گیاهان

معرفی گل یخ

معرفی گل یخ

گل یخ با نام علمی Aptenia cordifolia گیاهی کوچک گوشتی و چند ساله است که خاستگاه اصلی آن آفریقای جنوبی می باشد. از این گیاه در زیباسازی فضای سبز جنوب کشور استفاده های فراوانی می شود. گل یخ گیاه پوششی مقاوم، گلدار و علفی است. در ایران با نام ناز یخی نیز شناخته می شود. گل یخ در مقابل گرما و خشکی از مقاومت خوبی برخوردار است.

گلهای گل یخ به رنگهای صورتی، سفید و قرمز هستند. در کل گلهای آن در طول روز شکوفا می شوند که گلها به شکل منفرد تا دسته ای در زاویه برگها ظاهر می شوند. هر کدام از گلها دارای قطری در حدود 2.5 سانتی متر هستند. برگهای گل یخ براق بوده، دارای شکلی قلب مانند تا نیزه ای بوده و درازای آنها تا 3 سانتی متر می باشد. گل یخ دارای میوه ای فندقه با طولی بیش از 1 سانتی متر است. ریشه ها در این گیاه گوشتی و ضخیم اند. ساقه ها در مدل های چهارگوش و دایره ای دیده می شوند که طول آنها به صوررت مسطح روی زمین به 60 سانتی متر می رسد.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه پنیرک می توانید از این لینک استفاده نمایید.

کاشت گل یخ

کاشت گل یخ

نیازهای گیاه گل یخ:

در ادامه ی مقاله نیازهای گل یخ به آب، خاک، نور و دما را به شما شرح می دهیم.

آبیاری:

گیاه گل یخ همانند کاکتوس قابلیت ذخیره سازی آب در خود را داشته و می تواند در مقابل خشکی مقاومت کند. بنابراین آبیاری در حدی که بتواند مانع از خشکی و پژمردگی گیاه شود کفایت می کند. آبیاری به میزان زیاد منجر به پوسیدگی ریشه و گیاه شده و باعث از بین رفتن آن می شود. آبیاری زیاد با همراه شدن با آب و هوای گرم و سنگینی خاک می تواند سبب پوسیدگی ریشه و سرخشکیدگی گیاه گردد. آب باید به قدری به این گیاه برسد که مانع از پژمردگی و خشکی برگهای آن شود.

خاک:

گل یخ می تواند در انواع خاکها به رشد و حیات خود ادامه دهد. فقط بایستی خاک دارای زهکشی مناسبی باشد. این گیاه در خاکی ترکیب شده از 2 قسمت خاک لومی، 2 قسمت ماسه و 1 قسمت خاک برگ پوسیده رشدی مطلوب خواهد داشت. اما در کل گیاهی کم توقع است که در تمام خاک ها می تواند به خوبی رشد کند.

بذر گل ناز یخی

نور و دما:

این گیاه نیازمند نور کامل است. در صورت عدم دریافت نور کافی گیاه رشدی طولی خواهد داشت و به سمت علفی شدن رفته و از میزان گلدهی آن کاسته می شود. همچنین گیاه گل یخ بایستی از سرمای زمستانی دور نگه داشته شود. گل یخ گیاهی گرما دوست بوده و در هوای گرم از رشد بهتری برخوردار خواهد بود.

کوددهی:

زمان مناسب برای کوددهی این گیاه یکبار در اواسط پاییز و یکبار هم بعد از پایان دوره گلددهی می باشد.

برای مطالعه مقاله معرفی گل قرنفل می توانید از این لینک استفاده نمایید.

کاشت گل یخ در گلدان

کاشت گل یخ در گلدان

تکثیر گل یخ:

تکثیر گیاه گل یخ از چندین روش انجام می گیرد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد:

بذر:

بذر را تهیه و در اوایل پاییز آن را در گلخانه یا مکانی محفوظ در خاکی از مخلوط شن – خاکبرگ با نسبت دو به یک بکارید. پس از سبز شدن و رویش حداقل پنج یا شش برگ به گلدان منتقل و کم کم در هوای آزاد قرار بدهید. درختچه حاصل از کاشت بذر بعد از گذشت سه یا چهار سال به گل خواهد نشست.

پاجوش:

پاجوش های بزرگ و شاداب گیاه را پیش از دوره گلدهی (اواسط آبان ماه) با احتیاط از گیاه اصلی جدا کرده و در محل مورد نظر بکارید.

خوابانیدن:

تکثیر گیاه گل یخ به این روش با خوابانیدن پاجوش ها یا شاخه های نیمه چوبی آن انجام می گیرد.

خاک برگ بهکام

تکثیر از طریق قلمه:

در روش تکثیر از طریق قلمه، باید ساقه ای به طول 6 الی 7 سانتی متر و با 2 الی 3 برگ انتهایی انتخاب کرده و در محیط مورد نظر بکارید. این قلمه ها در خاک باغچه به راحتی ریشه دار خواهند شد. بایستی بستر گیاه همیشه مرطوب بوده و از زهکشی مناسبی برخوردار باشد.

عمل قلمه زنی بایستی بسته به نوع و گونه گیاه در فصل مناسب انجام شود. قلمه تهیه شده باید در محیطی با دما و رطوبت مناسب و نور غیر مستقیم نگهداشته شود. عمل زدن قلمه به صورت اریب باشد، برگهای پایینی حذف شوند، برای ریشه زایی بهتر است از هورمون ریشه زایی استفاده شود، قلمه از 4 الی 5 بند برخوردار بوده و حداقل یک سوم از قلمه در بستر خاک قرار داشته باشد. بستر قلمه ها بایستی همیشه مرطوب نگه داشته شود.

برای خرید بذر گل می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *