آموزش باغبانی

نحوه کاشت اصولی چمن

کشت چمنزار

چمن راز بسیاری از حیاط ها و باغ‌های زیبا است؛ اما خرید چمن خوب بسیار گران است. برای هزینه کمتر و ارزان‌تر و با طول عمر بیشتر، می‌توانید چمن خود را با کاشت بذر ایجاد کنید. قبل از کاشت مطمئن شوید که خاک شما از مواد مغذی مناسب برخوردار بوده و عاری از علف‌های هرز و بقایای آن می‌باشد. و با آبیاری مرتب، باعث طول عمر چمن خود شوید.

بخش اول: خاک خود را آماده کنید

در اولین قسمت از این مقاله باید خاک خود را برای کاشت چمن آماده کنید.

1- خاک خود را از نظر pH بین 6.0 تا 7.5 آزمایش کنید:

شما می توانید کیت های آزمایش خاک را از فروشگاه های محلی، برای بهبود وضعیت باغچه منزل خود تهیه کنید. دستورالعمل های جمع آوری نمونه ها را دنبال کنید و سپس برای آزمایش خاک، نمونه را به آزمایشگاه خاک ببرید.

بسته به محل زندگی شما، ممکن است مجبور شوید، برای گرفتن جواب آزمایش خاک خود، کمی هزینه بپردازید. آماده باشید و تا چند هفته منتظر بمانید، تا آزمایشگاه محلی، جواب آزمایش خاک شما را بدهد.

خاک را آزمایش کنید

خاک را آزمایش کنید

2- در صورت لزوم مواد مغذی لازم را خریداری کنید:

آزمایش pH خاک، به شما خواهد گفت که خاک شما به مواد مغذی جدیدی احتیاج دارد یا نه. مواد مغذی مانند آهک، گوگرد یا کود می‌توانند به تعادل سطح مواد مغذی خاک کمک کنند. این مواد مغذی را می‌توانید از فروشگاه کشاورزی محلی خود خریداری کنید.

در صورت لزوم  مواد مغذی لازم را خریداری کنید

در صورت لزوم مواد مغذی لازم را خریداری کنید

3- شخم بزنید:

زمانی که دما، حدود ۱۶ درجه سانتیگراد یا بالاتر باشد. قبل از کاشت، هرگونه سنگ، آشغال یا علف های هرز را از زمین کشت خارج کنید. شروع به شخم زدن با عمق کم کنید، و کامل حیاط خود شخم زده و تکمیل کنید. سپس با عمق بیشتری شخم زدن را ادامه دهید و همه زمین را شخم بزنید. در صورت لزوم مواد آلی را به زمین اضافه کرده و فرآیند را تکرار کنید.

اطمینان حاصل کنید که باغ شما قبل از شخم کاری، هیچ گونه خط آب زیرزمینی، لوله یا آب پاشی نداشته باشد. همیشه هنگام کار کردن دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

شخم بزنید

شخم بزنید

4- کود اولیه:

کود اولیه را انجام دهید (اختیاری)، کود اولیه می‌تواند به بهبود رشد و تهیه مواد مغذی گیاه کمک کند. اگر شما در خاک سرد و مرطوب و یا اوایل بهار یا اواخر پاییز کاشت می‌کنید حتماً استفاده از کود اولیه را در اولویت قرار دهید.

کود اولیه

کود اولیه

5- در زمین چاله‌ها را پر کنید:

اگر می خواهید حیاط خود را تراز کنید، از چنگک یا غلطک چمن استفاده کنید. چاله های بزرگ را با خاک پر کنید. اگر چاله و فرورفتگی عمیق در چمن شما وجود داشته باشد، آنها را با کمی شن و همچنین خاک پر کنید.

در زمین چاله‌ها را پر کنید

در زمین چاله‌ها را پر کنید

بخش دوم: کاشت چمن

در بخش دوم این مقاله به کاشت چمن می پردازیم.

1- زمان مناسب سال را انتخاب کنید:

زمان کاشت بذرها به منطقه زندگی شما و نوع چمن بستگی دارد. در آب و هوای سرد و خنک، چمن‌های فصلی سردسیری مانند چمن هلندی، فستوکای بلند و چمن‌های چند ساله را در پاییز یا بهار بکارید. اگر در مناطقی با آب و هوای گرم‌تر زندگی می‌کنید، در بهار یا اوایل تابستان چمن پنجه مرغی، زویسیا یا چمن ژاپنی و چمن سنتی پد گراس را بکارید.

برای کاشت بذرهای گرمسیری تا زمانی که دمای روزانه در حدود 80 درجه فارنهایت (27 درجه سانتیگراد) یا بالاتر برسد صبر کنید.

زمان مناسب سال را انتخاب کنید

زمان مناسب سال را انتخاب کنید

2- خرید بذر با کیفیت بالا:

برچسب روی بذر شامل اطلاعاتی در مورد انواع بذر، درصد جوانه زنی، خلوص، تاریخ، محتوای بسته بندی و علف های هرز و بسیاری از چیزهای دیگر است. برچسب بذر خود را تجزیه و تحلیل کنید و به دنبال دانه‌هایی باشید که شرایط بهتری داشته و می‌توانند رشد مطلوب داشته باشند. اگر شما برای اولین بار بذر خریداری می‌کنید، حتماً در فروشگاه محلی از نماینده کالا بخواهید، مشاوره، یا اطلاعات مربوط به بذر را برایتان توضیح دهند.

خرید بذر با کیفیت بالا

خرید بذر با کیفیت بالا

3- بذر را پخش کنید:

دستورالعمل های کاشت بذر را در رابطه با میزان پخش بذر دنبال کنید. هنگامی که دانه ها کاشته و پخش می‌شوند باید به اندازه مناسب انجام شود.

دانه‌ها را پخش کنید

دانه‌ها را پخش کنید

4- روی بذر را با 0.6 سانتی متر خاک بپوشانید:

این کار کمک می‌کند تا بذرها از باد درامان مانده و از جا به جا شدن آنها جلوگیری شود. شما همچنین می‌توانید از مالچ بر لایه سطح خاک استفاده کنید تا همه مواد مغذی وارد خاک شوند.

خاک بپوشانید

خاک بپوشانید

5- مرطوب نگه دارید:

حدود 1.5 سانتی متر خاک را مرطوب نگه دارید تا زمانی که دانه های شروع به جوانه زنی کنند. زمین را معمولاً بین 3 تا 30 روز، بسته به نوع چمن، باید به آرامی آبیاری کنید و این کار را تا زمانی که بذرها جوانه بزنند ادامه دهید. بعد از جوانه زنی معمولاً آب با عمق کمتری نیاز است.

مرطوب نگه دارید

مرطوب نگه دارید

بخش سوم: نگهداری از چمن

در سومین بخش این مقاله ه چگونگی نگهداری از چمن می پردازیم.

1- چمن خود را یکبار در هفته آبیاری کنید:

پس از اولین هفته رشد چمن، یک بار در هفته، چمن خود را آبیاری کنید. آبیاری چمن بستگی کامل به منطقه زندگی شما دارد اگر در مکان خشک و گرم زندگی می‌کنید. هر هفته 2.5 سانتیمتر چمن‌ها باید آبیاری خود را دریافت کنند. برای اندازه گیری آبیاری چمن‌ها باید میانگین بارش یک منطقه را در نظر گرفت. آبیاری عمیق رشد ریشه چمن را تشویق نمی‌کند بلکه باعث از بین رفتن علف هرزهای مزاحم می‌شود. اگر 2.5 سانتیمتر باران ببارد، آن روز چمن را آب نکنید.

چمن خود را یکبار در هفته آبیاری کنید

چمن خود را یکبار در هفته آبیاری کنید

2- چمن زنی را شروع کنید:

چمن زنی را زمانی شروع کنید که قد چمن شما به بلندتر از 9 سانتی متر رسیده باشد. چمن‌ها معمولاً بعد از هفته سوم رشد، به این اندازه می رسند. هرگز چمن خود را کوتاه‌تر از 5 سانتی متر نکنید. اگر شما چمن را بسیار کوتاه کنید، چمن نمی تواند ریشه‌های خود را به طور عمیق رشد دهد. اگر چمن شما ریشه‌های عمیقی داشته باشد، ضخیم‌تر، سبزتر و نیاز به آبیاری کمتری خواهد داشت.

چمن زنی را شروع کنید

چمن زنی را شروع کنید

3- حفظ و نگهداری از چمن:

اگر قسمتی از چمن شما از بین رفته یا کم رنگ شده باشد، یعنی آب کافی به چمن نرسیده است. برهمین اساس آبیاری خود را تنظیم کنید. مثلاً، اگر بین چمن ها شکافی ظاهر شود و منطقه‌ای، خالی از چمن دیده شود، به این معنی است که چمن شما نیاز به آب بیشتری دارد. باید تعداد دفعاتی که هر هفته چمن خود را آبیاری می‌کنید را افزایش دهید. اگر دمای متوسط بالاتر از 80 درجه فارنهایت (27 درجه سانتیگراد) باشد، ممکن است چمن شما نیاز به آبیاری بیشتری داشته باشد و یک بار در هفته برایش کافی نباشد.

حفظ و نگهداری از چمن

حفظ و نگهداری از چمن

4- برای سال اول چمن خود را به صورت متراکم نکارید:

فشردگی و ایجاد تراکم در چمن می‌تواند ریشه های رو به رشد را از بین ببرد و از رشد مناسب چمن جلوگیری کند. اگر فکر می‌کنید که چمن شما در سال اول تراکم زیادی خواهد داشت، می‌توانید از چمن هلندی استفاده کنید که دارای رنگ تیره و تراکم خوب است و می‌توان به خوبی و سریع خود را ترمیم کند.

 برای سال اول  چمن خود را به صورت متراکم نکارید

برای سال اول چمن خود را به صورت متراکم نکارید

5- مشاوره بگیرید:

دریافت مشاوره از باغبان محلی. اگرهنوز به نظر می‌رسد چمن شما سرحال و با نشاط نیست، از باغبانان محلی یا کارشناسان توسعه فضای سبز مشاوره بگیرید. و یا خیلی راحت با کسانی که در کاشت چمن موفق عمل کرده‌اند صحبت کنید. آنها می‌توانند مشاوره بسیار خوبی به شما بدهند که مناسب و مطابق منطقه کشت و زندگی شما باشد. در مورد نوع خاک هایی که استفاده می‌کنند و مقدار آبیاری چمن و نوع چمن از آنها پرس وجو کنید.

 مشاوره بگیرید

مشاوره بگیرید

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید بذر چمن می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *