آموزش باغبانی

نحوه پرورش درخت گردو (گام به گام تصویری)

نحوه پرورش درخت گردو

اگرچه انواع مختلفی از گردو وجود دارد، اما مهمترین آن گردو سیاه و گردو انگلیسی می­باشد که دستورالعمل کاشت و مراقبت­های آن­ها مشابه هستند. با این وجود، به دلیل وجود صدها رقم سازگار با شریط آب و هوایی مختلف و مقاومت به بیماری، کشت آن در اکثر مناطق مجاز شده است.

درختان گردو می­توانند آجیل­ های خوش طعم و چوب­های بادوامی را تولید کنند، اما باغبانان باید آگاه باشند که اکثر گیاهان اطراف را از بین می­برد. همچنین، در نظر داشته باشید که درخت گردو تا 10 سال پس از کشت محصول تولید نمی­کند و حداکثر تولید آن در حدود 30 سال پس از کشت است. شما می­توانید درختان گردو را از دانه ­های آن تولید کنید، اما عمدتا خسته کننده می­باشد. بنابراین، بهترین حال تهیه نهال های آن می­باشد که معمولا دارای میزان موفقیت بالاتری است.

بخش اول: آماده سازی کاشت گردو

در این بخش به چگونگی آماده سازی برای کاشت گردو می پردازیم.

1. تلاش ها و ریسک های باغ خود را درک کنید

آماده ­سازی دانه­ های گردو می­تواند به چندین ماه نیاز داشته باشد و میزان موفقیت آن کم است. شما می­توانید به جای آماده ­سازی دانه، نهال خریداری نمایید. قبل از استفاده از هر دو روش، آگاه باشید که درخت گردو، به ویژه گردو سیاه، مواد شیمیایی را به خاک منتقل کرده و بسیاری از گیاهان نزدیک خود، نظیر درختان کاج، درختان سیب، گوجه­ فرنگی و سایر گیاهان را از بین می­برد. بنابراین، اندازه گسترده و حال تهاجمی گیاه گردو آن را برای شهرها نامناسب می­کند.

نحوه پرورش درخت گردو

گردو

2. جمع آوری گردو افتاده

جمع­ آوری میوه افتاده و میوه ­های موجود در شاخه­ های درخت گردو توسط لوله PVC در پاییز صورت می­گیرد. هنگام رسیدگی و افتادن میوه، اکثر آن­ها در یک پوسته سبز یا قهوه ­ای ضخیم محصور شده­ اند.

اخطار: پوسته گردو می تواند پوست و لباس را رنگی و لکه دار کند. توصیه می شود که از دستکش ضد آب استفاده کنید.

نحوه پرورش درخت گردو

گردو

3. بجای خرید گردو

اگر شما قصد دارید که باغ گردو برای تولید آجیل یا چوب را داشته باشید، از جنگل­داران محلی درخواست کنید که برای شما ارقام مناسب برای آب و هوای منقطه مورد نظر شما را تهیه نمایند. خرید دانه گردو تولید شده توسط درختان موجود در فاصله 100 مایلی (160 کیلومتری) محل کاشت، می­تواند ایده­ آل باشد. گردو معمولا در مناطقی با دمای حداقل 34- تا 1- درجه سانتیگراد رشد می­کند، اما برخی از ارقام نسبت به سایر ارقام مناسب­تر هستند.

گردو سیاه بسیار گران قیمت بوده و برای تولید چوب مناسب است، در حالی که گردو انگلیسی (بعنوان گردو فارسی نامیده می شود) به طور معمول برای تولید آجیل یا چوب استفاده می شود. گونه های متعددی از گردو در دسترس می باشد.

گردو تهیه شده از یک فروشگاه مواد غذایی بعید است که رطوبت لازم برای جوانه ­زنی را داشته باشد. حتی اگر این عامل نیز وجود داشته باشد، به دلیل تولید توسط درخت هیبرید در آب و هوای متفاوت ممکن است با موفقیت همراه نباشد.

نحوه پرورش درخت گردو

گردو

4. پوسته را حذف کنید

بدون حذف پوسته، گردو ممکن است رشد کند، اما بسیاری از مردم پوسته را حذف می کنند تا داخل گردو آسیب نبیند. برای حذف پوسته، گردو را در داخل سطل آب غوطه ­ور کنید تا پوسته بیرونی آن نرم شود. برای سفت­ ترین پوسته­ ها تا سه روز منتظر بمانید. خرد کردن و حذف کردن پوست را با دست انجام دهید. اگر پوسته خشک شده باشد، می توان آن را توسط دستگاه های اتوماتیک حذف کرد. در گردوهای بزرگ­تر، آن را با مخلوط سیمان، ماسه و آب به مدت 30 دقیقه می­چرخانند.

نحوه پرورش درخت گردو

جدا کردن پوسته گردو

5. گردو را در طول زمستان مرطوب نگه دارید به مدت 90 تا 120 روز.

همانند دانه بسیاری از گیاهان، گردو نیز به سرما نیاز دارد. این مدت بسته به نوع گردو، 3 تا 4 ماه به طول می­انجامد که در طول این مدت باید مرطوب نگه داشته شود. نگهداری دانه ­ها در یک محیط برای این منظور آغاز نامیده می­شود که می­تواند به یکی از روش­های زیر صورت گیرد:

 • مقدار کمی گردو را در پیت ماس یا ماسه مرطوب قرار داده و آن را در کیسه پلاستیکی در یخچال یا محیط دارای 5-2 درجه سانتیگراد نگهدارید.
 • برای مقادیر زیاد دانه، گودالی به عمق 0.3 تا 0.6 متر را در خاک ایجاد کنید. این گودال را توسط لایه ­ای از دانه به همراه 5 سانتیمتر ماسه، برگ و مالچ پر کنید. برای محافظت از جوندگان، آن را خوب بپوشانید.
نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

بخش دوم: کاشت گردو

بعد از آماده سازی کاشت گردو به خود کاشت گردو می پردازیم.

1. چند هفته قبل از جوانه زنی، بایستی آن ها را در محیط مرطوب قرار دهید

پس از آماده­ سازی زمین و گذشت حداقل 90 روز از قرار گیری در محیط سرد، دانه ­ها را بردارید. دانه­ های زنده بایستی دارای جوانه­ های کوچکی باشند. بذر­ ها را قبل از کاشت به مدت یک هفته در محیط کاملا مرطوب نگهداری کنید.

نحوه پرورش درخت گردو

جوانه زدن گردو

2. ناحیه کشت را انتخاب کنید

همه گونه ­های گردو به خاک با کیفیت بالا نیاز دارند. اگر شما می­خواهید یک باغ گردو را تهیه کنید این مرحله بسیار مهم است. ناحیه ­ای را انتخاب کنید که زهکشی آن مناسب بوده و خاک لومی آن حداقل 1 متر عمق داشته باشد. از دامنه­ های شیب­دار، خاک های سنگی و خاک­های دارای مقادیر بالای رس اجتناب کنید. مناطق پایینی دامنه­ های شمالی شیب­دار یا نواحی کوهستانی مناسب هستند. گردو نسبت به pH خاک سازگار است. خاک­های دارای pH بین 6 و 6.5 بهترین خاک هستند، اما pH های 5 تا 8 نیز قابل قبول می­باشند.

برای مطالعه مقاله درخت گردو می توانید از این لینک استفاده نمایید.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

3. تمیز کردن ناحیه

قبل از کاشت، پوشش گیاهی موجود در ناحیه کاشت را حذف کنید، زیرا آنها با سایر مواد گیاهی نظیر درختان رقابت دارند برای کاشت باغچه ای، توصیه می شود که خاک آبیاری شود.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

4. گیاه گردو را در حفره های کوچک قرار دهید

حفره­ های کوچک، با عمق حدود 5 – 7.5 سانتیمتر را تهیه کرده و گردو را در آن قرار دهید و سپس با خاک پر کنید. هنگام کشت چندین درخت، حفره ­ها را در فاصله 2.5 – 3.7 متری ایجاد کنید. به صورت اختیاری، شما می­توانید دو یا چند دانه را در هر حفره با فاصله 20 سانتیمتر قرار دهید. هنگامی که نهال­ ها به مدت یک یا دو سال رشد کردند، می­توانید سالم­ترین نهال را نگه داشته و بقیه را حذف کنید.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

5. مراقبت از نهال های در حال رشد

بخش بعدی حاوی اطلاعاتی در مورد مراقبت از نهال­ ها و درختان در حال رشد است. در صورت استفاده از نهال ­ها، بخش­ های بعدی را مد نظر قرار دهید.

نحوه پرورش درخت گردو

بیرون زدن گردو از خاک

بخش سوم: کاشت و مراقبت از درختان گردو

در قسمت سوم به کاشت و مراقبت از درختان گردو می پذیریم

1. انتخاب نهال ها (اگر از بذر گردو استفاده نکنید)

قطر نهال را در فاصله 2.5 سانتیمتری از بالای طوقه ریشه را اندازه­ گیری کنید. نهال­ هایی که قطر این قسمت آن­ها حداقل 0.64 سانتیمتر می­باشد را انتخاب نمایید. این اندازه­ گیری، مهمترین اندازه ­گیری برای پیش­ بینی کیفیت است. نهال های فاقد ریشه که بدون خاک فروخته می شوند بایستی در اوایل بهار، قبل از رشد جوانه ها و بلافاصله پس از برداشت کاشت شوند. نهال های دارای ریشه را می توانید در خاک های خشک و در تاریخ های دیگر نیز کاشت کرد اما عمدتا گران هستند.

برای خرید بذر گردو آمریکایی کلیک کنید.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

2. نهال ها را در بهار بکارید

خاک لومی و داری زهکش مناسب را انتخاب کرده و از دامنه های تند و تپه ای اجتناب کنید. نهال ها را در حفره هایی که قطر آنها دو برابر قطر ریشه نهال لست قرار داده و ریشه ها را در عمق کافی بپوشانید. برای نتایج بهتر، قرار دادن یک قسمت کمپوست به ازای سه قسمت خاک مناسب است. حفره را پر کرده و آبیاری را به صورت کامل انجام دهید. برای بدست آوردن بیشترین دانه از درخت، نهال­ ها را در فاصله 2.5 – 3.7 متری کشت کنید. برای بدست آوردن بیشترین مقدار چوب، نهال­ ها را در فاصله 3 – 3.7 متری کاشت کنید.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

3. آبیاری گاه و بیگاه

برای حداقل دو سال اول پس از کاشت، درخت گردو به آبیاری ممتد نیاز دارد. آبیاری هفتگی برای درختان تازه کاشته شده بهتر است، اما می­توان برای درختان رشد یافته از آبیاری کمتر نیز استفاده کرد. آبیاری کامل را انجام دهید، اما اجازه ندهید که آب خاک کاملا خشک شود. آبیاری زیاد نیز می­تواند به گیاه آسیب برساند. پس از دو یا سه سال، درختان در طول گرمترین فصل سال و یا در طول خشکسالی، تنها یک تا سه بار در ماه آبیاری می شوند.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

4. مقابله با علف های هرز

برای مراقبت از نهال­ ها، بایستی علف ­های هرز موجود در مناطق اطراف حفره حذف شوند؛ زیرا، آن­ها با نهال­ های کوچک رقابت می­کنند. چمن­ ها و علف­های هرز را با دست و یا از طریق موانع علف­ های هرز از بین ببرید. برای مقابله با علف­های هرز، نهال­ های بزرگتر را می­توان با مالچ تیمار کرد. در این صورت، از 8 سانتیمتر مالچ در منطقه ریشه استفاده می­شود. در گیاهانی که جوانه از سطح خاک بیرون نیامده از مالچ استفاده نکنید، زیرا می­تواند رشد جوانه را کاهش دهد. تا زمانی که نهال چوبی شده و ریشه­ ها توسعه یابند منتظر بمانید.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

5. نحوه هرس کردن گردو را بدانید

اگر گردو را برای تهیه چوب تولید می­کنید، مهم است که برای اطمینان از رشد مستقیم آن را هرس کنید. در این حالت، یک شاخه “اصلی” را در بالای درخت نگه داشته و اجازه دهید که در طول یک یا دو فصل به طور مستقیم رشد کند. در درختانی که برای تولید دانه رشد می­کنند، نگهداشتن شاخه معقول می­باشد، اما برای فروش چوب آن بایستی هرس صورت گیرد.

اگر قبلا هرس نکرده اید، توصیه می شود که باری این منظور از یک هرس کننده با تجربه جهت شناسایی شاخه اصلی کمک بگیرد. اگر بالای درخت شاخه دار باشد، بهترین ساقه اصلی را به سمت راست چرخانده و شاخه های دیگر آن را ببرید، سپس نوک شاخه های حمایت کننده را برای جلوگیری از رشد آنها قطع کنید.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

6. برای انتخاب بهترین نمونه ها، از پایه درخت نازک استفاده کنید

اغلب باغ­هایی که با گیاهان زیاد شروع می­کنند، دارای این مناطق می­باشند. هنگامی که درختان به اندازه کافی بزرگ شدند، شاخه­ ها شروع به همکاری می­کنند. سالم­ترین درختان را انتخاب کنید. این درختان ویژگی­های با ارزشی را نشان داده و معمولا تنه مستقیم و رشد سریعی دارند. بقیه را حذف کنید، اما اگر فضا را بیش از حد خالی کنید علف­ های هرز می­توانند با درختان رقابت کنند.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

7. هنگامی که درخت به اندازه کافی رشد کرد از کود استفاده کنید

کوددهی تا حدودی بحث برانگیز است، زیرا اگر خاک غنی از مواد مغذی باشد می­تواند به رشد بیشتر علف­ های هرز کمک کنید. صبر کنید تا قطر تنه حداقل 10 سانتیمتر و ارتفاع آن به 1.5 متر برسد. بهترین حال این است که برای شناسایی کمبود مواد مغذی خاک، نمونه­ای از آن را به آزمایشگاه خاک­ شناسی ارسال کنید.

اگر امکان­پذیر نیست، کود حاوی 3 پوند نیتروژن، 5 پوند سوپر فسفات تریپل و 8 پوند پتاس را در اواخر بهار استفاده کنید. برگ­ های آن­ها را با تعدادی از درختان کود داده نشده مقایسه کنید تا اثر آن را درک کنید. اگر مثبت باشد، هر 5-3 سال یکبار مجددا اضافه کنید. پس از کوددهی، pH خاک را بررسی کنید تا ببینید آیا نیازی به تنظیم آن به سطح طبیعی دارید یا خیر.

خرید کود

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه نحوه پرورش درخت گردوپرورش درخت گردو

8. کنترل آفات

سنجاب­ها مهمترین آفت گیاه گردو هستند که در صورت عدم کنترل می­توانند تمام محصول را از بین ببرند. برای جلوگیری از بالا رفتن سنجاب­ها از درختان، تنه درختان را با محفظه پلاستیکی پوشش دهید. برای شاخه ­های دارای طول 1.8 متر نیز می­توانید این کار را انجام دهید.

سایر آفات مانند کرم­ها، شته­ ها و مگس­ها نیز بر اساس منطقه متفاوت بوده و ممکن است در اواخر فصل رشد فعال باشند. در این صورت، به گیاه آسیبی وارد نمی­شود. برای بدست آوردن اطلاعات خاص از منطقه خود، با یک جنگل­دار با تجربه مشورت کنید. از درختان گردو بایستی در برابر آسیب دام ها محافظت شود، زیرا این آسیب باعث کاهش ارزش چوب درختان بالغ می شود.

نحوه پرورش درخت گردو

نحوه پرورش درخت گردو

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

127 دیدگاه درباره مقاله “نحوه پرورش درخت گردو (گام به گام تصویری)

 1. Avatar علی باجلان گفت:

  سلام دوست عزیز. میخاستم ببینم اگه اطلاع دارید از منطقه لرستان با توجه به این مسئله من چه نوع نهال گردویی رو باید بکارم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نهال گردو تویسرکان بسیار ایده آل است.

 2. Avatar امیر گفت:

  گردو چندلر بهتر نیست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هر گردویی برای یک فایده ای کاشته میشود

 3. Avatar محمد گفت:

  سلام وقتون بخیر درخت گردو کاشتم به مدت سه سال هست ، درخت مذکور مغزهای گردو پوچی شدند مشکل از چه چیز ی هست ؟ مرا راهنمایی کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به خیلی عوامل بستگی دارد پوچی گردو ولی شما لطف کنید به شماره 09358504040 عکس های درخت گردو خود را بفرستید.

 4. Avatar اسمان گفت:

  سلام
  می خواستم بپرسم در ورامین اگر در باغچه خانه یک گردو 4 ساله اسراییلی به همراه یک گردو گرده افشان فرانسوی بکارم میزان محصول سال اینده چند کیلو میشه؟ایا هنگام کاشت داخل چاله کود بریزم یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به صورت کلی نهال های میوه را در سه سال اول نباید کود دهی کرد بعد از سه سال مشکلی ندارد
   اما در مورد میزان باردهی گردو اسراییلی باید بگویم مقدار باردهی اش کمتر از درختان محلی است و سایز گردو کوچکتر از گردو های محلی هستند ولی از سال 2 به بعد به بار مینشینند.

  2. Avatar ن.جعفری گفت:

   سلام من الان میخوام گردو بزارم میشه مراحل آن رو بگید چیکار کنم تا بتونم گردو بکارم

   1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

    مقاله پرورش درخت گردو را مطالعه کنید می توانید این کار را انجام دهید

 5. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام، برای ارتفاع ۲۲۰۰ متری و اگه خاک رطوبت نسبی خودش را در فصول گرم سال هم حفظ کنه با وجود سرمای بهاره، البته امکان آبیاری مداوم شاید نباشه، بازده درختان گردو خارجی بیشتر نیست؟ و اینکه گردو خاک های سنگی و رودخانه ای یا رسی و فاقد سنگ را دوست داره؟ گردو خوشه ای چطور؟ آیا واقعا این گونه جواب گو هست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   خاکهای نامناسب برای گردو
   خاکهای با سنگ و قلوه فراوان
   خاکهای آهکی
   خاکهایی که زهکشی بدی دارند و آب در آنها خارج نمیشود
   خاکهای ماسه ای و رسوبی
   کلا اگر درخت گردو آبیاری نشود چه ایرانی و چه خارجی بار خوبی نمیدهد

 6. Avatar علی گفت:

  سلام
  در وبسایت تان فرمودید گردو تا دماهای زیر 34- دوام می آورد
  این اطلاعات شما بر چه مبنایی است؟

  من چند گردو از دو ناحیه زیر ایران برای کاشت به کانادا آورده ام.

  روستای امامه در اطراف تهران

  https://www.google.com/maps/place/Ammameh,+Tehran+Province,+Iran/@35.9119563,51.5690262,13.38z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x3f8e00491ff3dcd9:0xf0b3697c567024bc!2sTehran,+Tehran+Province,+Iran!3b1!8m2!3d35.6891975!4d51.3889736!3m4!1s0x3f8e10c8d80578b5:0x297b40ef16f5ca24!8m2!3d35.9055979!4d51.5859604

  و شبستر در آدربایجان شرقی

  https://www.google.com/maps/place/Shabestar,+East+Azerbaijan+Province,+Iran/@38.1840673,45.6722544,13.5z/data=!4m5!3m4!1s0x401093fdc0e1710d:0x319764fd9330dd4a!8m2!3d38.1801575!4d45.707936

  هر دو از نواحی سردسیر هستند. گمان می کنم دما در روستای امامه در زمستان خیلی سرد می شود.

  سوال من از شما این است که آیا هیچ شانسی هست که وقت بگدارم برای کاشت این گردوها؟ یا قکر می کنید که گردوهای این مناظق یا هر منطقه دیگری اصلا توان تحمل این درجه را دارد؟
  بسیار متشکرم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   خیلی ممنون از سئوال بسیار خوب شما به شخصه درخت گردو محلی و پیکان و تویسرکان را در زمستان -30 درجه گذرانده ام و هیچ مشکلی برای درختها پیش نیامد چندین مرتبه با دماسنج هم دما را در سردترین شبها چک کردم
   اگر درست و اصولی بذر ها کاشته شوند هیچ مشکلی نخواهند داشت از نظر سرما در کانادا

 7. Avatar محمود امینی گفت:

  سلام
  من باغی امسال خریدم با ارتفاع منطقه 1688متر بالاتر از سطح دریا در شهر مراغه که 35 درخت گردو دارد که 30 درخت بالای 10 سال سن دارند ولی محصول خوبی نمیدهند در ضمن سرمای بهاره هم وجود دارد به نظر شما گردوی فرنور مناسب هست بکارم یا نه البته در ابان ماه هم سرمای زیر صفر هم زیاد پیش میاد. سپاسگذارم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   جناب امینی چند سالی خست که سرمای بهاره درختهای گردو را اذیت میکنند و نمی گذارند درختها به باردهی برسند اگر این مشکل رو دارید هیچ فرقی نمیکند که چه گردویی کاشته اید

 8. Avatar فیروزنسیمی گفت:

  سلام فیروز هستم درروستا های اطراف شیراز منطقه سردسیر وبرف گیرهست باغچه ای دارم گردوها درتابستان برگهای آنها سیاه شده وحالت برگ سوخته گرفته وهمه برگها ازبین میرود ودوباره پس از مدتی شروع به برگ دهی کرده ودوباره تکرارمیشود رفتم جهادکشاورزی عکس برگها رانشان دادم گفتند بخاطر گرما وتغییر اقلیمی هست وعلاجی ندارد اصلا رشد ندارند درحالیکه 5 ساله هستند لطفاً راهنمایی کنید زمین شیب دار ودارای خاک باقلوه هست وخاک سخت دارد وآب خوب جذب نمیشود خاک فشرده ومتراکم دارد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه مشکل آب و هوایی اولین تاثیر را بر روی گردو ها گذاشته است و چون منطقه سردسیری است تا گیاه جوانه میزند هوا سرد میشود مجدد
   تنها راه چاره محافظت در زمان گرم شدن هوا است

 9. Avatar حوریه احمدی دوست مقدم کودهی گفت:

  سلام زمینی داریم با خاک کوهستانی چ نوع نهال گردویی بکاریم ؟ در بومهن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو محلی تویسرکان ولی برای هر درخت چاله ای به عمق 1.5 و قطر 1.5 متر بکنیدو بعد از کاشت درخت گردو با خاک نرم و ماسه بادی رودخانه دور درخت را پر کنید.

 10. Avatar سجاد گفت:

  با سلام.میخواستم ببینم برای شهرستان سنقر استان کرمانشاه که منطقه سردسیری هست.چ نوع گردویی پیشنهاد میدی هم از نظر اقتصادی وهم سرمای بهاره منطقه مد نظر باشه.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو خوشه ای و یا گردوی تویسرکان (کلا گردو احتیاج به جای سرد دارد)

 11. Avatar علی از یاسوج گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  در منطقه سقاوه از توابع یاسوج میخواهم گردو بکارم. ارتفاع از سطح دریا حدودا ۱۸۰۰ متر هست خاک محل مشخصات گفته شده حضرتعالی رو دارد
  لطفا در صورت امکان ضمن معرفی یک شماره تماس در مورد نوع نهالی که باید بکارم و از کجا تهیه کنم راهنمایی و در صورت امکان به ایمیل داده شده ارسال نمایید
  بسیاربسیار ممنونم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهترین گردو برای منطقه شما گردو چندلر است که اگر درخت آن را گیر بیاورید بسیار پر بازده است
   متاسفانه اطلاعی از وجود نهالش در جایی نداریم

  2. Avatar صابر میری گفت:

   سلام میری هستم ازبخش هوراند آذربایجان شرقی در ده خودمان زمینی داریم می خواهیم گردو بکاریم چون منطقه تقریبا سردسیری است نوع گردو را لطفا مشخص کنید در ضمن دو تا گردو خود رو داریم که مدت سه سال است محصول برداشت میکنیم برگهای درخت گوشه‌اش زرد میشه آیا این درخت مریض و در زمان زمستان کی به درخت پهن یا کود بدهیم متشکرم

   1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

    برای کود دادن به درختان جوان بعد از اینکه 3 سال در زمین کاشته شد می توانید از کود استفاده کنید
    زرد شدن بگ درخت عوامل زیادی می تواند داشته باشد که حتما باید برگ درخت دیده شود تا نظر داد
    برای مناطق سردسیر گردو چندلر و خوشه ای و سوزنی مناسب هستند.

 12. Avatar محسن گفت:

  مطالب جالبی رو در سایت شما دیدم. ممنون بابت به اشتراک گذاشتن. همونطور که گفته بودید انتخاب نهال خوب مهم‌ترین عامل بازگشت سریع سرمایه است.

  1. Avatar رضا گفت:

   سلام شهر ما الیگودرز دارای ارتفاع زیاد2022 متری وزمستان های سرد حتی تا-20درجه هم میرسد آیا چندلر جواب میدهد در ضمن زمین ما دارای خاک رس است چاله نهال رو چند متر بکنیم لطفا راهنمایی کنید چه نهالی مناسب است

 13. Avatar صفری گفت:

  با سلام نهالهای گردو های من یک نوع افت گرفته مگسهای ریز .برگهاشون زرد می شه ومی افته از (دورویان) استفاده کردم فایده ای نداشت از (دیازینون) استفاده کردم فایده ای نداشت .به نظرتان چیکار کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا برای مطالعه بیشر به این لینک مراجعه فرمایید.

 14. Avatar مریم گفت:

  سلام ممنون از سخاوتتون بابت گذاشتن وقت و اطلاعاتتون .برای مناطق غیرکوهستانی مارندران چه گردویی مناسب است؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به صورت کلی گردو برای مناطق معتدل و گرمسیر مناسب نیست ولی شما می توانید از گردوی پیکان استفاده کنید.

 15. Avatar محب گفت:

  سلام
  زمینی دارم به مساحت 8000 متر در حال آماده کردن زمین جهت کاشت گردو هستم مشورت میخواستم به من درخت فرنور بذری معرفی کردن با قیمت مناسب در صورت کات فواصلش چقدر میباشد … فرقش با نهال گردو تویسرکان چیه …
  ممنون میشوم راهنمایی کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای درخت گردوی محلی فاصله 8 متری لازم است ولی برای گردو فرنور فاصله 6تا7 متر کافی است

 16. Avatar روح اله گفت:

  سلام،عمق چاله برای کاشت نهال گردو چقدر باشه؟ممنون از شما

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   عمق 1.5 متر و قطر 1.5 متر برای نهال گردو ایده آل است

 17. Avatar حسین عینی گفت:

  باسلام
  برای اولین بار تعدادی گردو در آب به مدت 72 ساعت خیساندم سپس با پری لیت در یخچال نگهداشتم بعد از سه ماه در خاک حاوی گیاه خاک و شن ماسه ای در عمق 8 سانتی در گلدان برای هرگلدان دو عدد کاشتم و هر هفته مقداری اب دادم و در تابستان به ارتفاع 20 تا 30 ساتیمتر رسیدند و در شهریور ماه دامنه کوه کاشتم. الان ارتفاع آن بدون برگ 40 سانتیمتره ولی تنه آن نسبت به کاشتن ضخیم تر است. رشد آن چطوره؟ چند سال دیگه به ارتفاع خواهد رسید و بارده می شود ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   خیلی لذت بخش است کاشت درخت از بذر
   درخت گردو بعد از 4 سال بار میدهد ولی بعد از 8 سال صرفه اقتصادی دارد.

   1. Avatar ذکری گفت:

    سلام ممنون از راهنماییهای خوبتون. لطف میکنید روش ریشه دار کردن گردو رو بفرمایید که به چه روشی یه دونه گردو رو مراحل رو طی کنیم که ریشه بده و بعد بکاریمش؟ضمنا من در خطه اذربایجان هستم .(گردو کاغذی مد نظرم هست برای ریشه دار کردن)

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     در همین مقاله یادد داده شده است

 18. Avatar حسین گفت:

  سلام صالحی هستم از زنجان
  زمین مسطحی دارم که میخواهم نهال گردو بکارم به نظرتون از چه نوع گردویی استفاده کنم و فاصله نهال ها چقدر باید باشد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   پیشنهاد ما برای کاشت گردو گردو فرنور پیوندی است.

 19. Avatar نویدارین گفت:

  سلام چگونه با افت کرم خراط درخت گردو مبارزه بکنیم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به دلیل اینکه دوره تخمگذاری و خروج تخم از لاروها طولانی است سمپاشی خیلی موثر نیست ولی 10 روز بعد از پیک پرواز آفت در منطقه می‌توان با استفاده از سموم آوانت، کونفیدور، متاسیستوکس و دورسپان سمپاشی شود.

 20. Avatar محمدحسن میرزایی گفت:

  سلام من تصمیم دارم از طریق ساخت گلخانه 2000 متری در شهرستان شاهرود نهال گردو 5 ساله بکارم لطفا توضیح دهید از چه نوع نهالی استفاده کنم. و آیا در روش گلخانه امکان بهره‌برداری بهتر وجود دارد. با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت گردو امکان نگهداری در گلخانه را ندارد زیرا خیلی بلند میوشد و زمستان باید حتما دما منفی شود.

 21. Avatar علی گفت:

  سلام من مبخوام درخت گردو بزنم فردا ایا موقع و وقتش مناسبه مرسی منطقه لرستان خرم ابادم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ پیغام دهید .

 22. Avatar بیژن جعفری گفت:

  سلام، دو سئوال داشتم: اول اینکه روشی برای تکثیر گردو از قلمه میشناسید؟ دوم اینکه آیا درسته که در تکثیر به روش کاشت بذر، همه گردوهای سبز شده ممکنه تمام خصوصیات درخت مادری خود را نداشته باشن؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو اکثرا از بذر تکثیر می شود
   از قلمه توصیه نمیشود
   در جواب قسمت دوم هم باید بگویم بله تمام گردو ها ممکن است خاصیت درخت مادری نداشته باشد

 23. Avatar نوید گفت:

  سلام
  درخت گردو حیات ما که الان گردوهاش به اندازه فندق است دوسه روزی است گردوهاش می افتند روزی سه چهارتا علتش چی است ایا طبیعی است یا نه ؟؟
  با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به عوامل زیادی بستگی دارد
   اول باید بگویید خاک کنار درخت زیرورو شده است و یا نه و یا درخت تنش سرمایی و آبی داشته است و یا نه

 24. Avatar محمد جلالیان گفت:

  سلام خسته نباشید،
  بنده زمینی دارم در یک منطقه کوهستانی ارومیه که در پاییز هوای آن بسیار سرد می شود هنگامی که داخل شهر باران میبارد این منطقه به علت ارتفاع و کوهستانی بودنش برف می بارد یعنی زود فصل زمستانش شروع می شود، زمین کامل صاف است ولی یه قسمتش همیشه خیس هست، جوری که در وسط تابستان همه جا زرد هست پوشش گیاهی اون قسمت مدام سبزه
  الان من در نظر دارم درخت گردو بکارم ، پیشنهاد شما چی هست چه نوع گردویی مناسب هست با چنین آب و هوایی،
  و آیا قسمتی که خیس هست برای گردو مناسب هست(یا گردویی خاصی باشد برای چنین قسمتی)

  گردوهای که شما صلاح می دونید برای این زمین چقد باید از هم فاصله داشته باشند ؟

  با تشکر از مطالب زیبایتون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از درخت گردو پیوندی فرنور استفاده کنید با فاصله 6 متر هم به سرما مقوم است و هم بار بسیار خوبی دارد از سال 3 می تواند باردهی کند اما هزینه نهال گردو فرنور گران است
   اگر نتوانستید درخت گردو فرنور تهیه کنید از گردو محلی تویسرکان استفاده کنید
   در قسمت همیشه مرطوب هم درخت گردو نکارید چون از بین میرود.

 25. Avatar فیروز برومندنژاد گفت:

  خیلی ممنون از بابت زمانی که در اختیار مردم میزارین

 26. Avatar دانیال گفت:

  با سلام
  مادر جنوب کشور هستیم و هوا گرم و خشک هست
  یه کوه داریم به ارتفاع ۲۹۵۰متر و همیشه روی این کوه ابر هست نشونه ی مرطوب بودن اون منطقه رو میده چون به دریا نزدیک هست البته در زمستان اونجا کاملا سرد و در بهمن ماه آبها یخ میزنه یه بنده خدایی یه دونه درخت گردو کاشته و بعد ز ده سال ثمر داده ما قصد داریم که اونجا رو گردو بکاریم ممنون میشیم راهنمایی فرمایی که چه نوع گردویی باشه اونجا صعب العبور هست و فقط چوپانها هستند برای آبیاری هم مشکل تا حدودی مشکل داریم در تابستان چه نوع گردوی مناسب اوجا هست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از گردو فرنور استفاده کنید پیوندی هم باشد بعد از 2 تا 3 سال بار میدهد.

 27. Avatar رضا گفت:

  سلام خسته نباشین من میخاستم طرف های شهرستان ورزقان توابع آذربایجان شرقی چند درخت گردو بکارم البته روستامون خیلی سرد سیره تابستون ها هم لباس گرم میپوشیم خوشه ای بکارم جواب میده آیا چون میخام هم زود محصول بده هم زیاد

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای مناطق سردسیر میتوانید گردو چندلر و یا فرنته استفاده کنید.

 28. Avatar رضا راثی گفت:

  سلام خسته نباشین من میخاستم طرف های شهرستان ورزقان توابع آذربایجان شرقی چند درخت گردو بکارم البته روستامون خیلی سرد سیره تابستون ها هم لباس گرم میپوشیم خوشه ای بکارم جواب میده آیا چون میخام هم زود محصول بده هم زیاد

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   بریا مناطق سردسیر میتوانید از گردو چندلر و یا گردو فرنته استفاده کنید.

 29. Avatar حسین گفت:

  سلام من در شهر بازفت شهرستان کوهرنگ استان چهار محال بختیاری هستم اینجا در زمستان سرد و در تابستان گرم هست گردو رو چه زمانی برداشت کنم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   زمان برداشت گردو برج 7 است .

 30. Avatar سجاد گفت:

  سلام گردودرچه فصلی بیشترین رشد را دارد
  در فصل زمستان هم رشد میکند واگر هم رشد نمیکند در فصلی میشود با پلاستیکی دور ان محافظ بزاریم تا این سریعتر رشد کند میوه اش رو کاشتم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   گردو در فصل تابستان بیشترین رشد را دارد .

 31. Avatar مسعود گفت:

  سلام وخسته نباشید من یک مزرعه دوازده ساله گردو که سی اصله هستند دارم این درختان خوب رشد کرده اند و هم خوب محصول میدهند اما محصول یی که سفید باشه و مرغوب نمیده و مغز شون خوب نیستند وبعضی از درختان جوهر سیاه رنگ ازشون خارج میشه لطف میکنید من چکار کنم که حداقل هزینه هام سوخت نشند من در اطراف ملایر از استان همدان هستم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 32. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام
  نهال یکساله گردو یک متری دارم تو باغچه ام در هشتگرد که سه تا گردو داده، کشاورزی گفت کیفیت گردوش بدلیل باردهی در سال اول خوبه و پیشنهاد تکثیر از همین سه گردو رو داد ، پیشنهاد شما چیست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   پیشنهاد ما هم همین است

 33. Avatar امیر محمد گفت:

  ببخشید من از استان چهار محال و بختیاری هستم میخواستم پیشنهاد شما را درباره نوع گردویی که باید اونجا کاشته شود را بدونم و اگه گردو پوست کاغذی در اون منطقه بخواهیم بکاریم چه نژادی مقاوم تره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   سعی کنید گردو تویسرکان پیوندی و یا گردو فرنته بکارید

 34. Avatar وحید گفت:

  سلام من بذر گردو‌بصورت گلخانه ای از روشی گه داخل کیسه پلاستیک‌قرار میدن تا جونه بزنه پرورش دادم و الان دو‌تا ریشهدسفید از گردو‌ها بیرون امده‌ الان باید به‌ گلدان انتقالشون بدم‌یادصبر کنم تا بلند تر بشه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید مقداری صبر کنید تا گردو ها جوانه بیشتری بزنند

 35. Avatar بهرام محمدی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید .بنده در شمال کشور هستم و قصد دارم در زمینی به مساحت ۲۰۰۰متر درخت گردو بزنم لطفا راهنمایی بفرمایید چه نوع نهالی باید تهیه کنم و چه تعدادی؟ با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو پیکان برای مناطق نیمه گرمسیری و معتدل مناسب است

 36. Avatar محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده چنتا گردو پیکا به دستم رسیده ک میخوام بکارمشون
  الان خواستم بدونم ک روش کاشتشون چطوریه فرق داره با بقیه گردو ها یا خیر
  و اینکه من در پلدختر لرستان زندگی میکنم آیا برای این منطقه آب و هوایی سازگار هستش یا ن چون زمستوناش سرد و خشکه و تابستوناش خیلی گرمه
  تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   طرز کاشت همه گردو ها یکسان است و فرقی ندارد درخت گردو پیگان مناسب مناطق نیمه گرمسیری و سردسیری است

 37. Avatar امیرحسین خدادادی گفت:

  با سلام خدمت شما
  رقم مناسب گردو برای خوزستان چیه؟
  و تا چند سال بعد ثمر میده؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو مناسب مناطق سردسیری است و برای خوزستان پیشنهاد نمیشود
   تنها گردوی پیکان یا آمریکایی است که در مناطق نیمه گرمسیری قابل کاشت است.

 38. Avatar هارون آیادی گفت:

  با درود و تشکر از اینکه به این بخشندگی ذکات علم خود را جاری می نمایید.هارون آبادی از اسلام آباد غرب

 39. Avatar زهرا گفت:

  سلام من گردو رو در پارچه نمدار جوانه دار کردم بعد کاشتم در بستر خاک طوری که جوانه بیرون بود جوانه اون از رنگ زرد به سیاه تبدیل شد اییا خراب میشود؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متسافنه جوانه وقتیسیاهشود به معنی خراب شدن است.

 40. Avatar محمدی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده یه تعداد درخت گردو دارم که ۷ ساله هستن و یه تعداد هم سه ساله
  شما با تجربه‌ای که دارید چه نوع کودی رو پیشنهاد میکنید ،
  بهترین نوع کود برای گردو چی هست از نظر شما که برای رشد ان موثر باشد

  منطقه سردسیر و کوهستانی میباشد و مشکل کمبود آب هم نداریم .زمستان زود رس هست

  ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در سایه انداز درخت گردو 7 ساله چاله ای به عرض و طول 1 متر و چهل سانت و عمق نیم متر کنده شود (حتما در سایه انداز درخت باشد.
   500 گرم سولفات پتاسیم و همچنین 250 گرم سولفاتروی و همچنین 250 گرم سولفات آهن بر روی کود حیوانی ریخته و کاملا مخلوط کنید سپس در چالکود ریخته و روی آن خاک بریزید و حتما آبیاری گردد.

 41. Avatar مهدی گفت:

  با تشکر از مقاله بسیار خوبتون ببخشید یه سوال داشتم میشه بفرمایید در شهر زنجان چه
  نوع گردویی محصول خوبی و پرباری میدهد؟ خواهش می کنم جواب بدین. ممنونم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در منطقه زنجان نهال گردو چندلر و یا فرنته سازگار است .

 42. Avatar مهرنگار گفت:

  با سلام و سپاس از بخشندگی شما ،
  ما در اطراف کرج ی زمین ۲۰۰۰ متری داریم ، آب نداره ، با خرید آب تلنگری میتونیم باغچه ای از درخت گردو داشته باشیم؟ اگر بله چه نوع درخت گردویی؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت گردو چندلر و فرنته و خوشه ای و سوزنی میتوانید استفاده کنید .

 43. Avatar اسی گفت:

  سلام.بنده از استان گلستان ازشهرگنبدکاوس هستم .استاد من چه نوع نهالی خریداری کنم که بازده محصولش زیاد باشه وتوشهرمن جواب بده .آب و هواش هم معتدله

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در منطقه گلستان گنبد کاووس نهال گردو فرنته و یا چندلر سازگاری دارد.

 44. Avatar بهروز گفت:

  سلام خسته نباشید من در شهرستان خوی ودرمنطقه ای زندگی میکنم که حدوداتایه ماه ازفصل بهارم هواسرده به نظرتون کدوم گردوروبکارم که زحماتم هدرنرهودرضمن میتونم تا10متری سبزیجات بکارم ممنونم از زحمات شما

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای آب و هوای سردسیر گردوی چندلر و فرنته میتوانید بکارید .

 45. Avatar فرخ مجیدی گفت:

  مایل به خرید صد اصله درخت دو ساله گردو پیکان یا فرنور برای مزرعه خود واقع در 40 کیلومتری ساوه بطرف همدان هستم که دارای تابستان گرم و زمستان نسبتا سرد می باشد. کدام یک از این دو نژاد مناسبترند؟ ضمنا الان کاشته شوند بهتر است یا بهار؟در ضمن لطفا به من قیمتهر دو نژاد را بدهید.
  با تشکر- مجیدی

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای منطقه سردسیر گردو چندلر و فرنته مناسب است لینک نهال چندلرhttps://poponik.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d8%b4%db%8c%d9%84%db%8c-%d9%be%d9%8a%d9%88%d9%86%d8%af%db%8c/و لینک نهال فرنتهhttps://poponik.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d9%81%d8%b1%d9%86%d8%aa%d9%87/

 46. Avatar ابراهیم گفت:

  باسلام
  بنده زمینی به مساخت 2000متر دارم .میخام درخت گردو بکارم درمنطقه نیشابور ..چه نهالی وبا چه فواصلی وکی بکارم ..ضمنا آب این منطقه خیلی کم شور هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در منطقه سردسیر مانند نیشابور گردو فرنته و یا چندلر پیشنهاد میگردد (شخصا اعتقاد به گردو محلی تویسرکان دارم) فواصل کاشت گردو در بهترین حالت 8 متر است اما 6 متر هم می توان کاشت بهترین زمان کاشت برج 7 است که درخت گردو سرمای زمستان را در زمین اصلی بگذارند .

 47. Avatar مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر …برای منطقه فیروزکوه چه رقمی از نهال گردو رو پیشنهاد میدید؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   گردو چندلر و یا فرنته برای مناطق سرد سیر است .

 48. Avatar امیررضایی گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.من ۳۰ اصله نهال خریدم ک به صورت ریشه لخت بودن.
  ۱۵اصله ی اون گردو چندلر پیوندیه. بعدازظهری همه ی نهال ها رو داخل گلدان کاشتم تا شرایط برای کاشت مهیا بشه.آبیاری هم کردم.میخواستم بدونم بازم باید آبیاری کنم؟چند روز یکبار باید آبیاری کنم؟ممنونم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   نهال گردو هر 3 روز یکبار نیاز به آبیاری دارد .

 49. Avatar سیدرضایی گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب خوب وسعه صدر شما در پاسخ گویی به سوالات
  یه سوال گردو فرنور پیوندی چیست؟ واز کجا می توان تهیه کرد؟
  درضمن برای تفرش چه نوع گردویی مناسب با آب و هوای آن می باشد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو فرنور نوعی گردو باباردهی بالا است . از سایت پوپونیک میتوانید تهیه کنید
   از گردو فرنته و یا فرنور هم می توانید استفاده کنید برای تفرش

   لینک خرید گردو فرنته

 50. Avatar کامران گفت:

  سلام. برای کاشت گردو در منطقه دیلمان استان گیلان، چه نوع گردویی پیشنهاد میکنید و از کجا میتونم تهیه کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر منطقه شما سردسیر است شما می توانید درخت گردو فرنته و یا گردو چندلز بکارید و اگر معتدل است می توانید گردو پکان بکارید نهال گردو را می توانید از وبسایت پوپونیک تهیه کنید.

 51. Avatar بابا جانی گفت:

  سلام جناب مهندس انگورانی عزیز
  از مطالبتون خیلی بهره بردم،خدا خیرتون بده.
  در شهرستان سربیشه (سردبیشه) خراسان جنوبی زندگی میکنم،زمسانهای سرد و تابستانهای طوفانی.گرمترین درجه گرمای منطقه38درجه بوده وسردترین26-
  آیا در این منطقه بیابانی (با خاک رس) هم میشه گردو کاشت،یا گردو مخصوص کوهستانه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با تشکر از شما
   گردو مخصوص مناطقی بازمستان منفی است پس در منطقه شما همه جور گردویی را می توان کاشت

 52. Avatar ناهید گفت:

  سلام من میخواستم از درخت گردو همسایه پیوند بزنم ولی روی چه پایه ای باید انجام بدم باتشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما برای پیوند گردو از خود گردو محلی استفاده کنید.

 53. Avatar سمیه گفت:

  با تشکر از صبر و شکیبایی شما
  در ۲۰۰۰ متر زمین در منطقه معتدل مازندران چه نوع گردویی به منظور صرفه اقتصادی و چند اصله میتوانم بکارم ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو کلا برای مناطق سردسیر است و در مناطق معتدل صرفه اقتصادی ندارد تنها گردویی که مناسب مناطق معتدل است گردو پکان و یا گردوی آمریکایی است که مناسب مناطق گرمسیر است.

 54. Avatar آریا گفت:

  این واقعا جواب میده

 55. Avatar حبیب گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  مدت یک ماه هست که نهال گردوی چندلر کاشته ام اما نه رشد کرده نه خشک شده . این مورد طبیعه یا مشکلی هست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نهال گردو چندلز شما مشکلی ندارد در حال بازیابی خودش است به زودی به وضعیت رشد کردن در می آید.

 56. Avatar معمار گفت:

  سلام
  درخت ۱۲ساله کاشتم فقط پارسال ۱۵۰ تا حدودا داد چکار کنم بارَش زیاد شود و چه کودی بدهم منطقه هم نطنز است روزهای تابستان گرم وشبها خنک است.زمستان هم سرد است. به نظر شما چه درختانی در این منطقه بکارم که به باردهی زودتر و بهتر برسد؟
  با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درمورد قسمت دوم برای مناطق سردسیر درختان سیاه ریشه شامل هلو و زرد آلو و سیب و …. مناسب هستند.
   اما در قسمت اول متوجه نشدم شما یک درخت 12 ساله گردو کاشتید یعنی منتقل کردید از مکانی به منطقه فعلی که جواب این است که دو تا سه سال بازیابی ریشه زمان میبرد .
   و اگر درخت را قبلا کاشته اید و الان 12 ساله شده است و بار آن کم است توصیه میکنم که در زمستان خاک کنار درخت را بیل بزنید و زیر و رو کنید و از کود پوسیده دامی استفاده کنید و حواستان باشد کود به تنه درخت نرسدو دور آن باشد.

 57. Avatar مهدی گفت:

  درود و سپاس بیکران
  بزرگوار بنده از استان فارس شهرستان فسا مزاحم میشم با توجه به فرمایشتون چون منطقه ما گرمسیری هست رقم پکان مناسبه لطفا بفرمایید که آیا توجیح اقتصادی داره وقت و هزینه صرفش کنم یا خیر ؟ ممنون از راهنماییتون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو پکان در مناطق نیمه گرمسیری توجیه اقتصادی دارد.

 58. Avatar مهدی گفت:

  درود و سپاس
  آیا کاشت گردو رقم پکان در مناطق گرمسیری توجیح اقتصادی هم داره یا خیر ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو پیکان در مناطق نیمه گرمسیری توجیه اقتصادی دارد.

 59. Avatar صادق گفت:

  با سلام و سپاس

  برای مناطق شمالی آذربایجان (شهرستان اهر) کاشت چه نوع گردویی مناسب است؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گردو برای مناطق سردسیر گردو محلی تویسرکان و یا چندلر مناسب است.

 60. Avatar حدیثه مجدی گفت:

  سلام من یک جوانه گردو دارم که برگهاش هر روز سیاه میشن و میریزن علتش چیه اینم بگم که من هر روز آبیاری میکردم یعنی میتونه از آبیاری زیاد من باشه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در این زمان آبیاری هر روز برای درخت لازم نیست آبیاری را هر 7 روز یکبار انجام دهید.

 61. Avatar اشکان گفت:

  سلام من یه نهال 2 ماهه دارم توی یه گلدون پلاستیکی با قطر 18 سانتیمتری هست الان چند تا شاخه و برگ داره ، میخواستم بدونم باید برای ادامه رشد چه اقداماتی رو انجام بدم ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نهال گردو را در زمستان به گلدان بزرگتری منتقل کنید تا جای رشد بهتری داشته باشد و در زمان ممکن به زمین اصلی انتقال دهید.

 62. Avatar مصطفی گفت:

  باسلام بنده درختی دارم که توسط پدرم 30پیش کاشته شده ولی الان شاخه هایش شروع کردن به خشک شدن از وسط درخت وبرگه هایش هم درفصل بهار از سبزه به زردی می گراید چه کاربکنیم باتشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مشکل سبز بودن برگ درختها که به رنگ زرد میزند فقر آهن هستش که با اضافه شدن کود آهن از بین میرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *