آموزش باغبانی

کاشت گیاه پیرکانترا

کاشت گیاه پیرکانترا

کاشت گیاه پیرکانترا دارای سه بخش : آماده ­سازی ، کاشت گیاه پیرکانترا و مراقبت از گیاه پیرکانترا میباشد .

پیرکانترا [1] یک بوته همیشه سبز می­باشد که سیبی[2] شبیه سته به رنگ قرمز براق، نارنجی و زرد را تولید می­کند. کاشت گیاه پیرکانترا را از طریق انتقال گیاهچه­ های جوان به باغ آغاز کنید. پس از استقرار، گیاه به نگهداری اندکی نیاز خواهد داشت.

بخش اول: آماده ­سازی گیاه پیرکانترا

1 – انتخاب رقم مناسب گیاه پیرکانترا. ارقام مختلف ظاهر مختلفی دارند. یکی از بهترین ارقام را بر اساس طعم و مزه مورد نظر خود انتخاب کنید.

 • چندین گزینه مقاوم به بیماری عبارتند از Apache، Fiery Cascade، Mohave، Navaho، Pueblo، Rutgers، Shawnee و Teton.
 • رقم Apache دارای ارتفاع 5 فوت (1/5 متر) و عرض 6 فوت (1/8 متر) است. این رقم سته قرمز روشن را تولید می­کند.
 • رقم Fiery Cascade دارای ارتفاع 8 فوت (2/4 متر) و عرض 9 فوت (2/7 متر) بوده و سته نارنجی که به قرمز تغییر می­کند را تولید می­کند.
 • رقم Mohave دارای ارتفاع و عرض 12 فوت (3/7 متر) بوده و سته نارنجی – قرمز را تولید می­کند
 • رقم Teton می­توان در اب و هوای سرد زنده بماند و تا ارتفاع 12 فوت (3/7 متر) و عرض 4 فوت (1/2) متر رشد کند. سته این رقم به رنگ زرد طلایی است.
 • رقم Gnome مقاوم به سرما بوده و سته نارنجی رنگ را تولید می­کند، اما نسبت به بیماری­ها حساسیت زیادی دارد. این رقم تا ارتفاع 6 فوت (1/8 متر) و عرض 8 فوت (2/4 متر) رشد می­کند.
 • ارتفاع رقم پاکوتاه 2 تا 3 فوت (6/0 تا 9/0 متر) بوده، اما عرض بیشتری دارد. این رقم سته نارنجی را تولید کرده و در برابر بیماری بسیار ضعیف است.

روشهای مقابله با آفات گلدان

آفات صیفی جات چیست

آفات گیاهان آپارتمانی را بشناسیم

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

2 – برنامه­ ریزی برای کشت در پاییز یا بهار. اوایل تا اواسط پاییز بهترین زمان برای کشت گیاه پیرکانترا است، اما اگر این فصل را از دست داده باشید، بهترین زمان بعدی، بهار سال آینده است.

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

3 – نقطه ­ای را انتخاب کنید که نور کامل خورشید را دریافت می­کند. تمام ارقام پیرکانترا بهتر است در مناطقی کشت شوند که نور کامل خورشید را دریافت می­کنند، اما بیشتر آن­ها می­توانند در مناطقی که سایه اندکی دارند زنده بمانند.

از مناطق غربی که نور کامل خورشید را دریافت می­کند اجتناب کنید، زیرا در این مناطق نور خورشید بیش از حد شدید است.

نمک دریایی چیست؟

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

4 – به دنبال مناطقی باشید که خاک تخلیه خوبی را دارد.   

 • پیرکانترا می­تواند خاک­های مختلف را تحمل کند، اما عمدتا در خاک­هایی که تخلیه خوبی دارد بهتر رشد می­کند.
 • این گیاه یک انتخاب عالی برای خاک­هایی است که حاصلخیزی بالایی ندارد. خاک­های غنی از مواد مغذی می­توانند باعث پر پشت شدن درختچه ­ها شوند. در نتیجه، در برابر بیماری­هایی نظیر بلایت ضعیف شده و میوه کمتری را تولید می­کند.
 • توجه داشته باشید که pH خاک ایده­ آل برای شیر خشتی بین 5/5 و 5/7 است. به عبارت دیگر، در خاک­های خنثی و کمی اسیدی عملکرد خوبی دارد.

چگونه می توان سطح PH خاک را بدون کیت آزمایش کرد(آموزش گام به گام تصویری)(روش اول)

چگونه می توان سطح PH خاک را بدون کیت آزمایش کرد(آموزش گام به گام تصویری) (روش دوم)

چگونه میتوان در خانه Ph خاک را اندازه گرفت

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

5 – توجه داشته باشید که گیاه را در جلوی دیوار یا حصار پرورش دهید.

اکثر ارقام قادر به رشد در سطوح بلند نبوده و تمایل به گسترش را دارند. کشت آن در نزدیکی دیوار یا حصار می­تواند رشد رو به بالای آن را افزایش دهد.

 • پیرکانترا دارای خارهای خطرناک است. هنگامی که گیاه بجای رشد عرضی رشد طولی را در پیش می­گیرد، این خارها از دسترس خارج می­شوند.
 • زمانی که پیرکانترا در مقابل دیوار کشت می­شود، ناحیه کشت بایستی 12 تا 16 اینچ (30 تا 40 سانتیمتر) از دیوار فاصله داشته باشد. خاک موجود در کنار دیوار می­تواند خیلی خشک باشد.
 • از کشت گیاهچه در کنار دیوارهای رنگ شده، درب یا دروازه خوداری کنید، زیرا خارها و برگ­های خاردار آن می­تواند رنگ را از بین ببرد.
 • توصیه می­شود که گیاه را در مقابل پایه ساختمان کشت نکنید، زیرا می­تواند رشد بیشتری کرده و مشکلاتی را ایجاد کند.
کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

بخش دوم: کشت نشایی درختچه ­های پیرکانترا

1 – سوراخی با اندازه دو برابر توده ریشه را ایجاد کنید. برای حفر سوراخ با اندازه دو برابر توده ریشه از یک بیل استفاده کنید و یک نگهدارنده نیز برای گیاه شیرخشتی قرار دهید. سوراخ بایستی عمق مشابه ظرف را داشته باشد.

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

2 – گیاه را از ظرف خارج کنید. گیاه پیرکانترا را از ظرف خارج کرده و در کنار آن قرار دهید. یک بیل یا ماله را در کنار ظرف قرار دهید تا توده ریشه و خاک را کاهش دهید، سپس با فشار دادن ظرف به پایین گیاه را خارج کنید.

 • زمانی که گیاه را از ظروف پلاستیکی خارج می­کنید، می­توانید آن را از دو طرف به پایین بکشید.
 • اگر گیاه را از ظروف فشرده خارج می­کنید، ماله را در امتداد یک طرف آن قرار دهید. هنگامی که ریشه عمیق است، دسته ماله را به عقب بچرخانید. اهرم بایستی به خارج شدن توده ریشه کمک کند.

برای خرید خاک و کود و گلدان کلیک کنید.

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

3 – انتقال گیاه به سوراخ کاشت. گیاه پیرکانترا را در مرکز سوراخ کاشت قرار دهید. بقیه سوراخ را با خاک پر کنید.

اطمینان حاصل کنید که درختچه در همان عمق ظرف قبلی کاشت شده است. اگر ساقه­ ها توسط مقادیر زیادی خاک احاطه شده است، می­توانید ساقه­ ها را حذف کنید.

با درخت لیموترش لایم کوات اشنا شویم

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

4 – مقدار کمی کود آلی را اضافه کنید. مقدار اندکی از کود آلی را در خاک اطراف پایه گیاه بریزید. برای قرار دادن کود در زیر خاک از دستان خود یا چنگال باغبانی کوچک استفاده کنید.

فلزات استخوانی، کودهای آلی هستند که فسفر را به خاک اضافه می­کنند. این می­تواند رشد ریشه را افزایش داده و استقرار گیاه را آسان­تر کند. اگر می­خواهید از کودهای دیگر استفاده کنید. مطمئن باشید که کودی که انتخاب می­کنید فسفر بیشتری را فراهم می­کند.

چگونه خاک خوب داشته باشیم

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

5 – وجود فضای کافی بین گیاهان. اگر شما تصمیم دارید که چندین درختچه پیرکانترا را کشت کنید، بایستی بین هر درختچه فضای 2 تا 3 فوتی (60 تا 90 سانتیمتری) را قرار دهید.

توجه داشته باشید، اگر می­خواهید چندین ردیف را ایجاد کنید، بایستی فاصله هر ردیف 28 تا 40 اینچ (70 تا 100 سانتیمتر) باشد.

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

6 – تا استقرار گیاه بایستی آبیاری به طور مداوم انجام گیرد. در ماه اول پس از کشت، بایستی آبیاری پیرکانترا به صورت منظم صورت گیرد. این گیاه به آب زیادی نیاز دارد.

 • در هر روز خاک بایستی مقدار کمی آب دریافت کند. اگر روز بارانی را نمی­توانید پیش ­بینی کنید، بهتر است هر روز صبح آب سبکی را به خاک اضافه کنید.
 • خاک نباید خیلی خیس باشد. در طول این زمان نبایستی که خاک به طور کامل خشک شود. گیاهانی که بیش از حد تحت تنش قرار می­گیرند، ممکن است برگ­های خود را از دست بدهند.

نگاهی کوتاه بر درخت گوجه سبز

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

بخش سوم: مراقبت از گیاه پیرکانترا

1 – مقدار متوسط آب را فراهم کنید. گیاه پیرکانترا استقرار یافت می­تواند در خشکی خفیف و متوسط زنده بماند، اما اگر منطقه به مدت بیش از یک هفته آب باران را دریافت نکند، شما بایستی خاک اطراف گیاه را توسط شلنگ باغ خیس کنید. این امر باعث تامین آب کافی در خاک می­شود.

 • اگر گیاه شروع به ریختن برگ­های خود کرد، احتمالا آب کافی را بدست نمی ­آورد.
 • اگر برگ­ها شروع به زرد شدند کردند و یا اگر چوب گیاه نرم شد، ممکن است آب زیادی را دریافت کرده باشد.

برای خرید انواع بذر درخت کلیک کنید .

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

2 – در صورت تمایل گیاه را مرتب کنید. اگر شما گیاه پیرکانترا را در مقابل دیوار یا حصار کشت کرده­ اید، می­توانید رشد آن به سمت بالا را به جای رشد به سمت بیرون، افزایش دهید.

 • اکثر ارقام شیرخشتی به اندازه کافی قوی بوده و می­توانند بدون کمک در مقابل دیوار و حصار رشد کنند، اما در بخش­های پایینی گره­ هایی را ایجاد می­کنند.
 • سیم هایی را در امتداد دیوار خود و در کنار گیاه پیرکانترا قرار دهید تا شاخه ­های آن به سیم­ها متصل شوند.
 • اگر شما گیاه پیرکانترا را در مقابل حصار کشت کرده ­اید، شما می­تواند ساقه­ ها را به طور مستقیم با استفاده از رشته­ های کابل به حصار وصل کنید.
کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

3 – توزیع مالچ. در کنار پایه درختچه گیاه پیرکانترا، 2 اینچ (5 سانتیمتر) مارلچ آلی را پخش کنید. مال می­تواند رطوبت را نگه داشته و از ریشه­ های گیاه در برابر آب و هوای خشک محافظت کند.

همچنین، مالچ در طول زمستان­های سرد از گیاه محافظت می­کند.

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

4 – ملاحظات کودی. هنگامی که گیاه پیرکانترا را کشت می­کنید، معمولا استفاده از کود ضروری نیست. کودهای غنی از نیتروژن می­تواند آسیب بیشتری را به گیاه بزند.

 • نیتروژن باعث رشد زیاد گیاه و تولید برگ­های بیشتر می­شود. در نتیجه، عملکرد میوه کاهش یافته و گیاه نسبت به بیماری حساس می­شود.
 • اگر شما تصمیم به استفاده از کود دارید، بهتر از کود متعادل حاوی مقادیر یکسان نیتروژن، فسفر و پتاسیم، یا کود حاوی مقدار بالای فسفر و پتاسیم نسبت به نیتروژن استفاده کنید. کود را یک بار در اوایل بهار و بار دوم در طول فصل تابستان استفاده کنید.

کود ارگانیک چیست ؟

کود ورمی کمپوست چیست؟

معرفی کود هربان

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

5 – سه بار در سال هرس کنید. شما می­توانید گیاه پیرکانترا را در هر زمان از سال هرس کنید، اما بسیاری از باغبانان ها درختچه­ ها را یک بار در اواسط بهار، یک بار در اوایل تا اواسط پاییز و یک بار در اواخر پاییز یا اوایل زمستان هرس می­کنند.

 • برای حذف رشدهای جدید، صبر کنید تا گیاه گلدهی را در اواسط بهار به پایان برساند. ساقه­ های جدید رشد یافته را بر اساس سلیقه خود هرس کنید، حداقل چندین گل را حفظ کنید تا میوه ­ها در پاییز رشد کنند. توجه داشته باشید، تنها میوه­ هایی را نگه دارید که سن یکسانی دارند.
 • هنگامی که میوه ­ها در ابتدای پاییز توسعه یافتند، می­توانید برگ­ها را هرس کنید. برای قرارگیری میوه در مجاورت هوا و عدم پوسیدگی آن، تنها مقادیر کافی از ساقه­ ها را هرس کنید.
 • برگ­ها و شاخه­ ها را به صورت انتخابی در اواخر پاییز تا اواخر زمستان حذف کنید تا بهترین سته­ های رنگی تولید شوند.
 • مهم نیست که شما چگونه گیاه را هرس می­کنید، هرگز نباید بیش از یک سوم گیاه رشد یافته حذف کنید.

چگونه یک درخت را هرس کنیم

مهم ترین نکات درباره هرس مرکبات

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

6 – در صورت لزوم از آفت­کش استفاده کنید. شته­ ها، شپشک­ها، نیم­بالان توری­دار و کنه­ های تارعنکبوتی، چهار آفت مهم این گیاه هستند. اگر یکی از این آلودگی­ها رخ دهد، درختچه را با یک آفت­کش مناسب تیمار کنید.

اگر شما قصد دارید میوه­ های تولید شده توسط شیرخشتی را مصرف کنید، توصیه می­شود که بجای آفت­کش شیمیایی از آفت­کش ارگانیک استفاده کنید.

غذای ارگانیک چیست؟

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

7 – مراقب بلایت و پوسیدگی باشید. بلایت یک بیماری باکتریایی است که گیاه را از بین می­برد. پوسیدگی یک بیماری قارچی است که باعث از بین رفتن برگ­ها، تیره شدن رنگ میوه، دودی شدن رنگ و غیر قابل خوردن آن می­شود.

 • زمانی که بیماری بیشتر می­شود، پیشگیری بهتر از درمان است. ارقام مقاوم به بیماری را انتخاب کرده و رطوبت هوا را در مقدار مناسب حفظ کنید.
 • برای جلوگیری از گسترش بیماری بلایت، راه حلی شناسایی نشده است.
 • اگر پوسیدگی صورت گرفت، شما می­توانید از قارچ­کش استفاده کنید. این تیمار ممکن است موفق یا ناموفق باشد.

گیاه توتون چیست

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

کاشت گیاه شیرخشتی (پیرکانترا)

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

[1] درختچه ­ای بزرگ از رده خارهای همیشه سبز و از خانواد گل­سرخیان است.

[2] به نوعی میوه از زیرتیره مالینه و تیره گل­سرخیان گفته می­شود که توسط گیاهان گلدار تولید می­شود.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *