سایه برای رشد نیاز دارد، همچنین به آبیاری متوسط و مرطوبی نیاز دارد. دمای نواحی نیمه‌خشک را می‌پسندد، دمای 20 تا 27 درجه سانتی گراد مناسب می‌باشد. برای رشد خاک‌های حاصلخیز، غنی، عمیق و مرطوب را می‌پسندد.

کشت قلمه  نیز از شاخه درخت بیدمشک قلمه ای با حدود 2 تا 3 سانتی متر که حدود چند جوانه دارد را انتخاب کنید سپس آن را با چاقو به صورت اوریب ببرید، برای تسریع در جوانه زنی از هورمون ریشه زایی استفاده کنید و قلمه چوب را بکارید. پس از مدتی گیاه ریشه دار می شود و شروع به رشد می کند. این گیاه رشد متوسطی دارد.

برای خرید گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری اینترنتی با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.