گیاهان

همه چیز در مورد گل کوکب

همه چیز در مورد گل کوکب

گل کوکب با نام دیگر داهلیا یکی از گل های بسیار زیبای کل دنیا به حساب می آید. این گل دارای تنوع رنگی بسیاری می باشد. زادگاه اصلی کوکب کشورهای مکزیک، آمریکای مرکزی و کلمبیا می باشد. گل های زیبای کوکب تحمل سرمای هوا را ندارند و بهتر است که قبل از قرار گرفتن در برابر سرما، گل ها را از خاک بیرون بیاورید و در مکانی دیگر نگهداری کنید و در بهار سال بعد دوباره به محل اصلی خود بازگردانید.

زمان گلدهی کوکب به نسبت زیاد می باشد و گل ها در اواخر بهار تا اواخر پاییز می رسند. در قسمت های کوهستانی که دارای تابستان های خنک می باشند، گل ها به خوبی رشد می کنند و درشت و پررنگ تر می شوند. این گل ها مناسب مناطق گرمسیری و مرطوب نمی باشند.

مشخصات گیاهی گل کوکب:

اندازه این گل ها درشت می باشد و بالغ بر 30 نوع می باشد. دارای ریشه های دوکی شکل، برگ های مرکب، بزرگ و دندانه دار می باشد. رنگ های گل کوکب شامل یک رنگ، دورنگ و چند رنگ مانند رنگ های سفید، زرد، نارنجی، قرمز و بنفش می باشد.

گل کوکب را به عنوان یک گل چند ساله و دارای ریشه‌ ی سطحی و همچنین یک گل بیرونی می ‌شناسند که از یک پیاز قهوه‌ ای رنگ دو ساله و در فصل بهار می ‌روید. پیاز کوکب معمولا در زمین کاشته می شود و در گلدان هم قلمه آن را می کارند. گل کوکب دارای رنگ ­های مختلف و به دو نوع پابلند و پاکوتاه است.

به طوری که تجربه شده پیازهای دراز و مانند هویج بوته هایش پابلند و پیازهای بیضی یا تقریبا گرد پاکوتاه می شوند) ارتفاع نوع پابلند آن به دو متر هم می رسد. اگر بخواهند گل های درشت تری داشته باشند بایستی غنچه گیری کرد یعنی در هرشاخه دو یا سه غنچه بیشتر نگذاشت (یکی در سرشاخه یکی در وسط یکی در پائین که هر کدام پس از دیگری به گل تبدیل شود) و بقیه غنچه ها را باید چید.

گل کوکب در باغ

گل کوکب در باغ

این گل های مکزیکی و زیبا، در صدر لیست پر استفاده ترین گل ها برای تزئین در عروسی ها در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته اند. بافت فوق العاده بی نظیر و رنگ های زنده این گل ها، مورد توجه تمامیِ عروس خانم ها و برنامه ریزان مراسم عروسی در سراسر دنیا می باشد. بافت و زیبایی فوق العاده این گل، کوکب را به یک گل تزئینی همه کاره برای هر نوع چیدمان و تزئینی، تبدیل می کند.

بیش از ۴۲ نوع گل کوکب و بی شمار نوع ترکیبی آن وجود دارد. این گل های زیبای عجیب و غریب، از نظر اندازه، رنگ و بافت متفاوت هستند. گل کوکب به دلیل داشتن رنگ هایی زنده و شکل های جالب خود، محبوبیت زیادی در کاشت در باغچه ها، تزئین دسته های گل و چیدمان ها، دارد. این گل ها به طور معمول در تمام طول تابستان و پاییز شکوفا می شوند، و گیاهی چند ساله و بی نظیر هستند که در ماه های گرم سال، باغ شما را به سفره ای رنگارنگ و زیبا، تبدیل می کنند.

با توجه به وجود هزاران نوع گل کوکب در دنیا، این خانواده زیبا به ۱۱ گروه طبقه بندی می شوند. در این مقاله، در مورد انواع مختلف گل های کوکب اطلاعاتی را به دست خواهید آورد و قادر به شناسایی انواع مختلف این گل های زیبا خواهید بود و ممکن است از بین این گلها، بتوانید گل مورد علاقه خود را پیدا کنید.

انواع گل کوکب:

گلبرگ های گل های کوکب کم پر، نیمه پرپر و پرپر می باشند. از روی رنگ جوانه ها می توانید رنگ گل ها را تشخیص بدهید. اگر جوانه سبز روشن باشد گل کوکب سفید یا زرد و اگر جوانه قرمز باشد گل کوکب قرمز یا بنفش می باشد. انواع گل کوکب بر اساس شکل ظاهر آن به شرح ذیل می باشد:

کوکب کم پر ساده:

این نوع از کوکب دارای یک یا چند گلبرگ می باشد و اندازه این گل تقریبا 10 سانتی متر می باشد.

کوکب کم پر یقه دار:

کوکب کم پر یقه دار که نام دیگر آن گریبانی می باشد، دارای دو ردیف گلبرگ می باشد. گلبرگ های بخش بیرونی بزرگ تر و گلبرگ های بخش داخلی کوچک تر می باشند. اندازه این گل ها تقریبا 10 تا 15 سانتی متر می باشد.

کوکب های نیلوفر آبی (Waterlily Dahlias):

برخلاف کوکب های ارکیده ای، کوکب های نیلوفر آبی به گل هم نام خود یعنی نیلوفر آبی، بسیار شبیه است. کوکب های نیلوفر آبی، گل های پربار زیبایی دارند که از گلبرگ هایی پهن و پراکنده‌ تشکیل شده اند. این گلها به دلیل داشتن رنگ هایی فوق العاده و الگوی چیدمان گلبرگ های خود، بسیار زیبا و چشم نواز است.

برخی از معروف ترین انواع کوکب های نیلوفر آبی عبارتند از:

 • کوکب Caballero
 • کوکب Karma Choc
 • کوکب Pearl of Heemstede
کوکب های زیبا

کوکب های زیبا

کوکب های پومپون (Pompon Dahlias):

کوکب های پومپون، شکوفه های کوچک و پرباری دارند که با گلبرگ های مسطح خود، به صورت مارپیچ، در کنار هم چیده و مرتب شده اند. این گل ها کاملاً گرد هستند و دارای گلبرگ‌هایی خار شکل، به شکل یک توپ پیچیده شده می باشند. قطر این شکوفه های ظریف حداکثر به 5 سانتیمتر می رسد.

برخی از معروف ترین انواع کوکب های پومپون عبارتند از:

 • کوکب Moor Place
 • کوکب Plum Surprise
 • کوکب Franz Kafka
کوکب های پومپون

کوکب های پومپون

کوکب های آنمون (Anemone Dahlias):

کوکب های آنمون، دارای یک حلقه از گلبرگ‌های مسطح است که یک گروه متراکم از گلبرگ های دراز و لوله ای شکل را احاطه کرده است. از این شکوفه های بزرگ و زیبا، عمدتا در تهیه دسته های گل استفاده می کنند. این گل ها، با زیبایی چشم نواز خود، بافت و رنگ هایی زنده و جذاب را برای هر نوع چیدمانی، فراهم می کند. یک نکته جالب اینکه: ارتفاع این گل ها از 60 تا 120 سانتیمتر، متغیر است.

برخی از معروف ترین انواع کوکب های آنمون عبارتند از:

 • کوکب Purpinka
 • کوکب Totally Tangerine
 • کوکب Boogie Woogie
کوکب های آنمون

کوکب های آنمون

کوکب آنمونیک لانه زنبوری یا منگوله ای:

گل های این نوع کوچک و دارای گلبرگ های فشرده شبیه به لانه زنبور می باشد. گلبرگ ها به سمت داخل گل خم می شوند.

کوکب لانه زنبوری توپی:

گل های کوکب لانه زنبوری توپی به حالت توپ گرد می باشند و در قسمت بالایی پهن می شوند. گلبرگ های به صورت مارپیچی هستند و به سمت داخل خم شده اند.

کوکب کاکتوسی و نیمه کاکتوسی:

کوکب کاکتوسی، با اختلاف، از چشمگیرترین انواع کوکب ها است. این گلهای پُر بار، با گلبرگ هایی بلند و پیچیده شده، ظاهری تند و تیز و زیبا دارند. این نوع کوکب ها رنگ های متنوعی دارند و اندازه آنها از شکوفه های ریز مینیاتوری تا گل های بزرگ و برجسته، متغیر است.

کوکب های کاکتوسی، به سه دسته ی کوکب کاکتوسی قائم (straight cactus)، کوکب کاکتوسی کج (incurved cactus) و کوکب نیمه کاکتوسی (semi-cactus) تقسیم می شوند. نوک گلبرگ های کوکب کاکتوسی کج، به طور کامل پیچیده شده و به سمت مرکز آن، غلت می خورد. نوک گلبرگ‌های کوکب نیمه کاکتوسی، تنها کمی پیچیده شده و قاعده آنها صاف است و نوک گلبرگ های کوکب کاکتوسی قائم نیز، تنها به اندازه نصف طول گلبرگ پیچیده شده است.

برخی از انواع کوکب های معروف کاکتوسی و نیمه کاکتوسی عبارتند از:

 • کوکب Doris Day
 • کوکب Frigoulet
 • کوکب Pianella

بذر کوکب کاکتوس

کوکب کاکتوسی و نیمه کاکتوسی

کوکب کاکتوسی و نیمه کاکتوسی

کوکب های تزئینی:

کوکب های تزئینی، بزرگترین دسته گل های کوکب را تشکیل می دهند و شامل طیف گسترده ای از رنگ ها و شکل ها می شوند. برخلاف کوکب های کاکتوسی، کوکب های تزئینی گلبرگ هایی پهن و مسطح دارند. این شکوفه های همه کاره بسیار پربارند و به دو دسته ی کوکب های رسمی و کوکب های غیر رسمی، طبقه بندی می شوند. تعداد گلبرگ های کوکب تزئینی غیررسمی، زوج هستند و به صورت منظم و مرتب، کنار هم چیده شده اند، در حالی که کوکب تزئینی رسمی، گلبرگ های تختی دارند که نوک آنها کمی پیچ می خورد، و به صورت نامنظم کنار هم قرار می گیرند.

برخی از انواع کوکب های تزئینی محبوب عبارتند از:

 • کوکب Arabian Night
 • کوکب Rothesay Reveller
 • کوکب Kelvin Floodlight
کوکب های تزئینی

کوکب های تزئینی

کوکب رسمی دکوری:

شکل این کوکب گرد و پهن با گلبرگ های منظم در کنار هم می باشد.

کوکب غیر رسمی دکوری:

این نوع دارای گلبرگ های حالت دار و موجی شکل می باشد و به صورت نامنظم قرار گرفته اند.

کوکب دندانه دار:

این نوع دارای گلبرگ های دندانه دار و شکاف دار می باشد.

کوکب شقایقی:

دارای گلبرگ های شعاعی به هم چسبیده در مرکز گل می باشد.

کوکب های تک و منفرد:

کوکب های تک، یک ردیف گلبرگ صاف و مسطح، و یا کمی گود و فنجانی شکل دارند که در کنار هم قرار گرفته و روی هم همپوشانی می شوند. نوک گلبرگ ها ممکن است گرد یا نوک تیز باشد. این نوع کوکب ها، تنها یکبار در سال شکوفا می شوند و قطر آنها ممکن است به بیش از 5 سانتیمتر برسد.

یک نکته جالب اینکه: گرده افشان ها به این گلها علاقه بسیار زیادی دارند!

برخی از انواع کوکب های تک عبارتند از:

 • کوکب Magenta Star
 • کوکب Mystic Illusion
 • کوکب Waltzing Mathilda
کوکب های تک و منفرد

کوکب های تک و منفرد

کوکب های ارکیده ای (Orchid Dahlias):

همانند کوکب های پائونیا، کوکب های ارکیده ای نیز تنها یکبار در سال شکوفا می شوند و یک مرکز باز دارند. کوکب های ارکیده‌ای، به دو دسته ی کوکب های ارکیده ای منفرد و کوکب های ارکیده ای دوتایی تقسیم می شوند. کوکب های ارکیده ای منفرد دارای یک ردیف گلبرگ و کوکب های ارکیده ای دوتایی، دارای دو ردیف گلبرگ هستند که مرکز گل را احاطه کرده اند. اگر چه نام این نوع کوکب، کوکب ارکیده ای است، اما شباهت بسیار کمی به گل ارکیده دارند.

برخی از معروف ترین انواع کوکب های ارکیده ای عبارتند از:

 • کوکب ‘Honka Red’
 • کوکب ‘Fragile’
 • کوکب ‘Honka Surprise’
کوکب های ارکیده ای

کوکب های ارکیده ای

دیگر انواع متفرقه کوکب:

این نوع از گل های کوکب در این گروه ها قرار نمی گیرند و نام های آن ها گل صد تومانی و ستاره ای می باشد.

گل کوکب منگوله ایی

گل کوکب منگوله ایی

کوکب های میگنون (Mignon Dahlias):

کوکب های میگنون، بسیار شبیه به کوکب های تک هستند و حتی گاهی اوقات با هم دسته بندی می شوند. تفاوت اصلی آنها با هم این است که اندازه کوکب های میگنون، کمتر از 5 سانتیمتر است و گلبرگ هایی با نوک گرد دارند. این گل های مرواریدی شکل، رنگ های متنوع و شاد و زنده ای دارند و اغلب در اطراف یک مرکز متضاد شکوفا می شوند.

برخی از معروف ترین انواع کوکب های میگنون عبارتند از:

 • کوکب Scura
 • کوکب F. Hemerik
 • کوکب Sunshine
کوکب های میگنون

کوکب های میگنون

اکنون که تفاوت بین همه گل های کوکب را دانسته و اطلاعات کافی درباره هریک را کسب کرده اید، می توانید به راحتی، گل مورد علاقه خود را پیدا کنید. نوع گل انتخابی شما مهم نیست، زیرا این گل های زیبا، در هر دسته گل یا تزئینی که قرار بگیرند، زیبایی خیره کننده ای را به فضای شما خواهند بخشید. چه این گل ها را برای تزئین استفاده کنید و چه داخل باغ یا باغچه خود بکارید، این گل های عجیب و غریب و زیبا، همه ی لحظات زندگی و خانه یا باغچه شما را، سرزنده و جذاب خواهند کرد.

شرایط نگهداری از گل کوکب:

برای نگهداری سالم باید شرایط را برای گل کوکب به صورت مناسب فراهم کنید در ذیل شرایط مناسب را برایتان شرح میدهیم.

خاک:

خاک آن خاک باغچه و کود است (گل کوکب آب زیاد می خواهد مخصوصا موقعی که گل دارد) کود فراوان لازم دارد. محل کاشت پیاز بایستی آفتابرو کامل باشد چون در سایه گل نمی دهد و پابلند می شود، بوته کوکب را پس از گل دادن در تابستان از نیم متری زمین قطع می کنند تا دوباره جوانه زده و گل بدهد.

گل کوکب نسبت به زهکشی خاک بسیار حساس می باشد و در زهکشی نامناسب گل ها می پوسند و از بین می روند. خاک را باید با مواد آلی غنی کنید و PH مناسب خاک برای این گل ها بین 6 تا 7 می باشد.

در بعضی مواقع برای نگهداری رطوبت خاک، کاه و یا خاک پوش را به ضخامت 5 سانتی متر در اطراف گیاه استفاده کنید.

نیتروژن و فسفر از مهمترین عناصر مغذی مورد نیاز برای گل های کوکب می باشند. مقدار کمی پتاسیم و کلسیم برای رشد بهتر و برای تولید ریشه های قوی و داشتن تعداد زیاد گل ها لازم می باشند.

کود:

در فصل تابستان کودهای نیتروژن را به صورت هفتگی به گل ها بدهید و در اواسط فصل تابستان و پاییز از کودهای پتاسه استفاده کنید. اگر کود این گل های زیبا کم باشد و ریشه گیاه به اندازه کافی مواد مغذی را دریافت نکنند، تعداد گل های این گیاه کم و اندازه آن کوچک می شود.

مجموعه بذر کامل بزرگ

نور:

بعضی ار انواع کوکب ها به 12 تا 14 ساعت روشنایی نیاز دارند و بعضی دیگر از انواع آن ها به 16 ساعت روشنایی نیاز دارند و اگر کمتر از این ساعت روشنایی دریافت کنند، گیاه گل نمی دهد. به طور کلی این گیاه به حداقل 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد. در مکان هایی که دارای روزهای کوتاهی می باشند گل ها تشکیل نمی شوند و یا به درستی تکامل نمی یابند.

در فصل تابستان بهتر است که لایه ای از خاک را در طراف ساقه گیاه قرار بدهید تا گیاه خنک بماند. این روش را فقط در زمان گرمای بیش از اندازه استفاده کنید، زیرا باعث جمع شدن حلزون و لیسه در اطراف گل ها می شود. نور کم باعث علفی و نازک شدن ساقه و برگ ها می شود و در نهایت این گیاه دیگر گل نمی دهد.

آب:

خاک کوکب باید همیشه مرطوب باشد. پس بنابراین این گل ها باید در مکانی که دارای آب کافی می باشند کاشته شوند، ولی دقت داشته باشید نباید زیاد از حد گل ها را آبیاری کنید.

دما:

بهترین دما برای گل های کوکب بین 13 تا 25 درجه برای رشد و نمو می باشد و برای گل دادن بهترین دما بین 10 تا 15 درجه می باشد.

گل کوکب قرمز

گل کوکب قرمز

روش های تکثیر گل کوکب:

گل های کوکب را به روش های مختلف می توانید تکثیر کنید که در ذیل به شرح آن می پردازیم:

بذر:

معمولا نوع باغچه ای این گل را به روش کاشت بذر افزایش می دهند. برای این روش تکثیر بهتر است که در اسفند ماه بذرها را در گلخانه کاشت کنید و بعد از جوانه زدن، در فروردین ماه بعد از گذشت سرما، بذرها را به زمین اصلی انتقال دهید.

قلمه:

در این روش تکثیر باید ساقه را کمی بالاتر از سطح خاک گل ها جدا کنید و روی قسمت جدا شده خاک بریزد. بعد از آن که ساقه جدا شده جوانه زد آن را در گلدان کاشت کنید. سرعت جوانه ها به دما، رطوبت و نوع کوکب بستگی دارد. قلمه گیاه را در دمای 15 تا 18 درجه سانتی گراد انجام دهید و حدودا 2 تا 3 هفته بعد از جدا شدن از ساقه ریشه می دهند. گل های کوکبی که به روش قلمه کاشته می شوند درشت می باشند و دارای بوته پاکوتاه هستند.

تقسیم ریشه:

ریشه کوکب به سرما حساس می باشد، بنابراین در فصل پاییز با شروع شدن فصل سرما ریشه را از خاک جدا می کنند و در مکانی گرم در دمای بالای 10 درجه در خاک قرار دهید. با این روش ریشه گیاه جوانه می زند و بعد از اینکه جوانه ها 2 سانتی متر شدند ژوخه های ریشه کوکب را تقسیم می کنند و این ژوخه ها بعد از 8 تا 12 هفته تبدیل به گل می شوند.

کاشت گل از راه غده ریشه گیاه:

در این روش ابتدا غده را از ریشه با چاقوی تیز و تمیزی جدا کنید و در عمق 15 سانتی متری خاک بکارید و به صورت مرتب و منظم آن را آبیاری کنید و خاک آن همیشه مرطوب باشد. برای نگهداری از غده بهتر است که دو هفته بعد از اولین سرما آن را در خاک نگه داری کنید و بعد از دو هفته آن را از خاک بیرون بیاورید و بگذارید یک روز در هوای آزاد قرار بگیرد. بعد این غده جدا شده را در روزنامه و یا کاغذ قرار دهید و در مکانی خشک و خنک بگذارید و بعد آن را کاشت کنید. دقت داشته باشید که غده را در کیسه پلاستیکی قرار ندهید زیرا باعث چروکیدگی و پوسیدگی می شود. بعد از کاشت به غده ها آب ندهید زیرا باعث پوسیدگی ریشه ها می شود. بهتر است صبر کنید که جوانه ها از خاک بیرون بیایند.

بذر گل کوکب کوهی

بیماری ها و آفات گل کوکب:

لیسه ها که حلزون بی صدف می باشد، هنگامی که کوکب ها کوچک و جوان می باشند از آفات این گیاه به حساب می آیند. علاوه بر آن گوش خیزک ها، لارو کاترپیلار و تریپس ها می توانند به این گیاه صدمه وارد کند. دقت داشته باشید که آهو از حیواناتی می باشد که می تواند به این گل ها آسیب بزند.

اگر سفیدک پودری و دیگر بیماری های قارچی این گل ها را گرفتار کردند بهتر است که، اجازه دهید با چرخش هوا از بین بروند، ولی بیماری های لکه برگی و پژمردگی گل کوکب، بیماری هایی هستند که برگ ها را زرد و نابود می کنند و در نهایت درمانی برای این بیماری وجود ندارد و گیاه از بین می رود.

کنه ها از دیگر آفاتی می باشند که به برگ گل ها می چسبند و برای درمان آن بهتر است که روی گیاه را به صورت روزانه آب پاشی کنید تا کنه ها از بین بروند. یکی از علت های به وجود آمدن کنه گرمای شدید می باشد. به وجود آمدن پودر های سفید رنگی روی برگ ها نشان دهنده بیماری سفیدک پودری می باشد و برای درمان آن هم باید از قارچ کش استفاده کنید.

چگونگی کاشت کوکب

چگونگی کاشت کوکب

زمان کاشت گل کوکب:

موقع کشت این پیاز در نیمه اسفند ماه است که سرما تمام شده باشد و بایستی به عمق چهل سانتی متر گودبرداری کرد و قدری خاک مخلوط با کود ریخت سپس زیر پیاز را قدری ماسه بریزند که آب نماند بعد اطراف پیاز را از همان خاک پر کرده و آبیاری مفصل نمود که تمام اطراف پیاز را خاک بگیرد و گودی مجدد اطراف پیاز را باز با کود و خاک پر کنند.

مراقبت گل کوکب:

پیاز کوکب را ممکن است زمستان در زمین باقی بگذارند ولی هرسال بایستی اطراف پیاز را قدری خاک برداری کرده و کود بریزند و نیز هرسه سال یک مرتبه محل کاشت را تغییر دهند. چنانچه بخواهند پیاز را از زمین بیرون بیاورند پس از خزان کامل پائیز که ساقه ها خراب شد بایستی ساقه را از ده سانتی متری بالای خاک قطع کرد و خاک اطراف پیاز را با ملاحظه برداشت که پیازها زخمی نشود بعد پیازها را بیرون آورده خاک و گل چسبیده به آن را جدا و پیازها را در محل تاریک و خشکی که سرد نباشد پهن می کنند تا قدری خشک شود سپس در لای خاک خشک یا ماسه در محل تاریک و معتدل نگاهداری می کنند تا موقع کشت. (چنانچه در موقع بیرون آوردن پیاز زخمی شود قدری خاکه زغال به آن محل می پاشند).

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

سوالات متداول در مورد گل کوکب:

 1. آیا گل محمدی هر ساله می روید؟

  می توانید پیاز ها را در پاییز حفر کنید، آنها را در زمستان ذخیره کنید و بهار سال آینده دوباره بکارید. گل کوکب دو سالانه در نظر گرفته نمی شود. در آب و هوای گرم بومی خود، آنها دوباره از غده های زیرزمینی خود جوانه می زنند تا هر ساله شکوفا شوند.

 2. آیا می توانید گل کوکب را در زمستان زمین بگذارید؟

  روش طبیعی برای گلدان های زمستانی بلند کردن آنها پس از سیاه شدن بر اثر یخ زدگی و ذخیره آنها در یک مکان خشک و بدون یخ زدگی است.

 3. گل کوکب در کجا بهتر رشد می کند؟

  گل کوکب در مکانی آفتابی رشد می کند و بهترین گل را می دهد. آنها هوای گرم را دوست دارند و تحمل سرما را ندارند. غده های گل کوکب را پس از آخرین تاریخ سرما، هنگامی که خاک گرم شد، در فضای باز بکارید. بیشتر گل کوکب ها در اواسط تابستان گل می دهند.

 4. آیا گل کوکب آفتاب یا سایه را ترجیح می دهد؟

  یک مکان کاشت با آفتاب کامل را انتخاب کنید. گل کوکب با 6 تا 8 ساعت تابش مستقیم آفتاب شکوفه بیشتری می زند. آنها نور خورشید صبح را بیشتر دوست دارند.

 5. آیا گل کوکب آسان پرورش می یابد؟

  گل کوکب گیاهانی است آسان که از اواسط تابستان تا پاییز شکوفا می شود. از بسیاری جهات، “فرهنگ گل کوکب” شبیه “فرهنگ گوجه فرنگی” است. اگر می توانید در باغچه خود گوجه فرنگی پرورش دهید، می توانید گل کوکب را نیز با موفقیت پرورش دهید.

 6. چه مدت طول می کشد تا گل کوکب از دانه رشد می کند؟

  10-14 روز، جوانه زنی معمولاً نسبتاً سریع انجام می شود، در صورت افزایش دما 10-14 روز سریعتر انجام می شود. وقتی برگ های نهال ها لمس می شوند، می توانند گلدان شوند. بیشتر بذرها با هم جوانه می زنند بنابراین می توان کمپوست را از گلدان خارج کرد و برای برداشتن نهال ها خرد کرد!

 7. آیا کوکب به آب زیادی احتیاج دارد؟

  گل کوکب وقتی تأمین آب مداوم دریافت می کند، بهترین رشد را دارد. آبیاری قطره ای ایده آل است، زیرا ضمن خشک نگه داشتن شاخ و برگ، رطوبت را به منطقه ریشه هدایت می کند. اگر آبیاری دستی دارید، بهتر است یک بار در هفته آبیاری عمیق انجام دهید.

 8. چرا گل کوکب من می میرد؟

  پوسیدگی ساقه – پوسیدگی ساقه زمانی اتفاق می افتد که گل کوکب در خاک مرطوب سنگین، کم زهکشی و ضعیف رشد می کند. مشکلات ویروسی – مشکلات کوکب نیز شامل پژمردگی ورتیسیلیوم و ویروس لکه نکروز است. خاک آلوده باعث سابق شدن و برگها سیاه، قهوه ای یا قهوه ای مایل به سبز می شود. ویروس لکه نکروز در اثر تغذیه تریپس ایجاد می شود.

برای خرید انواع بذر گل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *