گیاهان

چگونه یک درخت پرتقال را پرورش دهیم

درخت پرتقال

اگر درخت پرتقال نکاشته‌ باشید، شاید فکر کنید که شروع حیات این درخت با کاشتن یک دانه پرتقال شروع میشود. شاید بعضی از اشخاص برای کاشتن درخت پرتقال فقط از یک دانه استفاده کنند ولی تولید کنندگان تجاری معمولا این روند را با قلمه زدن شروع می‌کنند.

زیرا درختانی که از یک دانه شروع به رشد می‌کنند اکثر مواقع عمر کوتاهی دارند و در معرض ابتلا به پوسیدگی ریشه میباشند. اگر هم این درختان زنده بمانند تا ۱۵ سال پس از کاشت، که زمان بلوغشان است، میوه نمی دهند.

درخت پرتقال

درخت پرتغال

برای رشد بهتر نهال، از شیوه قلمه زدن بین یک شاخه جوان و ساقه زیرزمینی از یک درخت پربار پرتقال استفاده میکنند. تولید میوه از نهالی که قلمه زده شده باشد سریع‌تر از نهالی است که با دانه رشد می‌کند.

برای خرید انواع بذر درخت کلیک کنید.

درخت پرتغال

درخت پرتغال

مراقبت از درخت پرتقال:

اگر شما بخواهید از درخت پرتقال جوانی مراقبت کنید، سه بخش اساسی برای نگهداری از این درخت حائز اهمیت است:

درخت پرتقال

درخت پرتغال

آبیاری درخت پرتقال:

آبی که درخت پرتقال برای رشد نیاز دارد با توجه به آب و هوا و بارش سالانه متفاوت است. ولی به عنوان یک قانون کلی، مهم ترین بخش مراقبت از درخت پرتقال شامل آبیاری منظم در بهار است که برای جلوگیری از پژمردگی انجام می پذیرد.

در پاییز اما باید از آبیاری درخت پرهیز کرد . هنگام مراقبت از درخت پرتقال یادتان باشد که آبیاری صحیح و جذب آن در خاک در کیفیت محصول شما اثرگذار است. همچنین عمق کاشت نیز در میزان آبیاری شما اهمیت بسزایی دارد. آبیاری باید بین 2.5 تا 4 سانتی متر در خاک باشد تا رشد درخت شما بیشتر گردد.

برای مطالعه مقاله چگونه هسته پرتقال را بکاریم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

درخت پرتقال

درخت پرتغال

باروری درخت پرتقال:

استفاده از کود نیتروژنه سبب ایجاد روغن اضافی در پوسته درخت میگردد، اما کود پتاسیم روغن را کاهش می‌دهد. برای بهره وری مرغوب از پرتقال‌های خوراکی، باید بین ۵۰۰ گرم تا ۱ کیلوگرم کود نیتروژنه برای هر درخت استفاده شود. کود باید دارای پتاسیم، فسفر و همچنین طیف وسیعی از میکرو مواد مغذی باشد.

نهال پرتقال تامسون ناول

اگر درخت‌های پرتقال قدیمی شما، به اندازه انتظار تولید میوه مرغوب ندارند، ازخاک منطقه‌ای که درخت در آن رشد میکند یک آزمون بگیرید تا نسبت کود مورد نیاز مشخص گردد. سمپاشی برگ‌ها هم باید ۱ یا ۲ بار در سال انجام شود.

درخت پرتقال

هرس درخت پرتغال

هرس درخت پرتقال:

هرس کردن درختان پرتقال برای شکل دادن و تزیین درخت انجام نمی‌شود، با این حال شما بایستی هر شاخه که نیم متر (حدود ۵۰ سانتی متر) یا کمتر از زمین دور شده است، همچنین شاخه‌های آسیب دیده و مرده را هرس نمایید. برای اینکه گیاهان شما در فصل رشد خود بهترین محصول را دهند، بایستی آن ها را در مناسب ترین زمان هرس نمایید.

سوالات متداول در مورد پرورش درخت پرتقال:

 1. چگونه یک درخت نارنج از بذر پرورش می دهید؟

  دانه های پرتقال خود را ذخیره کنید. ظرفی را با خاک گلدان استریل پر آماده کنید. بذرها را 1 سانتی متر زیر خاک گلدان بکارید. روی فنجان را یا با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید. گلدان را در جای گرم نگهداری کنید. به یک منطقه آفتابی بروید و پلاستیک را بردارید.

 2. آیا می توانم یک درخت پرتقال را در فضای بسته پرورش دهم؟

  به شرط داشتن فضای کافی و تمایل به مراقبت های لازم از این گونه مرکبات، می توانید یک درخت بزرگ پرتقال داخل سالن پرورش دهید. انواع خاص کوتوله می توانند در محیط داخلی رشد کنند تا زمانی که نیازهای اصلی خاک و نور آنها برآورده شود. بیشتر انواع مرکبات که از نظر تجاری پرورش می یابند برای رشد در داخل منزل بسیار زیاد هستند.

 3. آیا پرورش درختان پرتقال اسان است؟

  درختان پرتقال گیاهانی حساس به آب و هوا هستند که نیازهای دمایی کاملاً مشخصی دارند. وقتی آنها به طور فعال در حال رشد هستند، اگر دما از 12 تا 37 درجه سانتیگراد باشد، بهترین عملکرد را دارند. آنها در زمستان خاموش می شوند و در این دوره به دمای کمتر از 2 درجه سانتیگراد یا بالاتر از 12 فارنهایت نیاز ندارند.

 4. آیا درختان پرتقال به آب زیادی احتیاج دارند؟

  درخت شما باید هفته ای دو بار آبیاری شود تا زمانی که رشد جدیدی را نشان دهد. پس از آن، درختان مرکبات دوست دارند بین آبیاری خشک شوند، بنابراین پس از استقرار درختان، هر 10 روز تا دو هفته یک بار در آبهای عمیق قرار بگیرید.

 5. آیا درختان پرتقال به آفتاب زیادی احتیاج دارند؟

  درختان پرتقال استاندارد و کوتوله هر دو در زیر نور کامل آفتاب شکوفا می شوند اما سایه را تحمل می کنند. اگرچه، آنها ترجیح می دهند در تمام طول روز زیر آفتاب بمانند، اگر 6 تا 8 ساعت در روز نور آفتاب بگیرند هنوز هم می توانند سالم بمانند.

 6. آیا درختان پرتقال از قهوه لذت می برند؟

  محلول قهوه با تغییر فسفر، منیزیم، نیتروژن، مس و پتاسیم، مواد مغذی موجود در خاکی را که درخت پرتقال در آن کاشته شده تغییر می دهد. افزودن قهوه به خاک بلافاصله و با گذشت زمان و با از بین رفتن زمین باعث بهبود ساختار خاک می شود.

 7. بهترین کود برای درختان نارنج کدام است؟

  همه درختان مرکبات از کودی برخوردار هستند که دارای کود NPK (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) کمی غنی ازت یا متعادل با برخی از عناصر ریز مغذی است. اطمینان حاصل کنید که کود شما حاوی آهن، مس، منیزیم، منگنز، بور و روی است

 8. درختان پرتقال با چه سرعتی رشد می کنند؟

  شروع تولید یک درخت پرتقال روی پیوند ممکن است سه سال طول بکشد، در حالی که درخت رشد یافته از بذر ممکن است 15 سال طول بکشد. پس از پیوند درخت از یک ظرف به ظرف دیگر یا از ظرفی به داخل زمین، میوه دادن آن ممکن است سه تا چهار سال طول بکشد.

 9. آیا برای تولید میوه به 2 درخت پرتقال احتیاج دارید؟

  درختان پرتقال خود گرده افشانی می کنند و برای باردهی نیازی به کاشت با انواع دیگر نیست. اما برخی استثناهای شناخته شده از این قاعده وجود دارد، از جمله انواع “تانگور” و “تانژلو”. درختان پرتقال که به سادگی از میوه دادن امتناع می کنند اگر در نزدیکی نوع دیگری کاشته شود، عملکرد بهتری خواهد داشت.

 10. درختان پرتقال چه نوع خاکی را دوست دارند؟

  درختان پرتقال به pH خاک 6.0 تا 7.5 نیاز دارند که کمی اسیدی تا دامنه خنثی است. برای آزمایش خاک قبل از کاشت از آزمایش خاک موجود در مراکز باغ استفاده کنید.

 11. درخت پرتقال چند سال میوه می دهد؟

  تولید میوه یک درخت پرتقال ممکن است سه تا پنج سال طول بکشد ، این بستگی به درخت شما در هنگام خرید دارد. هنگامی که درخت سرانجام تولید میوه را آغاز کرد ، رسیدن آنها به 7 تا 8 ماه زمان می برد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

59 دیدگاه درباره مقاله “چگونه یک درخت پرتقال را پرورش دهیم

 1. با توجه به اینکه طرح نهالکاری پرتقال وابیاری تحت فشار ومراقبت ان در راستای اقتصاد مقاومتی وبیابان زایی میباشد چرا منابع طبیعی از کاشت ما جلوگیری میکند

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   در این باره اطلاعی نداریم .

 2. Avatar نیلوفر گفت:

  نهال پرتقال باغچه رو دو سال پیش کاشتیم امسال پر میوه های ریز شده باید میوه ها رو از درخت چید یا نه فرصت رشد به میوه بدهم یا نه
  نهال لیموی ما کنار همین درخت اصلا میوه نداده آیا این طبیعیه

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   نهال پرتقال بعد از سه سال بار میدهد و از سال پنجم به بعد بار آن اقتصادی میشود بار آنرا میتوانید بچینید برای سال سوم بار قوی تری دارد.

 3. Avatar تورج شیرزادی گفت:

  سلام ی درخت پرتقال دارم از دانه کاشتم .حدود ۱۷سالشه.تو گلدان.اما هیچ گل یا شکوفه ای نمیده .گلددنشم بزرگه اندازه درخت هم ۲متره …ممنون میشم راهنمایب کنین

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت پرتقال شما در داخل منزل است و یا در خارج منزل؟
   اگر در داخل منزل است مقدار آفتاب آن چقدر است ؟

 4. Avatar محمد گفت:

  درخت پرتغال نه از طریق بذر کاشته میشه و نه از طریق قلمه بلکه با پیوند زدن نوع پرتغال مورد نظر اعم از معمولی ، والنسیا ، تو سرخ ، تامسون و یا هر نوع دیگر به نهال لیمو ، نارنج و بکرایی تکثیر میشود.

 5. Avatar الی گفت:

  سلام من 6 سال پیش هسته پرتقال کاشتم . رشد کرده و درختچه شده . اما گل و میوه نمیده . چکار باید کنم . قلمه هم نزدم و اصلا نمیدونم چطور باید قلمه بزنم . ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هیته پرتقال برای اینکه بار دهد 7 تا 8 سال زمان میبرد بهتر بود وقتی 2 سالش بود پیوند میزدید که سریعتر بهبار بنشیند.

 6. Avatar مجید گفت:

  سلام . من یک نهال لیمو شیرین را 5 سال پیش کاشته ام (با این نام خریده ام، شبیه پرتقال است اما شکوفه های بهاری بسیار خوش بو و مست کننده ای دارد). قد این نهال از ابتدا تا الان ثابت مانده و حدود 70 سانت باقی مانده است. هر سال برگ های نو وشکوفه می دهد اما فقط در فرورین و بعد تا سال بعد کاملا ثابت و بدون میوه می ماند. مشکل اش چیست؟ (یکبار هم دو سال پیش جابجایش کردم و به باغچه وسط حیاط با نور کامل آوردم) ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس های نهال را برای شماره 09358504040 بفرستید

 7. Avatar موسوی گفت:

  سلام. درخت پرتقالی در حیاط دارم که امسال مقدار بسیار زیادی شکوفه روی شاخه های نازک داده که اگر روی اون شاخه حتیدو پرتقال بار بیاد ممکنه شاخه را بشکنه. بطور عادی چه مقدار از شکوفه ها را باید بچینم که درخت تحمل بقیه را داشته باشد یا اینکه صبر کنم تبدیل به میوه بشه بعد بار را سبک کنم؟. با تشکر 00/01/22

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت پرتقال و یا هر درخت دیگری خودش می داند کدام شکوفه را می تواند به میوه تبدیل کند که بتواند نگهداری کند لطفا دستی این کار را انجام ندهید.

 8. Avatar حسین گفت:

  سلام نهال پرتقال داخل باغچه کاشتم الان چهار سال شده. هرساله گل میده ولی گله‌اش می‌ریزه نمی‌مونه پارسال فقط یک کفش موند و پرتقال شد. امسال هم همینجوری گل کرد ولی همه گله‌اش می‌ریزه و میوه نمیشن بنظرتون چیکار کنم گلاشون نریزه و میوه بشن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ممکن است نهال شما در بهار دچار سرما بشود
   شما در چه آب و هوایی قرار دارید ؟

 9. Avatar فاطمه پلچی گفت:

  سلام ما یه درخت پرتقال تو گلدون داریم الان چن تا گل داده میخواسم بدونم شرایط آبیاری چه شکلی باشه که گل هاشو نریزه اگه گلها بریزن میوه اش در میاد یا نه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در زمان گلدهی درخت پرتقال اگر باران نمی خورد
   هفته ای یکبار آبدهی کنید .

 10. Avatar مهدی گفت:

  سلام من پنج سال پیش یه نهال پرتقال داخل باغچه حیاط کاشتم. سرشاخه ها خشک شدن علتش چیه؟کاشان هستیم توی این پنج سال هم برف نیومده که سرما زده باشه الان باید چیکار کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت پرتقال برای آب و هوای معتدل است و با آب و هوای اراک ناسازگار است و علت دیگری هم که ممکن است وجود داشته باشد عدم زهکشی مناسب در خاک زیر درخت پرتقال است.

 11. Avatar حنانه گفت:

  ممنون از توضیحات تون من مدتیه تو بالکن کمپوست درست میکنم چند ماه پیش از متوجه شدم هسته پرتقال رشد کرده حدودا ۲۰ سانت شدن هر کدوم رو انتقال دادم به یک گلدان.میخاستم بدونم کود حیوانی خوبه برا این گیاه خاکش هم مخلوط خاک ،ماسه،وکمپوست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای نهال تا 3 سال اول کود مناسب نیست و بهتر است از کود استفاده نکنید.

 12. Avatar mashal گفت:

  سلام یک چندتا گلدون پرتغال با لیمودارم البته هستشو کاشتم فعلایک نیم ساله شدن خودمم تو کشورفیلندزندگی میکنم متاسفانه اینجا هشت ماه آفتاب ندارفقط چهارماهگی آفتاب داره میشه راهنمایی کنید چطور بهش رسیدگی کنم میشه بگیدچندسال بعدمیوه میده

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت پرتقال و لیمو احتیاج به نور آفتاب برای 8 ساعت در روز دارند اگر نمی توانید از آفتاب محیط استفاده کنید باید از چراغهای رشد مناسب استفاده کنید
   برای به ثمر رسیدن میوه هم حدود 6 تا 8 سال زان لازم دارد از حالت بذری

 13. Avatar عرفان گفت:

  سلام من حدود 10 سال هست یه هسته پرتقال کاشتم قدش حدود یک و نیم متر هست ولی اصلا بار نمیده حتی شکوفه هم نمیکنه دلیلش چی میتونه باشه؟

  شهرکردی هستم از موقعی که هوا گرم میشه میبرمش بیرون تا زمانی که هوا سرد بشه میارمش داخل.
  و اینکه اگه روزی بهش آب ندم خیلی پژمرده میشه و برگ هاش خشک میشن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در مورد آبدهی چون داخل گلدان است نیاز به آبیاری بیشتری دارد نسبت به زمین
   واینکه اگر از هسته کاشتید زمان میبرد تا بار دهید باید پیوند میزدید.

 14. Avatar مصطفی میراحمدیان گفت:

  سلام.بنده چندتادرخت ۵ساله و۲۰ ساله درحیاط منزل دارم.اون ۵ساله هرسال گل میده وبعدمیریزه به هیچ عنوان پرتغال نمیده.درختهای قدیمی هم امسال بارکم آورده وکودوسم به موقع خورده.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.اگردرشهرچالوس نماینده داشته باشیدتشکرمیکنم برام بفرستید.میراحمدیان.یاعلی مدد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس از نهال های قدیمی و 5 ساله برای شماره 09358504040 واتس اپ کنید.

 15. Avatar سارا گفت:

  سلام.
  درخت پرتقال در حیاط داریم گاهی میوه شرو زمین میفته که پوستش شکاف بزرگ داره انگار میوه داخل پوست خیلی رسیده باشه و پوست پرتقال مانع رشدش بوده و پوست و البته خود میوه شکاف خورده. میوه ش رو استفاده کردم ترش و نرسیده بود. علت این مساله چی میتونه باشه؟
  ممنون از شما.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ترکیدگی میوه مرکبات در نتیجه تغیرات درجه حرارت و رطوبت است. ضعف آبیاری در هر مرحله از رشد درخت و به دنبال آن بارش زیاد در یک مقطع کوتاه زمانی و یا کود دهی بیش از اندازه می توانند باعث این مشکل شوند.

 16. Avatar حبیب گفت:

  وقت بخیر.
  من ساکن مشهدم. سه سال پیش یه نهال پرتقال و یه نارنگی از گرگان خریدم و اوردم توی حیاط خونه کاشتم. توی زمستون روشون پلاستیک میکشم و کارای مراقبتی اینچنینی رو انجام میدم. ولی رشدشون خیلی کمه و فقط وقتایی که کود (حیوانی یا شیمیایی) میریزم یه شاخه کوچیک در میاد. نورگیر حیاطمون خوبه ولی نور مستقیم زیادی بهشون نمیتابه. میخاستم بدونم رشدشون طبیعیه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کلیه درختها برای رشد احتیاج به نور مستقیم آفتاب دارند که اگر نور نرسد به اندازه کافی رشد آنها خیلی کم می شود ضمن اینکه شما درختی را در اقلیمی سوای اقلیم اصلی درخت کاشته اید که خوب این هم مزید بر علت است برای عدم رشد بهینه درخت.

 17. Avatar سوسن شهبازی گفت:

  سلام
  من می خوام در حیاطی واقع در نوشهر درخت پرتقال و نارنگی بکارم . آیا میشه درخت چند ساله بکارم و زودتر میوه بگیرم یا اینکه باید نهال بکارم ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   میشود درخت چند ساله (البته با ریشه پر) بکارید ولی برای طبق تجربه نهال بازدهی بهتری در سالهای بعدی دارد.

 18. Avatar محبی گفت:

  درخت پرتقال و نارنج سی ساله دارم. دو سه سالی هست سم پاشی نشده و آفت زده. تقریبا نصف حجم برگها بلکه بیشتر از دست رفته. دو سه ساله میوه هم نداده. امیدی هست یا باید قطع بشن؟ سمپاشی موثره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر درختان شما در بدنه خشکی و پوکی نداشتخه باشند نیاز به قطع آنها نیست با رسیدگی دو ساله مجدد احیا میشوند.

 19. Avatar عظیم گفت:

  سلام
  من سال گذشته دو نهال پرتقال توی باغچه کاشتم که چند ماه بعدش یکی از آنها از بالا شروع به خشک شدن کردتا نصفه ولی بقیه نهال سبز مانده؛ دومی هم امسال اصلا برگ نکرده ولی شکوفه کرده ممنون میشم راهنماییم کنید که چجوری ازشون نگهداری کنم.
  ضمنا یزد هستیم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت پرتقال مناسب آب و هوای یزد نیست چون زمستان سرد تری نسبت به موطن اصلی پرتقال دارد درخت چند سالی احتیاج به وقف دادن به آب و هوای یزد را دارد تا بتواند سر پا شود ولی به صورت کلی درخت پرتقال برای آب و هوای یزد پیشنهاد نمیشود

 20. Avatar محمد گفت:

  سلام .من درخت پرتغالی دارم شش سال است که کاشتم ولی گل یا ثمره ای ندارد.در ۲متر شده .زمانی که خریدمش دوسه تا گل داشت .نور آفتاب هم بهش می‌خورد.بعضی از برگ هاش به محض بزرگ شدن شروع به زرد شدن میکنن.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر درخت پرتقال شما پیوندی نباشد شاید تا سه سال دیگر طول بکشد تا میوه دهد.

 21. Avatar نصرالله گفت:

  باسلام من دو تا درخت پرتقال و نارنگی دانه کشت دارم یکی حدود ۱۲ سال یکی ۸ سال اول داخل گلدون بودن و زمستون داخل خونه و تابستون تو هوای ازاد قرار میدادم ۳ سالی هست اوردمشون داخل باغچه کشت کردم ( البته فضا خیلی کوچیک و زیر سایه دزخت گیلاس قرار میگیره)و زمستونا زیر پلاستیک نگهداری میکنم ما هم اطراف مشهد زندگی میکنیم الان تصمیم گرفتم اینا رو منتقل گنم به فضا بازتر و شرایط اب و هوایی رو با احداث گلخونه مهیا کنم ایا با روت بال قابل انتقال هست یا خیر و خاک کاملا رسی مناسب کشت هست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر در زمان خواب درخت باشد با حفظ جهت درخت از نظر شمال و جنوب می توانید درخت را جابجا کنید.

 22. Avatar مهدی گفت:

  سلام ممنون از راهنمایی خوب تان

 23. Avatar احمد بیات گفت:

  با سلام من ۲ تا درخت پرتقال دارم که اونارو از هسته کاشتم فعلا حدود ۲ تا ۳ ساله است این بهار هم هیچ رشد قابل ملاحظه یی نداشت حال هم در یک وضعیته یعنی رشدش کاملا متوقفه،چندی از برگهاش هم زرد شده میشه راهنمایی کنید چرا این دو تا درختم هیچ رشد نمیکنه و همینجور متوقفه.
  البته چند هفته پیش گلدون شون رو تبدیل کردم و قبلا هم همینجور بود؟
  با سپاس

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما برای اینکه گیاهتان رشد خوبی داشته باشد حتما در زمستان باید آنها را پیوند بزنید تا به رشدی که شما می خواهید برسند.

 24. Avatar علی مهری گفت:

  باسلام و درود
  بنده چندتا هسته پرتغال از ۳سال پیش زدم الان قدشون ۴۰سانت شده…خواستم بدونم اگه بخوام زودتر بار بده باید قلمه بزنم!؟ واین که شیوه قلمه زدن صحیح و زمان مناسبش رو ممنون میشم راهنمایی کنید!!
  درهمین مورد ۲تام نهال شلیل از هسته گرفتم…واسه اونام نظری دارید!؟
  باتشکر از توضیحات کامل و جامعتون!

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای بهتر باردادن درختان میوه حتما باید پیوند بخورند هم شلیل و هم پرتقال زمان مناسب در زمانی است که درخت به خواب رفتخ باشد و باید یک شاخه از درختی که خوب بار میدهد را انتخاب کنید برش بزنید و درخت پرتقال خور را هم از 30 سانتی قطع کنید و شاخه را به درخت پرتقال خود با چسب پیوند پیوند بزنید و با چسب نواری خوب به هم چفت کنید.

 25. Avatar عرشیا گفت:

  سلام من8ساله هسته لیموباپرتقال و نارنگی گذاشتم و همکیشان خوشگل و خوب رشد کردن امانه میوه میدن نه شکوفه وهمگی درحیاط هستن فقط زمستانهامیبرمشان داخله خانه میشه راهنماییم کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما باید این درختها را حتما پیوند بزنید تا میوه بدهند.

 26. Avatar خسرو گفت:

  سلام من ۳ ساله یه هسته رو تو گلدون کاشتم الان حدودا ۱ متر قد کشیده ولی نمیدونم پرتقاله یا لیمو یا نارنج
  رشدش خوب بوده و خیلی زیباس
  چجور باید پیوند بزنیم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید بلد نیستیم
  و در منطقه ای هستیم که اصلا درخت پرتقال و مرکبات وجود ندارد
  کود یا افزودنی خاصی معرفی میفرمایید
  و الان گلدانش یکم کوچیکه براش چه فصلی بزارمش تو گلدان بزرگتر
  متشکرم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درفصل زمستان باید یک شاخه از درختی که می خواهید به آن پیوند بخورد پیدا کنید به طور مثال پرتقال
   یک شاخه از درخت پرتقال را به صورت مورب برش بزنید و نهال خود را از 40 سانتی برش بزنید این دو را به وسیله چسب پیوند و چسب نواری به هم بچسبانید تا بعد از 70 تا 80 روز پیوند بخورند.

 27. Avatar مصطفی گفت:

  سلام
  درخت پرتقال من گلهای زیادی رو همیشه داره و معمولا هر سال دو تا سه تا پرتقال میده و درخت حدودا ۳ ساله است ، احساس میکنم خیلی رشد نمیکنه و در ضمن میوه کوچک هم نگه نمیداره ولی از لحاظ ظاهری خیلی سلامت هستش. به نظر شما چه چیزی رو از قلم انداختم.؟
  ممنونم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت پرتقال و یا بهتر بگویم مرکبات باید حتما زهکشی خاک مناسبی داشته باشند و آب نباید کنار ریشه بماند اگر درخت شما این مشکل رو ندارد با توجه به اینکه سه سال رو رد کرده است امسال در رزمستان حتما خاک کنار درخت را زیرورو کنید و از کود پوسیده دامی هم استفاده کنید انشا الله که امسال مقدار میوه بیشتری دهد.

 28. Avatar حبیب گفت:

  سلام
  تو این فصل ک پرتقال میخواد رنگ عوض کنه و آبدار بشه باید چند روز یک بار آب داد ب درخت ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   میزان آبیاری درخت هفته ای یکبار است و نهایتا هر 4 رو یکبار بیشتر نباید آبیاری شود.

 29. Avatar ملیکا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من یه درخت ۴ ساله دارم که از دانه رشد کرده ساکن بجنورد هستم با آب و هوای معتدل کوهستانی.
  نهالم تو گلدون هست خواستم بدونم امسال زمستون بزارمش تو هوای آزاد که به خواب زمستونی بره یا نه امکان سرمازدگی داره؟
  و اینکه با توجه به اینکه نهالم از دانه رشد کرده چجوری و چه زمانی پیوند بزنم که آسیب نبینه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهترین زمان پیوند درخت پرتقال اواخر سرما هستش ولی به هیچ عنوان درخت پرتقال را در معرض دمای پایین تر از صفر قرار ندهید چون برای درخت پرتقال مناسب نیست

 30. Avatar مرجان گفت:

  سلام ،درخت پرتقال تامسون ما امسال بارخوبی داده ولی تعدادی از پرتقالها روی همان درخت دچار لکه خرابی به اندازه یک سکه شده اند ،لکه باعث تلخی پرتقال وطعم بد ان شده ، ولی ازترس واگیری این مشکل به بقیه پرتقال های سالم، درخت راخالی کردیم ،علت چیست ؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت شما دچار قارچ شده است برای بهتر کمک کردن لطفا عکس از میوه مشکل دار را در واتس اپ 09358504040 بفرستید تا بتوانیم کمک شما بکنیم

 31. Avatar محمد گفت:

  سلام روز بخیر من یه هسته پرتقال کاشتم و از یکسالگی از تو گلدان انتقالش دادم بیرون الان ۵ ماهی از یک سالگیش گذشته و نزدیک زمستونه من در منطقه سرد سیر زندگی میکنم اگه زمستان برف بباره باعث خرابی نهال نمیشه،اگه میشه نایلون بزنم دورش مشکلی نداره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مرکبات به سرمای زیر صفر حساس هستند و کلا درختانی هستند که برای مناطق معتدل کارایی دارند حتما باید از نایلون استفاده کنید و اینکه در روز های برفی که دما منفی می شود باید مراقبت خیلی بیشتری انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *