باغبانی

معرفی کمپوست

معرفی کمپوست

کمپوست نوعی کود آلی مخلوط از مواد طبیعی حاصل از یک فرایند زیستی است .

تلنبار مواد آلی در یک مکان به منظور تجزیه و استفاده بعدی آن در کشاورزی قرن‌هاست که توسط زارعین با فرهنگ‌های مختلف انجام می‌گیرد. در چین بیش از دو هزار سال است که بقایای گیاهی را از طریق مخلوط‌کردن با فضولات انسانی و حیوانی مورد استفاده قرار می‌دهند. در اروپا استفاده از کمپوست ضایعات به منظور افزایش حاصلخیزی خاک به زمان رومی‌ها برمی‌گردد و این امر در بین زارعین رواج زیادی داشت.

در این فرایند زیستی، زباله‌های جامد خانگی با منشأ آلی مانند پسماندهای غذایی و بقایای گیاهی تجزیه می‌شوند و به حالت ثابتی درمی‌آیند. این نوع کود ، علاوه بر داشتن مواد غذایی برای رشد و نمو گیاهان می‌توان با جذب میزان قابل توجهی آب، در مواقع لزوم آب مورد نیاز گیاه را تأمین نماید.

کمپوست در مقایسه با کودهای آلی حیوانی به علت بالارفتن دما در طور دوره فراوری آن، عاری از ریزجانداران زیان‌بار و بذر علف‌های هرز می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های کمپوست، ایجاد تخلخل در خاک و اصطلاح همزمان بافت فیزیوکوشیمیایی خاک است که ریشه‌دوانی و ریشه‌زایی مطلوب‌تر گیاه را سبب می‌گردد.

همچنین کمپوست به علت برخورداری از هوموس، وفور مواد غذایی آلی و حضور ریزمغذی‌ها باعث افزایش کمی و کیفی محصول می‌شود. کمپوست می‌تواند علاوه بر استفاده مستقیم، به صورت ماده پایه در تولید بسیاری از کودهای آلی گرانوله نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برای خرید انواع خاک و کود و گلدان کلیک کنید .

معرفی کمپوست

معرفی کمپوست

موارد استفاده کمپوست

باغبانی و زراعت، چمنکاری، فضای سبز شهرها، اصلاح اراضی جنگلکاری مالچ و جلوگیری از فرسایش است.

چگونه خاک خوب داشته باشیم

مزایای کمپوست

اصلاح فیزیکی خاک و کاهش فشردگی و جلوگیری از فرسایش افزایش ریشه‌زایی و ریشه‌دوانی، تسهیل در تنفس ریشه و افزایش نفوذ هوا، مرطوب نگه‌داشتن زمین و افزایش درجه اشباعی قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی تأمین نیاز غذایی گیاه و حاصلخیزکنندگی خاک افزایش مقاومت گیاه و افزایش جذب خنثی‌سازی و اصلاح شیمیایی پیشرفت بیولوژیک خاک عاری از تخم علف‌های هرز حاوری میکروارگانیسم‌های هوازی مفید مانند ازتوباکتریه.

اهمیت سمپاشی برای رشد درختان مرکبات

معرفی کمپوست

معرفی کمپوست

کمپوست چیست و چگونه عمل می‌کند؟

کمپوست تشکیل شده از مواد ارگانیکی که در خاک تجزیه شده و از طریق اضافه‌کردن مواد مغذی و بهبود ساختار خاک باعث حاصلخیزی آن می‌گردد.

صرف‌نظر از شرایط فعلی خاک شما، افزودن کمپوست می‌تواند آن را به محیطی سالم و پویا برای گیاهان تبدیل کند.

کمپوست را می‌توان با دست یا از طریق عملیات خاکورزی به خاک اضافه کرد. همچنین به عنوان مالچ قابل مصرف می‌باشد.

با انواع درخت افرا آشنا شویم

انواع کاکتوس را بشناسیم

معرفی کمپوست

معرفی کمپوست

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *